Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

9
PROIECT DIDACTIC Obiectul : CHIMIE Clasa : a VII-a Tema : REACŢII LENTE SI REACŢII RAPIDE Tipul lecţiei : lecţie de dobandire de noi cunostinte Competente vizate : Formarea de deprinderi practice si intelectuale; Formarea priceperii de a interpreta stiinţific fenomenele observate; Formarea capacităţii de investigare,experimentare şi interpretare a datelor; Trezirea pasiunii pentru chimie şi activitate experimentală; Formarea unor capacităţi şi deprinderi intelectuale; Generalizarea concluziilor desprinse în urma efectuării experimentelor. Metode didactice utilizate : experimentul demonstrativ; conversaţia euristică; modelare; descoperire dirijată. Resurse materiale : ---fişe de activitate, ---soluţii şi substanţe în coformitate cu experimentele din fişă, ---sticlărie şi ustensile de laborator Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe cooperante Resurse umane : elevi Resurse de timp :50 minute Scenariul didactic :

description

proiect didactic la chimie- clasa a VII-a

Transcript of Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

Page 1: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: CHIMIE

Clasa : a VII-a

Tema : REACŢII LENTE SI REACŢII RAPIDE

Tipul lecţiei: lecţie de dobandire de noi cunostinte

Competente vizate: Formarea de deprinderi practice si intelectuale;

Formarea priceperii de a interpreta stiinţific fenomenele observate; Formarea capacităţii de investigare,experimentare şi interpretare a datelor; Trezirea pasiunii pentru chimie şi activitate experimentală; Formarea unor capacităţi şi deprinderi intelectuale; Generalizarea concluziilor desprinse în urma efectuării experimentelor.

Metode didactice utilizate: experimentul demonstrativ; conversaţia euristică; modelare; descoperire dirijată.

Resurse materiale : ---fişe de activitate,---soluţii şi substanţe în coformitate cu experimentele din fişă,---sticlărie şi ustensile de laborator

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe cooperante

Resurse umane: elevi

Resurse de timp:50 minute

Scenariul didactic : Momentul organizatoric:--notarea absenţelor şi verificarea clasei

--stabilirea liniştei şi atmosferei propice activităţii didactice --prezentarea obiectivelor lecţiei.

Obiective operationale Continuturi esentiale Evaluare/itemiLa sfârşitul orei elevii vor fi capabili: -să deosebească o reacţie lentă de una rapidă-să efectueze experienţe în urma cărora să diferenţieze o reacţie lentă de una rapidă;

--Definirea reacţiilor lente şi rapide--Factorii ce influenţează viteza de reacţie --Reacţii propuse pentru lucru--Reacţii rapide şi reacţii lente

I1.Ce este o reacţie lentă ?Dar una rapidă?I2.Ce factori influenţează viteza de reacţie?

I3Se verifică modul în care elevii

Page 2: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

-să explice fenomenele studiate

-să cunoască importanţa practică a reacţiilor.

din practica curentă

--Importanţa cunoaşterii acestor reacţii şi implicaţiile lor practice.

au efectuat experimentele şi au completat fişaI4Se discută despre coroziune si alte reacţii catalitice întâlnite în practică.

Captarea atenţiei: Unul dintre obiectivele studiului chimiei îl constituie studiul transformărilor substanţelor, al reacţiilor chimice, al celor pe care le producem în laborator, al celor care se petrec în natura şi în organism, cât şi al celor care se utilizează în industrie pentru obţinerea diferitelor produse. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior: Profesorul cere elevilor sa enumere tipurile de reactii intalnite in lectile anterioare prin completarea fisei 1.

Desfasurarea activitatii: Profesorul explica modul de completare si rezolvare a fişelor de lucru pe masura efectuarii experimentelor. Profesorul discută cu elevii câteva fenomene întâlnite în viata cum ar fi:-fotosinteza;-exploziile datorate acumularilor de gaze;-ruginirea fierului;-obţinerea vinului-oţetirea vinului –fermentaţia alcoolică;-acrirea laptelui –fermentaţia lactică;-coclirea vaselor de aluminiu;-stingerea varului;-fabricarea săpunului în gospodărie-arderea lemnului;-oxidarea fructelor şi legumelor. Elevii sunt solicitaţi să descrie aceste fenomene precizând care sunt reacţii lente şi care sunt reacţii rapide. Profesorul sugerează o serie de experimente de laborator :1. Reacţia sulfatului de cupru cu fier2. Reactia sulfatului de cupru cu hidroxid de sodiu3. Reactia fierului cu acid clorhidric4. Reactia magneziului cu acid clorhidric5 . Descompunerea cloratului de potasiu. Se efectuează experienţele şi se completează fişa de observaţie Profesorul şi elevii enumeră factorii care influenţează viteza de reacţie şi notează la tablă si în caiete.

Fixarea cuno ş tinţelor şi asigurarea feed-back-ului - se realizează prin aplicaţiile din fişele de lucru.

Evaluarea şi tema pentru acasă - se realizează pe tot parcursul activităţii;- tema pentru acasă:.

Page 3: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

Anexa 2

,, Noi deducem cele nevăzute din cele prezente,,. Euripides

FISA EXPERIMENTALA Reactii lente si rapide

Completaţi fişa cu ecuaţia reacţiei chimice care a avut loc şi cu observaţiile specifice fiecărei reacţii:

Reactia chimica Materiale necesare Ecuatia reactiei chimice Observatii Punctaj Interevaluare

Reacţia sulfatului de cupru cu fier

-cristalizor-pahar Erlenmeyer-spatula-cui de fier-sulfat de cupru-apa

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia sulfatului de cupru cu hidroxid de sodiu

-stativ cu eprubete-solutie sulfat de cupru-solutie NaOH-pipeta

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia fierului cu acid clorhidric

- stativ cu eprubete-cuie de fier-sol HCl dil.-sol HCl conc.

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Reactia magneziului cu acid clorhidric

-stativ cu eprubete-sol HCl dil.-magneziu

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Descompunerea cloratului de potasiu

-stativ cu eprubete-spirtiera-MnO2

-cleste de lemn-aschie de lemn

2 puncteecuaţia

2 puncteobservatia

Total

Page 4: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

Schita tablei

Reactii lente si rapide

Ex:....................................................... Ex:.........................................................

Catalizatorii=substante care micsoreaza durata unei reactii si care se regasesc neschimbate la sfarsitul reactiei.(ex.: MnO2)

Reactii chimiceRapide

Δt<1 minLente

Δt>1 min

Factori care influenteaza durata unei reactii

CatalizatoriLumina

Concentratia reactantilor

Starea fizica a reactantilor

Presiune Temperatura

Page 5: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

Anexa 1

Completaţi ecuaţiile chimice de mai jos şi precizaţi, în dreptul fiecăreia, tipul de reacţie din care fac parte:

I. …CuSO4+….NaOH→…..Cu(OH)2↓+…..Na2SO4

II. ....Fe + ........O2 → ….Fe3O4

III. ....Fe + ......HCl → …FeCl2 +….H2↑

IV. …..KClO3 → …..KCl + …O2↑

Page 6: Reactii Lente Si Rapide Proiect Didactic

REACTII LENTE SI REACTII RAPIDE- test grila cu raspuns la alegere -

1. Durata unei rectii (t) reprezinta timpul necesar:a) transformarii produsilor de reactie in reactanti;b) transformarii reactantilor in produsi de reactie;c) efectuarii unei reactii chimice.

2. Unele reactii se produc foarte repede. Ele sunt:a) reactii lente, au viteza de reactie foarte mare, t<1min;b) reactii rapide, au viteza de reactie foarte mare, t>1min;c) reactii rapide, au viteza de reactie foarte mare, t<1min.

3. Alte reactii se produc foarte incet. Ele sunt: a) reactii lente, au viteza de reactie foarte mare, t<1min;b) reactii lente, au viteza de reactie mica, t>1min;c) reactii rapide, au viteza de reactie foarte mare, t<1min.

4. Factorii care influienteaza durata unei reactii sunt:a) starea fizica a reactantilor, lumina si catalizatorii;b) concentratia reactantilor, presiunea si temperatura;c) toti factorii inscrisi la punctele a si b.

5. Substanta care micsoreaza durata unei reactii, fara a se consuma:a) se numeste catalizator;b) se numeste inhibitor;c) se numeste analizator.

6. Toate reactiile de mai jos sunt reactii rapide:a) tulburarea apei de var, otetirea vinului,exploziile;b) coroziunea metalelor, descompunerea catalizata a cloratului de potasiu, exploziile;c) reactii cu formare de precipitate, descompunerea catalizata a cloratului de potasiu, exploziile.

7. Toate reactiile de mai jos sunt reactii lente:a) putrezirea frunzelor, fotosinteza, ruginirea fierului;b) coclirea cuprului, ruginirea fierului, formarea precipitatelor;c) coroziunea metalelor, fotosinteza, descompunerea AgCl la lumina.

9. Pentru obtinerea in laborator a oxigenului, cloratul de potasiu:a) se descompune mai usor, termic cu adaugare de catalizator;b) se descompune mai usor, termic fara adaugare de catalizator;

Nota: se acorda doua puncte din oficiu