Proiecteinspectie

26
PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Clasa : a II-a D Data: 27. 01. 2010 Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima oră Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat 1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ 2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu 2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere 4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii 4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte 4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte) OBIECTIVE OPERAŢIONALE O1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ; O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text; O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului. OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.

Transcript of Proiecteinspectie

Page 1: Proiecteinspectie

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăClasa : a II-a DData: 27. 01. 2010Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen – prima orăTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu

2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere

4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte)

OBIECTIVE OPERAŢIONALEO1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să explice cuvintele noi; O3: să integreze cuvintele noi în enunţuri ;O4: să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);O5: să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text;O6: să participe activ la conversaţiile pe marginea textului.OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.

Page 2: Proiecteinspectie

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee: conversaţia, proiecţia video, expunerea, explicaţia, lectura demonstrativă, brainstorming, ciorchinele, exerciţiul, harta lecţiei, explozia stelară, cubulMijloace de învăţământ: videoproiector, CD, manual, scrisoare, flipchart, program educaţional, fişe de lucru,tablă magnetică, recompenseForme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă

Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004; Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004

Page 3: Proiecteinspectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Page 4: Proiecteinspectie

Etapele lecţiei Obop

Conţinuturile învăţării

Strategii didactice Durată Evaluare

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode Mijloace

1.Moment organizatoric

2. Captarea atenţiei

3. Anunţareatitluluilecţiei şia obiectivelor

4. Dirijareaînvăţării

Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei.

Se va face prin prezentarea unui scurt moment din desenul animat „Crăiasa Zăpezii”, în limba japoneză.

Se anunţă titlul şi se scrie pe tablă şi pe caiete. Se enunţă obiectivele lecţiei, prin intermediul scrisorii Crăiesei.

Se prezintă date biografice despre autorul H. C. Andersen, prin intermediul unei prezentări în Power Point.

Învăţătoarea lansează întrebarea: „Ce vă vine în minte cînd auziţi cuvintele Crăiasa Zăpezii”? Se scriu toate răspunsurile elevilor sub

Elevii vor fi solicitaţi să traducă cuvintele Crăiesei şi pentru că nu înţeleg, li se va introduce „scrisoarea” Crăiesei. (Anexa 1)Vor fi împărţiţi în 6 grupe: a fulgilor, a săniuţelor, a oamenilor de zăpadă, a steluţelor, a brăduţilor şi a schiorilor.

Elevii notează titlul pe caiete.

Elevii ascultă.Elevul care va primi cei mai mulţi fulgi, va fi recompensat cu diadema Crăiesei.

Elevii primesc fişa autorului, pentru a o ataşa la portofoliul personal. (Anexa 2)

Elevii răspund la întrebare.

proiecţia video conversaţia

conversaţia

expunerea

brainstormingulciorchinele

videoproiectorfilm

scrisoarea

tablacaiete

fişa autorului

fişătablă magnetică

1 min

5 min

2 min

2 min

3 min

activitate frontală

aprecieri verbale

evaluare orală

evaluare orală

Page 5: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – Scrisoarea crăiesei

Când frigul iernii ţese pe la geamuriŞi roiuri albe cad încet din cer,Iar geru-ţi intră-n suflet cu fiori,Din lumea de poveşti încet cobor.Pe cap cununa port de stele dalbeŞi- o mantie de fulgi eu port pe mine,Şi faţa mea , şi mâinile-mi sunt albe, Cu sania cea albă merg prin lume.În ţara cea de gheaţă am palat,Iar la ferestre chipul alb mi s-a ivit.Pe Karl în ţara frigului eu l-am luat,Sărutul meu de gheaţă a primit. De vreţi ca să-l scăpaţi, Povestea noastră trebuie s-o aflaţi.Până la sfârşitul orei, voi va trebui să citiţi corect, conştient şi cursiv textul; să explicaţi cuvintele noi; să integraţi cuvintele noi în enunţuri ; să identificaţi elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje); să formulaţi întrebări şi răspunsuri referitoare la text şi să participaţi activ la conversaţiile pe marginea textului.

Page 6: Proiecteinspectie

ANEXA 2 – FIŞA AUTORULUI

1805 -1875

S-a născut la data de 2 aprilie 1805, în localitatea Odense din Danemarca. Încă din copilărie, Andersen era pasionat de literatură; avea o inteligenţă şi o

imaginaţie sclipitoare. El şi-a construit un mic teatru de jucărie şi stătea acasă făcândhaine pentru păpuşile lui. Citea toate piesele care-i cădeau în mână .

La vârsta de 11 ani rămânefără tată şi, pentru a se întreţine,

începe să lucreze ca ucenic pentru un ţesător, dar şi pentru un croitor.La 14 ani se mută la Copenhagaangajându-se actor la teatru, însă

pentru scurt timp. Se face totuşi remarcat ca poet, fiind ajutat să-şi continue studiile.Basmele sale au fost traduse în peste o sută

de limbi şi continuă să fie publicate în milioane de exemplare în întreaga lume.Poveşti precum “Degeţica”, “Crăiasa Zăpezilor”, “Răţuşca cea urâtă”, “Mica sirenă”,“Hainele noi ale împăratului” şi “Prinţesa şi bobul de mazăre” rămân populare şi citite

pe scară largă .În portul din Copenhaga există o statuie a micii sirene, plasată în memoria

lui Hans Christian Andersen, iar ziua de 2 aprilie, ziua de naştere a lui Andersen,este celebrată drept Ziua Internaţională a Cărţii Pentru Copii.

Page 7: Proiecteinspectie

ANEXA 3 – CIORCHINELE

ANEXA 3 – CIORCHINELE

ANEXA 4 – HARTA LECŢIEI

CR

ĂI

ASA

Z

ĂP

EZ

II Z

ĂP

EZ

II

CR

ĂI

ASA

Z

ĂP

EZ

II Z

ĂP

EZ

II

CR

ĂI

ASA

Z

ĂP

EZ

II Z

ĂP

EZ

II

CR

ĂI

ASA

Z

ĂP

EZ

II Z

ĂP

EZ

II

Page 8: Proiecteinspectie

CRĂIASA ZĂPEZIIdupă H.C.Andersen

ANEXA 5 – EXPLOZIA STELARĂ

TITLUL:

…………………………………....................

AUTORUL:

……………………………......................

Timpul şi locul desfăşurării acţiunii………………………………..………………………..........................................................................................

Numărul alineatelor…

Cum explicaţi titlul ales de autor ?....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Numiţi elementele imaginare, ce nu pot apărea în realitate: ………………….........................................……………………………..............................................................................................………………………………………….………………......................................................................................................................Daţi exemple de alte poveşti scrise de acelaşi autor: ………………......................………………………………....................………………………………............................................................................................................................................................

Găsiţi cuvinte asemănătoare pentru:zapadă=………………………...........regină=…………………………........priveşte= .............................................

Alintaţi cuvintele:floare=……………………………….casă=………………………………...rochie=................................................

Eu zic una, tu zici multe:albină=................................................ fulg=…………………………………femeie=…………………………….

Personajele reale sunt:…………………..………………………………………….

Numărul fragmentelor…

Personajele imaginare sunt: …………….................................................

Adăugaţi însuşiri pentru cuvintele: crăiasă .........................................................fulg .............................................................

Page 9: Proiecteinspectie

GRUPA „fulgilor” GRUPA „săniuţelor”

CINE?

CÂND?

GRUPA „oamenilor de zăpadă ” GRUPA „steluţelor”

CE? UNDE?

GRUPA „schiorilor” GRUPA „brăduţilor”

CINE?

DE CE?

ANEXA 6.1 – CUBUL

Page 10: Proiecteinspectie

GRUPA „fulgilor”

GRUPA „săniuţelor”

ANEXA 6.2 – CUBUL

DESCRIE-O PE CRĂIASA ZĂPEZII

COMPARĂ VARA CU IARNA

Page 11: Proiecteinspectie

GRUPA „oamenilor de zăpadă”

GRUPA „steluţelor”

ANEXA 6.3 – CUBUL

ASOCIAZĂCUVINTELE CU ÎNŢELES OPUS. *ALCĂTUIEŞTE PROPOZIŢII CU 3 DINTRE ELE.

a îngheţaa porniurâtăscularezia întreba

noaptea dezgheţaa răspundeculcarefrumoasăa se opri

ANALIZEAZĂ

ÎNCERCUIŢI VARIANTELE POTRIVITE

“Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri” arată:a) florile de gheaţă sunt albe şi sclipesc în lumină;b) florile de gheaţă de pe geamuri par draperii

ţesute de o mână măiastră;c) fulgi de zăpadă se prind de geamuri.

“Crăiasa Zăpezii” înseamnă:a) regina are putere mare;b) e conducătoarea fulgilor de zăpadă;c) se aseamănă cu regina albinelor.

“femeie cu rochie albă, ce pare ţesută din mii de fulgi de zăpadă” sugerează:

a) o femeie îmbrăcată în alb, cu faţa albă i s-a arătat băiatului;

b) copilului i s-a părut că o vede pe Crăiasa Zăpezii cu o frumoasă rochie albă alcătuită din fulgi de zăpadă;

c) fulgii de zăpadă erau deşi.

Lectura este:a) o legendă;b) o poveste;c) o descriere de iarnă.

Page 12: Proiecteinspectie

GRUPA „brăduţilor”

GRUPA „schiorilor”

APLICĂ

ALCĂTUIEŞTE CÂTE O PROPOZIŢIE, LA SFÂRŞITUL CĂREIA SĂ SE AFLE UNUL DIN URMĂTOARELE SEMNE DE PUNCTUAŢIE: “ . ”; “?”; “!” ,FOLOSINDU-TE DE CUVINTELE “ CRĂIASA ZĂPEZII” .

„ . ”

„ ? ”

„ ! ”

ARGUMENTEAZĂ

DE CE CREZI CĂ L-A ALES CRĂIASA ZĂPEZII PE KAY?

Page 13: Proiecteinspectie

ANEXA 7 - BUZUNARUL CU IDEI

CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................

NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................

VREAU SĂ ..........................................................................................

SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................

AM ÎNVĂŢAT .................................................................................................

Page 14: Proiecteinspectie

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Aria curriculară : Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăClasa : a II-a DData: 27. 01. 2010Subiectul lecţiei :”Crăiasa Zăpezii”, de H. C. Andersen- a II-a orăTipul lecţiei: mixtă

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ 1.1 să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat1.2 să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ2.1 să îmbine enunţurile într-un mesaj propriu

2.2 să pronunţe clar şi corect enunţuri 3.2 să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit 3.4 să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere

4.3 să utilizeze sensul cuvintelor noi în enunţuri proprii4.4 să scrie corect, lizibil şi îngrijit texte4.5 să utilizeze convenţii ale limbajului scris (semnul de exclamare, linia de dialog, virgula, două puncte)

OBIECTIVE OPERAŢIONALEO1: Să citească corect, conştient şi cursiv textul; O2: să identifice expresiile frumoase din text;O3: să povestească lecţia pe fragmente şi integral;O4: să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text;O5: să complete semnele de punctuaţie din textele date;OA: Stimularea interesului pentru toate genurile de opere literare.

Page 15: Proiecteinspectie

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee: metoda cadranelor, conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic Mijloace de învăţământ: manual, planşă, flipchart, fişe de lucru.

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în echipă

Bibliografie: Programa şcolară, clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004;

Iordăchescu, Carmen – „Să dezlegăm tainele textelor literare”, clasa a II-a, Ed. Carminis, Piteşti, 2004 Pârâială, V; Pârâială, D.D., Pârâială, C-G – „Limba şi literatura română- auxiliar pentru clasa a II-a”, Ed. Euristica, Iaşi, 2004 Piţilă, T; Mihăilescu, C – „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004

Page 16: Proiecteinspectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Page 17: Proiecteinspectie

Etapele lecţiei Obop

Conţinuturile învăţării

Strategii didactice Durată Evaluare

Activitatea învăţătorului

Activitatea elevilor

Metode Mijloace

1.Moment organizatoric

2. Reactualizarea cunoştinţelor

3. Anunţarea titluluilecţiei şi a obiectivelor

4. Dirijarea învăţării

O1

O2

Asigur condiţiile şi materialele necesare desfăşurării lecţiei.

Se realizează prin „metoda cadranelor” (Anexa 1)

Se trece apoi la studierea sensurilor unui cuvânt dat, prin intermediul unui program interactiv. (Anexa 2)

Se anunţă tema şi se enunţă obiectivele pentru cea de-a doua oră de studiu.

Se citeşte lecţia integral.

Se identifică expresiile frumoase din text, se explică şi se alcătuiesc enunţuri orale cu ele. „Flori sclipitoare de argint se ţes pe geamuri.”;„să roiască albinele albe”;„femeie cu rochie albă,

Elevii completează fişa cu cele 4 cadrane.

Elevii aleg varianta corectă de răspuns, prin intermediul unui program interactiv.

Elevii ascultă.

Elevii citesc lecţia.

Elevii identifică expresiile frumoase şi alcătuiesc propoziţii cu ele. Scriu expresiile pe vocabular.

metoda cadranelor

exerciţiul

lectura

exerciţiulexplicaţiaconversaţia

fişă

videoproiectorpps

manual

manualvocabular

manualvocabular

1 min

7 min

5 min

1 min

7 min

activitate frontală

pe grupe

individualfrontal

aprecieri verbale

frontal

evaluare orală

Page 18: Proiecteinspectie
Page 19: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA FULGILOR

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 20: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA SĂNIUŢELOR

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 21: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA OAMENILOR DE ZĂPADĂ

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 22: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA STELUŢELOR

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 23: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA BRĂDUŢILOR

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii).......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 24: Proiecteinspectie

ANEXA 1 – METODA CADRANELOR

GRUPA SCHIORILOR

Transcrieţi din lecţie numai propoziţiile care au la sfârşitul lor semnul întrebării...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Scrieţi câte un enunţ despre fiecare personaj care apare în lecţie. (bunica, fetiţa, băiatul, Crăiasa Zăpezii)..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Realizaţi în 4-5 rânduri, un dialog între voi şi Crăiasa Zăpezii.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Desenaţi-o pe Crăiasa Zăpezii.

Page 25: Proiecteinspectie

ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:

1) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală

2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă

3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare

4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare

5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare

ANEXA 2 - UN CUVÂNT POATE AVEA MAI MULTE ÎNŢELESURI!Alege înţelesul cuvintelor scrise cu roşu, încercuind una din explicaţiile subliniate:

2) Mama a pus două cuburi de gheaţă în suc. apă solidă apă fierbinte apă minerală

2) Urşii polari trăiesc în zonele de gheaţă. zone reci zone calde zone de apă

3) Crăiasa Zăpezii avea inima de gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare

4) Bunica a cumpărat de la florărie o gheaţă. apă solidă nepăsătoare floare

5) La cofetărie am plătit cu bani gheaţă. bani reci bani plătiţi pe loc bani în formă de floare

Page 26: Proiecteinspectie

ANEXA 3 - BUZUNARUL CU IDEI

CEL MAI MULT MI-A PLĂCUT ............................................................................

NU MI-A PLĂCUT .....................................................................................

VREAU SĂ ..........................................................................................

SUNT CURIOS/CURIOASĂ .......................................................................................

AM ÎNVĂŢAT ........................................................................................................