V, Versificatie

6
PROIECT DIDACTIC Scoala cu cls. I-VIII nr. 7 Constanta Data: 26.05.2006 Profesor: Martinescu Crina Obiectul:Limba şi literatura română Clasa: a V-a B Subiectul: Poezia.Elemente de versificatie Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor Obietivul general: Sistematizarea notiunilor referitoare la nivelul sintactic şi nivelul fonetic al unui text poetic Obiective performative: a.cognitive: - să citescă expresiv fragmente de text; - să identifice elementele de versificaţie; - să precizeze rima unor versuri; - să realizeze versuri care să aibă rimele indicate; - să înţeleagă importanţa elementelor de versificaţie într-o poezie; b.afective: -dezvoltarea receptivităţii afectiv- intelectivă faţă de textul literar liric; Strategii didactice: a.Metodee şi procedee: lectura expresivă, conversaţie, exerciţiul, problematizarea, jurnal cu dublă intrare, ciorchinele, cvintetul b.Resurse materiale: fişe, poster Forme de organizare a învăţării: Activitate frontală si pe grupe

description

versificatie

Transcript of V, Versificatie

Page 1: V, Versificatie

PROIECT DIDACTIC

Scoala cu cls. I-VIII nr. 7 ConstantaData: 26.05.2006Profesor: Martinescu CrinaObiectul:Limba şi literatura românăClasa: a V-a BSubiectul: Poezia.Elemente de versificatieTipul lecţiei: consolidare şi sistematizare a cunoştinţelorObietivul general: Sistematizarea notiunilor referitoare la nivelul sintactic şi nivelul fonetic al unui text poetic

Obiective performative:a. cognitive: - să citescă expresiv fragmente de text; - să identifice elementele de versificaţie;

- să precizeze rima unor versuri;- să realizeze versuri care să aibă rimele indicate;- să înţeleagă importanţa elementelor de versificaţie într-o poezie;

b.afective: -dezvoltarea receptivităţii afectiv-intelectivă faţă de textul literar liric; Strategii didactice:

a. Metodee şi procedee: lectura expresivă, conversaţie, exerciţiul, problematizarea, jurnal cu dublă intrare, ciorchinele, cvintetul

b. Resurse materiale: fişe, poster

Forme de organizare a învăţării: Activitate frontală si pe grupe

Bibliografie: Iordăchescu C. ,Să dezlegăm tainele textelor literare Ilinca, Şt. M., Textul literar, Ed. Art, Bucureşti, 2005 Limba şi literatura română, manual, Editura Humanitas

Page 2: V, Versificatie

Momentele lectiei

Elemente de continut metode mijloace

Organizarea clasei

Elevii sunt asezati in semicerc. Se asigură materialele didactice necesare desfăsurării activitătii.

Verificarea temei

Tema se verifică cantitativ si calitativ

Captarea atentiei

Creati versuri care să aibă rimele date mai jos:Furnica s-a dus la ………….ieCa să-şi cumpere....................ieFiindcă la uşă s-a ................. atTotul i s-a .............................at

Conversatia fişă

Anuntarea obiectivelor si a subiectului lectiei

Lectia işi propune sistematizarea elementelor de versificatie specifice unei poezii.

explicatia

Consolidarea cunoştintelor

Folosindu-se ca metodă de lucru jurnalul cu dublă intrare se consolidează cunoştinţele referitoare la elementele de versificatie: vers, strofă, măsură, rima, tipuri de rimă.Elevii lucrează individual pe fişa de lucru.Exercitii orale:1Găsiti cuvinte care să rimeze cu substantivele: lumină, brad, izvor, plin, mare2.Compuneti versuri în care să introduceti aceste rime.

Conceptele sunt fixate prin metoda ciochinelui.

Realizati un cvintet pornind de la cuvântul poezie.

Problematizareaexercitiul

joc did.

conversatia

exercitiul

cvintet

Fise

planşă

Evaluarea Elevii au de rezolvat o fişă de lucru.Se notează câtiva elevi.Se realizează momentul de autoevaluare prin Pomul cu omuleţi.

Tema Imaginează un dialog între doi elevi în legătură cu poezia Ce te legeni... de M.Eminescu

Page 3: V, Versificatie

ELEMENTE DE VERSIFICAŢIEexemple concepte

Am în grădină cinci pisiciDintre care două sunt pisoi,Ele-gingaşe, moi şi mici,Ei-dolofani şi zdraveni amândoi.

Tudor Arghezi, Cinci pisici

Să vedeţi ce întâmplare:O omidă foarte mareA slăbit de supărare!A luat de pe cărareDouă frunze căzătoareŞi le-a pus chiar pe spinareŞi-a-nceput să zboare!S-a privit şi i-a plăcut :Fluture ea s-a făcut.

N.Stănescu, Gh. Tomozei, Fluturele

În grădină într-un nucA crescut un pui de cuc-Nu e ceas de pus în cui,Ci i-o scorbură cu pui.

Grete Tartler, Grădina cu ceasuri

Vii să-mi baţi iar la fereastră Tânăr soare auriu,Şi zăpada de pe coastă Fuge ca argintul viu.

Şt.O.Iosif, Cântec de primăvară

Se joacă lumina amiezii În prunii cu frunza săracăŞ-un murmur domol de prisacăPluteşte deasupra livezii.

Otilia Cazimir, În livadă

Pân-o fost Horea-mparat,Domnii nu s-au desculţat,Nici în pat nu s-au culcat,Nici la masă n-au mâncat.

Folclor

-versul=

-strofa=

-măsura=

-rima=

-tipuri de rimă=

Page 4: V, Versificatie

FIŞĂ DE EVALUARE

Citeşte cu atenţie următoarele afirmaţii şi încercuieşte litera A, dacă o consideri corectă, sau litera G, dacă o condideri greşită:

1. A G Versul este un rând dintr-o poezie.2. A G O strofă este alcătuită din versuri.3. A G Există doar strofe din patru versuri.4. A G Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe.5. A G Rima este potrivirea sunetelor de la sfârşitul versurilor.6. A G Prin rimă se realizează muzicalitatea versurilor.7. A G Rima se realizează prin potrivirea primelor două versuri dintr-o poezie.8. A G La rima încrucişată primul vers rimează cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.9. A G Nu există versuri fără rimă.

FIŞĂ DE EVALUARE

Citeşte cu atenţie următoarele afirmaţii şi încercuieşte litera A, dacă o consideri corectă, sau litera G, dacă o condideri greşită:

1. A G Versul este un rând dintr-o poezie.2. A G O strofă este alcătuită din versuri.3. A G Există doar strofe din patru versuri.4. A G Versurile tuturor poeziilor sunt grupate pe strofe.5. A G Rima este potrivirea sunetelor de la sfârşitul versurilor.6. A G Prin rimă se realizează muzicalitatea versurilor.7. A G Rima se realizează prin potrivirea primelor două versuri dintr-o poezie.8. A G La rima încrucişată primul vers rimează cu ultimul, iar al doilea cu al treilea.9. A G Nu există versuri fără rimă.