DLC+DOS - Muzicantii din Bremen

download DLC+DOS - Muzicantii din Bremen

of 12

description

DLC+DOS - Muzicantii din Bremen

Transcript of DLC+DOS - Muzicantii din Bremen

Proiect de activitate integrata

Proiect didactic,,Prietenii mei,Muzicantii din BreMenGrupa:MareTema Integratoare: ,,CU CE I CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMIMProiectul:,,AZOREL I PRIETENII LUITema activitatii:,,pRIETENII MEI, mUZICANTII DIN bREMENTipul de Activitate:ACTIVITATE CU CONTINUTURI INTEGRATEScopul activitatii-Formarea deprinderii de a expune o povestire exprimndu-i ideile, sentimentele fa de anumite personaje i fa de aciunile acestora; dezvoltarea gndirii critice; dezvoltarea vocabularului, a imaginaiei.-Consolidarea deprinderilor insusite in cadrul activitatilor practice si aristico-plastice-Cultivarea expresivitatii liber-creative prin intermediul limbajului plastic si verbal.-Consolidarea relatiilor de prietenie,colaborare, incredere si respect intre copii si stimularea capacitatii prescolarilor

ACTIVITTI DE INVARE

I. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):INTALNIREA DE DIMINEATA : ,,Prietenul meu,necuvantator!(dezvoltarea abilitatilor de comunicare)Rutine: Salutul de dimineata,completarea calendarului naturii,prezenta,mesajul zilei :,,Eu si animalutul meu!.TRANZITII: - Framantari de limba (onomatopee) - ,,Iepurasul Tup (joc de miscare)

II. ACTIVITATI LIBER-ALESE (ALA):BIBLIOTECA: ,,Fii pe faza,tu raspunzi!CONSTRUCTII: ,,La fermaSTIINTE: ,,Cauta si potriveste!III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE):DLC- Educarea limbajului: ,,Muzicantii din Bremen-joc didacticDOS:Activitate practica:,, Daruri pentru prietenii nostri, animalutele!-Confectionare masti,imbracaminte,instrumente.

IV. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE:

JOC DISTRACTIV: ,,Statuile muzicale

JOCURI DE MISCARE: ,,Ocheste soricelul !

JOC CU TEXT SI CANT:,,Bat din palme

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP)

SCOPUL: stimularea comunicrii, interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari.OBIECTIVE OPERATIONALE: - s utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri ; - s sesizeze absena sau prezena unui coleg, cunoscndu-i chipul i n acelai timp numele; - s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia si marcndu-le prin simbolul adecvat.INTALNIREA DE DIMINEATA:Ziua debuteaz cu salutul (Buna-dimineata, prieteni necuvantatori!), prezenta,modificarea calendarului naturii, activitatea de grup -Framantari de limba onomatopee,prezentarea pozei de catre fiecare copil cu animalul de acasa/animalul preferat si jocul de miscare ,,Iepurasul Tup).

II. ACTIVITATI LIBER-ALESE (ALA)

BIBLIOTECA: ,,Fii pe faz,tu rspunzi!( joc exercitiu-metoda cubului)SARCINI DE LUCRU: - s alctuiasc propozitii cu cuvintele/imaginile reprezentate pe cub; - s exemplifice cuvinte care contin sunetele C,P,M, la inceput, la mijloc si la sfarsit;MATERIAL DIDACTIC: imagini cu animale domestice si litereMetode si procedee: Metoda cubului

CONSTRUCTII: ,,La ferma

SARCINI DE LUCRU:-s construiasc cu ajutorul cuburilor si lego o ferma de animale -s aprecieze verbal realizarile proprii si pe cele ale colegilor.MATERIAL DIDACTIC: trus cuburi, lego, mulaje animale domestice.Stiinte: ,,Caut i potriveste!SARCINI DE LUCRU:-s reconstiuie ntregul gsind cealalt jumatate a animalelorMaterial didactic:puzzle cu imagini cu animale domestice;Toate centrele de interes-copilul e capabil s:-mpart,s organizeze si s strng materialele utilizate n cadrul centrelor de interes

III. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE):DLC- Educarea limbajului:,,Muzicantii din Bremen- joc didactic SCOPUL ACTIVITATII:Formarea deprinderii de a expune o povestire exprimndu-i ideile, sentimentele fa de anumite personaje i fa de aciunile acestora; dezvoltarea gndirii critice; dezvoltarea vocabularului, a imaginaiei.OBIECTIVE OPERATIONALE:a) Cognitive:O1-sa prezinte pe scurt povestea si s redea ideile esentiale; O2 -s caracterizeze personajele pozitive i cele negative O3-s compare personajele negative cu cele pozitive O4-s-i imagineze o alta desfurare a aciunii O5-s creeze un alt final al povestii.b) Afective:O6- s participe cu interes la desfurarea activitatii si a jocului didactic;O7-s recepteze ideile si sarcinile de lucru

STRATEGII DIDACTICE:1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia,metoda palariilor ganditoare1. MATERIAL DIDACTIC: scrisoare, marioaneta catelusul Azorel jucarie de plus, plicuri cu intrebari,palariile ganditoare;FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual, pe echipe.

DOS-Activitate practica:,,Daruri pentru prietenii notri,animalutele!-Confectionare masti,imbrcaminte,instrumente muzicale;

Scopul activitatii:Consolidarea depriderilor de a decupa, mototoli, lipi, asambla, folosind tehnicile si materiale cunoscute;Dezvoltarea simtului practic si estetic.

Obiective operationale:O1- s utilizeze corect tehnicile de lucru:rupere, mototolire, taiere, lipire, asamblare;O2-s selecteze corect materialele de lucru pentru realizarea lucrarilor;O3- s-i dezvolte abilittile de cooperare, de cerere si oferire a ajutorului, pentru a finaliza lucrarea colectiva;O4-sa formulize aprecieri critice fata de propria lucrare si fa de lucrrilor celorlalti.STRATEGII DIDACTICE:1. METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, munca n grup, exercitiul, metoda Turul galeriei.1. MATERIAL DIDACTIC:, plic cu scrisoare, cosulete, servetele cu imprimeuri diferite, coli cartonate A3, role harie igienica, foarfece, hartie creponata, lipici, sclipici,cutii de carton,sticle de plastic, cantec, C.D.player, C.D. muzica,recompense.

FORMA DE ORGANIZARE: micro-grupuri

IV. JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE

1. JOC DISTRACTIV: ,,Statuile muzicale

1. JOC DE MISCARE: ,,Ocheste soricelul!

1. JOC CU TEXT SI CANT: ,,Bat din palme

SCOPUL: - crearea unei stri de relaxare i bun dispoziie n rndul copiilor;- consolidarea deprinderilor de a executa anumite micri sugerate de jocul cu text si cant.

OBIECTIVE OPERATIONALE: s intoneze linia melodic a fragmentelor muzicale din joc; s execute micrile sugerate de text, n ritmul melodiei; sa execute corect jocul de miscare.

STRATEGII DIDACTICE: a).METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, jocul, cantul, exercitiul. b).MATERIAL DIDACTIC: CD-player, CD-muzica, minge.

BIBLIOGRAFIE***M.E.CCurriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani-2008 Adina Glava, Maria Pocol,Lolica-Lenuta Tataru; Educatia timpurie ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar,Pitesti,Ed.Paralela 45, 2009;

Scenariul zilei

Ziua va debuta cu ,,Intalnirea de dimineata.Copiii sunt asezati in cerc pentru a exista contact vizual ntre toti membrii grupei.n acest moment al zilei,prescolarii sunt rugati s observe elementele de noutate din sala de grup i eventualele schimbri.Salutul porneste de la educatoare:,,Dimineata ne-am trezit,La gradinita am venit,In cerc ne asezamCu toti ne salutamA-nceput o noua ziBuna dimineata copii!Copiii vor saluta ,se vor prezenta si i vor impartasi sentimentele pasnd unul altuia un jeton cu o fa vesel si una trist pe care o vor intoarce in funcie de starea de moment.Se va intona cantecul ,,Ursuletii s-au trezit, buna dimineata!...Se va completa calendarul naturii de catre un copil care va fi meteorologul zilei.,,Vremea noi am studiat.Si-n calendar am notat.Activitatea de grup- n cadrul acestui moment al zilei fiecare copil isi va prezenta poza cu animalul de companie pe care-l are acasa sau poza cu un animal domestic pe care l-a vazut la bunici sau din excursiile cu grupa .Activitea va continua cu recitarea unor versuri ce contin onomatopee:,,Sus pe deal,nu stiu de ce,Capra striga be-he-he!Vaca vine-acsa acuDe la poarta striga:muuuuuuuu!..Si se va incheia cu jocul de miscare ,,Iepurasul Tup.Captarea atentiei se realizeaza prin aparitia unei marionete- Catelusul Azorel ce intra in sala de grupa cu o cutie magica si un plic urias.Catelusul Azorel ne spune ca s-a ratacit, el cauta o petrecere unde a fost invitat de prietenii lui muzicantii din Bremen si ca acestia i-au trimis si harta dar e inchisa in cutia magica si aceasta se va deschide doar daca indeplineste toate sarcinile ce ii sunt scrise in scrisoare.Azorel cere ajutorul copiilor pentru a indeplini sarcinile si a pentru a gasi harta sa ajunga la timp la petrecere.Noutatea zilei se realizeaza prin povestirea de catre marioaneta Azorel a povestii ,,Muzicantii din Bremen de Fratii Grim.Tranzitie,, Bat din palmeClap, clap, clap.Vom porni spre centre cu trenuletul ,copiii se vor aeza la centre si vor rezolva sarcinile cerute.Azorel citete urmatoarea sarcin de lucru, scoate din plic niste plarii colorate,carora le va da denumirea de palarii ganditoare si ne propune un joc interesant,iar daca vom rezolva corect sarcina cu siguranta puterea cutii magice va slabi..Copiii sunt asezati la masute inca de la centre, educatoarea va trece pe la fiecare si prin tehnica ,,mana oarba fiecare copil va extrage un jeton colorat din saculet si in functie de culoarea jetonului va primi palaria corespunzatoare.Se vor forma trei echipe a cate sase copii, fiecare copil din grupa va primi o palarie de culoare:alba,rosie,neagra,galbena,verde,albastra. Copiilor li se va explica ca fiecare palarie indeplineste o sarcina, si fiecare copil va extrage o intrebare din plicul corespunzator palariei.Din fiecare echipa va veni cate o palarie va extrage o intrebare si va raspunde la ea.Azorel le mulumete copiilor pentru c au rezolvat sarcina si i cheam pe toti s formeze un cerc s citeasc urmtoarea sarcina.Copiii sunt asezai n cerc, pe covor,si se citeste urmatoarea sarcina:Confectioneaza masti,imbracaminte ,instrumente din materialele din plic,obiecte ce le oferim in dar lui Azorel,ce le va oferi prietenilor sai,muzicantii din Bremen.Copiii vor forma 6 grupe a cate 3 prin tranzitia urmeaza poteca, fiecare copil va forma o echip in functie de culoarea palarie.O data asezati la masute vor rosti versurile ,,Mana mea-i ca un cuvantsi activitatea practic poate incepe.Fiecare grupa va avea materiale diferite in functie de sarcina ceruta, copiii vor decupa mastile, vor lipi diferite forme pe masti, vor creea hainute din servetele colorate si le vor lipi pe siluetele animalelor, vor crea instrumente muzicale din role de hartie,cutii de hartie si elastice, sticle de plastic si boabe de orez colorate.Activitatea se va incheia prin expozitia obiectelor confectionate,Azorel ne felicit pentru c a reuit datorit noua s deschid cutia magica unde e harta, copiii primesc recompense.Copiii se pot bucura de reusita lor prin jocul distractiv:,,Statuile muzicale;jocul de miscare,,Ocheste soricelul si jocul cu text si cant ,,Bat din palme.Activitatea integrata se incheie cu aprecieri colective si individuale.

SECVENTA DIDACTICAORGANIZAREAACTIVITATIISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE/FEEDBACK

1.Moment organizatoric-se pregateste sala pentru activitate;-se pregatesc materialele necesare pentru activitate;-se aeriseste sala de grupa;

2.Captarea atentieiSe realizeaza atunci cand intra in sala de grupa marioneta Azorel,ce s-a ratacit in drum spre petrecerea prietenilorsai muzicantii din Brenesi aduce cu el o cutie magica ce se va deschide pentru a vedea harta doar daca copiii il vor ajuta pe Azorel sa indeplineasca sarcinile.

ObservatiaConversatiaEvaluez reactia prescolarilor

3.Anuntarea temei si a obiectivelorDaca sunteti de acord sa-l ajutam pe Azorel,atunci trebuie sa rezolvam sarcinile pe care ni le-a dat in aceasta zi, despre ,,Prietenii mei,muzicantii din Bremen.Conversatia-observarea comportamentului copiilor.

4.Prezentarea noului continut si dirijarea invatariiAzorel vrea sa ne prezinte prietenii lui,muzicantii din Bremen,si ne va face cunostinta prin povestea cu acelasi nume. Copiii vor fi impartiti in trei grupe a cate sase si sunt asezati la masute. plria alb prezint faptele aa cum s-au ntmplat, fr a le comenta plria roie are rolul de a exprima sentimentele trezite de poveste plria neagr are rolul de a prezenta lucrurile negative din poveste plria galben are rolul de a aprecia lucrurile pozitive plria verde are rolul de a gsi o alt rezolvare la problema din poveste plria albastr are rolul de conductor al discuiilor dintre celelalte plriiCopiii vor raspunde prin extragerea intrebarilor din plicurile colorate,corespunzatoare fiecarei palarii-Palaria alba:- Povesteste in cateva propozitii povestea,,Muzicantii din Bremen?-Care sunt personajele?-Ce fate cunoasteti?Palaria rosie:-Ce iti place cel mai mult din aceasta poveste?-Ce ai simtit cand ai ascultat aceasta poveste?-Ce simti pentru:magarus.catel,cocos si pisica?Palaria neagra:Ce nu ti-a placut la aceasta poveste?Cum s-au purtat stapanii animalelor?Ce alte pesonaje negative sunt in poveste?Palaria galbena:Ce au dorit sa devina animalutele parasite de stapani?Cum s-a comportat magarusul?Pe cine au pus pe fuga animalutele?Si cum au reusit?Palaria verde:Ce s-ar fi intamplat daca animalele ar fi fost pastrate de stapanii lor?Ce s-ar fi intamplat daca magarusul ar fi plecat singur sa se faca artist?Ce s-ar fi intamplat daca planul animalelor de a-i alunga pe talhari nu ar fi reusit?Palaria albastra:Cum trebuie sa ne comportam cu animalele?Ce ai invatat de la animalutele din poveste?Imagineaza-ti ca poti fi unul din personajele,pe care l-ai alege?De ce?

-povestirea

-imagini din poveste

-conversatie

-metoda palariilor ganditoare-observarea comportamentului copiilor

-corectitudinea executiei

-aprecieri verbale:

,,Bine,,Foarte bine,,Bravo

5.Obtinerea performanteiVoi solicita copiii sa intuiasca materialele necesare realizarii temei propuse.Voi prezenta copiilor lucrarile model.Voi explica si demonstra tehnicile de lucru pentru realizarea temei propuse.Copiii vor decupa mastile din carton colorat, vor lipi diferite forme,vor adauga sclipici;Imbarcamintea pentru magarus, catelus ,pisica se va realiza servetele colorate, se vor rupe in bucatele,se vor lipi pe silueta,se va decupa fularul,pantalonii, rochita .Instrumentele muzicale: chitara, vioara si tobele se vor realiza din polistiren,role de hartie ,sarma subtire, hartie creponata.Observatia

Exercitiul

Conversatia

-corectitudineaExecutiei

-evaluez modul original si creativ de realizare a mastilor,imbracamintei

-evaluez corectitudinea si creativitatea cu care prescolarii au realizat lucrarea-evaluez modul de apreciere a lucrarilor colegilor dar si de autoapreciere

6.Incheierea activitatiiLa finalul activitatii, Azorel va putea sa deschida cutia magica si sa gaseasca harta, va lasa recompense pentru copiii- vor merge la baie:,,Inspre baie ne-ndreptam.Sa ne spalamDam cu apa si sapunMai curati suntem acum

Lucrarile vor fi asezate la expozitie si pregatite sa fie daruite prietenului nostru Azorel.Vor aprecia lucrarile lor analizandu-leSe vor face aprecieri privind modul de desfasurare a activitatii.Copiii se vor bucura de activitatile reacreative.

Frontal

Turul galeriei

-Evaluez modalitatea d participare a prescolarilor in timpul activitatii.