Simturile Memorizare

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 27.11.2012 GRĂDINIŢA: Nr. 224 Vestitorii Primăverii EDUCATOARE: Adriana Scutariu NIVELUL DE VÂRSTĂ: 3-5 ani GRUPA: Mijlocie TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?” SUBTEMA: „Cu ce simţim?” CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC) - Educarea limbajului SUBIECTUL: ,,Simţurile”de Nicolae Nasta TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de noi cunoştinţe MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să memoreze logic şi conştient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a ilustraţiilor; Să recite corect, expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele; Să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, recitarea model, exerciţiul MATERIAL DIDACTIC: planşe confecţionate de educatoare, adecvate temei. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publising House, Bucureşti, 2009

Transcript of Simturile Memorizare

Page 1: Simturile Memorizare

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.11.2012

GRĂDINIŢA: Nr. 224 Vestitorii Primăverii

EDUCATOARE: Adriana Scutariu

NIVELUL DE VÂRSTĂ: 3-5 ani

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

SUBTEMA: „Cu ce simţim?”

CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Domeniul Limbă şi Comunicare (DLC) - Educarea limbajului

SUBIECTUL: ,,Simţurile”de Nicolae Nasta

TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de noi cunoştinţe

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi gramatical;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Să memoreze logic şi conştient poezia, pe baza modelului educatoarei şi a ilustraţiilor; Să recite corect, expresiv, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele; Să aprecieze răspunsurile corecte prin aplauze.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, recitarea model, exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC: planşe confecţionate de educatoare, adecvate temei.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publising House, Bucureşti, 2009 Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Florica Mitu, Ştefania

Antonovici, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005; Ghid orientativ. Planificarea activităţilor de învăţare din grădiniţă, grupa mijlocie, Laura Mara

Culea, Editura Diana, Piteşti

DURATA: 20-25 minute

Page 2: Simturile Memorizare

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentuldidactic

Conţinutul ştiinţific Metode şi procedee

Evaluare

1. Moment organizatoric Pregătesc sala de grupa şi materialele necesare desfăşurării activităţii. Copiii vor intra ordonaţi în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunele.

2.Captarea atenţiei Surpriza: La colţul tematic a apărut o păpuşă.Prezint copiilor păpuşa. Ea doreşte să-i înveţe pe copii o poezie şi ne-a adus două planşe.

-conversaţia

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi o să învăţăm poezia ,,Simţurile”de Nicolae Nasta. 2-3 copii repetă titlul poeziei. Prezint obiectivele operaţionale pe înţelesul copiilor, apoi analizăm imaginile.

-conversaţia;

4. Familiarizarea cu conţinutul poeziei

Recit poezia model cu trimiteri la mijlocul didactic prezentat. Las un moment de contemplare asupra conţinutului poeziei. Reiau recitarea cu explicarea cuvintelor şi expresiilor artistice din text, cu ajutorul imaginilor: cu ochii vedem păpuşile şi jucăriile, cu urechile auzim ceea ce ne spun oamenii din jur, cu limba simţim gustul prăjiturii, cu degetele pipăim, cu nasul mirosim florile. Mai recit o dată poezia cu precizarea că este modelul de recitare pe care copiii trebuie sa îl respecte.

-explicaţia;-recitarea model;-conversaţia;

Page 3: Simturile Memorizare

5. Dirijarea învăţării Copiii recită cu ajutorul imaginilor, îndrumaţi de educatoare. Poezia va fi împărţită în unităţi logice astfel: se recită model primele două versuri, apoi se repetă de 2-3 copii; următoarele 2 versuri legate de primele două se recită model şi se repetă cu 2-3 copii. Se repetă procedeul cu următoarea strofă, se repetă cu 2-3 copii, apoi se va trece la urmatoarea strofă, care va fi recitată împreună cu cea dinainte, pentru fixarea în memorie a unităţilor logice în succesiunea lor firească. În final se recită poezia în întregime. Se extrage mesajul şi valoarea educativă a poeziei. Explic copiilor că fiecare organ de simţ are rolul lui.

-recitarea poeziei;-ilustraţii;-exerciţiul;

Recită versuri care reprezintă aspecte din ilustraţiile prezentate.Copiii îi aplaudă pe cei care recită corect.

6. Obţinerea performanţei Se propune jocul “Continuă tu!” în care copiii numiţi recită poezia de unde a rămas copilul solicitat anterior. Educatoarea propune şi recitarea sub forma de concurs: Cine recita mai frumos? Fetele sau băieţii? Copiii sunt solicitaţi să recite o poezie învăţată anterior.

-recitarea poeziei;-exerciţiul;-conversaţia

Recită poezia.

Recită pe grupuri.

Recită un copil.

7. Încheierea activităţii Fac aprecieri colective şi individuale asupra modului în care copiii au învăţat poezia. Copiii ies ordonat din sala de grupă pe fond muzical: Cantece pentru copii.

Simţurile

Page 4: Simturile Memorizare

de Nicolae Nasta

Eu cu ochii, dragi copii Vad papusi si jucarii. Cu urechile, oricind, Aud fiece cuvint. Limba si cu cerul gurii Îmi spun gustul prajiturii. Degetele-mi spun si ele De sint moi, chiflele mele. Iar cu nasu-adeseori, Sorb parfumul, tot din flori.