Reactia de Schimb 1

16
PROIECT DE LECŢIE UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : REACŢII CHIMICE. DATA: 11. 05. 2011 CLASA : a VII-a A PROFESOR : MUSCALU DANIELA MANUELA SUBIECTUL LECŢIEI : REACŢIA DE SCHIMB ( DUBLA INLOCUIRE ) CATEGORIA / TIP DE LECŢIE : Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe COMPETENTE SPECIFICE 1) Clasificarea reacţiilor chimice după unul sau mai multe criterii. 2) Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţii chimice. 3) Interpretarea informaţiilor obţinute din grafice, tabele, fişe de observaţii. 4) Elaborarea de ipoteze referitoare la produşii unei reacţii. 5) Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţiile chimice. 6) Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii chimice şi recunoaşterea importanţei acestora. METODE de predare- învăţare

description

proiect

Transcript of Reactia de Schimb 1

Page 1: Reactia de Schimb 1

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : REACŢII CHIMICE.

DATA: 11. 05. 2011

CLASA : a VII-a APROFESOR : MUSCALU DANIELA MANUELA

SUBIECTUL LECŢIEI: REACŢIA DE SCHIMB ( DUBLA INLOCUIRE )

CATEGORIA / TIP DE LECŢIE: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe

COMPETENTE SPECIFICE 1) Clasificarea reacţiilor chimice după unul sau mai multe criterii.

2) Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţii chimice.

3) Interpretarea informaţiilor obţinute din grafice, tabele, fişe de observaţii.

4) Elaborarea de ipoteze referitoare la produşii unei reacţii.

5) Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţiile chimice.

6) Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii chimice şi recunoaşterea importanţei acestora.

METODE de predare- învăţare-conversaţia euristică; -activitatea în grup-descoperirea dirijată; - problematizarea-exerciţiul -experimentul

RESURSE MATERIALE: -instrumente de lucru:fişă de activitate experimentală, fişă de exerciţii, sistem periodic; -mijloace de învăţământ:ustensile de laborator, reactivi

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: grupe de elevi, frontal, individual.

Page 2: Reactia de Schimb 1

ACTIVITATEA PROFESORULUI-moment organizatoric

Reactualizarea cunoştinţelor acumulate despre tipurile de reacţii chimice şi exprimarea lor în ecuaţii chimice se realizează prin: a)- intrebari de tipul :Ce reactii chimice am studiat pana acum ?Indicati forma generala a fiecarui tip de reactie chimica studiatb)- rezolvarea unui exerciţiu problematizat –fişa nr. 1(identificarea unor tipuri de reactii chimice studiate) pe care o va primi fiecare elev.-profesorul scrie pe tabla schema de reactii

Prezentarea situatiei -problemaProfesorul solicita elevilor sa faca observatii asupra ecuatiilor ramase neidentificate ( reactanti , produsi de reactie).

Anuntarea subiectului si scopului lectieiProfesorul anunţă studierea ultimului tip de reacţie chimică şi prezintă modul in care se va desfasura lectia.-deduce impreuna cu elevii definitia reactiei de schimb si stabileste forma generala a ecuatiei.Reactia chimica prin care 2 substante …………… schimba intre ele …………………. se numeste reactie chimica de schimb (dubla inlocuire).

Dirijarea invatariiProfesorul prezintă elevilor fişa de activitate experimentală-fişa nr.2 , reaminteşte normele de protecţia muncii. Profesorul verifică priceperea elevilor de a efectua reacţii chimice şi a identifica produşii. Le va orienta atenţia spre modificările importante, insistând asupra noţiunii de precipitat ca produs care poate avea aspecte şi culori diferite.

ACTIVITATEA ELEVULUI

Elevii raspund la intrebari si scriu la tabla si in caiete forma generala a fiecarui tip de reactie chimica studiat.

Rezolvă individual exerciţiul problematizat propus de profesor. Verificarea corectitudinii exerciţiului se realizează prin rezolvarea lui la tabla, elevii notandu-si (corectand) in caiete

Elevii observa ca in aceste reactii atat reactantii cat se produsii de reactie sunt substante compuse

Elevii isi noteaza in caiete definitia reactiei de schimb si forma generala a ecuatiei

AB + CD = AC + BD

Elevii (impartiti pe grupe) efectuează reacţiile chimice, observă şi consemnează observaţiile în fişă.

OBIECTIVE URMARITE

-OBSERVAŢII-

Se verifică cunoştinţele dobândite anterior referitoare la reactii chimice ( reactanti, produsi de reactie , tipuri de reactii studiate).

Se dezvoltă capacitatea de analiză, sinteză , transfer,comparare.

Dezvoltarea spiritului de observaţie

Dezvoltarea spiritului de observaţie.

Formarea deprinderilor practice .

Page 3: Reactia de Schimb 1

Fixarea cunostintelorProfesorul intervine doar acolo unde este nevoie.

Profesorul apreciaza modul in care s-a lucrat pe echipe si face evaluare a activitatii elevilor.

Profesorul prezinta elevilor importanta practica a reactiei de schimb-în industrie şi laborator la obţinerea unor substanţe(baze, acizi, săruri);-în laborator la recunoaşterea unor substanţe:-HCl şi clorurile cu ajutorul AgNO3 –grupa 4-H2SO4 şi sulfaţii cu ajutorul BaCl2 - grupa 3-carbonaţii, prin tratare cu acizi, datorită fenomenului de efervescenţă. CaCO3 + H2SO4 = Ca SO4 + H2CO3

instabil

Profesorul indica cateva utilizari practice ale reactiei de schimb in activitatile casnice sub forma unor curiozitati . Stiati ca ….?….indepărtarea ,,pietrei” care se depune pe serpentinele filtrului de cafea are la bază reacţia de schimb între un acid şi o sare. Pentru a curăţa serpentinele filtrului de ,,piatra” depusă (carbonat de calciu) se foloseşte oţet, care este soluţia unui acid mai tare decât acidul carbonic şi anume, acidul acetic. În urma trecerea oţetului prin serpentine, el ,,dizolvă” carbonatul de calciu depus şi îl transformă în acetat de calciu (solubil) şi apă.. …stingerea” prafului de copt care este carbonatul de amoniu are la bază reacţia de schimb între un carbonat solid şi un acid mai puternic – acidul acetic cunoscut sub numele de oţet sau acidul citric provenit din sucul de lămâie.Profesorul solicita elevilor efectuarea reactiei dintre praful de copt si acidul acetic (otet)Tema pentru acasaProfesorul imparte fiecarui elev fisa de evaluare (fisa nr.3)- o corespondenta intre reactanti (coloana A ) si produsi de reactie (coloana B) si sa stabileasca coeficientii.

Dupa terminarea activitatilor experimentale, un elev al fiecarei grupe va prezenta frontal colegilor activitatea grupei, dand explicaţiile necesare. - se vor scrie la tabla ( in caiete) ecuatiile reactiilor chimice de schimb efectuate

Elevii isi noteaza in caiete

Elevii asculta indicatiile profesorului.

Elevii efectueaza reactia si fac observatii

Dezvoltarea abilitatilor de comunicare

Formarea deprinderilor practice.Dezvoltarea spiritului de observaţie.

Page 4: Reactia de Schimb 1

Grupa nr. 1 REACŢIA DE SCHIMB (REACŢIE DE DUBLĂ ÎNLOCUIRE) – fisa experimentala (fisa nr. 2 )

-componenta :

-Mod de lucru :1) – preparati solutia apoasa de CuSO4 ( sulfat de cupru )2) - preparati solutia apoasa de NaOH ( hidroxid de sodiu) / Atentie ! Hidroxidul de sodiu este o substanta caustica ! ( provoaca raniri ale pielii )3)– amestecati cele 2 solutii si lasati vasul pe masa cateva minute , fara a-l atinge

Completati tabelul de mai jos :Activitate

experimentalăSubstanţe şi ustensile Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii Importanţă

Reactia dintre CuSO4 si NaOH

…………. + ……………. = Na2SO4 + Cu(OH)2

Page 5: Reactia de Schimb 1

Grupa nr. 2 REACŢIA DE SCHIMB (REACŢIE DE DUBLĂ ÎNLOCUIRE) – fisa experimentala (fisa nr. 2 )

-componenta :

Mod de lucru :1)– preparati solutia apoasa de FeCl 3 ( clorura de fier )2)- preparati solutia apoasa de NaOH ( hidroxid de sodiu) / Atentie ! Hidroxidul de sodiu este o substanta caustica ! ( provoaca raniri ale pielii )3)– amestecati cele 2 solutii si lasati vasul pe masa cateva minute , fara a-l atinge

Completati tabelul de mai jos :

Activitate experimentală

Substanţe şi ustensile Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii Importanţă

Reactia dintre FeCl3 si NaOH

…………..+ ……………… = NaCl + Fe(OH)3

Page 6: Reactia de Schimb 1

Grupa nr. 3 REACŢIA DE SCHIMB (REACŢIE DE DUBLĂ ÎNLOCUIRE) – fisa experimentala (fisa nr. 2 )

Componenta :

Mod de lucru :1)– preparati solutia apoasa de BaCl 2 ( clorura de bariu )2)- preparati solutia apoasa de H2SO4 ( acid sulfuric )3)– amestecati cele 2 solutii si lasati vasul pe masa cateva minute , fara a-l atinge

Completati tabelul de mai jos :

Activitate experimentală

Substanţe şi ustensile Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii Importanţă

Reactia dintre BaCl2 si H2SO4

………….. +……………. = BaSO4 + HCl

Page 7: Reactia de Schimb 1

Grupa nr. 4 REACŢIA DE SCHIMB (REACŢIE DE DUBLĂ ÎNLOCUIRE) – fisa experimentala (fisa nr. 2 )

Componenta :

Mod de lucru :1)– preparati solutia apoasa de AgNO3 ( azotat de argint )2)- preparati solutia apoasa de NaCl ( clorura de sodiu )3)– amestecati cele 2 solutii si lasati vasul pe masa cateva minute , fara a-l atinge

Completati tabelul de mai jos :

Activitate experimentală

Substanţe şi ustensile Ecuaţia reacţiei chimice Observaţii Importanţă

Reactia dintre AgNO3 si NaCl

…………..+ …………… = AgCl + NaNO3

Page 8: Reactia de Schimb 1

Fisa de lucru – Reactii chimice – 11 . 05 . 2011 – fisa nr. 1

Stabiliti corespondenta intre reactanti (coloana 1) si produsi de reactie (coloana 2)Stabiliti coeficientii si identificati tipul fiecarei reactii chimice studiate.

1 2

Fisa nr. 3 –Reactia chimica de schimb ( tema pentru acasa )

Stabiliti corespondenta intre reactanti (coloana 1) si produsi de reactie (coloana 2)Stabiliti coeficientii fiecarei ecuatii chimice .

Na2CO3 + HCl Na2SO4 + BaCl2

KOH + CuSO4

Ca(OH)2 + HNO3

Mg(OH)2 + H2SO4

Ca(NO3)2 + H2OMgSO4 + H2ONaCl + H2O + CO2 NaCl + BaSO4 ↓K2SO4 + Cu(OH)2 ↓

H2 + O2

Al + Fe2O3

Li2O + H2OAl + O2

KClO3

HgOCa + O2

H2O + N2O3

Mg(OH)2 + HCl FeCl2 + NaOHCuCO3

HNO2

Al2O3 + FeMgCl2 + H2OKCl + O2↑Fe(OH)2 ↓ +NaClLiOH H2OAl2O3

CuO + CO2 ↑Hg + O2 ↑CaO

Page 9: Reactia de Schimb 1