Proiectdid.ed.Lb.

7
PROIECT DIDACTIC Data: 16.05.2007 Grupa: mare pregătitoare Educatoare: Kiss Elena, Şcoala Generală-Grădiniţă, Uricani, Hunedoara. Aria curriculară: - Limbă şi comunicare Categoria de activitate: - Educarea limbajului Tema: - „Sunet, silabă, cuvânt, propoziţie” Tipul de activitate: evaluare sumativă Forma de realizare: - joc didactic Obiectiv fundamental : evaluarea cunoştinţelor predate anterior despre sunet, silabă, cuvânt, propoziţie. Obiective operaţionale : a) Cognitiv-informaţionale: O 1 – să se exprime corect în propoziţii alcătuite pe baza unor imagini sau obiecte; O 2 – să despartă cuvintele în silabe şi să constate câte silabe are cuvântul; O 3 – să identifice primul sunet al unui cuvânt şi să-l asocieze cu litera corespunzătoare; b)psiho-motorii: O 4 – să reprezinte grafic silabele cuvintelor; O 5 – să unescă imaginea cu litera corespunzătoare primului sunet al cuvântului desemnat de imagine; O 6 – să scrie numărul silabelor în căsuţă; O 7 – să folosească corect instrumentele de scris; c)afective: O 8 – să participe afectiv la joc;

description

ggg

Transcript of Proiectdid.ed.Lb.

Page 1: Proiectdid.ed.Lb.

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.05.2007Grupa: mare pregătitoare Educatoare: Kiss Elena, Şcoala Generală-Grădiniţă, Uricani, Hunedoara.

Aria curriculară: - Limbă şi comunicare Categoria de activitate: - Educarea limbajuluiTema: - „Sunet, silabă, cuvânt, propoziţie”Tipul de activitate: evaluare sumativă Forma de realizare: - joc didactic

Obiectiv fundamental: evaluarea cunoştinţelor predate anterior despre sunet, silabă, cuvânt, propoziţie.

Obiective operaţionale: a) Cognitiv-informaţionale:

O1 – să se exprime corect în propoziţii alcătuite pe baza unor imagini sau obiecte;O2 – să despartă cuvintele în silabe şi să constate câte silabe are cuvântul;O3 – să identifice primul sunet al unui cuvânt şi să-l asocieze cu litera corespunzătoare;

b) psiho-motorii:O4 – să reprezinte grafic silabele cuvintelor;O5 – să unescă imaginea cu litera corespunzătoare primului sunet al cuvântului desemnat de imagine;O6 – să scrie numărul silabelor în căsuţă;O7 – să folosească corect instrumentele de scris;

c) afective: O8 – să participe afectiv la joc;

Sarcina didactică: Înţelegerea noţiunilor de sunet, silabă, cuvânt, propoziţie. Stimularea interesului pentru limbajul scris.

Regulile jocului: Copiii vor denumi imaginile cu ajutorul cuvintelor, sesizând sunetul cu care începe cuvântul, vor găsi cât mai multe cuvinte care încep cu sunetul respectiv, vor despărţii cuvintele în silabe, vor sesiza căte silabe are cuvântul, vor găsi alte cuvinte care au un număr dat de silabe, vor formula propoziţii cu cuvintele găsite. Se aplaudă răspunsurile corecte, se încurajează spiritul de echipă, se acordă recompense.

Elemente de joc: Surpriza, întrecerea, aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor.

Page 2: Proiectdid.ed.Lb.

Strategia didactică: a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,

exerciţiul, descoperirea, problematizarea.b) Mijloace didactice: jetoane, planşe, jucării, tablou (toate cu

mijloacele de locomoţie), fişe, stimulente.

Bibliografie: - Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2000.

- Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Jocuri didactice pentru educarea limbajului – îndrumător metodic, Editura Tehno-Art, 2002.

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluarea

I. Moment organizatoric

Pregătesc sala şi materialul didactic. Copiii intră în

sala de grupă cântând cântecul „Frumoasă-i strada

noastră” şi se aşează pe scăunele. Împart copiii în

două grupe: grupa pilotilor şi grupa marinarilor.

II.Captarea atenţiei

- voi purta o scurtă conversaţie pe tema „Cu ce

călătorim spre şcoală” şi viitoarea „profesie” de

şcolar.

„-Şcolarii vă propun o întrecere pe echipe. Vor să

vadă dacă ştiţi să formulaţi propoziţii, să despărţiţi

cuvinte în silabe, să identificaţi primul sunet dintr-

un cuvânt şi cunoaşteţi mijloacele de transport.

V-au trimis şi o surpriză în acest plic dacă vă

descurcaţi bine la activitate”.

-conversaţia -explicaţia

- surpriza

III.Evocarea - Astăzi ne vom juca jocul „Sunet, silabă, cuvânt,

propoziţie”, dar sub formă de concurs între 2

echipe. În acest joc vom demonstra că noi ştim să

formulăm propoziţii, să despărţim cuvinte în silabe,

să găsim cu ce sunet începe cuvântul, să găsim şi

alte cuvinte care încep cu sunetul respectiv, să

reprezentăm grafic silabele, să asociem sunetul cu

-explicaţia

Page 3: Proiectdid.ed.Lb.

litera corespunzătoare.

IV. Realizarea sensului

Varianta I

Descopăr tablourile cu mijloace de locomoţie.

- Cu ce putem călătorii pe stradă?

- Cu ce putem călătorii pe calea ferată?

- Cu ce putem călători pe apă?

- Dar prin aer?

Copiii se exprimă în propoziţii simple şi dezvoltate.

Varianta II.

Voi arăta pe rând căte o imagine şi invit copiii să

denumească imaginea, să formuleze propoziţii, să

despartă propoziţiile în cuvinte şi să stabiliească

câte cuvinte are propoziţia formulată.

Varianta III.

Pe măsuţă se află jucării acoperite. În timp ce copiii

închid ochii, voi lua o jucărie în mână. La semnal,

grupa deschide ochii, priveşte jucăria din mâna

mea. Un copil va denumi jucăria, va despărţii

cuvântul în silabe şi va spune câte silabe are

cuvântul după ce se va lucra în echipă.

Varianta IV.

Voi ridica un jeton pe care se află o cifră de la 1 la

4 şi voi cere copiilor să găsească cuvinte care au

atâtea silabe cât arată cifra.

Varianta V.

Câţiva copiii vor avea jetoane cu mijloace de

transport distribuite din timp. Voi întreba: -Cine are

pe jeton un mijloc de transport care circulă prin aer

(apă, sol)? Copilul care deţine un astfel de jeton

vine, denumeşte mijlocul de transport, desparte

cuvântul în silabe, stabileşte câte silabe are

-descoperirea-conversaţia

-explicaţia

-conversaţia

-exerciţiul -munca în perechi

-exerciţiul

-jocul

-conversaţia

- exerciţiul

-conversaţia

-exerciţiul

-evaluez capacitatea copiilor de a se exprima în propoziţii simple şi dezvoltate

-capacitatea de a sesiza cuvintele de legătură din propoziţie

-capacitatea de a despărţii cuvinte în silabe

-capacitatea de a găsi cuvinte cu un nr. dat de silabe

-capacitatea de a identifica sunetele din cuvinte şi silabe, locul acestora în cuvânt

Page 4: Proiectdid.ed.Lb.

cuvântul, cu ce sunet începe şi prezintă copiilor

litera corespunzătoare. Ceilalţi copii găsesc alte

cuvinte care încep cu sunetul respectiv, îl conţin la

mijloc sau la sfârşit. Se va lucra în echipă

analizându-se fiecare cuvânt propus şi apoi se va

face cunoscut de către toţi copiii.

Varianta VI.

- Ce e desenat pe tablă? Un copil denumeşte

imaginea, desparte cuvântul în silabe, scrie

numărul de silabe în căsuţă. Alt copil

identifică primul sunet şi îl asociază cu

litera corespunzătoare.

Pentru fiecare răspuns corect, fiecare echipă

primeşte 1 punct. La sfârşit se adună punctajul şi se

constată câştigătorii.

-descoperirea

-conversaţia

-munca independentă

-capacitatea de a găsi cuvinte care conţin sunetul la început, la sfârşit sau la mijloc

-recunoaşterea unor litere şi asocierea acestora cu sunetul-capacitatea de reprezentare prin semne grafice a silabelor

V. Reflecţia Obţinerea performanţei:

Fişa de muncă individuală va fi intuită de întreaga

grupă. Se vor explica sarcinile fişei. Copiii vor fi

îndrumaţi în funcţie de particularităţile de vârstă. Se

va lucra în perechi şi individual.

Evaluarea fişelor: se face în funcţie de ce au

executat copiii. Se încurajează pentru a le stimula

interesul pentru activitatea de scris-citit.

Încheierea jocului:se apreciază modul în care s-a

desfăşurat jocul şi comportamentul copiilor din

timpul jocului. Se acordă stimulente – avioane.

-munca independentă

-problemati-zarea

-aprecierea

-scrisă

-recompense