proiect+lectie+autocunoasterea

15
PROIECT DE LECŢIE AUTOCUNOAŞTEREA Data: 7.I. 2015 Clasa: a VI a A Diriginte: Andries Daniela Obiectul: Consiliere si Orientare Tema: Autocunoaşterea şi dezvoltarea stimei de sine Scopul: Analiza personalităţii elevilor şi conturarea unei imagini de sine coerente şi obiective care să asigure reuşita profesională şi personală. Competenţe specifice: 1 (Auto)evaluarea din perspectiva abilitatilor necesare integrării profesionale si sociale 2 Elaborarea unui program personalizat de reusita personală si profesională pe baza unor structuri negociate Obiective: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili: - să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe proprii şi ale colegilor; - să compare propria imagine cu imaginea alcătuită din părerile colegilor; - să-şi analizeze imaginea de sine, stima de sine şi gradul propriu de respect faţă de ceilalţi: - să-şi pună în valoare propriul potenţial pentru a lucra cu succes individual şi în echipă. STRATEGIA DIDACTICĂ 1. Resurse procedurale Metode şi procedee: brainstorming, studiul de caz, conversaţia, observarea dirijată, explicaţia, dezbaterea, expunerea, dialogul dirijat, problematizarea. Forme de organizare: frontal, individual, lucru în grup. 1

description

proiect

Transcript of proiect+lectie+autocunoasterea

Page 1: proiect+lectie+autocunoasterea

PROIECT DE LECŢIEAUTOCUNOAŞTEREA

Data: 7.I. 2015Clasa: a VI a ADiriginte: Andries DanielaObiectul: Consiliere si OrientareTema: Autocunoaşterea şi dezvoltarea stimei de sine

Scopul: Analiza personalităţii elevilor şi conturarea unei imagini de sine coerente şi obiective

care să asigure reuşita profesională şi personală.

Competenţe specifice:

1 (Auto)evaluarea din perspectiva abilitatilor necesare integrării profesionale si sociale

2 Elaborarea unui program personalizat de reusita personală si profesională pe baza unor

structuri negociate

Obiective: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

- să-şi identifice punctele tari şi punctele slabe proprii şi ale colegilor;

- să compare propria imagine cu imaginea alcătuită din părerile colegilor;

- să-şi analizeze imaginea de sine, stima de sine şi gradul propriu de respect faţă de ceilalţi:

- să-şi pună în valoare propriul potenţial pentru a lucra cu succes individual şi în echipă.

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Resurse procedurale

Metode şi procedee: brainstorming, studiul de caz, conversaţia, observarea dirijată,

explicaţia, dezbaterea, expunerea, dialogul dirijat, problematizarea.

Forme de organizare: frontal, individual, lucru în grup.

2. Resurse materiale: chestionarul, pliantul, fişă de lucru, calculator plus videoproiector,

expunere diapozitive PPT, foi de flipchart, foi de hârtie, fişe de evaluare.

Bibliografie:

1. A. Baban, Ghid metodologic pentru orele de dirigenţie şi consiliere, Ed. SC Psinet, Cluj-

Napoca, 2001;

2. Andrei Cosmovici, Luminita Iacob - Psihologia sociala - Editura Polirom Iasi 1998;

3. Adrian Neculau (coordonator) - Manual de psihologie sociala - Editura Polirom 2003;

Surse electronice:

www.didactic.ro

http://www.e-scoala.ro/psihologie/formarea_imaginii_de_sine_rolul_ei.html

1

Page 2: proiect+lectie+autocunoasterea

Desfăşurarea activităţii – prima oră

Momentele lecţiei

Timp alocat

Activitatea profesorului Activitatea elevuluiResurse procedurale

Resurse materialeMetode şi

procedeeForme de

organizareOrganizarea clasei

2 min. Pregăteşte materialele necesare orei. Verifică prezenţa elevilor Urmăreste aşezarea elevilor la locurile

stabilite, anume organizaţi în 4 grupe. Amplasează mijloacele tehnice; Distribuie materialele.

- aduc la cunoştinţă dacă sunt absenţi şi apoi se grupează pe 4 echipe.

Conversaţia Frontal -

Captarea atenţiei 5 min. „A cunoaşte pe alţii este o mare stiinţă, dar cunoaşterea de sine este suprema ştiinţă” (Lao Tzî);

„Cunoaşterea şi acceptarea de sine sunt variabile fundamentale în funcţionarea şi adaptarea la mediul social, în menţinerea sănătăţii mentale şi emoţionale, în reuşita personală şi profesională” (A. Baban, 2001).

- ascultă cu atenţie cugetările şi încearcă să-şi facă o idee asupra cunoaşterii de sine.

Brainstorming Individual Prezentare Power Point

Anunţarea temei lecţiei precum şi a obiectivelor acesteia

3 min. - Anunţă titlul activităţii „Autocunoaşterea”.

- Scrie pe tablă titlul lecţiei.- - Enumără obiectivele lecţiei.

- ascultă şi sunt atenţie la expunere.

ConversaţieExpunerea

Frontal - Prezentare Power Point

Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei

30 min. Organizează exerciţiu de spargere a gheţii. Elevilor li se vor împărţi câte 2 foi, pe care vor trebui să menţioneze câte două calităţi şi neajunsuri proprii pe foaia din faţa elevului, respectiv ale colegului pe foaia lipită pe spatele acestuia. Elevii se deplasează şi, în final, fiecare va avea pe foaia din faţă două calităţi şi neajunsuri găsite de sine, iar pe foaia din spate câte 4 calităţi, respectiv neajunsuri, găsite de fiecare coleg.

-Elevii se deplasează şi vor trebui să menţioneze câte două calităţi şi neajunsuri proprii pe foaia din faţa lor, respectiv ale colegului pe foaia lipită pe spatele acestuia.

ConversaţieBrainstorming

Lucru în echipăFrontal

Foi Anexa 1

2

Page 3: proiect+lectie+autocunoasterea

Prezintă noţiunile de bază privind autocunoaşterea şi stima de sine;

ConversaţieExpunere Dialog dirijat

Frontal Prezentare Power Point

Cere să se completeze chestionarele, 2 grupe vor completa chestionarul cu Sentimente proprii si 2 grupe chestionarul cu Modul de depăţire a anumitor situaţii

Cere să se analizeze rezultatele obţinute.

Cere să se desemneze câte un reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.

Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.

- Completează chestionarele- Fiecare echipă îşi desemnează un reprezentant care va citi ideile consemnate

ConversaţieExplicaţie

Pe grupe IndividualFrontal

Activitate frontală

ChestionareAnexa 2 Anexa 3

Asigurarea feed-back-ului

5 min. Cere completarea chestionarului cu întrebări despre:

- cum s-au simţit în timpul activităţii ?- ce li s-a părut mai uşor/mai greu de realizat ?- un singur cuvânt care să caracterizeze activitatea- dorinţa de a repeta experienţa.

- Elevii vor citi fiecare set de sarcini şi vor răspunde în mod corespunzător.- La sfârşitul chestionarului vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echipă în parte.

ConversaţieExplicaţie

Individual ChestionarulAnexa 4

Tema pentru acasă

5 min. Imparte Diplomele şi cere elevilor să-şi completeze "diploma" şi să facă un colaj pentru avizierul clasei.

Primesc formularele pentru diplomă

BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat

Lucru în echipăFrontal

Anexa 5

Observaţie Lectia se poate desfasura pe 2 ore. Testul de personalitate se poate prelucra la ora a doua, impreuna cu Testul Dr. Phill

Desfăşurarea activităţii – ora a doua

Momentele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Resurse procedurale Resurse

3

Page 4: proiect+lectie+autocunoasterea

lecţiei alocat materialeMetode şi procedee

Forme de organizare

Organizarea clasei

2 min. Pregăteşte materialele necesare orei. Verifică prezenţa elevilor Amplasează mijloacele tehnice; Distribuie materialele.

- aduc la cunoştinţă dacă sunt absenţi

Conversaţia Frontal -

Captarea atenţiei 8 min. Cere de la 2 elevi să şi prezinte tema de casă- Diploma mea

Face o scurtă sinteză a răspunsurilor de la feed back ul de ora trecută

- ascultă cu atenţie şi completează afirmaţiile scrise de cei 2 colegi

Brainstorming Individual Prezentare Power Point

Anunţarea temei lecţiei precum şi a obiectivelor acesteia

3 min. - Anunţă titlul activităţii „Autocunoaşterea”.

- Scrie pe tablă titlul lecţiei.- - Enumără obiectivele lecţiei.

- ascultă şi sunt atenţie la expunere.

ConversaţieExpunerea

Frontal - Prezentare Power Point

Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei

15 min - Prezintă Testul de autocunoaştere - Cere elevilor să şi identifice

personalitatea.- Cere să se analizeze rezultatele

obţinute. - Cere să se desemneze câte un

reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.

- Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.

-Analizează imaginile prezentate şi şi aleg o imagine-Discută cu elevii din grupă rezultatele obţinute şi le compară cu realitatea

BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat

IndividualPe grupeFrontal

Prezentare Power Point

15 min - Prezintă Testul Dr. Phill- Cere elevilor să şi identifice

personalitatea.- Cere să se analizeze rezultatele

obţinute. - Cere să se desemneze câte un

reprezentant al fiecărei echipe care va prezenta rezultatele.

- Coordonează colectarea ideilor esenţiale;.

-Răspund în scrisla cele 10 intrebari-Îşi calculează punctajul-Discută cu elevii din grupă rezultatele obţinute şi le compară cu realitatea

BrainstormingConversaţieStudiu de cazDezbatereDialog dirijat

IndividualPe grupeFrontal

Prezentare Power PointFoi

Asigurarea feed-back-ului

7 min. Cere elevilor sa recapituleze noţiunile legate de Autocunoaştere, personalitate şi stima de sine

- Elevii vor citi fiecare set de sarcini şi vor răspunde în mod corespunzător.

ConversaţieExplicaţie

Individual

4

Page 5: proiect+lectie+autocunoasterea

Subliniează importanţa autocunoaşterii şi a stimei de sine in alegerea carierei

- La sfârşitul chestionarului vor comunica rezultatele printr-un reprezentant desemnat de fiecare echipă în parte.

5

Page 6: proiect+lectie+autocunoasterea

Anexa 1

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 calităţi proprii 2 calităţi ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

2 neajunsuri proprii 2 neajunsuri ale colegului

6

Page 7: proiect+lectie+autocunoasterea

Anexa 2

ChestionarSENTIMENTELE FAŢĂ DE PROPRIA PERSOANĂ

Mai jos este o listă cu afirmaţii care se referă la sentimentele pe care le

aveţi faţă de voi. Nu este vorba de un test, deci nu există răspunsuri bune sau

rele. Singurul răspuns correct este cel ales de voi. Bifaţi cu "x" în table în

dreptul fiecărei afirmaţii ţinând cont de scala indicată:

AFIRMAŢIA

1 2 3 4

total

dezacord

nu sunt

de acord

sunt de

acord

acord

total

1. În general sunt satisfăcut(ă) de mine

2. Cîteodată simt că nu sunt bun(ă) de

nimic

3. Simt că am un număr mare de calităţi

4. Sunt capabil(ă) să fac lucruri la fel de

bune ca şi alţi oameni

5. Simt că nu fac multe ca să fiu lăudat(ă)

6. Am certitudinea că sunt inutil(ă)

7. Simt că sunt o persoană importantă, cel

puţin la fel ca alţii.

8. Mi-aş dori să fiu mai respectat(ă)

9. După tot ce mi se întâmplă, sunt

înclinat(ă) să simt că sunt un ratat(ă)

10. Am o atitudine pozitivă faţă de mine

Anexa 3

7

Page 8: proiect+lectie+autocunoasterea

AFIRMAŢII – MODUL DE DEPĂŞIRE A ANUMITOR SITUAŢII

Mai jos este o listă de afirmaţii care se referă la modul în care reuşiţi să depăşiţi anumite situaţii. Nu este vorba de un test, deci nu există răspunsuri bune sau rele. Singurul răspuns corect este cel ales de voi. Bifaţi cu "X" în tabel în dreptul fiecărei afirmaţii ţinând cont de scala indicată.

Afirmaţia1 2 3 4

Complet neadevărat

Neadevărat AdevăratPerfect

adevărat1. Întotdeauna reuşesc să rezolv problemele dificile dacă mă străduiesc îndeajuns2. Dacă cineva mi se opune, eu pot să găsesc mijloacele şi modalităţile să obţin ceea ce vreau3. Este uşor pentru mine să îmi urmăresc scopurile şi să le realizez4. Am încredere că aş fi capabil(ă) să fac faţă evenimentelor neaşteptate5. Pentru că sunt descurcăreţ/descurcăreaţă reuşesc să rezolv situaţiile neprevăzute6. Pot rezolva cele mai multe probleme dacă investesc efortul care este necesar7. Pot să rămân calm(ă) atunci când am dificultăţi deoarece mă pot bizui pe capacităţile mele de a face faţă 8. De obicei atunci când sunt confruntat(ă) cu o problemă găsesc soluţii9. De obicei dacă sunt în dificultate mă pot gândi la o rezolvare10. De obicei pot să rezolv toate situaţiile dificile care apar

Anexa 4

FIŞĂ DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII

8

Page 9: proiect+lectie+autocunoasterea

Te rugăm să răspunzi sincer la următoarele întrebări:

1. Cum te-ai simţit în timpul activităţii ?................................................................................................................................................

2. Ce ţi s-a părut cel mai uşor/mai greu de realizat ?

Mai uşor ...............................................................................................................................Mai greu ..............................................................................................................................

3. Cum ai putea descrie activitatea într-un singur cuvânt ?..........................................................................................................................................

4. Mai doreşti să participi la activităţi similare în viitor ?□ Da □ Nu

FIŞĂ DE EVALUARE A ACTIVITĂŢII

Te rugăm să răspunzi sincer la următoarele întrebări:

1. Cum te-ai simţit în timpul activităţii ?...............................................................................................................................................

2. Ce ţi s-a părut cel mai uşor/mai greu de realizat ?Mai uşor ..............................................................................................................................

Mai greu .............................................................................................................................

3. Cum ai putea descrie activitatea într-un singur cuvânt ?...............................................................................................................................................

4. Mai doreşti să participi la activităţi similare în viitor ?□ Da □ Nu

9

Page 10: proiect+lectie+autocunoasterea

Anexa 5

DIPLOMA MEA

DId

Cea mai mare realizare din viaţa mea . . . _________________________________

Cel mai mare succes din viaţa mea. . . ________________________________

Cel mai important eveniment din viaţa mea . . . _________________________________

Cel mai important obiectiv realizat . . . _________________________________

Cea mai importantă decizie pe care am luat-o . . .________________________________

Cea mai importantă persoană din viaţa mea . . . _________________________________

10