Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

download Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

of 14

Transcript of Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    1/14

    GRDINIACU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBE

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    2/14

    GRDINIACU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBE; PROPUNTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;NIVEL II (5-6 ani) grupa mare;TEMA DE STUDIU: CUM EXRPRIMM CEEA CE SIMIM? TEMA PROIECTULUI: MAGIA IERNII; TEMA SPTMNII: De Crciun s fim mai buni;TEMA ZILEI: Voluntar pentru Mo Crciun;TIPUL ACTIVITII: de consolidare-evaluare de cunotine, priceperi deprinderi;MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrat de o zi;

    - SCOPUL ACTIVITII:

    Evaluarea capacitii de recunoatere, denumire i utilizarea n diferite contexete aformelorgeometrice cunoscute (cerc, ptrat, triunghi, dreptunghi), a culorilor,a mrimilor (mare-mic);Evaluarea numeraiei n limitele 1-6,a capacitii de formare i comparare a dou mulimi,a capacitii de raportare a cantitii la numr; Dezvoltarea deprinderilor artistico- plastice i practico-aplicative prin mnuirea materialulu pus la dispoziie; Dezvoltarea unor sentimente i atitudini pozitive fa de ceilali (spirit de echip, devoluntariat, de ntr-ajutorare, de respect i de toleran);

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    3/14

    ACTIVITI DE NVARE

    ADP: Rutine :

    o ntlnirea de diminea: salutul, prezena, calendarul naturii;o mprtirea: Discuie- Voluntar pentru Moul; o Gustarea: Fructe bune i gustoase;

    Obiective operaionale: O1 s completeze calendarul naturii i prezena; O2 s explicesemnificaia cuvntului voluntar ; O3 s respecte regulile (de igien i de autoservire) i colegii n timp

    activitilor de rutin;

    Strategii didactice: Metode didactice : povestirea, explicaia, demonstraia, conversaia,

    jocul; Material didactic : calculator, calendarul naturii, prezena, renul lui MoCrciun;

    Tranziii:

    o Cntecele Moului cntece despre iarn; o Eu sunt renul lui Mo Crciun , Fulgii jocuride micare;

    Obiective operaionale: O1 s cnte cu plcere, efectund micrile cerute de text pe ritm

    melodiei; O2 s respecte regulile i partenerii de cntec ide joc;

    Strategii didactice: Metode i procedee: explicaia, demonstraia, conversaia, jocul muzical

    i de micare, cntecul; Material didactic : calculator, casetofon, CD cu cntece;

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    4/14

    ALA:

    - JOC DE MAS;o Tipul activ itii: puzzle;o Tema: Tablouri pentru mo Crciun ;o Obiective:

    O1 s aeze piesele de puzzle n locul potrivit, formnd o imagine;

    O2 s precizeze din cte buci au obinut tabloul; O2 s respecte regulile i partenerii de grup;o Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul;o Material didactic: puzzle cu imagini de Crciun;

    - ART:o Tipul activitii: pictur; o Tema: Ornamente pentru bradul Moului ; o Obiective:

    O1 s picteze formele din aluat, pstrnd un aspect ngrijit al lucrrilo; O2 s precizeze cte elemente a pictt, indicnd cifra corespunztoare

    limitele 1-6); O3 s-i exprime opinia fa de rezultatele finale; o Metode i procedeedidactice: explicaia, demonstraia,turul galeriei, pictura;o Material didactic: forme din aluat stelue, brazi, globuri, clopoei, acuarele,

    pensule, cifre (n limitele 1-6);

    - CONSTRUCII:o Tema: Drumul spre casa lui Mo Crciun.o Obiective :

    O1 s construiasc, din imaginaie, diferite obiecte din natur (brcsue, drumul, oameni de zpad) din forme geometrice i din eleme

    din natur (smburi, coji de portocale, castane, bee); O2 s respecte regulile i partenerii de grup; o Metode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiu

    problematizarea;o Material didactic: materiale din natur (forme geometrice rotunduri, ptrate,

    triunghiuri, dreptunghiuri, castane, smburi, bee, coji de portocale);

    ALA2: Sceneta: Miracol de Crciun;

    o Tema: Miracol de Crciun. o Mijloc de realizare: scenet;o Obiective :

    O1 s interpreteze poeziile,cntecele i colindele, respectnd tonul, linmelodic, i versurile, exprimndu-se tare, clar i concis;

    Metode didactice: exerciiul conversaia, dramatizarea;o Material didactic: costume serbare, calculator, cd cu cntece, power-point;

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    5/14

    ADE:Categoria de activitate: activitate interdisciplinar: DLC+DS ( limb i comunicare, activitatematematic);Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar;Tipul de activitate: consolidare-evaluare de cunotine, priceperi i deprinderi;Forma de realizare: frontal, pe grupuri;Tema: Drumul spre casa M oului;

    Obiective operaionale: Cognitive:

    O1 s enune o poveste (pe scurt) despre cifra aflat n csua la care aajuns;O2 s ghiceasc cifra sau culoarea sugerate ntr -o ghicitoare;O3 s despart cuvinte n silabe, preciznd numrul de silabe;O4 s raporteze cifra la numrul de silabe al unui cuvntsau la numrul de elemente alunei mulimi;O5 s enumere elemente din natur care se aseamn unei cifrei, unei forme geomicesaucare au culoarea indicat de educatoare;O6 s utilizeze un limbaj matematic i o exprimare n propoziii adecvate;

    Psiho-motrice:O1 s nainteze, pe drumul de pe carton, attea csue ct arat cifra de pe cub; O2 s formeze mulimi de elemente n funcie de sarcina jocului; O3 s formeze piramida, aplicnd elementele n funcie de numrul lor n cscorespunztoare;

    Afective:O1 s participe la activitate, manifestnd interes i disponibilitatea de a ndeplini sarcinile propuse;O2 s respecte regulile i partenerii de joc;

    Strategii didactice: Metode i procedee didactice : conversaia, explicaia, jocul didactic interdisiciplinar,

    aplicaia, ghicitorile, povestirea, metoda piramidei;

    Material didactic: un cub cu cifrele de la 1la 6, un carton mare pe care este reprezendrumul (din csue cu cifre i elemente de iarn),2 brdui de carton (de la metoda piramidei), un co cu jetoane cu elemente de iarn (material mrunt), lipici;

    Reguli de joc: - La jocul frontal:1. Copiii interpreteaz versuri ritmice cnd se arunc cubul:

    Hai s ne jucm i s aruncm Cubuleul fermecat Cu imagini decorat;

    2. Rezolv proba doar copilul care a aruncat cubul; 3. Se nainteaz attea csue ct arat cifra de pe cub;

    La jocul pe grupuri: 1. Grupul I lipete podoabe pentru brad;2. Grupul II lipete uneltele (ce are el) lui mo Crciun;3. Lipim pe fiecare rnd attea elemente cte csue are rndul;

    Elemente de joc: surpriza, aruncarea cuburilor, versurile, ghicitoarea, aplauze;

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    6/14

    Activitate integrat de o zi VO LUNTAR PENTRU MO CRCIUN

    Scenariul zilei

    ntlnirea de diminea: Salutul:

    Bun dimineaa cer frumos, / Bun dimineaa soare luminos, / Bun dimineaa micule vnt Care alergi mereu pe pmnt / Bun dimineaa copaci nflorii / Bun dimineaa psrele mari i mici Bun dimineaa pietre tari / Bun dimineaa animale mici i mari.

    Prezena i calendarul naturii: Copiii de serviciu completeaz prezena i calendarul naturii.

    Noutatea zilei:Se prezint renul lui mo Crciun, care a venit la noi ca s caute voluntari pentru moul.

    mpr t irea: Renulle povestetecopiilorc Moul e trist fiindc n lume sunt tot mai muli copii necjii, iar tot mai btrn. Le propun copiilor s devenim voluntari pentru Moul explic termenulvoluntar . Le explic c azi vom confeciona cadouri pentru Moul, apoi vom cnta, vom dansai o scenetvom realiza pentru Mo Crciun.

    Activitile liber-alese (ALA):Prezint apoi sectoarele, le explic sarcinile i i mpart la sectoare numrnd pn la 3.

    Copiii desfoar activitile de la sectoare, trecnd, pe rnd, pe la fiecare sector;Se face evaluarea sectoarelor prin metoda turul galeriei;

    Tranziie: Dup rutin ncepe s se aud n fundal, cntecul Renului i apare Renul moului, care se

    prezint. Copiii ce se aude? E cntecul renului. Ne aezm n cerc i interepretm cu toii cntecu Haidei s pornim la drum i cu renul spre casa moului s mergem efectum exerciii de mers ialergare jocul Renul lui mo Crciun!

    Rutin:Are loc dup activitatea de la sectoare: Rndul iute s-l formm/ i cumini s ateptm/ Pe mnue ne splm/ Este timpul smncm/ Fructele s le gustm;

    Activiti pe domenii expereniale (ADE): Renul moului e trist fiindc s-a pierdut i noi l vom ajuta! intuim materialul: un carton mare cuun drum din csue care duce spre casa Moului (dup modeulul Nu e supra, frate! i un cub cu

    cifre (de la 1 la 6). Pentru a gsi casa moului, trebuie s arucm cubul i s mergem pe drumcsue arat cifra de pe cub. Apoi trebuie s rezolvm sarcina pe care moul ne-o d, cci pe fiecarecsu este o prob! Jocul se desfoar astfel: Copii bat din palme i cnt:

    Hai s ne jucm i s aruncm Cubuleul fermecat Cu cifre decorat

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    7/14

    Un co pil arunc cubul i nainteaz attea csue ct arat cifra de pe cub.Cnd ajunge la csua potrivit, educatoarea citete sarcina pe care trebuie s o ndeplineasc Cnd ajungem la anumite elemente, ca i tranziii, vom interepreta cntecele despre acestea. Cine rspunde corect, va primi o recompens: un jeton ( vor fi jetoane cu brdule i jeton cCrciun). Pe baza celor dou jetoane se vor forma 2 echipe, care vor decora doi brdui: un cu podoabe pentru brad i unul cu ceea ce folosete mo Crciun ( sac, cadouri, cciul); La finalul jocului, cnd am ajuns la casa moului voi aduce un coule ( druit de moul) cu brde carton (dup modelul de la metoda piramidei) i un coule cu elemente de iarn. Intuimmaterialul. Vom interpreta cntecul Bradului , apoi copiii vor decora brduii. Cu podoabele noastre l vom mpodobi i cu aceti brdui frumoi pe care voi i vei decora ale spun regulile ); Ne vom aeza la msue, pe grupuri i fiecaregrupare un brdu pe care trebuie s l mpodobeac Un grup vor forma piramida podoabelor pentru brad, cellalt grup vor forma piramida ajutoarlui Mo Crciun. Se face jocul de prob, apoi copiii lucreaz pe grupuri.

    Tranziii:Se vor desfura astfel:

    1. ntimpul activitii ADE cntecele specifice imaginilorcsuele de pe cartonulcudrumul moului(de exemplu, dac imaginea reprezintun glob, se va interpreta cntecul Globuleul );

    2. Dup ADE - Fulgi uori cad din zbor - jocul distractiv Fulgii de nea;Dup jocul fulgilor de nea, voi trece, printehnicavisului, la pregtirea ateniei copiilor pentru

    sceneta din partea a III-a a activitii. Ne ntindem pe covor i vism c suntem fulgi care zboardeasupra pmntului.

    Eu sunt fulgul Alexandra i zbor pe deasupra copacilor (dup propria imaginaie). Eu sunt fulgul Ileana i zbor pe deasupra casei lui mo Crciun. El st la fereastr i ne ateap Iat- , am ajuns. Moul ne primete cu drag, iar noi i aducem veste bun c s-a nscut Iisus.

    ALA2:Activitatea zilei se ncheie cu sceneta Miracol de Crciun. Pentru ajutorul oferit Moului copiii primescdi plome de VOLUNTARI, pe care s i le arate

    n seara de Crciun.

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    8/14

    EVENIMENTDIDACTIC CONINUTUL ACTIVITII

    STRATEGIIDIDACTICE EVALUA

    Metode iprocedee Materialdidactic

    1.Momentorganizatoric

    Se aeaz mobilierul pentru activitatea lasectoare;Se realizeaz salutul i se face prezena de ctrecopiii de serviciu.

    2.Captareaateniei

    Se va completa calendarul naturii.Deodat apare renul lui mo Crciun care le

    povestete copiilor c a plecat prin lume s cautevoluntari pentru a-l ajuta pe mo Crciun

    deoarece acesta e trist fiindc nu poate s i ajute pe toi copiii din lume.Vom explica nelesul cuvntului vountar, apoi le propun copiilor s fim noi voluntari pentru moCrciun. Vom interpreta cntecul renului.

    PovestireaConversaia

    Calculator

    CalendarulnaturiiPrezena Renul moului Cd cu cntece

    Frontal

    3.Anunareaemeii a

    obiectivelor

    Le propun copiilor ca astzisa fim Voluntari pentru mo Crciun. Astfel, l vom ajutas facornamente pentru brad, vom construi satul luimo Crciun, vom porni cu renul ntr -o cltoriespre casa moului, ne vom juca i ne vom distra, iar la sfrit vom face o serbare pentru el. Se va intui materialul i se vor explica sarcinilede la sectoare.n centrul art vor picta ornamente de iarn pentru bradul luimo Crciun.La construcii , vorconstrui casa lui Mo Crciundin forme geometrice i din elemente din natur(smburi, bee, castane).La centrul joc de mas vor realiza, din buci de puzzle, tablouri pentru casa moului.

    Explicaia Conversaia Demonstraia

    Problematizarea

    Forme de aluatacuarele

    formegeometrice,materiale dinnatur Puzzle

    4.Dirijareanvrii

    mpart copiii pe 3 grupuri, corespunztoare celor3 sectoare ptrintr-o numrtoare: 1,2,3! Fiecarecopil merge la sectorul corespunztor numruluisu. Copiii vor rezolva sarcinile de la cele 3 sectoare,trecnd, pe rnd, pe la toate.Astfelei i imagineaz c trec printr -o pdurespre casa moului i construiesc din formegeometrice csue, bncue, oameni de zpad,

    Explicaia Demonstraia

    ProblematizareaExerciiul

    (construciile)

    Formegeometrice dediverse culorii mrimi,smburi,castane, bee

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    9/14

    brazi, din smburi drumul, etc (dupimaginaie); De asemenea, ei l vor ajuta pe moul s impodobeasc casa cu tablouri din puzzle. Cel de-al treilea grup picta elemente de iarn( brdui, oameni de zpad, fulgi, globuri);Educatoarea observ activitatea copiiilor iintervine doar cnd este nevoie, de exemplu dacun copil nu poate rezolva o sarcin sau dac seobserv c un copil a stat prea mult timp sau prea puin timp la unul dintre sectoare.Copiii vor lucra n linite, respectnd parteneriide activitate i regulile sectorului; Se vor evalua la sfrit lucrrile prin metodaturul galeriei, insistndu-se pe aspectele pozitive, bune ale fiecrui produs realizat.Se va evalua activitatea de la sectoare prinmetoda turul galeriei.Renul i felicit pe copii pentru ceea ce au realiati le propune s plece mpreun la drum sprecasa moului, pentru a-i duce ornamentele.Tranziii: Vom efectua, n cerc, jocul de micare Renul lui Mo Crciun. Rutine:Gustm fructe.

    Exerciiul, problematizarea

    Exerciiul(Pictura)

    Turul galeriei

    Puzzle cuimagini deCrciun

    Forme de iarndin aluatacuarele

    5.Obinerea

    performanei

    Se va realiza n cadrul ADE.Renul moului e trist fiindc acum s-a rtcit inu mai tie s ajung acas. Noi l vom ajuta ivom porni cu el la drum. Dar drumul are multe probe pe care trebuie s le trecem. Vom intui

    materialul ( un carton mare cu drumul formatdin 20 de csue n care sunt redate elemente deiarn i probele, culori, un cub cu cifrele de la 1la 6).Se vor explica regulile dup care se va desfura jocul:

    - Un copil va arunca cubul, citete cifrai nainteaz attea csue ct arat cifra. Dupcare va asculta proba pe care trebuie s-ondeplineasc. De exemplu, s despart n silabeun cuvnt, s spun povestea unei cifre, s

    deseneze o mulime de elemente, s gseascrspunsul la o ghicitoare.dac va trece proba valua dintr-un coule un jeton colorat reprezentndun mo sau un glob. Se va face jocul de prob, apoi jocul ncepe.Se va urmri exprimarea n propoziii, utilizarealimbajului matematic adecvat, pstrarea unei poziii corporale corecte, respectarea regulilor i partenerilor de joc;Cnd toi copiii au fost solicitai se vor forma 2grupuri grupulglobuleelor i grupul moilor.

    Ei vor decora bradui cu elemente de iarn astfel: - Grupulglobuleelor va lipi pe

    Explicaia Demonstraia Joc didacticinterdisciplinarmetoda cubului

    GhicitoareaPovestireaJocul didactic

    Carton cudrumulmoului,

    carioci, lipici,un cub,calculator, CDcu cntece

    Aprecverb

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    10/14

    6. Evaluarea

    7.ncheiereaactivitii

    brdui podoabe pentru brad;- Grupul moilor vorlipi

    ajutoarele moului(renii, crciuniele i elfii);Se intuiete materialul, se explic cerinele, apoicopiii vor ncepe s lucreze. Educatoarealobserv activitatea copiilor i intervine cuexplicaii cnd este necesar. Copiii vor rezolvasarcina cerut nmod individual, dar ei potcoopera cu colegul de grup dac ntmpindificulti.

    Evaluarea se realizeaz pe tot parcursul zilei, nfuncie de obiectivele stabilite pentru fiecareactivitate. Ca i forme de evaluare se va face atto evaluare frontal, ct i o evaluare individual, prin obeservarea comportamentului, a produseloractivitii sau a rspunsurilor date. Evaluarea seface de ctre educatoare, dar i de ctre copii prin aprecieri verbale, aplauze i recompense.

    Ziua se va ncheia cu un joc distractiv i cu oscenet de Crciun. La final vom recapitula activitile zilei i vom primi recompense: diplome de VOLUNTARI aimoului).

    Exerciiul

    (a plicaia),metoda piramidei

    Turul galerieiConversaia

    Jocul distractiv demicare Sceneta

    Calculator power-point,cd cu cntece,costume pentruscenet Recompensedi plome

    ApreciverbaleRecomp

    MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculumul pentru nvmntul precolar(3-6/7 ani), 2008; Metoda activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Craiova 2009; ***, Metodica proiectelor la vrstele timpurii , Ed. Miniped, Bucureti, 2002; ***, Activitatea integrat din Grdini Ghid pentru cadrele didactice din

    nvmntul Preuniversitar , Didactica Publishing House, 2008;

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    11/14

    JOC DISTRACTIV

    FULGII DE NEA

    (creaie personal)

    Se interpreteaz versurile pe melodia Elefanii: Un fulg de nea

    Se legna Pe un norior pufos i fiindc el nu aluneca

    A mai chemat un fulg de nea.Doi fulgi de nea

    Se legnau Pe un nor alb si pufos...etc

    Copiii stau pe scunele i cnt. Pe rnd, la fiecare strof, se ridic cte un copil i se leagn,efectund diferite micri cu minile. Cnd au fos t chemai toi copiii (sau atia ci formeaz un grup n limitele numeraiei nvatepn la momentul respectiv) ei cnt ultima strof:

    10 fulgi de neaSe legnau

    Pe un norior pufos i deodat ei

    Fulgii au czut i-un covor de nea s- a aternut

    i apoi se aeaz jos pe covor, formnd covorul de zpad.

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    12/14

    JOC DE MICARE

    Renul lui M o Crciun (creaie personal)

    Copiii efectueaz exerciii de mers, alergare, srituri, etc., dup cum aud n versurile de m jos:

    Renul a pornit la drumi la pas merge acum

    1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8 M ergem toi n pai vioi Renul merge ca i noi

    1,2 1,2,1,2, Pe clcie merg acum

    Nu mai este mult din drum1,2,3,4,5,6,7,8!

    i pe vrfuri ne micm Braele le scuturm. 1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8 Renul se grbete, iat! i o ia la fug-ndat!

    1,2,1,2, Alergm frumos i noi,

    n linite alergm Renul s nu-l speriem, Renul nostru se oprete

    i o clip se odihnete(ex de respiraie). Renul nostru se- nvrtete Nicidecum nu obosete Renul a pornit la drumSare-ntr-un picior acum

    1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5- 6 atenie stai! Renul zboar uite-aa! Duce-n zbor sania sa Renul nostru-a obosit

    i jocul nostru s-a sfrit! Pe scaune v- aezai

    i pe mine m-ascultai!

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    13/14

    FI DIDACTIC INTERDISCIPLINAR

    DS+DOSAplic fiecare csu din brdu, cte un element de iarn de astfel: Grupul moului formeaz piramida ajutoarelor moului; Grupul globuleelor formeaz piramida ornamentelor de brad;

    GRUPUL GLOBULEELOR

    GRUPUL MOULUI

  • 8/10/2019 Voluntar_pentru_mos_Craciun_(prof. inv. presc. Godiciu Ileana-Maria).pdf

    14/14