Proiectlimbasilit.romana

17
Proiect didactic DATA:12 mai 2008 CLASA a IV-a ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 NĂMOLOASA ÎNVĂŢĂTOARE: IONIŢĂ TITIANA-CARMEN ARIA CURRICULARĂ: LIMBA ŞI COMUNICARE OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ’’ZILE DE VARĂ’’ SUBIECTUL: ’’FREAMĂT DE CODRU’’ DE MIHAI EMINESCU TIPUL LECŢIEI: PREDARE-ÎNVĂŢARE DURATA : 45 MIN OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: *dezvoltarea capacităţii de citire corectă,fluentă,conştientă si expresivă a unui text cu adaptarea intonaţiei impusă de conţinut de semnele de punctuaţiei; *dezvoltarea deprinderii de a reproduce expresiv poezii prin exersarea funcţiilor memoriei si educarea calităţilor ei; *activizarea vocabularului si dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă,fluentă in propoziţii logice; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1:-să citească corect,fluent,conştient si expresiv poezia,adaptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie; O2:-să completeze enunţuri de tipul adevărat sau fals,respectiv propoziţii lacunare; O3:-să identifice expresii si imagini artistice din conţinutul poeziei; 1

Transcript of Proiectlimbasilit.romana

Page 1: Proiectlimbasilit.romana

Proiect didactic

DATA:12 mai 2008CLASA a IV-aŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 NĂMOLOASAÎNVĂŢĂTOARE: IONIŢĂ TITIANA-CARMENARIA CURRICULARĂ: LIMBA ŞI COMUNICAREOBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ’’ZILE DE VARĂ’’SUBIECTUL: ’’FREAMĂT DE CODRU’’ DE MIHAI EMINESCUTIPUL LECŢIEI: PREDARE-ÎNVĂŢAREDURATA : 45 MIN OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: *dezvoltarea capacităţii de citire corectă,fluentă,conştientă si expresivă a unui text cu adaptarea intonaţiei impusă de conţinut de semnele de punctuaţiei; *dezvoltarea deprinderii de a reproduce expresiv poezii prin exersarea funcţiilor memoriei si educarea calităţilor ei; *activizarea vocabularului si dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă,fluentă in propoziţii logice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1:-să citească corect,fluent,conştient si expresiv poezia,adaptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;O2:-să completeze enunţuri de tipul adevărat sau fals,respectiv propoziţii lacunare;O3:-să identifice expresii si imagini artistice din conţinutul poeziei;O4:-să integreze cuvintele si expresiile deosebite din text in enunţuri proprii;O5:-să descopere in poezie imagini auditive,olfactive;O6:-să precizeze sensurile diferite ale cuvintelor date;O7:-să explice titlul poeziei precizând mesajul;

RESURSE:a)procedurale: *metode şi procedee:conversaţia,explicaţia,munca independentă, exerciţiul,lectura explicativă,cadranele,ciorchinele,munca in echipă, demonstaţia,aprecierea verbală; *forme de organizare: frontal, individual,pe echipe;b)materiale: manualul,fişe de lucru,fişe de autor,flip-chart;

1

Page 2: Proiectlimbasilit.romana

BIBLIOGRAFIE:*MIHĂILESCU,C.:PIŢILĂ T.’’LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ’’-MANUAL PENTRU CLASA A IV-A,ED.ARAMIS, 2006,BUCUREŞTI,PG.116-117:*MOLAN SI COLECTIVUL: ’’FIŞE DE LUCRU LA LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ’’-CLASA A IV-A, ED.TIPARG,2007,PG.137-138;*IORDĂCHESCU C.,’’SĂ DEZLEGĂM TAINELE TEXTELOR LITERARE’’,CLASA A IV-A, ED.CARMINIS,PITEŞTI,2006,PG.147-151;*MOLAN V. SI COLECTIVUL: ’’LIMBA SI LITERATURA ROMÂNĂ’’-CULEGEREA ELEVULUI-CLASA A IV-A,ED.TIPARG,PG.92

2

Page 3: Proiectlimbasilit.romana

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

1.MOMENT ORGANIZATORIC:1 min *pregătirea materialului necesar pentru buna desfăşurare a lecţiei; *asigurarea ordinii si disciplinei;

2.CAPTAREA ATENŢIEI:4 min

*se realizează printr-un rebus(ANEXA 1); *după completare elevii descoperă pe coloana A-B soluţia:’’FREAMĂT DE CODRU’’.

3.ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR:1 min

*Se anunţă titlul lecţiei de astăzi:’’Freamăt de codru’’ de Mihai Eminescu; *veţi citi corect ,conştient si expresiv poezia; *veţi folosi cuvintele si expresiile deosebite din text in enunţuri proprii; *veţi descoperi in poezie imagini vizuale,auditive,olfactive; *veţi descoperi mesajul poeziei;

4.DIRIJAREA INVAŢĂRII:24 min A.INTUIREA SI EXPLICAREA TEXTULUI: *se imparte clasa in patru grupe a câte trei elevi; *fiecare grupă va citi in lanţ poezia(fiecare elev citeşte câte şase versuri);

*se explică cuvintele necunoscute: alean=melancolie;

*se identifică şi se explică expresiile frumoase: -,,tresărind scânteie lacul’’= lacul pare o fiinţă care tresare în adierea vântului; -,,se leagănă sub soare’’=lacul face valuri ,se unduieşte ; -,,las aleanul să mă fure’’=poetul e cuprins de melancolie; -,,valuri sperioase’’=valuri care curg cu repeziciune parcă ar fi speriate; -,,apa sună somnoroasă’’=apa curge linistită,alene; =muzica slabă a apei pare somnoroasă;

3

Page 4: Proiectlimbasilit.romana

-,,pitite-n ramuri’’=ascunse printre ramuri; -,,vorbesc cu atât de multe inţelesuri’’=păsaărelele vorbesc în graiurile lor ; B.INŢELEGEREA TEXTULUI-fişe,individual 1)Marcaţi cu A sau cu F variantele date : -Anotimpul pentru acest tablou de natură este : *primăvara *vara *toamna -Cadrul de natură infăţişat în tablou este : *câmpul *pădurea *livada -Atmosfera care domină natura: *linişte *zbucium *pace -Băiatul e cuprins de: *bucurie *nelinişte *linişte sufletească -Titlul poeziei sugerează : *viaţa misterioasă a naturii *glasurile pline de inţelesuri ale păsărilor *mişcarea domoală *venirea toamnei2) CONCURS-fiecare grupă va avea de rezolvat mai multe sarcini.După terminarea fiecarei sarcini,se corectează.Câştigă echipa care a rezolvat cel mai repede toate punctele.a)Completează enunţurile conform poeziei(acest exerciţiu se află pe o planşă): ,,Tresărind ......................................................................................... Şi se ..............................................................................soare; Eu,...................................din pădure Las............................................................................................. Şi..................................................................... Pitpalacul.’’

b)Folosiţi in enunţuri proprii cuvintele de la vocabular.

4

Page 5: Proiectlimbasilit.romana

c) Grupaţi pe două coloane imaginile poeziei care se adresează văzului(vizuale) si auzului(auditive):

IMAGINI VIZUALE IMAGINI AUDITIVE ,,scânteie lacul’’ « Tresărind scânteie lacul »,,se leagănă sub soare’’ « Şi ascult pitpalacul »“Eu privindu-l din pădure’’ “Apa sună somnoroasă »“Ea in valuri sperioase se azvârle’’ « Cucul cântă »,,unde soarele pătrunde’’ ; « Ale păsărilor neamuri ciripesc Şi vorbesc.............’’3.A).Să descoperim sensurile cuvintelor:,,izvoare ‘’şi ,,a azvârli’’-frontal *izvoare:-istorice; -ape curgătoare; *a azvârli: -a arunca ceva departe; -a fi nărăvaş( despre animale); -a ajunge într-un loc printr-o săritură; -a arunca cu ceva asupra cuiva.¬acest exerciţiu se rezolvă oral;¬descoperă sensurile şi le folosesc în propoziţii ; B).Scrieţi formele corespunzătoare de trecut şi viitor pentru toate persoanele verbului ‘’a lua’’ :PREZENT TRECUT VIITOREu iauTu ieiEl iaNoi luămVoi luaţiEi iau

5.OBŢINEREA PERFORMANŢELOR :12 min-asigurarea feed-back-lui se face cu ajutorul cadranelor :1.Uniţi cuvintele 2.Alcătuiţi enunţuri cu ajutorul cu acelaşi înţeles : expresiilor:

a scânteia melancolie *’’suna somnoroasă’’;a se legăna ascuns *’’valuri sperioase’’;alean popoare *’’pitite-n ramuri’’;sperios a săria se azvârli a străluci

5

Page 6: Proiectlimbasilit.romana

neamuri temătorpitit sens înţeles a se undui

3.Indicaţi forma literară a 4.Ilustraţi prin desen un vers din poezie. cuvintelor:’’isvoare’’ si ‘’paseri’’.

*Diferenţiat – cu elevii mai buni, după terminarea fişei şi dacă timpul o permite, se completeaza o fişă – ciorchine.

IZVOARE PITPALACUL

CUCULGÂRLE APE PĂSĂRI MIERLE

LACUL NATURA PRESURI

ASTRE PLANTE

SOARELE CODRU

*la final voi citi model poezia.

6.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII:2 min*fac aprecieri frontale şi individuale;*solicit elevii să-şi autoevalueze performanţele, urmărind dacă au îndeplinit toate cerinţele;*distribui elevilor pentru acasa – fişa biografică pentru studiu individual.

7.TEMA PENTRU ACASĂ:1 min*dau tema pentru acasă: 1,2,3 si 4 / 117 ( carte ) – să înţelegem textul.

6

Page 7: Proiectlimbasilit.romana

ARITMOGRIF

C O F E T U R I A T R I B U T E X P E D I T I E S T A L A C T I T E S T A L A G M I T E D E V O T A M E N T C O M P L E M E N T U L P R E D I C A T S I R E T S E C E R A T C O R A B I E D U M N E A T A M E R E P L U T E L E

1.Prepeliţa a făcut şapte ouă ca nişte................ .2.Partea de propoziţie care determină un substantiv..................3.Călătoria prin peşteră a cireşarilor s-a numit......................4.Peştera avea....................................5. şi..............................................6.Cuvânt cu acelaşi sens pentru fidelitate......................7...................................este partea de vorbire care determină un verb.8. Partea principală de propoziţie care răspunde la întrebările:,,ce face?, ,,ce a facut ?, ,,ce va face ? se numeşte.........................9.Cunoştea foarte bine răul..............................10.După .....................grâului au rămas pe mirişte multe boabe.11.A văzut pentru prima data o.................................12.Pronume personal de politeţe,persoana a II,numărul singular.13.Buturuga mică răstoarnă carul .....................14.Cristea Priboi umbla cu.............................de la şaisprezece ani.

7

Page 8: Proiectlimbasilit.romana

ÎNŢELEGEREA TEXTULUI

1)Marcaţi cu A sau cu F variantele date : -Anotimpul pentru acest tablou de natură este : *primavară *vară *toamnă -Cadrul de natură înfăţişat în tablou este : *câmpul *pădurea *livadă -Atmosfera care domină natura: *linişte *zbucium *pace -Băiatul e cuprins de: *bucurie *nelinişte *linişte sufletească -Titlul poeziei sugerează :

*viaţa misterioasă a naturii*glasurile pline de înţelesuri ale păsărilor*venirea toamnei *mişcarea domoală a frunzelor

8

Page 9: Proiectlimbasilit.romana

CONCURS-fiecare grupă va avea de rezolvat mai multe sarcini.După terminarea fiecărei sarcini,se corectează.Câştigă echipa care a rezolvat cel mai repede toate punctele.a)Completează enunţurile conform poeziei(acest exerciţiu se află pe o planşă):

9

Page 10: Proiectlimbasilit.romana

b) Folosiţi în enunţuri proprii cuvintele de la vocabular. ............................................................................................................................................................................................................................................

c) Grupaţi pe două coloane imaginile poeziei care se adresează văzului(vizuale) şi auzului(auditive):

IMAGINI VIZUALE IMAGINI AUDITIVE

,,scânteie lacul’’ «  Tresărind scânteie lacul »,,se leagănă sub soare’’ « Şi ascult pitpalacul »Eu privindu-l din pădure’’ « Apa sună somnoroasă »Ea în valuri sperioase se azvârle’’ « Cucul cântă »,,unde soarele pătrunde’’ ; « Ale păsărilor neamuri  Ciripesc..................” “Şi vorbesc.............’’

10

Page 11: Proiectlimbasilit.romana

Freamăt de codru de Mihai Eminescu fişă de lucru

1.Uniţi cuvintele 2.Alcătuiţi enunţuri cu ajutorul cu acelaşi înţeles : expresiilor:

a scânteia melancolie *’’suna somnoroasă’’;a se legăna ascuns *’’valuri sperioase’’;alean popoare *’’pitite-n ramuri’’;sperios a săria se azvârli a strălucineamuri temătorpitit sens înţeles a se undui

3.Indicaţi forma literară a 4.Ilustraţi prin desen un vers din poezie. cuvintelor:’’isvoare’’ şi ‘’paseri’’.

11