proiect_lectie[1] vitoria lipan.doc

22
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: BAHAN SIMONA MIHAELA DATA: 15 februarie 2011 CLASA: a VIII-a SUBIECTUL LECŢIEI: BALTAGUL de M. Sadoveanu (caracterizarea Vitoriei Lipan) TIPUL LECŢIEI: de consolidare de cunoştinţe DURATA: 50 ‘ COMPETENŢE GENERALE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1. – Înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate 2.1. – Construirea unui discurs oral pe o temă dată 3.1. – Dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date 4.1. – Redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţii de comunicare concretă 4.3. – Redactarea unui text argumentativ OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 să argumenteze idei proprii legate de tema romanului; O 2 – să explice semnificaţia unor pasaje importante din roman;

description

victoria lipan

Transcript of proiect_lectie[1] vitoria lipan.doc

PROIECT DIDACTICPROFESOR: BAHAN SIMONA MIHAELA

DATA: 15 februarie 2011

CLASA: a VIII-aSUBIECTUL LECIEI: BALTAGUL de M. Sadoveanu (caracterizarea Vitoriei Lipan)TIPUL LECIEI: de consolidare de cunotineDURATA: 50 COMPETENE GENERALE:

1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare

2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare

COMPETENE SPECIFICE:

1.1. nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate

2.1. Construirea unui discurs oral pe o tem dat

3.1. Dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date

4.1. Redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaii de comunicare concret4.3. Redactarea unui text argumentativ

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 s argumenteze idei proprii legate de tema romanului;

O2 s explice semnificaia unor pasaje importante din roman;

O3 s fac referiri pertinente despre ncadrarea personajelor n oper;

O4 s identifice modalitile de caracterizare a personajului din oper;

O5 s-i exprime n scris preri, atitudini, sentimente fa de personaj;

O6 s lucreze n echip, respectnd prerile partenerilor.STRATEGIA DIDACTIC

RESURSE: -capaciti normale de nvare ale elevilor

-loc de desfurare: sala de clasMETODE I PROCEDEE: conversaia euristic, problematizarea, descoperirea, brainstormingul, explicaia, ciorchinele, diamantul MATERIALE I MIJLOACE: manualul, volume cu opera literar, fie cu citate din text pentru munca n echip

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontal, combinat cu activitatea individual i pe grupeFORME DE EVALUARE: oral, autoevaluarea

BIBLIOGRAFIE:

M. Sadoveanu Baltagul , Ed. 100+1 Gramar, Bucureti, 2003

M. Iancu Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint, Bucureti, 2000

A. Crian, S. Dobra Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucureti, 2009

C-tin Ciopraga Mihail Sadoveanu, Ed. Tineretului, Bucureti, 1966

C. Parfene Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal, Ed. Polirom, Iai, 1999

V. Marinescu Metodica predrii limbii i literaturii romne, Ed. Fundaiei Romnia de mine, Bucureti, 2002

A. Pamfil Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteti, 2003

I. Cerghit Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006SCENARIUL DIDACTICMOMENTE I OBIECTIVE OPERAIO-NALETIMPCONINUTUL LECIEISTRATEGIA DIDACTICEVALUARE

FORME DE ORGANIZ.RESURSE MATERIALE I PROCEDURALE

Moment organizatoric2-organizarea clasei i asigurarea climatului necesar desfurrii activitii-verificarea temei pentru acas

Frontal ConversaiaCaietele elevilorVerificarea modului n care elevii au rezolvat tema pentru acas i corectarea eventualelor greeli

Captarea ateniei5Profesorul le cere elevilor s spun orice cuvnt le vine n minte despre romanul studiat. Noteaz pe tabl toate cuvintele care au legtur cu textul.FrontalIndividual Brainstormingul Rspunsurile elevilor

Anunarea subiectului leciei i enumerarea obiectivelor2

Profesorul noteaz la tabl titlul noii lecii i enumer obiectivele operaionale.

Frontal

Conversaia Caietele elevilor

Elevii noteaz titlul leciei n caiete

Conducerea nvrii i asigurarea feed-back-ului

O1O2, O3, O4O2, O3, O4O5, O6

7

15

5Elevii sunt solicitai s reconstituie sumar firul narativ al romanului, marcnd momentele subiectului.

Elevii sunt apoi mprii n 4 grupe (valorice) i primesc fiele de identitate a personajului.(Anexa 1)Elevii primesc apoi fiele cu ciorchinele, pe care trebuie s-l completeze pe baza fiei de identitate a personajului. (Anexa 2)Frontal

Individual

Pe grupe

Pe grupe

Conversaia euristic

Descoperirea

Explicaia

Ciorchinele Elevii rezum subiectul roamnului, marcnd momentele subiectului.

Elevii lucreaz n echip, completnd fiele de identitate a personajului.

Elevii completeaz ciorchinele

O2 O6

5

Profesorul le cere apoi elevilor s realizeze un portret sumar al personjului pe care l-au avut de caracterizat..

Frontal

Conversaia euristicExplicaia Problematizarea

Elevii traseaz trsturile dominante ale Vitoriei Lipan

Consolidarea cunotinelor

O1 O6

3Prin metoda diamantului (Anexa 3), elevii trebuie s sintetizeze trsturile dominante ale Vitoriei Lipan.Individual Diamantul Elevii alctuiesc un diamant pentru personajul pe care l-au caracterizat.

Asigurarea reteniei i a transferului3TEM PENTRU ACAS:

Valorificnd citatul urmtor (Anexa 4), alctuii o scrisoare prin intermediul creia s-i prezentai unui coleg absent de la or portretul Vitoriei Lipan.Baltagul este...[] o epopee [] n care sufletul tenace i aprig de munteanc al Vitoriei Lipan nu preget nicio oboseal pn nu d de firul ntmplrilor i miestria d-lui Mihail Sadoveanu st ntr-aceea c a conturat n trsturi omeneti, dar fr nicio slbiciune acest aspru caracter, de o voin aproape slbatic, aproape neomeneasc. (Perspessicius Opere, vol. IV. Meniuni critice)

Elevii primesc apoi fia de autoevaluare prin care trebuie s realizeze evaluarea activitii desfurate.

Individual Fia de autoevaluareElevii completeaz fia de autoevaluare.

ANEXA 2

ANEXA 1FIA DE IDENTITATE A PERSONAJULUI

DATE DESPRE PERSONAJ

TRSTURI

Ce tim despre personaj?CITATE

Cum am aflat?MODALITI DE CARACTERIZARE A PERSONAJULUI

PRENUMELE / NUMELE PERSONAJULUI

Ce semnificaie are numele su sau porecla sa? (dac apare, dac nu apare niciun nume i acest fapt poate avea o semnificaie)

DATE LEGATE DE FAMILIE

Cine este?

Cu cine este cstorit?

Ci copii are?

STATUTUL SOCIAL I PROFESIONAL

Ce poziie ocup n comunitatea satului?

Cu ce se ocup?

MEDIUL N CARE TRIETE

Care este mediul su de via?

PORTRETUL FIZIC

nfiare

mbrcminte

Vrst

PORTRETUL MORAL

Narator

Mimic

Gestic

Gnduri, idei, sentimente

Limbaj

Comportament

Fapte

Atitudini, credine, valori

Relaii cu alte personaje

IPOSTAZELE N CARE APARE PERSONAJUL I EVOLUIA SA

PREREA PERSONAL DESPRE PERSONAJ

ANEXA 3

DIAMANTUL

ADJECTIVE

VERBE

O PROPOZIIE DIN 4 CUVINTE

SUBSTANTIVANEXA 5AUTOEVALUAREOBSERVAIILE PROFESORULUI

Mi-a plcut cel mai mult

..................................................................................................................

Nu mi-a plcut........................................................................................

Pot rspunde la o ntrebare despre:

Am o ntrebare despre:

Eu mi dau nota.......... i sunt:

vesel trist

furios

Cadranele CITATETRSTURI ALE PERSONAJULUIMIJLOACE DE CARCTERIZARE

i de poveste... Vitoria, nevasta lui Nechifor Lipan, i aducea aminte stnd singur pe prisp, n lumina de toamn i torcnd. Ochii ei cprii, n care parc se rsfrngea lumina castanie a prului, erau dui departe. ... fusul se nvrtea harnic, dar singur.

Acei ochi aprigi i nc tineri cutau zri necunoscute.

Vitoria l primi cu mare bucurie i-l srut pe amndoi obrajii; dup aceea trece n alt odaie i se ncuie pe dinluntru, ca s poat plnge singur.

--M gndesc n fel i chip i am un vis, care-mi mnnc sntatea i m mbtrnete. Mai stau pn ce gtesc de postit cele dousprezece vineri.

n nchipuirea ei, bnuiala care intrase-ntrnsa era un vierme neadormit.

Se desfcuse ncet-ncet de lume i intrase oarecum n sine.

Ea ns se socotea moart, ca i omul ei care nu era lng dnsa. Abia acum nelegea c dragostea ei se pstrase ca-n tinere.

--Mama asta trebuie s fie frmctoare; cunoate gndul omului cuget cu mare uimire Gheorghi

CITATETRSTURI ALE PERSONAJULUIMIJLOACE DE CARCTERIZARE

Valorificnd citatul urmtor (Anexa 4), alctuii o scrisoare prin intermediul creia s-i prezentai unui coleg absentde la or portretul Vitoriei Lipan. Baltagul este...[] o epopee [] n care sufletul tenace i aprig de munteanc al Vitoriei Lipan nu preget nicio oboseal pn nu d de firul ntmplrilor i miestria d-lui Mihail Sadoveanu st ntr-aceea c a conturat n trsturi omeneti, dar fr nicio slbiciune acest aspru caracter, de o voin aproape slbatic, aproape neomeneasc.

(Perspessicius Opere, vol. IV. Meniuni critice)

TRSTURI MORALE

TRSTURI FIZICE

VITORIA LIPAN

GHEORGHI

MINODORA

NECHIFOR LIPAN

REL. CU CELELALTE PERSONEJE

VITORIA LIPAN