Proiect de Lectie Autocunoasterea (1)

14
PROIECT DE LECTIE Data :03.06.2013 Unitatea Scolara :Scoala gimnaziala nr.280,CMBRAE ,Cabinetul de asistenta psihopedagogica Clasa :a -V-a Profesor :Zaharia T.Mariana –Sofia Aria Curriculara :Consiliere si orientare Disciplina :Consiliere si orientare Unitatea de invatare :Autocunoasterea si dezvoltarea personala Subiectul lectiei :Autocunoasterea Tipul lectiei : Invatare de noi cunostinte Timp :45 minute Interval orar:14.15-15.00 Competente generale :Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine Competente specifice: Sa identifice situatii in care se manifesta stima de sine Scopul lectiei:Invatarea de noi cunostinte precum autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine. La sfarsitul lectiei elevii vor fii capabili sa : □Obiective operationale cognitive : -sa isi dezvolte abilitati de autocunoastere si intercunoastere -Sa recunoasca experiente care dezvolta o imagine de sine pozitiva ,respectiv negativa □Obiective afectiv –atitudinale : -optimizarea increderii in sine -sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si profesorul

description

psihologie

Transcript of Proiect de Lectie Autocunoasterea (1)

PROIECT DE LECTIE

Data :03.06.2013

Unitatea Scolara :Scoala gimnaziala nr.280,CMBRAE ,Cabinetul de asistenta psihopedagogica

Clasa :a -V-a

Profesor :Zaharia T.Mariana –Sofia

Aria Curriculara :Consiliere si orientare

Disciplina :Consiliere si orientare

Unitatea de invatare :Autocunoasterea si dezvoltarea personala

Subiectul lectiei :Autocunoasterea

Tipul lectiei : Invatare de noi cunostinte

Timp :45 minute

Interval orar:14.15-15.00

Competente generale :Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine

Competente specifice:

• Sa identifice situatii in care se manifesta stima de sine

Scopul lectiei:Invatarea de noi cunostinte precum autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine.

La sfarsitul lectiei elevii vor fii capabili sa :

□Obiective operationale cognitive :

-sa isi dezvolte abilitati de autocunoastere si intercunoastere

-Sa recunoasca experiente care dezvolta o imagine de sine pozitiva ,respectiv negativa

□Obiective afectiv –atitudinale :

-optimizarea increderii in sine

-sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si profesorul

□Obiective psihomotorii :

-colaborarea cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice

Strategia didactica :

Resurse procedurale : Exercitiu de spargere a ghetii ,harta inimii,studiul de caz ,converstia ,explicatia , chestionarul ,tema pt acasa

Resurse materiale :Prezentare power point ,fise de lucru ,chestionarul, fisa de evaluare a activitatii

Forme de organizare : pe echipe ,frontal ,individual si pe grupe

Bibliografie :

-Traian Cosma ,Ora de dirigentie in gimnaziu .Indrumari si texte in sprijinul profesorului diriginte,Editura Didactica si Pedagogica R.A.,Bucuresti,2007

-Programa scolara pentru Aria Curriculara Consiliere si Orientare pentru clasa a –V-a ,aprobata prin ordinul ministrului ,Nr.5286/09.10.2006

-Alexandru Gheorghe si altii ,Dirigentia si Consilierea .Ghid metodologic ,Editura Gheorghe Alexandru,Craiova ,2004

-Gabriela Lemeni ,Mihaela Porumb ,Consiliere si Orientare .Ghid de educatie pentru cariera . Activitati pentru clasele V-VIII,Editura ASCR

TIPUL LECTIEI :ACHIZITII DE NOI CUNOSTINTE

ETAPE ,DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Observatii1.Moment organizatoric/Pregatirea clasei pentru activitate 5min.

Se stabileste prezenta elevilor prin intermediul unui exercitiu de spargere a ghetii .Intreaga activitate este dirijata de profesor cu ajutorul TIC. Se verifica existenta resurselor materiale.

Elevii se impart in echipe de cate 2 si se prezinta

Pe perechi de cate 2

2.Verificarea temei 3min

Verifica modul in care elevii si-au facut tema

Elevii prezinta tema ,daca au avut ceva de pregatit

Individual sau echipa ,dupa caz

3.Reactualizarea cunostintelor2min.

Adreseaza intrebari frontal si individual privitor la temele studiate anterior Va plac orele de

Elevii raspund si dau informatii in legatura cu activitatea anterioara

frontal

consiliere?Ce a-ati facut ultima oara in ora de consiliere ?Ati vrea sa mai participati si la alte astfel de activitati ?

4.Captarea atentiei /Discutie introductive2min.

Se stabilesc cateva reguli de comunicare pentru aceasta ora dar si pentru situatiile de grup .□Fiecare parere trebuie ascultata□Nimeni nu este intrerupt□Toate intrebarile au rostul lor □Nimeni nu este criticat□Fiecare are dreptul sa fie ascultat□Nimeni nu rade de colegul lui

Elevii sunt atenti la reguli

Frontal

5.Anuntarea continutului si a obiectivelor 2min.

Se anunta titlul lectiei ,obiectivele

Elevii primesc materialele de lucru

individual

6.Dirijarea invatarii 26min.

Se prezinta cele trei concepte :autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sineAutocunoasterea este…Activitate completare individuala afisei harta inimii Se prezinta conceptul de imagine de sine Se face prezentare materialului in power point ,,Ratusca cea urata’’Se impart elevii in grupuri si se dau sarcini diferite pt fiecare grup.Se prezinta conceptul de stima de sine Se trece individual la completarea chestionarului ,,stima de sine ’’.Se face interpretarea chestionarului

Elevii participa in mod activ,asculta profesorul,completeaza individual harta inimii,sunt atenti la prezentarea conceptului de imagine de sine,privesc si asculta cu atentie materialul ,,Ratusca cea urata’’,primesc fisele si indeplinesc sarcinile de grup.Elevii asculta ultimul concept stima de sine ,si completeaza individual chestionarul despre stima de sine,fiecare isi calculeaza punctajul apoi li se prezinta interpretarea daca au o stima de sine ridicata sau scazuta .

individual

grup

individual

7.Asigurarea feedback-ului3minute

Li se cere elevilor sa completeze o fisa in care vor preciza ce le-a placut in lectie

Elevii dau feedback la activitatea din data de 03.06.2013

individual

8.Tema pentru acasa 2min.

Profesorul da explicatii privind tema pentru acasa . Se impart fise cu tema ,,Eu sunt cineva care…’’Elevii sunt rugati sa bifeze fisa sis a o aduca pentru urmatoarea ora.

Elevii primesc fisa cu tema pt acasa pt a continua activitatea de autocunoastere si acasa

individual

Scenariul didactic :

CINE EŞTI, CINE SUNT   ?

Exercitiu de spargere a ghetii:

Activitate de intercunoastere: se formează grupe de câte doi, fiecare îi pune celuilalt

întrebări pentru a-l cunoaşte, după aceea trebuie să prezinte colegul la celelalte grupuri formate;

Observaţii: copii nu au voie să se jignească;

Stabilirea regulilor de comunicare pentru aceasta ora dar si pentru situatiile de grup .

□Fiecare parere trebuie ascultata

□Nimeni nu este intrerupt

□Toate intrebarile au rostul lor

□Nimeni nu este criticat

□Fiecare are dreptul sa fie ascultat

□Nimeni nu rade de colegul lui

Cuvintele cheie :autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine

• Autocunoasterea – procesul de explorare si structurare a propriilor caracteristici

(abilitati, emotii, motivatie, atitudini, credinte, mecanisme de aparare si adaptare) in urma

caruia rezulta imaginea de sine a persoanei.

Activitate individuala completarea hartii inimii ,exercitiu de autocunoastere.

Harta inimii

A

B

D

C

Nume:

Cerinţa: completează spaţiile inimii astfel:

• cel puţin 3 calităţi personale care iţi plac cel mai mult;• cel puţin 3 lucruri din viaţa ta pe care ţi-ar plăcea să le schimbi;• cel puţin 3 lucruri pe care le faci bine;• cel puţin 3 cuvinte care ţi-ar plăcea să se spună despre tine;

Imaginea de sine – este modul in care o persoana isi percepe propriile caracteristici fizice,

cognitive, emotionale, sociale si spirituale.

• este o reprezentare mentala a propriei persoane;

• nu reflecta intotdeauna realitatea (subevaluare/supraevaluare);

• se dezvolta pe parcursul vietii din experientele pe care le are copilul, aprecierile si

reactia/atitudinile persoanelor semnificative fiind esentiale; (procesul de formare a

identitatii copilului)

Activitate de grup

• Studiu de caz

• Se prezinta materialul in power point ,,Ratusca cea Urata’’

• se dau fisele ,se impart elevii pe grupe

,, Pe un taram indepartat traia o mama rata. Ea avea 5 oua si astepta cu nerabdare ziua cand aveau sa iasa puisorii. Intr-o zi, pe cand clocea linistita ouale, a vazut rostogolindu-se spre ea un alt ou. Era putin mai mare decat celelalte. Ce se intamplase? “Mm, bine!” s-a gandit ea. “Inca un copil inseamna mai multa bucurie in casa!” L-a asezat si pe acela in cuibar si a continuat sa le cloceasca.

Intr-o zi frumoasa de primavara au inceput sa iasa puii din oua: toti erau pufosi si aurii, numai unul era mare, urat si cenusiu.Mama rata l-a iubit la fel ca pe ceilalti; ratustele insa il necajeau, radeau de el, il aratau cu degetul de parca ar fi fost o sperietoare. Ratusca cea Urata , caci asa ii spuneau, se intrista si nu mai manca, nu se mai juca cu ceilalti; statea retrasa si ofta.

Intr-o buna zi, mama rata suparata de suferinta Ratustei , a luat-o de aripa si au plutit impreuna la marginea lacului. De ele s-au apropiat zambind niste lebede. “Ce frumoase sunt! De-as putea si eu sa fiu ca ele!” a suspinat trista Ratusca cea Urata.

Mama rata le-a privit mirata intai pe lebedele care se apropiau gratioase, apoi pe fiica ei, Ratusca cea Urata. Intr-o clipa a inteles.

“Uita-te in oglinda apei!”, a indemnat-o Mama Rata. Si fiica ei a ascultat-o. Din apa o privea o lebada frumoasa, cu pene albe ca neaua.

Toti puii de lebada sunt gri si urati.

Analiza

• 1.Ce gandea si ce simtea fata de sine Ratusca cea Urata?

• 2.Cum ajunsese la aceasta parere?

• 3.Cum se simtea alaturi de fratii ei?

• 4.Ce a ajutat-o sa vada realitatea?

• 5.Cum credeti ca s-ar evalua acum Ratusca cea Urata?

• 6.Formulati un mesaj referitor la aceasta povestire.

Grupa 1 rezolva sarcinile individual,Grupa 2 rezolva sarcinile in grup ,Grupa 3 deseneaza pe coli A4 ce au inteles ei ca reprezinta imaginea de sine .

• Stima de sine se refera la modul in care ne consideram ca persoane in raport cu propriile

asteptari si cu ceilalti;

• -Stima de sine pozitiva este sentimentul de autoapreciere si incredere in fortele proprii;

Modul în care ne evaluam pe noi însine

Cat de “buni” ne consideram în comparatie cu:

Propriile asteptari

Asteptarile celorlalţi

Este dimensiunea evaluativa si afectiva a imaginii de sine

Este determinata, cel putin în aceasta etapa , preponderent de mesajele venite din exterior

Se completeaza chestionarul pentru stima de sine .

Stima de sine

Instructaj

Alege unul dintre raspunsurile la intrebarile |afirmatiile de mai jos .Incearca sa fii cat mai obiectiv .Marcheaza raspunsul cu un X .

1.Accept cu usurinta aprecierile si rugamintile celorlalti fara sa ma jenez

De accord Partial de accord Dezacord

2. Intru usor in contact cu alte persoane 3. Chiar daca imi exprim dezacordul fata de spusele cuiva,acest lucru nu-mi afecteaza respectul pentru acea persoana .4.Nu incerc sa –I fac pe altii sa se simta vinovati .

5.Nu am nevoie sa le demonstrez altora ca sunt mai bun ca ei .6.Ma bucura succesul altora .7.Nu ma simt inferior in comparative cu altii.

8.Intr-o relatie ma centrez pe punctele tari ale acelei persoane ,nu pe slabiciunile ei.9. Consider ca o persoana este bine intentionata pana cand se dovedeste contrariul .10.Rar se intampla ca unele actiuni anterioare sa ma faca sa ma simt vinovat.11.Lupt pentru ideile si punctele mele de vedere.12.Ma consider o persoana onesta .13.Nu ma simt jignit atunci cand altii au idei si puncte de vedere diferite de ale mele .14.De cele mai multe ori problemele reprezinta o provocare pentru mine .15.Nu caut sa profit de pe urma altora.16.Uneori fac pe martirul.17.Uneori imi place sa fiu singur .18.Nu ii dau pe altii la o parte .19.Indraznesc sa imi admit greselile .20.Am incredere in mine si in judecata mea .21.Uneori ma tem de viitor .22.Nu ma supar din orice .23.Nu reactionez inadecvat atunci cand sunt invins sau dezamagit.24.Sunt o persoana bine organizata (din punct de vedere interior ).Cand am decis sa imi schimb un anumit obicei ,reusesc sa fac acest lucru .25.Sunt uneori invidios.26.Uneori sunt gelos .27.Uneori ma simt plictisit.28.Nu-mi este teama sa –mi dezvalui cele mai profunde sentimente .29.Nu-I blamez pe altii pentru problemele mele .30.Mi se pare usor sa-I apreciez si sa-I multumesc pe ceilalti .

Aduna X-urile din fiecare coloana si scrie totalul dedesupt .

Pentru coloana 1 punctele se inmultesc cu 3 si se adauga X-urile de pe coloana 2 .Punctele de pe coloana 3 nu conteaza .Se face totalul .

Peste 70 de puncte indica o stima de sine ridicata ,insemnand ca te simti bine cu tine insuti si cu ceilalti .

Daca ai mult sub 70 de puncte ,acesta indica o stima de sine scazuta.

Considera acest exercitiu o provocare incitanta pentru autocunoastere!

Feedbackul de sfarsit consta in completarea acestui chestionar

CHESTIONAR

• Daţi o notă activităţii desfăşurate.

• Ce v-a plăcut?

• Ce nu v-a plăcut?

• Credeţi că v-a fost utilă? Dacă da, de ce?

Tema pentru acasa

ANEXA :PREZENTAREA POWER POINT FOLOSITA

Unitatea de invatamant :

Profesor :Zaharia T.Mariana –Sofia

Clasa: a V – a

An scolar: 2012-2013

CONSILIERE ŞI ORIENTARE

Planificare anuala

Nr.crt. Modulul Semestrul1Nr.de ore

Semestrul2Nr.de ore

Anual Nr.de ore

1. Autocunoastere si dezvoltare

personala

4 5 9

2. Comunicarea si abilitatile

sociale

3 5 8

3. Managementul informatiilor si

al invatarii

3 4 7

4. Planificarea carierei

1 1 2

5. Calitatea stilului de viata

3 7 10

Total ore 14 22 36

Extras din programa scolara pentru clasa a 5-a :

Obiective cadru/Competente generale1. Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine2. Dezvoltarea abilitatilor de interrelationare în contexte variate3. Dezvoltarea abilitatilor de utilizare a informatiilor în procesul de învatare4. Dobândirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei5. Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata de calitate

Obiective de referinta/Competente specifice si exemple de activitati de învatare

Modulul 1. Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii pozitive fata de sine

1.1 sa identifice situatii în care se manifesta stima de sine

- activitati dirijate si semidirijate pentru cunoasterea de sine si pentru inter-cunoastere;

- scurte povestiri, întâmplari neobisnuite pentru evidentierea stimei de sine a unor persoane sau personaje;

- lucru în echipa: ce este stima de sine (ce spun expertii,definitii personale, catrene, ghicitori, refrene);

1.2 sa exemplifice caracteristici specifice preadolescentei

- benzi desenate, colaje cu tema: „Eu copil, eu acum”.

Continuturile învatarii

1. Autocunoastere si dezvoltare personala

1.1 Autocunoastere

• Stima de sine: ce este stima de sine si în ce situatii se manifesta. Atitudinea pozitiva fata de

propria persoana

1.2 Schimbare, crestere, dezvoltare

Caracteristicile preadolescentei: schimbarile fizice, dezvoltarea personalitatii, relatiile cu colegii,asteptari