Sfantul Nicolae
-
Upload
georgiana-ioana-si-catalin-baicoianu -
Category
Documents
-
view
873 -
download
0
description
Transcript of Sfantul Nicolae
Grădiniţa cu Program Normal Răducăneni, jud. Iaşi
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 29-11-2012
Nivel: II – grupa mare
Educatoare: Duca Valeria
Tema de studiu: “Cum a fost, este şi va fi pe Pământ”
Subiectul: „Suflet de copil în prag de sărbătoare”
Subtema: „Obiceiuri străbune – Moş Nicolae şi copiii”
Forma de organizare: activitate integrată
Tipul de activitate: consolidare şi însuşire de cunoştinţe
PROGRAMUL ZILEI
ALA: 1. Artă – fişe de lucru: „Desenează ceea ce ai dori să-ţi aducă Moş Nicolae în ghetuţe”;
2. Joc de construcţie: „Casa lui Moş Nicolae”
ADE: 1. DLC – lectura educatoarei: „Legenda lui Moş Nicolae”;
2. DOS – activitate practică: „Ghetuţa lui Moş Nicolae”
ADP: Întâlnirea de dimineată: „Vine Moş Nicolae”
Discuţia de dimineaţă: salutul, prezenţa copiilor, calendarul naturii, igiena personală
Tranziţie: recitări de poezii, cântece şi joc (dans) pentru Moş Nicolae
Scopul activităţii:
- Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere a obiceiurilor şi tradiţiilor specifice poporului român legate de venirea lui Moş Nicolae;
- Utilizarea comportamentului moral religios (bun, cuminte, ascultător etc.)- Folosirea tehnicii de lucru aleasă pentru îndeplinirea obiectivelor propuse
Locul de desfăşurare: în sala de grupă
ALA
1. Sectorul - Artă
Tema: fișe de lucru – ”Desenează în ghetuță ceea ce ai dori să-ți aducă Moș Nicolae”
Obiective operaționale:
O1: să deseneze cu creionul ceea ce doresc să le aducă Moș Nicolae;
O2: să coloreze ghetuța și cadourile desenate cu culori adecvate;
O3: să utilizeze corect instrumentele de scris.
Strategii didactice: explicația, conversația, munca independentă
Material didactic: fișe de lucru, creion negru de scris, creioane colorate, carioci
Forma de organizare: individual
2. Sectorul - Construcții
Tema: ”Casa șui Moș Nicolae”
Obiective operaționale:
O1: să selecteze materiale în vederea realizării temei;
O2: să asambleze corespunzător materiale în plan orizontal şi vertical;
O3: să respecte tehnica de lucru aleasă, plasând piesele de construcţie pentru a reda
modele din realitate.
Strategii didactice: explicaţia, conversaţia, munca independentă
Material didactic: piese de construcţie (trei tipuri de joc cu piese diferite)
Forma de oraganizare: pe micro-grupuri sau individual
ADE
1. DLC – lectura educatoare: „Legenda lui Moş Nicolae”
2. DOS – activitate practică: „Ghetuţa lui Moş Nicolae” – lipire, şnuruire, legarea şi îndoirea şiretului
Obiective operaţionale:
Cognitiv-formative
O1: să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvinte noi din text;
O2: să enumere comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Moş Nicolae (cuminte, ascultator, bun etc.);
O3: să se exprime în propoziţii simple şi dezvoltate corect construite gramatical;
O4: să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;
O5: să-şi consolideze deprinderea de a lipi, de a şnurui, de a lega şi innoda şireturile de la ghetuţă;
O6: să respecte etapele de lucru pentru realizarea cu succes a temei.
Psiho-motorii
O1: să acţioneze rapid la alegerea sectorului;
O2: să respecte poziţia corectă a corpului pe tot parcursul activităţii;
O3: să participe la realizarea unei expoziţii din lucrările finalizate la nivelul grupei.
Afective
O1: să se implice in activitate;
O2: să coopereze în cadrul grupului;
O3: să fie capabil să trăiască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, observarea
Material didactic:
- Educatoare: panouri, lectura legendei lui Moş Nicolae, două imagini cu Moş Nicolae călare pe cal alb şi o imagine Moş Nicolae cu o barbă mare albă – simbolul fulgilor de nea;
- Copii: piese de construcţii - diferite jocuri, fişe de lucru, creieone, culori, lipici, şnur, ghetuţe decupate din carton, hârtie pentru mototolire de introdus în ghetute.
Forma de organizare: frontală şi pe micro-grupuri
Durata: 40-50 minute
Bibliografie:
- Programa activităţilor instructiv-educative – preşcolari;- Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar, Ed. Omfal Esential 2007;- Metode interactive de grup, Ed. Arves 2009
Desfășurarea activității
Etapele activităţii
Conţinutul ştiinţificStrategii didactice
Evaluare
1. Moment organizatoric
Se asigură condiţiile necesare pentru buna desfăşurare a activităţii (aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului pentru activitate, pregatirea materialelor necesare desfăşurării activităţii), introducerea organizată a copiilor în sala de grupă.
conversaţiaaprecierea verbală curentă
2. Captarea atenţiei
Mesajul zilei
Sună telefonul!- Cine poate să ne deranjeze acuma?- Să răspund copii?- Da!- Alo! Alo! Da, GPN. Răducăneni. - Cu cine vorbesc?- Bună ziua! Da, doamna educatoare de la grupa mare.Astăzi avem musafiri, dar vă rog să veniţi, copiii sunt cuminţi, ascultători, învaţă bine, desenează, lucrează frumos.Când veniti? Joi pe 5 decembrie noaptea acasa la copii?Bine, Moş Nicolae, le transmit copiilor. Noi te aşteptăm să vii şi la grădiniţă. La revedere! Te aşteptăm!Vine Moş Nicolae!, dar mai întâi merge la copiii sărmani, săraci, care nu au mama, care nu au tată...
surpriză
dialog (educatoare – Moş Nicolae)
3. Anunţarea temei
Astazi am sa va citesc o poveste foarte frumoasa, numită„Legenda lui Moş Nicolae”. Voi repeta titlul cu 2-3 copii pentru fixare.Trebuie să ascultaţi cu mare atenţie această poveste ca să o spuneţi şi voi părinţilor şi bunicilor voştri.
conversaţia
conversaţia
4.Desfăşurarea activităţii
Voi lectura povestea clar, accesibil şi expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, accentuări şi scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi gestică.Cu ajutorul întrebărilor, copiii vor expune conţinutul povestirii conform planului principal de idei, redat prin cele două imagini cu Moş Nicolae. Se va insista pe mesajul
lectura textului
problematizarea
chestionarea orală
Tranziţia
Alegerea sectoarelor
educativ al poveştii.Moş Nicolae călare pe un cal alb – simbolul purităţii.Moş Nicolae cu o barbă mare – simbolul aducerii fulgilor de nea.
Cântec: „Ştii la noapte cine vine?”
Fiecare copil va extrage dintr-un plic câte un element (imagine)
- Stelute de gheaţă;- Fulg de nea;- Norişori de zăpadă.
După ce au extras fiecare imaginea, vor merge la mesuţa cu simbolul ales, realizând astfel împărţirea pe microgrupuri.Grupa steluţelorde gheaţă va realiza „Casa lui Moş Nicolae” (cum şi-o imaginează fiecare copil).Grupa norişorilorde zăpadă va desena pe fişe (în ghetuţe) ce doreşte să îi aducă Moş Nicolae.Grupa fulgilor de nea va lipi, şnurui, lega şi înnoda şiretul la ghetuţa lui Moş Nicolae.
Se realizează încălzirea muşchilor mici ai mâinii prin diverse exerciţii (mişcăm degeţelele, cântăm la pian, frecăm mâinile, batem din palme)Se urează spor la lucru.După finalizare, copiii îşi aşează lucrările pentru expoziţie în faţa clasei.
observarea celor două imagini
explicaţiademonstraţia
expoziţia
intonează cântecul
toţi copiii execută sarcinile primite
aprecieri
5. Feed-back Este reamintit titlul legendei, mesajul educativ:
- Cum se numeşte povestea pe care aţi ascultat-o astăzi?
- Ce am învăţat noi din această poveste?
- Când vine Moş Nicolae la noi?Se face fixarea la fiecare sector.
- Pe ce vine Moş Nicolae?- Ce ne aduce Moş Nicolae?
Toţi copiii se adună în faţa clasei şi recită poezii, cântă şi dansează pentru Moş Nicolae.
explozia stelara
conversaţia
problematizarea
chestionarea orală
6. Încheierea activităţii
Educatoarea face aprecieri asupra felului cum au lucrat şi s-au comportat copiii în timpul activităţii.
aprecieri verbale,stimulente
Legenda lui Moş Nicolae
Nicolae provenea dintr-o familie instarita, iar la moartea ambilor parinti a mostenit intreaga avere, pe care a folosit-o pentru a-i ajuta pe oamenii nevoiasi.
In noaptea de 5 spre 6 decembrie, se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sunt cuminţi, lasandu-le in ghetute, dulciuri si diverse cadouri.
Tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori lasandu-le o nuielusa.
Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata.
De altfel, povestea darurilor imparţite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime.
Legenda spune ca trei surori, fete sarmane, nu se puteau casatori datorita situatie financiare dificile si de aceea tatal lor vroia sa le vanda.
Se spune ca atunci cand fata cea mare a ajuns la vremea maritisului, Nicolae, care era episcop, a lasat noaptea, la usa casei lor, un saculet cu aur.
Situatia s-a repetat si in cazul surorii mijlocii, astfel ca, atunci cand i-a venit vremea si fetei mici, tatal s-a hotarat ca in noaptea dinaintea nuntii sa stea de paza si l-a vazut pe Sfantul Nicolae cum a urcat pe acoperisul casei si a aruncat pe horn un saculet care a cazut intr-o soseta ce era pusa la uscat.
De aici a aparut obiceiul asezarii sosetutelor sau a ghetutelor in noaptea de Mos Nicolae.Cardinalul l-a rugat pe nobil sa pastreze secretul, insa acesta nu a facut-o si de atunci fiecare sarac care primea ceva, ii multumea lui Nicolae.
Cei trei saculeti de aur facuti cadou fetelor au devenit simbolul Sfantului Nicolae, sub forma a trei bile de aur.