Proiectedeactivitate Dlc
-
Upload
irina-trasca -
Category
Documents
-
view
7 -
download
3
Transcript of Proiectedeactivitate Dlc
![Page 1: Proiectedeactivitate Dlc](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022071920/55cf9959550346d0339ceaae/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITATEA: Educaţie pentru societate
TEMA: „Căţeluşul şchiop” de Elena Farago
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei
SCOPUL ACTIVITĂŢII: cunoaşterea şi respectarea normelor de
comportare în societate; dezvoltarea dragostei pentru animale;
încurajarea faptelor pozitive ca urmare a conştientizării
consecinţelor acestora asupra celorlalţi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să asculte cu atenţie textul în versuri prezentat;
O2 – să formeze patru echipe (grupuri);
O3 – să desemneze câte un leader la fiecare echipă;
O4 – să execute sarcinile conform rolului (întrebător, rezumator,
clarificator, prezicător);
O5 – să respecte norme de convieţuire socială;
O6 – să conştientizeze consecinţele pozitive şi negative ale actelor de
comportament asupra celorlalţi,
O7 – să-şi manifeste dezacordul faţă de atitudinile negative de distrugere,
de neglijenţă.
METODE ŞI PROCEDEE: predarea – învăţarea reciprocă, expunerea,
povestirea, observaţia, explicaţia, conversaţia, problematizarea, ghicitoarea
MATERIAL DIDACTIC: palete cu întrebări, coroniţe şi ecusoane pentru
leaderii grupurilor, planşe cu conţinutul poeziei
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Metode interactive de grup”, Ed.
ARVES – ghid metodic
„Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”
DURATA: 10 – 15 min.
![Page 2: Proiectedeactivitate Dlc](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022071920/55cf9959550346d0339ceaae/html5/thumbnails/2.jpg)
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
I. Moment
organizatoric
Aşezarea scăunelelor sub formă de semicerc şi
a meselor grupate în 4 zone;
Pregătirea materialelor necesare (imagini,
palete, coroniţe)
- frontal - obţinerea liniştii
necesare desfăşurării
activităţii
II. Captarea atenţiei GHICITOARE
„Cui îi place să roadă un os
Şi-i este omului prieten credincios?”
(câinele)
- ghicitoarea rimată
- problematizarea
- frontal
- deducţie din
prezentarea însuşirilor
III. Reactualizarea
cunoştinţelor
Se enumeră titluri de poezii, cântece şi poveşti
cunoscute, care au avut ca subiect un câine
(Zdreanţă, Eu am un câine, Dumbrava
minunată)
- conversaţia
- frontal
- prezentarea acţiunii
căţelului în textele
enumerate
IV. Anunţarea
temei şi enunţarea
obiectivelor
Poezia „Căţeluşul şchiop” scrisă de Elena
Farago
Enunţarea obiectivelor
- explicaţia
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
![Page 3: Proiectedeactivitate Dlc](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022071920/55cf9959550346d0339ceaae/html5/thumbnails/3.jpg)
didactic
V. Dirijarea
activităţii
a) Organizarea pe
grupuri
b) Comunicarea
sarcinii didactice
I. Organizarea,
pregătirea
II. Reactualizarea
Lecturarea textului de către educatoare.
Prezentarea imaginilor cu conţinutul poeziei.
Se vor forma 4 echipe ce vor fi compuse din 5
copii.
Acest lucru îl vom face pentru că ne vom juca
pentru a afla cât am fost de atenţi la conţinutul
poeziei şi dacă ni s-a transmis vreun mesaj
prin intermediul acestuia.
Fiecare echipă îşi va alege un reprezentant
(leader) ce va purta o coroniţă.
Fiecare leader va fi prin prisma echipei:
- rezumator (va povesti pe scurt conţinutul
poeziei)
- întrebător (va adresa întrebări referitoare la
conţinut. Va utiliza palete cu întrebări
ajutătoare.
Ex.: Cine are 3 picioare?
De ce este şchiop?
Când putea să se răzbune căţelul?
Din ce cauză s-a comportat urât copilul?
- expunerea
- predarea – învăţarea
reciprocă
- pe grupuri
- povestirea
- problematizarea
- pe grupuri
-
- prin întrebări legate de
conţinut
![Page 4: Proiectedeactivitate Dlc](https://reader035.fdocumente.com/reader035/viewer/2022071920/55cf9959550346d0339ceaae/html5/thumbnails/4.jpg)
Evenimentul
didactic
Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare
III. Anunţarea
temei
c) activitatea în
grupuri
- clarificator (va da soluţii la întrebări)
- prezicător (va da un alt final poeziei)
Întotdeauna leaderii îşi vor susţine opinia după
ce s-au confruntat cu cei din echipă.
La semnal grupurile comunică pentru a-şi
r5especta sarcina.
Opiniile celorlalţi vor fi respectate.
- explicaţia
- explicaţia
- conversaţia
- orală (prin expunere
de soluţii)
- schimbarea finalului
VI. Obţinerea
performanţelor
Echipele vor avea rolurile schimbate: cei care
au fost întrebători vor fi rezumatori etc.
Găsirea unui alt final va fi făcută de un alt
leader.
- explicaţia
- problematizarea
- pe grupuri
- corectitudinea
întrebărilor
- îndeplinirea sarcinilor
VII. Asigurarea
retenţiei
Fiecare copil va desena pe o hârtie o ipostază
(un element din poezie – cuşcă, copilul aruncă
cu o piatră, câine etc.)
- explicaţia - prin fişe
VIII. Încheierea
activităţii
Cea mai bună echipă va câştiga „un os”
simbolic drept medalie, făcut din carton, pe
care va scrie: BINEFĂCĂTORII
- pe grupuri - recompense
(medalioane)