zdreanta memorizare

8
PROIECT DIDACTIC Data : Grupa : Pregătitoare Efectiv : 25 copii Durata : 30-35 min. DENUMIREA ACTIVITĂŢII : Educarea limbajului TEMA : „Zdreanţă” de Tudor Arghezi FORMA DE REALIZARE : Memorizare TIPUL : Predare-învăţare OBIECTIV FUNDAMENTAL : Îmbogăţirea vocabularului copiilor şi cultivarea unei vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii ; exersarea memoriei ; educarea în spiritul cinstei, adevărului şi dragostei pentru vieţuitoare; OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Cognitive : Să reţină conţinutul de idei al poeziei îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre „portretul fizic şi moral ”al unei necuvântătoare din curtea omului; Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv, respectând pauzele , folosind un ton şi un ritm potrivit; Să reţină cuvinte şi expresii noi ( „ferfeniţe”, „zdrenţuros”, „flocos”, „scos din câlţi pe furcă”, ,,pungaş”, ,,lăieţ”, ,,târâş-grăpiş” ), şi să le integreze în contexte noi; Psiho-motorii : Să exerseze mişcările aparatului fono- articular; Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de educatoare; Să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii didactice; Afective : Să înţeleagă şi să accepte de ce Zdreanţă a fost pedepsit ;

description

Zdreanta

Transcript of zdreanta memorizare

Page 1: zdreanta memorizare

PROIECT DIDACTICData :Grupa: PregătitoareEfectiv : 25 copiiDurata : 30-35 min.

DENUMIREA ACTIVITĂŢII : Educarea limbajuluiTEMA : „Zdreanţă” de Tudor ArgheziFORMA DE REALIZARE : MemorizareTIPUL : Predare-învăţareOBIECTIV FUNDAMENTAL : Îmbogăţirea vocabularului copiilor şi cultivarea unei vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii ; exersarea memoriei ; educarea în spiritul cinstei, adevărului şi dragostei pentru vieţuitoare;OBIECTIVE OPERAŢIONALE :Cognitive :

Să reţină conţinutul de idei al poeziei îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre „portretul fizic şi moral ”al unei necuvântătoare din curtea omului;

Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv, respectând pauzele , folosind un ton şi un ritm potrivit;

Să reţină cuvinte şi expresii noi ( „ferfeniţe”, „zdrenţuros”, „flocos”, „scos din câlţi pe furcă”, ,,pungaş”, ,,lăieţ”, ,,târâş-grăpiş” ), şi să le integreze în contexte noi;

Psiho-motorii : Să exerseze mişcările aparatului fono- articular; Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de educatoare; Să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii didactice;

Afective : Să înţeleagă şi să accepte de ce Zdreanţă a fost pedepsit ; Să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei;

STRATEGIA DIDACTICĂ :a) Metode şi procedee : povestirea,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, brainstormingul;b)Mijloace didactice : planşe cu principalele momente ale poeziei, miniexpoziţie de carte ilustrată, tipuri variate de căţei jucărie;c)Material bibliografic: -Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii; - Metodica dezvoltării vorbirii, de I. Damşa; M. Damşa; Zoe Ivănuş, E.D.P. Bucureşti;

Page 2: zdreanta memorizare

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂActivitatea educatoarei Activitatea copiilor

I.MOMENTULORGANIZATORIC

II.DESFĂŞURAREAACTIVITĂŢII1. Pregătirea aparatu-lui fono-articular

2. Introducerea înactivitate

3.Anunţarea activităţii şi enunţarea obiectivelor

4. Dirijarea învăţăriia)Familiarizarea copiilor cu conţinutul

b) Recitarea model

-aranjarea materialelor în câmpul vizual al copiilor ;-aerisirea sălii, aranjarea mobilierului;-controlul ţinutei copiilor ;

Exerciţii- aplecarea capului înainte şi înapoi ,- mişcarea capului stânga - dreapta ;-umflatul şi pocnitul obrajilor ;- Prin prezentarea portretului lui„Zdreanţă” de pe coperta cărţii cu acelaşi nume şi intuirea lui;

-Astăzi vom învăţa o poezie despre acest căţel . Poezia se numeşte „Zdreanţ㔺i este scrisă de Tudor Arghezi.Este o poezie mai lungă, dar hazlie, cu multe cuvinte noi , pe care le veţi învăţa şi veţi construi propoziţii cu ele; -Se face cunoscut textul printr-opovestire , concomitent cu prezentarea planşelor; suntexplicate cuvintele şi expresiile noi prin raportare la aspectuljucăriilor din miniexpoziţie;

-Clar, expresiv, cu un ton şi ritm adecvat se derulează înregistrarea făcută de educ. pe casetă, fiindu-i mai uşor astfel să observe reacţiile copiilor;- apoi, educ. recită încă o dată poezia model;

Zdreanţăde Tudor Arghezi

L-aţi văzut cumva pe ZdreanţăCel cu ochii de faianţă?E un câine zdrenţurosDe flocos , dar e frumos.Parcă-i strâns din peticeCa să-l tot împiedice,Ferfeniţele-i atârnă,Şi pe ochi, pe nara cârnă,Şi se-ncurcă şi descurcăParcă-i scos din câlţi pe furcă…..

-participă alături de ed.la crearea condiţiiloroportune începeriiactivităţii ;

Execută:„Bing-bang”

„Tic-tac”

„Poc-poc”- privesc imaginea şi-şi exprimă părerile despre aspectul „eroului” ;

- ascultă precizările ed.şi află tipul activităţii;-îşi însuşesc numeleautorului;

- urmăresc explicaţiile şiaflă despre obiceiurile eroului ; asimilează cuvintele noi ; iau act depedeapsa aplicată de gospodină;

- ascultă recitarea şi trăiesc afectivconţinutul;

-explicaţia

-exerciţiul

- intuiţia-conversaţia

-explicaţia

- povestirea

-demonstraţia

Page 3: zdreanta memorizare

c) Discuţii de orientare în text

d) Memorarea poeziei

e)Fixarea conţinutuluipoeziei

5.EVALUAREA

Are, însă, o urecheDe pungaş ,fără pereche. Dă târcoale la coteţ,Ciufulit şi-aşa lăieţAşteptând un ceas şi două,O găină să se ouă,Care cântă cotcodace,Proaspăt oul când şi-l face.De când e-n gospodărie,Multe a-nvăţat şi ştieŞi pe brânci, târâş-grăpiş,Se strecoară pe furiş.Pune laba, ia cu botulŞi-nghite oul cu totul.-Unde-i oul?A-ntrebatGospodina: L-ai mâncat!Stai niţel , că te dezvăţFără mătură şi băţ.Te învaţă mama minte !Şi i-a dat un ou fierbinte.Dar, de cum l-a îmbucat,Zdreanţă l-a şi lepădatŞi-a-njurat cu un lătrat.Când se uită la găină,Cu culcuşul lui , vecină, Zice Zdreanţă-n gândul lui :„S-a făcut a dracului!”

- Printr-un brainstorming , copiii fac referiri la perceperea textului :-Ce se spune despre Zdreanţă laînceputul poeziei?-Ce „obiceiuri” are el ?-Cum este pedepsit ?-Ce crede el despre pedeapsă?

-Poezia se învaţă pe fragmente logice ;-fragmentele sunt reproduse individual, în grupuri mici şi frontal;-sunt antrenaţi toţi copiii grupei;-în final, poezia este recitatăintegral de unul-doi copii;

- se realizează prin povestirea de către copii a conţinutului ,folosind cât mai multe cuvinte şi expresii din text ;-se fixează titlul poeziei şi sescoate în evidenţă motivul pentru care Zdreanţă a fost pedepsit ;

- se construiesc propoziţii cu cuvintele noi;

- copiii îşi exprimăpărerile despre conţinutul textului ;

-participă activ la memorarea textului, atât prin implicare directă ,cât şi prin urmărirea atentă a colegilor;

- povestesc conţinutul sau urmăresc atent creaţiile colegilor;

-explică dacă au înţelesfapta incorectă a eroului

-construiesc propoziţiicorecte gramatical ;

-brainstorming

-exerciţiul

-povestirea

-problematizarea

-exerciţiul

Page 4: zdreanta memorizare

6.ÎNCHEIEREAACTIVITĂŢII

-se desfăşoară jocul „Continuăversul !” ;

- se realizează un mini-concurs de recitare a poeziei pe fragmente;

Se fac aprecieri asupra implicării copiilor în activitate;

-completează versurileeliptice cu cuvintele potrivite din textul literar-îşi exprimă disponibili-tatea de a participa laconcurs ;

-urmăresc aprecierileeduc. şi le însuşesc ;

-problematizarea

-întrecerea

-explicaţia

Căutăm cartea „ZDREANŢĂ” în bibliotecă ! Priveşte-l pe ZDREANŢĂ şi spune ce-ţi place la el?

Alegeţi un căţeluş care ar putea fi….ZDREANŢĂ!