Tabel nr.2

download Tabel nr.2

of 28

  • date post

    07-Feb-2017
  • Category

    Documents

  • view

    239
  • download

    0

Embed Size (px)

Transcript of Tabel nr.2

Studiul comparat al strategiilor destinate zonelor montane europene cu focalizare pe Carpaii romneti, i are raiunea prin nevoia cunoaterii, mai ales n sferele decizionale, a modului n care alte ri au asigurat o evoluie cresctoare n regiun

ACADEMIA ROMNSECIA de TIINE ECONOMICE, JURIDICE i SOCIOLOGIE

INSTITUTUL NAIONAL de CERCETRI ECONOMICE

CENTRUL ROMN DE ECONOMIE COMPARAT i CONSENS

STUDIU COMPARAT AL STRATEGIILOR EUROPENE PRIVIND ZONELE MONTANE, CU REFERIRE SPECIAL LA ZONA CARPAILOR ROMNETI(Cod 01.2007-2008)

SINTEZ REFERAT/2008

PROF.UNIV.DR. RADU REY

CS1/INCE/CRECC15.OCT.2008SCURT INTRODUCERE

Studiul comparat al strategiilor destinate zonelor montane europene cu focalizare pe Carpaii romneti, i are raiunea prin nevoia cunoaterii, mai ales n sferele decizionale, a modului n care alte ri au asigurat o evoluie cresctoare n regiunile de munte proprii cu rezultate i parcursuri care pot fi de interes efectiv pentru munii Romniei. Au fost luate n analiz comparativ un numr de 16 state europene cu muni din UE15, din afara UE (Vest) i din Est-ul Europei. Sursele de informare au fost diferite i se regsesc n bibliografie. Observaia direct i participrile, cu contribuii, ale autorului, la multiple momente ale construirii politice montane naionale i europene post 1990 au completat informaia i au permis unele reflecii bazate pe experiene implicativ. Copierea unui model nu este nici posibil i nici oportun, contextul conjunctural la nceput de secol XXI, fiind difereniat.

Este raional s se efectueze o selecie atent a unor metode ce-i menin valabilitatea i s se opereze prin adaptare la specificul naional, la etapa de dezvoltare i la mijloacele disponibilizate.

Despre strategii i politici pentru zonele de munte, Vest-europene, putem discuta dup anii 1950, evoluia tehnic, creterea demografic, expansiunea turismului montan, nevoia de protejare a mediului i calitatea produselor montane influennd sporirea interesului statelor i comunitii europene, startul fiind luat de la nivele diferite de dezvoltare.

O preocupare constant a reprezentat-o prevenirea i combaterea exodului tineretului rural montan i abandonului agriculturii.

De ex., Frana a acionat cu ntrziere i a nregistrat consecine de exod demografic i abandon agricol montan irecuperabile.

Prin contrast n Estul Europei zonele montane au fost marginalizate, cu dou sisteme: prin colectivizare forat (Cehia, Slovacia, Ucraina, Bulgaria) sau prin subinteres (Polonia, Slovenia, mai accentuat Romnia).

Diferene mari Vest Est apar la nivelul infrastructurilor, a structurilor agricole, gradului de echipare tehnic, instruirea forei de munc, performanelor productive, nivelului veniturilor populaiilor montane, .a.

Dup 1990 n Vestul Europei se accentueaz gradul de dezvoltare, preocuprile pentru mediul montan sporesc, apar orientri strategice de dezvoltare montan durabil, msuri i iniiative comunitare adecvate specificitii i situaiilor economice i sociale.

n Est economia zonelor de munte a nregistrat un oc negativ puternic prin destructurarea industrial, ptrunderea brutal a sistemului economiei de pia cu liberalism excesiv i fr o protecie adecvat din partea statului, n zona cea mai fragil: agricultura montan.

Preuri derizorii pentru materiile prime (lapte, carne), instalarea monopolurilor locale, creterea strii de srcie descurajarea creterii animalelor.

Consecine: reducerea dramatic a efectivelor de animale, a ngrmintelor organice, abandon agricol (irecuperabil), exod demografic generaiile tinere- spre orae i strintate. Economia, societatea, cultura montan, nu vor putea supravieui fr o politic montan consecvent, dotat cu instrumente adecvate orientat spre multifuncionalitate, diversitate i calitatea produselor i mediului montan.MUNII N LUME

Peste 25% din suprafaa terestr i 12% din populaia globului mereu marginalizat. De-abia n 1970 apar primele instrumente juridice naionale n Europa, iar primul acord transfrontalier Convenia Alpin, a devenit operaional n 1999.

n 1992 la Conferina Naiunilor Unite pentru Mediu i Sezvoltare de la Rio de Janeiro, pentru prima dat n istoria omenirii se abordeaz dezvoltarea montan durabil (Agenda XXI Cap.13 Munii) cu orientri spre guverne.

n iunie 2000, la Paris are loc primul Forum Mondial al Muntelui (ONU, UNESCO, FAO, PNUD, Banca Mondial, Comisia European).

Idei principale: prevenirea i combaterea marginalizrii muntelui, luarea n considerarea a particularitilor, liberalism nedistructiv, recunoaterea handicapurilor naturale; protejarea mediului corelat cu nevoile populaiilor; conservarea culturilor montane i tradiiilor;

Frana (J. Galvany ministrul agriculturii): prezervarea specificitii i diversitii; China (Chao Jang director general planificare): Fond special pentru Munte; INRA (Gilles Bazin/Sorbona): n Europa munii ocup 30% din suprafa (20% din agricultur). Productivitatea la munte = 30% fa de cmpie. n munii Europei unde a disprut agricultura nu s-a mai dezvoltat nimic.

Ideea final: politic montan la nivel naional, continental i mondial.

Conferina internaional pentru agricultur i dezvoltare durabil n regiunile de munte, SARD-M (Elveia, 2002) prin Grupul Adelboden, a contribuit pentru Summit-ul mondial Johannesburg 2002: sublinierea raporturilor dintre agricultura montan i alte sectoare economice, crearea cadrului instituional specific, compensarea pentru bunurile ecologice, practici durabile, cercetare, formare, sprijin financiar.

Adunarea General a ONU declar anul 2002 Anul Internaional al Muntelui;

n 2002 (Quito) s-a constituit Asociaia Mondial a Populaiilor Montane o continuitate a Forumului Mondial al Muntelui (cca. 100 ri).

Preedintele Jean Lasalle: Suntem n faa unui exod montan devastator;Enrico Borghi Preedintele UNCEM Italie: Situaia cea mai periculoas evoluiaz n Europa de Est; Idei: un nou model de dezvoltare durabil, cu sprijinul guvernelor prin autoguvernare i autogestiune;Munii un templu politic fr culoare politic; Statele care nu au o politic montan greesc fundamental; polticile cmpiei mpiedic dezvoltarea muntelui; Statul sa-i schimbe rolul fa de munte; Cadrul instituional i juridic pentru munte este imperativ. Eveniment culminant: Summit-ul de la Bishkek Kirghiztan (2002)

Idei: Viaa pe Pmnt depinde de muni; Consecinele srciei populaiilor montane se rsfrng i n afara muntelui; Descentralizare, administrarea munilor de ctre munteni; Compensaii din beneficiile globalizrii

n Romnia AIM-2002 s-a celebrat prin 28 forumuri judeene i un Forum Naional al Muntelui la Bucureti.

n 2003 s-a constituit Parteneriatul Montan Internaional la care Romnia a aderat.

Efecte:n Europa: noi prevederi pentru zonele defavorizate la Comisia European

n Romnia: oficializarea cadrului juridic pentru munte (Delimitare, Strategie, Legea Muntelui, Legea 181 privind nfiinarea Ageniei Naionale a Zonei Montane ca secretariat de stat).

Dup aderare (2007) formele de sprijin i granturi 60-65% pentru agricultorii de munte.

Alte eforturi europene n favoarea munilor

1994 Chamonix: Consiliul Europei Conferina european a regiunilor de munte. Se formuleaz Carta european a Munilor (CPLRE). Se lanseaz Proiectul Carpai, premiat (R.R.).2003 Cavalese Conferin pentru dezvoltarea durabil a regiunilor de munte; M.Dubost (ICALPE): Situaie alarmant n Carpaii Romniei, unde a nceput deertificarea uman. Dou mari organizaii europene activeaz n favoarea zonelor montane: Euromontana (Bruxelles) i Asociaia European a Aleilor Munilor AEM (pe lng PE)

Conferine internaionale pentru munte: Grecia Thesaloniky 1996, Elveia Valee (1998), Polonia Cracovia (1999), Slovenia Ljubliana (1997), Romnia Bucureti (1997) i Piatra Neam (2007), Italia (Trento, 2000), Scoia Inverness (2002); Frana Rodez (2004); Portugalia Chavez (2005); Austria-Tirol, Alpbach (2006) (cu tema Politica montan i extinderea UE).Idei noi: eroziunea uman n muni cea mai grav se accentueaz n Est; necesitatea absolut a ntreruperii exodului i continurii agriculturii montane; evitarea greelilor Vest-ului;

Viitorul = calitatea produselor montane i valoarea adugat. Recunoaterea i compensarea serviciilor ecologice i culturale aduse de populaiile rurale-montane.

2008 Convenia Carpatic este n curs de consolidare

- Romnia s-a afirmat n UE ca actor activ. S-au creat unele structuri instituionale, cadrul juridic minimal, modele de dezvoltare. Necesar ameliorare, dezvoltare.

Politic montan slab, exod agro-montan n creterea alarmant, srcie i abandon agricol n satele de munte.

Urgene: politic montan aplicat.

Tabel nr.1

Suprafaa zonelor montane din Europax(Ierarhizare dup proporia zonelor montane fa de total suprafa)

Nr.crt.araSuprafaa totalSuprafaa zonei montane (mii km2)Proporia zonei montane din suprafaa total

1Norvegia323,9295,8691,3

2Elveia41,337,4690,7

3Slovenia20,2715,8178,0

4Grecia132,22102,9877,9

5Austria83,8561,5173,4

6Slovacia48,9930,3762,0

7Italia300,59180,7860,1

8Spania505,21281,3955,7

9Bulgaria101,7454,8053,3

10Finlanda326,76166,0850,8

11Suedia449,96227,7050,6

12Cipru9,234,4047,6

13Portugalia92,3636,1439,1

14Romniaxxx238,4090,24xxx37,9xx

15R.Ceh78,7925,4132,3

16Marea Britanie (UK)245,4962,5625,5

17Frana549,03xxxx138,40xxxx25,2

18Germania356,7752,5914,7

19Ucrainaxx603,7022,102,7

20Irlana70,407,4410,6

21Polonia311,4416,185,2

22Ungaria92,484,374,7

23Luxemburg2,590,114,4

24Belgia30,621,294,2

TOTAL5.103,041919,81Media: 30,5

EU-153.232,801322,91Media: 44,6

STATE NOI EU-27901,34241,58Media: 2