Stiluri Arh Romanest

5
PROIECT DE LECŢIE CLASA: a X- a UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic Al.I. Cuza Suceava DISCIPLINA: RELIGIE LECTIA: STILURI ARHITECTURALE ROMÂNEŞTI TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ DURATA: 50 minute PROPUNĂTOR: profesor Hopulele Mihai-Bogdan OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE) 1. Să prezinte arhitectura Bisericii înainte de întemeierea ţărilor române. 2. Să cunoască arhitectura Bisericii pe zone: Transilvania, Ţara Românească, Moldova. 3. Să precizeze evoluţia arhitecturală a Bisericii româneşti. STRATEGIA DIDACTICĂ 1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual 2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual. 3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

Transcript of Stiluri Arh Romanest

Page 1: Stiluri Arh Romanest

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a X- a

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic Al.I. Cuza Suceava

DISCIPLINA: RELIGIE

LECTIA: STILURI ARHITECTURALE ROMÂNEŞTI

TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ

DURATA: 50 minute

PROPUNĂTOR: profesor Hopulele Mihai-Bogdan

OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)

1. Să prezinte arhitectura Bisericii înainte de întemeierea ţărilor române.

2. Să cunoască arhitectura Bisericii pe zone: Transilvania, Ţara Românească,

Moldova.

3. Să precizeze evoluţia arhitecturală a Bisericii româneşti.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. RESURSE PROCEDURALE

SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,

problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Manual

2. Biblia

3. Cărţi de rugăciuni

Page 2: Stiluri Arh Romanest

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii (timp)

CS Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluareMoment organizatoric(2 min)

- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Captarea atenţiei (1 min)

-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite

Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)

-

Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară.

Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere

Conversaţiaeuristică

Frontal Manual Evaluare

orală

Dirijarea învăţării. 80 min.

O 1

O 2

O 3

Notează titlul lecţiei pe tablă. Explică elevilor cum era Biserica românească înaintea de unire.Prezintă elevilor arhitectura bisericească pe zone, Transilvania, Ţara romîneasca, Moldova.Explcă elevilor evoluţia arhitecturii bisericeşti şi deosebirile care se stabilesc de la o zonă la alta.

Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.

Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează

ConversaţiaExpunerea Modelarea

Frontal ManualBiblia

Evaluare orală

Obţinerea performanţei8 min.

- Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-

ul

Individual Manual Evaluare scrisă

Încheierea lecţiei 2 min

- Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea

Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea

-

Page 3: Stiluri Arh Romanest

Schița tablei

Stiluri arhitecturale româneşti

Pe teritoriul actual al țării au început să se ridice locașuri de cult creștine și până în zilele

noastreacestea au fost construite în toate stilurile arhitecturale.

În epoca anterioară constituirii țărilor românești s-au ridicat biserici de tip bizantin. Ex:

Mănăstirea Vodița și Biserica Palatul Domnesc.

În Transilvania până în sec XIV bisericile erau consruite din piatră și erau variate ca plan

și structură. Majoritatea au fost dărâmate.

Adevărata valoare o reprezintă bisericile din lemn.

În Țara Românească stilul bizantic a fost consacrat definitiv ca stil ofocial.

În Moldova arhitectura a avut o dezvoltare proprie și are la baza elementul autohton.

Secolul XX este marcat de dispariția a vechiului stil arhitectural sub influența agresivă a

stilurilor occidentale.