Toma Alimos

5
PROIECT DE LECŢIE DATA: 14.10.2013 CLASA: a VI – a ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL : Balada populară – Toma Alimoş TIPUL LECŢIEI : mixtă COMPETENŢE GENERALE: 3. eceptarea me!a"ului !cri!# din texte literare şi nonliterare# 4. &tili'area corectă şi adec%ată a limbii române $n producerea de contexte de reali'are# cu !copuri di%er!e. COMPETENŢE SPECIFICE: 3.1. identi(icarea ideilor principale după citirea )lobală a unui 3.2. recunoaşterea modurilor de expunere utili'ate $ntr*un text na 3.3. !e!i'area %alorii expre!i%e a unită+ilor lexicale $n textele 4.1. redactarea unor lucrări !curte pe o anumită temă# urmărind un OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La !(ârşitul orei# ele%ii %or (i capabili: O 1. !ă identi(ice per!ona"ele, O 2 . !ă recunoa!că modurile de expunere, O 3. !ă identi(ice particularită+ile operei epice $n %er!uri, O 4. !ă po%e!tea!că !ubiectul baladei cât mai conci!, O 5. !ă recunoa!că tră!ăturile literaturii populare, STRATEGIA DIDACTICĂ :

description

proiect de lectie clasa a 6

Transcript of Toma Alimos

PROIECT DE LECIE

DATA: 14.10.2013CLASA: a VI a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Balada popular Toma AlimoTIPUL LECIEI: mixt

COMPETENE GENERALE:3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:3.1. identificarea ideilor principale dup citirea global a unui text.3.2. recunoaterea modurilor de expunere utilizate ntr-un text narativ.3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o anumit tem, urmrind un plan.

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

1. O 1. s identifice personajele;1. O 2. s recunoasc modurile de expunere;1. O 3. s identifice particularitile operei epice n versuri;1. O 4. s povesteasc subiectul baladei ct mai concis;1. O 5. s recunoasc trsturile literaturii populare;

STRATEGIA DIDACTIC:

1. Metode de nvmnt i procedee didactice: lectura expresiv, brainstorming, ciorchinele, ,,turul galeriei.

1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.

1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

1. Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.1. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn: Comunicare oral, Comunicare scris, Comunicare corect; manual pentru clasa a VI-a, Ediia a III-a, Editura ALL Educaional, Bucureti, 2000.

1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minute.

DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI

TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII DIDACTICEEVA-LUA-RE

Meto-deMijloa-ce

1.Momen-tul organi-zatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Profesorul va avea grij ca elevii s i pregteas-c materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei

2. Verificarea temei5-Verific tema: doi elevi citesc demonstraia c doina Busuiocul aparine speciei doina popular.-elevii numii citesc tema.

3.Captarea i menine-rea ateniei1Poporul romn a creat un adevrat tezaur artistic n care a relatat experiena de via, bogia sa spiritual. Printre aceste comori artistice se numr i lectura pe care noi o vom studia astzi Toma Alimo care se nscrie n specia literar numit balad.

4.Anuna-rea temei i a com-petenelor

2- Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Toma Alimo.Balada popular.- Elevii sunt anunai c n cadrul leciei de azi vor descoperi momentele subiectului n aceast oper literar, demonstrnd astfel c este o oper epic n versuri.-Elevii i notea-z titlul leciei.

Expli-caiaTabla

Obser-vare sistematic

4. Dirijarea nvrii32-Care sunt trsturile literaturii populare?-Ce sentimente sunt transmise prin intermediul acestora?-Cere elevilor s citeasc expresiv balada.-Crui gen literar credei c aparine balada?-Conduce elevii prin ntrebri, astfel nct s recunoasc faptul c balada popular aparine genului epic. -Care sunt spaiul i timpul petrecerii aciunii.-Care sunt momentele subiectului (definiie)?-mparte clasa n 5 grupe, cte una pt.fiecare moment.-Care sunt modurile de expunere ntlnite n text?-Ce fel de limbaj este folosit?-Care este rostul folosirii unui numr mare de verbe?

-Rspund ntrebrilor.

-citesc balada Toma Alimo, pe roluri.

-vor cuta n text, pe grupe, momentele subiectului.G1:expoziiuneaG2:intrigaG3:desfurarea aciuniiG4:Punctul culminantG5:deznodmntulTabla

Fie de lucru

ncura-jez i ajut elevii Evalu-are oralObser-vare sistematic

5. Asigurarea feedback-ului, a reteniei i a transfe-rului-Feedback-ul se realizeaz pe ntreg parcursul orei i se concretizeaz prin aprecieri verbale.

6.Tema pentru acas2Profesorul anun tema pentru acas: Identific n textul baladei figurile de stil utilizate.