educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei...

12
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA S.A.M. NICOLAE STOLERU BAIA DATA: 24. 04.2009 CLASA a IV-a INSTITUTOR: PURDILĂ CĂTĂLINA ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Măsurare şi măsură SUBIECTUL LECŢIEI: Litrul – exerciţii şi probleme TIPUL LECŢIEI: consolidare şi fixare de cunoştinţe SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea cunoştinţelor dobândite în orele anterioare referitoare la unităţile de măsurat capacitatea; - dezvoltarea operativităţii gândirii (analiza, sinteza, comparaţia), a flexibilităţii şi fluidităţii gândirii; - dezvoltarea limbajului matematic conceptual. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1. - să precizeze unitatea standard de măsură pentru capacitatea vaselor; 1

Transcript of educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei...

Page 1: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA S.A.M. NICOLAE STOLERU BAIADATA: 24. 04.2009CLASA a IV-a INSTITUTOR: PURDILĂ CĂTĂLINAARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDISCIPLINA: MatematicăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Măsurare şi măsurăSUBIECTUL LECŢIEI: Litrul – exerciţii şi problemeTIPUL LECŢIEI: consolidare şi fixare de cunoştinţeSCOPUL LECŢIEI: - consolidarea cunoştinţelor dobândite în orele anterioare referitoare la unităţile de măsurat

capacitatea;- dezvoltarea operativităţii gândirii (analiza, sinteza, comparaţia), a flexibilităţii şi fluidităţii

gândirii;- dezvoltarea limbajului matematic conceptual.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1. - să precizeze unitatea standard de măsură pentru capacitatea vaselor;O2. - să exprime legătura dintre unitatea principală de măsură şi multiplii, respectiv submultiplii ei uzuali;O3. - să cunoască multiplii şi submultiplii ei;O4. - să rezolve exerciţii de transformare;O5. - să efectueze exerciţii şi probleme cu diferite operaţii;O6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme;O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.O8. – să manifeste interes pentru oră, participând activ la desfăşurarea ei;

1

Page 2: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă, problematizarea.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe, fişe de lucru.

BIBLIOGRAFIE: Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti, 1998.Matematică, manual pentru clasa a IV-a, A. Maior, A. Călugăriţă, Ed. Aramis, 2006.Matematică la ciclul primar, V. Ştefănescu, Bucureşti, 1980Probleme alese de matematică, clasa a IV-a, N. Ivăşchescu, Editura RetrographSă descifrăm tainele matematicii, clasa a IV-a, Rodica Birău, Editura Cargo, 2003

2

Page 3: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

Nr.crt Secvențele lecției Ob. operațio-nale

Timp Conținut științific Strategii Evaluare Obs.

1. Activitate organizatorică

1 min.

Elevii pregătesc cele necesare desfăsurării lecției

2. Verificarea temei 3 min.

În timp ce eu verific tema din punct de vedere al corectitudinii si al aspectului, elevii vor avea ca sarcină să completeze cu informațiile corespunzătoare spațiile libere de la exercițiul de pe caietul special.

Conversația Exercițiul

scrisă

3. Reactualizarea cunoștințelor

4min.

Se verifică prin întrebări legate de exercițiul pe care l-au avut de rezolvat anterior:- Ce lecţie am avut de pregătit?- Ce este litrul? Care sunt multiplii şi submultiplii lui?- Cum cresc şi descresc ei?Se prezintă planșa și se observă scara cu multiplii şi submultiplii ei. Se rezolvă câteva exerciţii de transformare(oral):7 l= ? cl 7 kl = ? hl = ? dal = ? l9 l = ? ml 8000 l = ? hl10 l = ? dl 6000 l = ? klRezolvaţi: „ Într-un vas au fost turnaţi Douăzeci litri ulei Din care chiar şapte iei.

Conversația ,exercitiul, observația sistemică,problematizarea

Scris ,oral

3

Page 4: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

Au mai fost adăugaţi Încă douăzeci şi trei. Câţi litri ulei în vas Prima dată au rămas? Dar după ce s-au mai pus?

4. Captarea atenției 4 min.

-Am spus că astăzi avem ca temă centrală la toate obiectele lumea poveștilor. Uneori și personajele din povești au diferite probleme și astăzi au nevoie de ajutorul vostru ca să le rezolve. Le voi prezenta pe video proiector mai multe probleme pe care ei trebuie sâ le rezolve oral

Conversația exercițiul,observația sistemică

oral

5. Anunțarea temei și a obiectivelor

3min.

-Pentru a putea pătrunde în împărăția poveștilor personajele s-au hotărât să va provoace la un concurs având ca temă Litrul-multipli și submultipli în care voi trebuie să demonstrați că cunoașteți unitățile de măsură învățate, că știți să efectuați transformări cu aceste unități, că știți să efectuați exerciții și probleme cu diferite operații.

Conversația

6. Aplicarea cunoștințelor

25 min

Elevii vor fi impărțiți in trei grupe fiecare având ca mascotă un personaj preferat și vor trebui să treacă mai multe probe date de diferite personaje din poveștile îndrăgite. Proba nr.1

Exercițiul,problematizarea,

Oral, scris

4

Page 5: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

Mica Sirenă vă cere să ieșiți la tablă câte doi din fiecare echipaj și să faceți următoarele transformări:171l=?dl =?cl217000ml=?cl =?dl232hl=?dal =?l103kl=?hl =?dal510dal=?l=?dl19900cl=?dl =?l146l=?cl =?ml122000dal=?hl =?kl

Proba nr. 2 Mutulică vă cere să rezolvați exercițiul 1 de pe fisă:Comparati folosind semnele corespunzătoare:220 dl și120dl450 l și 25000ml325 hl și 125 l

Proba 3 Albă ca Zăpada vă cere să calculați exercitiul 2 de pe fișă.52000 ml+7500 cl+12500 dl=? l130 l +1702 dl+43000cl=? Ml

5

Page 6: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

15 dal10 10=?l5500 cl 5l:6=?l

Proba 4. Frumoasa și bestia v-au pregătia pentru fiecare grupă câte o problemă.rezolvați-o și apoi veniți în fața clasei și prezentați rezolvarea la planșă.Fiecare grupa va primi problema de rezolvat pe fise.Anexa2. Pe toată durata concursului se face evaluarea după fiecare proba inregistrându-se intr-un tabel scorul obținut

7. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII

2 min.

Se fac aprecieri asupra activității și se premiază echipele câștigătoare

Conversația

6

Page 7: educatie.inmures.ro · Web viewO6. - să exprime oral în cuvinte proprii etapele rezolvării unei probleme; O7. - să compună probleme ce se rezolvă prin cel mult trei operaţii.

FIȘĂ DE LUCRU

Proba nr.1

Mica Sirenă vă cere să ieșiți la tablă câte doi din fiecare echipaj și să faceți următoarele transformări:171l=?dl =?cl217000ml=?cl =?dl232hl=?dal =?l103kl=?hl =?dal510dal=?l=?dl19900cl=?dl =?l146l=?cl =?ml122000dal=?hl =?kl

Proba nr. 2 Mutulică vă cere să rezolvați exercițiul următor:Comparati folosind semnele corespunzătoare:220 dl și120dl450 l și 25000ml325 hl și 125 l

Proba 3 Albă ca Zăpada vă cere să calculați .52000 ml+7500 cl+12500 dl=? l130 l +1702 dl+43000cl=? Ml15 dal10 10=?l5500 cl 5l:6=?l

Proba 4. Frumoasa și Bestia v-au pregătit pentru fiecare grupă câte o problemă. Rezolvați-o și apoi veniți în fața clasei și prezentați rezolvarea la planșă.

.

7