PROIECT DE ACTIVITATE · O6 – să examineze lucrările (tablourile) făcând observaţii şi...

7
PROIECT DE ACTIVITATE NIVEL: II GRUPA MARE „Fluturașii veseli” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului TEMA DE STUDIU: CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? - „Primăvară dragă, bine ai venit!” SUBTEMA: „Sosesc păsările călătoare” DENUMIREA ACTIVITĂȚII: ,, Ce ştim despre păsările călătoare?–DȘ+DOS- activitate integrată TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt FORMA DE REALIZARE: Concurs SCOP: Verificarea și consolidarea cunoștințelor despre anotimpul primăvara; Consolidarea cunoștințelor referitoare la migrația păsărilor; Dezvoltarea capacității de analiză și sinteză. OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE: să identifice şi să denumească unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența dintre ele; să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediul apropiat; să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate; să aplice norme de comportare specifice asigurării sănătații și protecției omului și naturii; să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii; o să recunoască elemente ale limbajului plastic și să diferențieze forme și culori în mediul înconjurător. OBIECTIVE OPERAȚIONALE – La sfârșitul activității didactice copiii vor fi capabili să: a) cognitive: O1 să recunoască caracteristicile anotimpului primăvara; O2 să adreseze întrebări colegilor din celelalte grupe (echipe); O3 să despartă cuvintele în silabe, stabilind numărul acestora și sunetul inițial; O4 să rezolve sarcinile fișei de lucru, independent; O5 să cunoască norme de comportament corecte în relație cu viețuitoarele;

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE · O6 – să examineze lucrările (tablourile) făcând observaţii şi...

PROIECT DE ACTIVITATE

NIVEL: II

GRUPA MARE „Fluturașii veseli”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului

TEMA DE STUDIU: CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? - „Primăvară dragă, bine ai venit!”

SUBTEMA: „Sosesc păsările călătoare”

DENUMIREA ACTIVITĂȚII: ,, Ce ştim despre păsările călătoare?” –DȘ+DOS- activitate integrată

TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt

FORMA DE REALIZARE: Concurs

SCOP:

Verificarea și consolidarea cunoștințelor despre anotimpul primăvara;

Consolidarea cunoștințelor referitoare la migrația păsărilor;

Dezvoltarea capacității de analiză și sinteză.

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ VIZATE:

să identifice şi să denumească unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența

dintre ele;

să recunoască și să descrie verbal anumite schimbări și transformări din mediul apropiat;

să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;

să aplice norme de comportare specifice asigurării sănătații și protecției omului și naturii;

să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice picturii;

o să recunoască elemente ale limbajului plastic și să diferențieze forme și culori în mediul

înconjurător.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE – La sfârșitul activității didactice copiii vor fi capabili să:

a) cognitive:

O1 – să recunoască caracteristicile anotimpului primăvara;

O2 – să adreseze întrebări colegilor din celelalte grupe (echipe);

O3 – să despartă cuvintele în silabe, stabilind numărul acestora și sunetul inițial;

O4 – să rezolve sarcinile fișei de lucru, independent;

O5 – să cunoască norme de comportament corecte în relație cu viețuitoarele;

O6 – să examineze lucrările (tablourile) făcând observaţii şi comentarii în calitate de vizitatori şi

critici;

O7 – să reexamineze produsul realizat (fiecare grupă) pe baza comentariilor critice din timpul

turului galeriei aducând corecţiile necesare.

b) psiho-motorii:

să mânuiască cu grijă materialele didactice și instrumentele de lucru;

c) afective:

exprimarea emoţiilor şi sentimentelor faţă de păsările călătoare, de ocrotire şi bunăstare a lor;

respectarea regulilor grupului, cu cooperarea adecvată în vederea realizării sarcinilor.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: Conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, interviul de grup, ciorchinele,

învăţarea prin cooperare, trierea aserţiunilor, turul galeriei.

Material didactic folosit: Panou pentru evidenţa bulinelor primite; siluete jetoane cu păsări, copaci,

cuiburi, alte elemente pentru realizarea tablourilor; ecusoane cu păsări călătoare, cariocă, lipici, un

copil îmbrăcat în Zâna Primăvară, coşuleţ, plicuri numerotate.

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII : Frontal, pe grupe, individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

MECT - Curriculum pentru învățământul preșcolar - 2008 , Ed. DPH

Silvia Breben - ,,Metode interactive de grup” – ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002.

Culea, A. Sesovici - ,, Activitatea integrată în grădiniță”, București, DPH, 2008.

DURATA: 40 - 45 minute

SCENARIUL DIDACTIC AL ACTIVITĂȚII

EVENIMENT

DIDACTIC CONȚINUT ȘTIINȚIFIC

OB

IEC

TIV

E

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

(instrumente și

indicatori) Resurse

materiale

Metode și

procedee

Moment

organizatoric

Asigurarea condițiilor optime necesare

desfășurării activității: aerisirea sălii de

grupă, pregătirea materialului didactic.

Pregătirea climatului psiho-afectiv

necesar desfășurării activității; asigurarea

ordinii și disciplinei.

Observarea

comportamentului

copiilor

Captarea atenției

- Introducerea în activitate se va realiza prin

elementul surpriză, Primăvara, care are cu

ea un coşuleţ în care se află mai multe

plicuri numerotate, stimulente şi un plic cu

sarcinile concursului.

OA

Zâna

Primăvara

Coș cu plicuri

Stimulente

Conversația

Surpriza

Aprecieri verbale

Anunțarea temei,

enunțarea

obiectivelor

- Astăzi, ne vom întrece pe două echipe în

concursul „Ce ştim despre păsările

călătoare”- cu scopul de a-i arăta Zânei

Primăvară câte lucruri ştim.

- Pentru ca jocul nostru să fie mai frumos,

iar Primăvara mulţumită, va trebui să ne

împărţim în două echipe, după ecusoanele

pe care le aveţi în piept.

- echipa berzelor şi echipa rândunelelor.

Ecusoane

Conversația

Expunerea

Instructajul

Observarea

comportamentului

nonverbal

Reactualizarea

cunoștințelor

- Înainte de a începe concursul, să luăm din

coșul Primăverii plicul roz și să-l

deschidem. Conține o scrisoare și trebuie să

aflu de la cine vine. Pentru aceasta am

nevoie de ajutorul vostru. Vreau să fiți

atenți la propozițiile pe care eu le voi citi,

pentru că unele cuvinte nu le înțeleg

Conversația

Explicația

deoarece au fost acoperite cu picături de

rouă. Când mă voi opri, voi veți alege

jetonul cu imaginea potrivită cuvântului

lipsă și o veți ridica.

„Dragi prieteni, în sfârșit a venit

anotimpul ………. . Copacii au pe ramuri

………, iar zilele nu mai sunt la fel de

friguroase ca în anotimpul ……… . Acum

vremea este mai ……… și cerul este mai tot

timpul …… .

Nici eu nu mai stau în casă. De când

mă spăl și mă îngrijesc am mulți prieteni și

de aceea, în fiecare dimineață merg, cu

drag, la ........ . Aici am aflat că se întorc

............ din ......... .

Ele își refac ....... , folosind ........ .

Berzele au cuiburile pe .........., iar .......... la

streșinile caselor. Voi face un desen cu

păsări și vi-l voi trimite!

Cu drag,.....................*”

- Maricica este bucuroasă că ați putut citi

scrisoarea și vă urează succes la concurs.

O1

Scrisoare

lacunară

Jetoane cu

aspecte,

caracteristici,

fenomene

specifice

primăverii

Problematizarea

Evaluarea orală

Explicarea

jocului

-Voi trebuie să fiţi foarte atenţi la cerinţele

mele! Pe rând, câte un copil din fiecare

echipă va fi invitat de către Zâna Primăvară

să extragă din coşuleţ un plic, care va fi citit

de către mine şi apoi echipa respectivă va

rezolva sarcina aşa cum i se cere.

- Cei care rezolvă corect fără să greşească

vor fi aplaudaţi şi recompensaţi cu câte o

bulină roşie la tablă.

- Va ieşi câştigătoare echipa care

acumulează cele mai multe buline.

Explicarea

jocului

Explicaţia

Observarea

comportamentului

nonverbal

Desfășurarea

jocului - concurs

Ghicitorile

- Un copil de la echipa berzelor va extrage

plicul nr.1 şi voi citi cerinţele:

- Fiecare echipă va formula o ghicitoare

despre o pasăre călătoare, pe care o va

adresa echipei adverse.

- Dacă s-a realizat corect sarcina, echipa va

primi bulina roşie.

Ciorchinele

- Un copil de la echipa rândunelelor va

extrage plicul cu nr. 2 şi voi citi cerinţele:

- Fiecare echipă va realiza un ciorchine,

pornind de la ecusonul pe care-l au copiii în

piept.

Exerciţiul-joc se va realiza oral la tablă.

- Voi cere copiilor din echipa berzelor să

spună la ce se gândesc când le spun barză.

În acest timp eu scriu pe tablă barză şi îl

încercuiesc. De jur, împrejur trasez săgeţi şi

scriu cuvintele pe care le spun copiii. La fel

procedez şi cu echipa rândunelelor.

Cuvinte-silabe

-Voi ruga apoi echipele să-şi aleagă un

reprezentant care va lucra la tablă. Copiii

desemnaţi vor încercui litera care arată cu

ce sunet începe cuvântul...(un cuvânt din

cele enumerate de copii), va despărţi

cuvântul în silabe şi va scrie lângă cuvânt

cifra care arată câte silabe are cel cuvânt.

Fișe de muncă independentă

-Un copil din fiecare echipă va veni și va

lua plicul echipei sale, cu nr. 3, care conține

O2

O1

O1

O5

O3

Plicul 1

Plicul 2

Tabla, cretă

Tablă, cretă

Plicul 3

Interviul de

grup

Ciorchinele cu

abordare

interdisciplinară.

Exercitiul

Ciorchine simplu

Conversația

Exercițiul scris

Evaluare orală

Observarea modului

de relaționare și

cooperare între

copii

Aprecieri verbale

Verificare

orală,

recompensă

(bulină)

Pe echipe -

verificare orală

recompensă

(bulină)

şi individual -

verificare

scrisă

recompensă

(bulină)

fișe de lucru. Copiii vor lucra această probă

individual și echipa care are cele mai multe

fișe rezolvate corect va primi bulina roșie.

Fișa conține următoarele cerințe:

1. Încercuiește și colorează corespunzător

păsările călătoare care sosesc primăvara la

noi în ţară. Denumește-le!

2. Completează desenele lacunare! (părți

lipsă din corpul păsărilor)

3. Ajută pasărea să ajungă la cuibul său!

Așa da, așa nu!

- Voi chema un copil de la echipa berzelor

să extragă plicul cu nr .4 şi eu citesc

cerinţele: Priviţi imaginile care reprezintă

comportamentul copiilor faţă de păsări. În

pătrăţelele din dreptul lor coloraţi:

reprezintă comportamente cu care eşti de

acord - aşa da!

reprezintă comportamentele cu care - uneori

eşti de acord, alteori nu eşti de acord!

reprezintă comportamente cu care nu eşti de

acord - aşa nu!

Tablouri de primăvară

- Voi chema un copil de la echipa

rândunelelor să extragă plicul cu nr. 5 şi eu

citesc cerinţele:

- Fiecare grupă are ca sarcină realizarea

unui tablou, cât mai original, folosind

imaginile date.

-Se expun tablourile formând astfel, o

galerie expoziţională.

O4

O5

OPM

O1

O6

Fișă de muncă

independentă

Plicul 4

Planșe cu

comportamente

față de păsări

Plicul 5

siluete jetoane cu

păsări, copaci,

cuiburi

Imagini de

primăvară

Exercițiul scris

Conversația

Instructajul verbal

Exercițiul

Conversația

Trierea

aserțiunilor

Activitate practică

Evaluare scrisă

Observaţia

sistematică

verificare,

recompensă

(bulină).

Pe echipe,

verificare,

analiza

produselor,

recompensare

-La semnalul educatoarei, grupurile de copii

(vizitatori şi critici) trec pe la fiecare

exponat, observă, comentează critic şi fac

notiţe pe margine (elemente care au fost

omise din tablou).

OPM

O6

Suport pentru

expunerea

lucrarilor

Turul galeriei

Încheierea

activității

- Grupurile se întorc la locurile iniţiale îşi

reexaminează produsul şi aduc completări.

- În încheierea concursului se face

corespondenţa bulinelor. Echipa care a

acumulat mai multe buline va fi declarată

câştigătoare - se aplaudă şi va fi stimulată

moral de către Zâna Primăvară, care

înmânează diplome echipelor şi le

mulţumeşte copiilor pentru strădania lor.

- Voi face aprecieri colective şi individuale

asupra modului de participare la joc şi drept

răsplată voi lăsa copiilor ecusoanele care le-

au purtat în timpul jocului.

- Vor ieşi din clasă interpretând un cântec

de primăvară.

O7

OA

Stimulente

morale şi

materiale

Conversaţia de

încheiere

Aprecieri verbale

Apreciere colectiva

Autoevaluarea