proiectgutuludmila

8
Guţu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic „Ion CreangăPagina 1 din 8 2007 Popeştii de Sus Proiect didactic clasa a XII-a, 1. Date generale Data 17.01.2007 Clasa a XII-a Numărul lecţiei în sistemul de lecţii: lecţia a _____ , numărul lecţiei conform oralului: lecţia a 4-a. Obiectul: Matematica (algebra) Capitolul :Polinoame cu coeficienţi complecşi Subiectul: Relaţiile între rădăcinile şi coeficienţii polinomului de gradul doi, trei (relaţiile lui Viète) Tipul lecţiei: mixtă Durata: 452. Obiectivul cadru: Iniţierea în calcul algebric. Rezolvarea de ecuaţii, inecuaţii, sisteme şi totalităţi.. 3. Obiective de referinţă 3.1. Să recunoască polinoame cu coeficienţi complecşi. 3.6. Să calculeze rădăcinile polinomului, soluţiile unor ecuaţii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicînd diverse modalităţi, inclusiv relaţiile Viete. 4. Obiective operaţionale: 4.1 Formative O 1 Să recunoaştem polinoame cu coeficienţi complecşi; O 2 - Să calculăm rădăcinile polinomului aplicînd diverse modalităţi, inclusiv relaţiile Viete; O 3 . Să rezolvăm unele ecuaţii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicînd relaţiile Viete O 4 –Să aplicăm relaţiile Viete în calcul oral; 4.2 Afective O 5 – stimularea curiozităţii şi imaginaţiei; O 6 – dezvoltarea simţului estetic şi critic; O 7 – să dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie; 5. Strategiile didactice 5.1 Mijloace şi materiale didactice: Fişe, MTI, Planşe, Proiector, laptop 5.2 Metode de învăţământ A22, A23, A27, B13, C4, C5, C6, C7, C8, C10, C14, C20, C27. ( A22-discuţie, A23-audiere reflexivă, A27-lucrul cu cartea, B13-conspecte de reper, C4-transferarea cunoştinţelor, C5-analiză, C6- sinteză, C7-comparaţia, C8-generalizare, C10-clasificare, C14-metoda de cercetare, C20-metoda insuficienţei informaţionale, C27- discuţie în şoaptă. 5.3 Moduri de activitate cu elevii: 1) Utilizarea MTI; 2) Instruirea în grupuri mici; 3) Instruirea reciprocă; 4) Consolidarea teoriei prin practică; 5)Diferenţiat 6. Surse informaţionale: Ion Achiri ş.a. Matematică. Manual pentru clasa a XII-a, Prut Internaţional, 2005,p. 119-120 Л.Ф. Пичурин. За страницами учебника алгебры, Москва «Просвещение»1990б, стр. 40-44

Transcript of proiectgutuludmila

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Proiect didactic clasa a XII-a, 1. Date generale Data 17.01.2007 Clasa a XII-a Numrul leciei n sistemul de lecii: lecia a _____, numrul leciei conform oralului: lecia a 4-a.

    Obiectul: Matematica (algebra) Capitolul :Polinoame cu coeficieni compleci Subiectul: Relaiile ntre rdcinile i coeficienii polinomului de gradul doi, trei (relaiile lui Vite) Tipul leciei: mixt Durata: 45 2. Obiectivul cadru: Iniierea n calcul algebric. Rezolvarea de ecuaii, inecuaii, sisteme i totaliti.. 3. Obiective de referin

    3.1. S recunoasc polinoame cu coeficieni compleci. 3.6. S calculeze rdcinile polinomului, soluiile unor ecuaii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicnd diverse modaliti, inclusiv relaiile Viete.

    4. Obiective operaionale: 4.1 Formative O1 S recunoatem polinoame cu coeficieni compleci;

    O2 - S calculm rdcinile polinomului aplicnd diverse modaliti, inclusiv relaiile Viete; O3 . S rezolvm unele ecuaii algebrice simple de grad n, n 3, n N* aplicnd relaiile Viete

    O4 S aplicm relaiile Viete n calcul oral; 4.2 Afective

    O5 stimularea curiozitii i imaginaiei; O6 dezvoltarea simului estetic i critic; O7 s dezvolte atenia concentrat i spiritul de observaie; 5. Strategiile didactice 5.1 Mijloace i materiale didactice: Fie, MTI, Plane, Proiector, laptop 5.2 Metode de nvmnt A22, A23, A27, B13, C4, C5, C6, C7, C8, C10, C14, C20, C27. ( A22-discuie, A23-audiere reflexiv, A27-lucrul cu cartea, B13-conspecte de reper, C4-transferarea cunotinelor, C5-analiz, C6- sintez, C7-comparaia, C8-generalizare, C10-clasificare, C14-metoda de cercetare, C20-metoda insuficienei informaionale, C27- discuie n oapt. 5.3 Moduri de activitate cu elevii: 1) Utilizarea MTI; 2) Instruirea n grupuri mici; 3) Instruirea reciproc; 4) Consolidarea teoriei prin practic; 5)Difereniat

    6. Surse informaionale: Ion Achiri .a. Matematic. Manual pentru clasa a XII-a, Prut Internaional, 2005,p. 119-120 .. . , 1990, . 40-44

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Nr Evenimentele instrucionale.

    Problema de studiu

    T

    i

    m

    p

    u

    l

    O

    b

    i

    e

    c

    t

    i

    v

    Activitatea profesorului

    Activitatea elevului Me-tode

    Forma de

    lucru

    Eva- luare

    1.

    2.

    MOMENTUL ORGANIZATORIC Captarea ateniei

    Verificarea cunotinelor din lecia precedent i reactualizarea celor necesare comunicrii temei noi

    a) controlul temei pentru acas

    b) verificarea cunotinelor din lecia precedent

    c) reactualizarea cunotinelor i capacitilor

    1/

    5/

    O7 O1

    Salut elevii. Noteaz absenii. Pe tabl este indicat data i tem n clas. Propune problema pentru captarea ateniei. Ghici ciuperc Ce numr mprit prin cincimea lui d ca rezultat cinci?

    Care a fost tema pentru acas? Sunt ntrebri referitoare la tema pentru acas? Transmitei caietele pentru verificarea temei.

    La tabl vor fi rezolvate: -un elev ex.2 a),p.123,M -un elev ex.2 c), p.123,M

    n lecia precedent ai rezolvat ecuaiile i ai completat tabelul. Verificai-va dup tabel. Ce observai ? Discutai n perechi i formulai afir maia.

    Salut profesorul. Elevul de serviciu anun absenii.

    Ascult, discut, propun soluii.

    Toate numerele sunt n aceeai situaie! Orice numr mprit la cincimea lui, d ca rezultat cinci.

    De repetat:ecuaii de grII. De rezolvat:ex 1(a-d)(pag.123,M)

    Dac este cazul, elevii formuleaz ntrebri.

    Se deschid caietele i se noteaz data i Tema n clas

    Verific justeea tabelului din lecia precedent. Discut n perechi, formuleaz afirmaii.

    A23

    C27

    GPP

    A22

    A27

    C14 C5 C6 C7 C8

    A22

    Fron-tal

    n pe-rechi

    Conversaie

    Exercitiul

    Activitate frontal

    Refle-cie

    Vizual sau in-dividual se verifi-c dac elevii au rechizitelenecesare

    Observarea

    Schimbul caietelor

    ntrebri orale

    Elevii

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    3.1

    3.2

    3.3

    ANUNAREA SU-BIECTULUI I A OBIECTIVELOR

    PREZENTAREA SARCINILOR, A SITUAIEI DE NVARE

    DIRIJAREA NVRII

    1/

    14

    O3

    O4

    Propune anagrama: leiilaRe tren lenicidr i iiencifieco luimunolipo ed dulgra ido, eitr (leiilare ilu teVi)

    Anun subiectul i obiectivele leciei.Noteaz pe tabl.

    -Relaiile lui Vite, ce descriu legtura dintre rdcinile i coeficienii polino-mului de gradul 2; -Relaiile lui Vite, ce descriu legtura dintre rdcinile i coeficienii polino-mului de gradul 3;

    Propun elevilor s descompun un trinom de gradul doi n produs de factori:

    Particip la dezlegarea anagramei.

    Particip la enunarea obiectivelor, subiectului. Noteaz pe caiete.

    Citesc din prezentare .

    Ajutai de profesor ncearc s obin scrierea:

    Problematizarea

    Des-cope-rirea C14 C5 C6 B13

    C14 C5 C6 B13 C4 C8

    C14 C5

    Perechi

    Utili-zarea MTI Lucrul n grup

    activi vor fi notai

    Exerciii n scris i orale

    ( )( )( )( ) ( )

    =

    =+

    ++==++

    =++

    ++

    .

    ,

    21

    21

    21212

    212

    212

    2

    qxxpxx

    xxxxxxxxxxqpxx

    xxxxqpxx

    qpxx

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    O2

    O3

    O4

    Formuleaz: Teorema lui Vite Fie polinomul i rdcinile lui. Atunci

    S se aplice r Viete la rezolvarea ecuaiilor:

    Propune descompunerea polinomului de gradul trei:

    Propune: Teorema lui Vite

    Fie polinomul i rdcinile lui. Atunci

    Noteaz teorema. Sunt antrenai n aplicarea teoremei la rezolvarea exemplelor:

    Comenteaz, rezolv. Analizeaz descompunerea, observ scrierea, compar cu cea a trinomului de gradul doi.

    Noteaz pe caiete, comenteaz.

    C6 B13 C4 C8

    Problematizarea C4 C5 C8

    A23

    Frontal Individual Utili-zarea MTI

    Utili-zarea MTI

    Frontal

    Utili-zarea MTI

    Conso-lidarea

    Exerciii n scris i orale

    ( ) qpXXXP ++= 2

    =

    =+

    .

    ,

    21

    21

    qxxpxx

    02080187014902110

    2

    2

    2

    2

    =

    =+

    =++

    =+

    xx

    xx

    xx

    xx

    ( )( )( )( ) ( )

    =

    =++

    =++

    +++++

    +++

    .

    ;

    ;

    321

    323121

    321

    3213231212

    3213

    321

    23

    rxxx

    qxxxxxxpxxx

    xxxxxxxxxxxxxxx

    xxxxxx

    rqxpxx

    ( ) rqXpXXXP +++= 23321 ,, xxx

    =

    =++=++

    .

    ,

    ,

    321

    323121

    321

    rxxx

    qxxxxxxpxxx

    21, xx

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    O2

    O6

    Propune exemplu 1:

    S se verifice dac numerele -3,-1 i 2 , care sunt rdcinile polinomului

    satisfac relaiile lui Viete.

    Propune date istorice despre Viete.

    F.Vite S-a nscut n 1540 n Frana. A fost avocat, mai

    trziu - sfetnic la curtea mprailor Henric al III-lea i Henric al II-lea. Odat a izbutit s discifreze o scrisoare spaniol foarte complicat, acaparat de francezi. Inchiziia mai nu l-a ars pe rug, acuzndu-lde pact cu diavolul.

    F.Vite mai este numit i printele algebrei contemporane. El a demonstrat teorema de astzi.

    A decedat la Paris n 1603, se presupune c a fost omort.

    -Pentru ce avem nevoie de relaiile lui Viete? Propune: Aplicaiile Teoremei lui Vite

    Verific , noteaz pe caiete, pe tabl.

    Comenteaz. Compar cu scrierea de pe calculator.

    Citesc, i-au cunotin.

    Propun variante personale.

    Prob-lema-tiza-rea

    A22

    C5 C8

    C5 C8 B13

    teoriei prin practic

    Utili-zarea MTI

    Lucrul n perechi

    Utili-zarea MTI

    Frontal

    Utili-zarea MTI

    ( ) 652 23 += XXXXP ( ) ( )( ) ( ) ( ) ( )( ) ( )

    =

    =++

    =++

    .6213,5212313

    ,2213

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    4.

    FIXAREA CUNOTINELOR

    17

    O1 O3

    O1 O3

    O1 O3

    O1 O3

    Aplicaiile Teoremei lui Vite

    . . : Dac stelele se aprind, atunci cineva de aceasta are nevoie ".

    De ce este nevoie de teorema lui Vite ? Cu ajutorul e posibil: S aflm suma i produsul rdcinilor polinoamelor

    de gradul 2,3.., fra mai rezolva ; tiind una din rdcini, o putem afla pe cea de-a

    doua ; S determinm semnele rdcinilor polinomului ; S aflm oral rdcinile ntregi ale polinomului . Descompunerea polinomului n factori S compunem ecuaii cu ajutorul rdcinilor primite

    Propune sarcina1. Polinomul

    are rdcinile....

    Propune sarcina 2. Polinomul are una din rdcini 8. S se afle cealalt rdcin i numrul p.

    Propune sarcina 3. S se determine semnele rdcinilor polinomului (dac ele exist)

    Propune sarcina 4.Diferena rdcinilor polinomului

    este 2. S se afle numrul q.

    I-au cunotin cu aplicaiile teoremei.

    Utilizeaz teorema lui Viete, depisteaz rdcinile 4 i 5.

    Utilizeaz relaiile lui Viete, afl rdcina cutat. Rspuns: p = -(-4+8)=-4.

    Determin semnele rdcinilor utiliznd relaiile lui Viete.

    x1x2

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    5.

    6.

    7.

    EVALUAREA PROCESULUI REALIZAT

    TEMA PENTRU ACAS

    BILANUL LECIEI. CONCLUZII

    5/

    1/

    1/

    O1 O2 O3 O4

    Lucrare independent De scris polinomul ce posed rdcinile Varianta I 1.a) 4 i -11; b) -3, -2, 7; 2.S se rezolve ecuaia: x3+3x2+7x+5=0. Varianta II 1.a) 7 i -11; b) -3, 2, -7; 2.S se rezolve ecuaia: x3-12x+16=0.

    Propune tema pentru acas. Deschidei agendele(caietele) i notai tema pentru acas.

    a)Cantitativ: 1)Ce noiuni noi am nvat azi la lecie? 2)n ce constu relaiile lui Viete? 3)Pentru ce avem nevoie de relaiile lui Viete? 4) Unde pot fi aplicate relaiile lui Viete? b)Calitativ: Evideniez cine i ce note a obinut, indicnd realizrile fiecruia. Apreciez activitatea clasei n ansamblu. Evideniez obiectivele care au fost atinse i care nu.

    Mulumesc pentru lecie. La revedere!

    ndeplinesc independent n caiete. Rezolv , noteaz pe caiete.

    Noteaz n agende: 1)De nvat tema: Relaii ntre rdcinile polinomului i coeficienii si;(pag.119-120) 2)De repetat: Schema lui Horner 3)De rezolvat: ex4,M, pag.123

    Pentru lucru suplimentar: http://mathem-poem.narod.ru/nach/uchen/uchg.htm http://www.postupi.ru/ucheb/math/math_alg_uravn01.html http://www.yspu.yar.ru:8101/projects/infomet/sposob/c62.htm

    Rspund.

    Evideniaz obiectivele care au fost atinse i care nu.

    La revedere!

    A22 A23 C5 C6 C7 C8

    ual

    Lucrul independent

    independent cu aprecieri cu note

    ntrebri orale

  • Guu Ludmila Clasa a XII-a, profil umanist Liceul Teoretic Ion Creang

    Pagina 1 din 8 2007 Popetii de Sus

    Anex Fia 1. Fia 2. Fia 3 Fia 4

    Polinomul are rdcinile....

    Polinomul are una din rdcini 8. S se afle cealalt rdcin i numrul p.

    S se determine semnele rdcinilor polinomului (dac ele exist)

    Diferena rdcinilor polinomului

    este 2. S se afle numrul q.

    ( ) 322 += pXXXP

    2811)( 2 += XXXP( ) qXXXP += 242209)(

    2 ++= XXXP