proiectedidactice3

8
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ TEMA ANUALĂ : Când cum şi de ce se întâmplă ? SUBTEMĂ : Ce ne aduce toamna-n coş ? TEMA ZILEI : ,,Zâna Toamnă’’ EDUCATOARE : CEUŞESCU CLAUDIA NIVEL : I FORMĂ DE REALIZARE : Activitate Integrată SCOPUL ACTIVITĂŢII : - formarea unui comportament de cooperare între preşcolari; - stimularea curiozităţii pentru investigarea mediului înconjurător. TIPUL ACTIVITĂŢII : Achiziţie de cunoştinţe priceperi şi deprinderi CENTRE DE INTERES : - Construcţii : lădiţe pentru struguri - Joc de rol : ,,La piaţă’’ - Ştiinţă: caută jumătăţile, fişe matematice DOMENIUL EXPERIMENTAL : D.E.C. ; D.L.C.: ,,Ciorchinele de strugure’’ (memorizare); strugurele (dactilo-pictură) OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - D.E.C.: - să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; - să aplice tehnici de lucru învăţate pentru

Transcript of proiectedidactice3

Page 1: proiectedidactice3

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂTEMA ANUALĂ : Când cum şi de ce se întâmplă ?SUBTEMĂ : Ce ne aduce toamna-n coş ?TEMA ZILEI : ,,Zâna Toamnă’’EDUCATOARE : CEUŞESCU CLAUDIA NIVEL : IFORMĂ DE REALIZARE : Activitate IntegratăSCOPUL ACTIVITĂŢII : - formarea unui comportament de cooperare între preşcolari; - stimularea curiozităţii pentru investigarea mediului înconjurător.TIPUL ACTIVITĂŢII : Achiziţie de cunoştinţe priceperi şi deprinderiCENTRE DE INTERES : - Construcţii : lădiţe pentru struguri - Joc de rol : ,,La piaţă’’ - Ştiinţă: caută jumătăţile, fişe matematiceDOMENIUL EXPERIMENTAL : D.E.C. ; D.L.C.: ,,Ciorchinele de strugure’’ (memorizare); strugurele (dactilo-pictură)OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - D.E.C.: - să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici specifice picturii; - să aplice tehnici de lucru învăţate pentru redarea unei teme; - D.L.C.: - să recite poezia cu respectarea intonaţiei, cu respectarea ritmului; - să povestească conţinutul acesteia demon- strând faptul că a înţeles semnificaţia cuvintelor versurilor;MATERIALE : imagini ACTIVITATE PE CENTRE DE INTERES : - joc de rol : să coopereze la realizarea temei; - ştiinţă : - să cunoască denumirea, aspectul fructelor, alcătuirea lor; - să îşi dezvolte spiritul de observaţie şi să unească cu o linie jumătăţile fructelor; - să reconstituie din jumătate întregul; - materiale folosite: carioca, fişe matematice cu jumătăţi de fructe, culori.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ : joc de mişcare ,,Bate vântul’’OBIECTIVE OPERAŢIONALE : - să redea versurile poeziei folosind intonaţia necesară; - să redea aspectul unui strugure folosind dactilo pictura;

Page 2: proiectedidactice3

- să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate; - să reconstituie din jumătate întregul; - să coopereze pentru rezolvarea fiecărei sarcini.STRATEGII DIDACTICE : - Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul; - Mijloace de învăţământ: fructe naturale diferite, carioca, fişe matematice cu jumătăţi de fructe desenate, creioane colorate, hârtie de diferite culori (galbenă, roşu, violet), acuarele, şerveţele, panou pentru afişarea lucrărilor, cartoane de diferite culori (acestea se folosesc pentru aşezarea copiilor pe centre având grijă ca numărul celor de la centrul ,,Artă’’ să fie numărul copiilor din sala de grupă împărţit la doi); - Material bibliografic: - Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Călin, Aureliana Cocoş, Daniel Oprea, Filofteia Grama ,,Ghid pentru proiecte tematice’’ Bucureşti 2007; - Silvia Barţeanu, Rodica Brănişteanu Silvia Breben, Mihaela Fulga, Filofteia Grama ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar. Prezentare şi explicări’’ Editura didactică Publishig House, Bucureşti 2009 - Coordonator Laurenţia Culea ,,Aplicarea noului Curriculum’’ Editura Diana 2009

Page 3: proiectedidactice3

SCENARIUL ZILEI

I. ADP: Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.

1. Salutul: Bună dimineaţa, dragi gospodari!

2. Împărtăşirea cu ceilalţi: Cred că am spus bine, nu?

De ce credeţi voi că v-am spus gospodari?

3. Activitatea de grup: Pentru că am înţeles că în curând va veni şi anotimpul

friguros. Deşi suntem încă în anotimpul ,,Toamna’’ şi astăzi este a ……. zi din

săptămână , luna Octombrie, ziua ….. anul …… , zi lucrătoare şi voi aţi muncit

cu spor în celelalte zile. Să-mi mai spuneţi cum este vremea afară?

Se va realiza prezenţa copiilor cu ajutorul educatoarei.

4. Noutăţile zilei: În grupă va sosi Zâna Toamnă cu un coş plin cu fructe ce va

spune copiilor: Dragii mei, sunt tare supărată pentru că nu pot rămâne pe

pământ cât mai mult să vă dau legume şi fructe de care aveţi nevoie pentru a

creşte mari şi sănătoşi. Voi ştiţi cum puteţi păstra darurile mele mai mult timp,

chiar şi iarna? Spuneţi-mi va rog!

Preşcolarii vor fi lăsaţi să povestească modul în care ei ştiu cum sunt

conservate fructele şi legumele.

Educatoarea intervine şi întreabă copii: Ce spuneţi îi arătăm ,,Toamnei’’ tot ce

ştim?

II. ALA: Pe melodia cântecului ,, A, a, a acum e toamnă … da’’ educatoarea

improvizează un cântecel care să-i orienteze pe copii spre activităţile liber

alese (TRANZIŢIA): Haideţi dragi copii acum/Să-i arătăm Zânei cum/Ştim lucra

şi recita/Şi chiar ştim a picta.

DEC : ,,Strugurele’’ (dactilo-pictură)

DLC : Ciorchinele de strugure

Scopul: - Consolidarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul toamna.

- Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, a deprinderilor de

cooperare între partenerii de joc.

Page 4: proiectedidactice3

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENTEDIDACTICE CONŢINUT

STRATEGIIMETODE

MIJLOACEEVALUARE

Momentorganizatoric

Se creează condiţii psio-pedagogice necesare desfăşurării activităţii în bune condiţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea materialelor în centrele de interes; - introducerea copiilor în sala de grupă.

Captarea atenţiei

Zâna Toamnă intervine şi zice ,,Pentru că spuneţi că vă ajutaţi părinţii, sunteţi mari gospodari, iată v-am adus un coş cu fructe pentru a le reţine şi a le cunoaşte mai bine culoarea, forma la fiecare fruct. Eu am să rămân cu voi întreaga zi.’’

Explicaţia

OralăFrontală

Comporta-mentul copiilor

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Cadrul didactic anunţă tema activităţilor care se vor desfăşura:La centrul ,,Arta’’ veţi realiza pictura ,,Strugurele’’ cu degeţelele (dactilo-pictura).La centrul ,,Ştiinţa’’ veţi reface întregul unind jumătăţile de fructe desenate printr-o linie.La centru ,,Biblioteca’’ veţi memora poezia ,,Ciorchinele de strugure’’.La centrul ,,Joc de rol’’ unii veţi fi vânzători, iar alţii cumpărători.

Reactualizarea cunoştinţelor

Cu întreaga grupă se va trece la fiecare centru şi se realizează intuirea materialelor şi explicarea realizării temelor propuse. Dintr-un coşuleţ, copiii sunt invitaţi să-şi aleagă un cartonaş. La fiecare centru este postat un carton mare, copiii fiind obligaţi să se aşeze conform acestora.

ExplicaţiaDemonstraţia

OralăFrontală

pe grupuri

Dirijarea învăţării

Educatoarea va anunţa copiii că cei care au lucrat la centru ,,Artă’’ vor trece la celelalte centre şi invers. Preşcolarii se vor aşeza la centre şi vor realiza temele propuse. La centrul ,,Joc de rol’’ vor fi coordonaţi de Zâna Toamnă. Educatoarea va coordona activitatea centrului ,,Biblioteca’’, va supraveghea celelalte centre, va îndruma preşcolarii cu ritm lent de lucru care refuză să lucreze. După 20 de minute, educatoarea va atenţiona copiii de schimbarea centrelor. De această dată nu este absolut nevoie să se aleagă cartoane. Se explică copiilor faptul că fiecare dintre ei trebuie să realizeze dactilo-pictura, pentru că lucrarea trebuie să facă parte din portofoliul personal.

Obţinerea performanţei

La centrul ,,Biblioteca’’ se poate organiza concursul ,,Cel mai bun recitator’’. La centrul ,,Ştiinţă’’ copiii sunt rugaţi să coloreze

Conversaţia OralăFrontală

Page 5: proiectedidactice3

fructul care le place după rezolvarea fişei. EVENIMENTE

DIDACTICECONŢINUT STRATEGII

METODE MIJLOACE

EVALUARE

Obţinerea performanţei

La centrul ,,Artă’’ preşcolarii sunt antrenaţi în sortarea lucrărilor după culoarea suportului de hârtie şi aranjarea expoziţiei.

ConversaţiaOrală

Frontală

Asigurarea retenţiei

Rezultatele activităţii vor fi afişate pe mese panouri şi analizate. Educatoarea va prezente pentru fiecare centru rezultatele, cerând copiilor să stabilească care sunt colegii care au demonstrat ,,Toamnei’’ că sunt cu adevărat gospodari.

Conversaţia

Închiderea activităţii

Educatoarea face aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata activităţii şi o invită pe Zâna Toamnă să facă aprecierile necesare. Pe melodia jocului ,,Bate vântul’’ vor părăsii sala de grupă.

Joc

OralăFrontală

pe grupuri Individual