proiectdidacticiii (1)

5
Proiect didactic Propunător: prof. Marian Epiharia Claudia Data: 27 noiembrie 2014 Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Nr.1 Ghermanesti Clasa: a III-a Disciplina: Religie Ortodoxã Subiectul lectiei: Micul crestin in biserica Tipul lecţiei: mixta Scopul lecţiei: dobândirea unor noi cunoştinţe despre Sfanta Biserica si legatura ei cu micii crestini Competenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: - să indice părţile componente ale unei biserici; - să cunoasca rolul pomelnicului; - să identifice obiecte din biserica; - să enumere darurile aduse la biserica; - să descrie comportamentul unui bun creştin în bisericã. Strategia didactică 1. Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, povestirea, meditaţia. 2. Mijloace de învăţământ: ilustraţii cu Biserici, obiecte din Sf. Bisericã, fişe de lucru. 3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individualã . Resurse 1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a; • Planificarea calendaristică, clasa a III-a; • Proiectarea unităţii de învăţare: Sa-L cinstim pe Dumnezeu

description

lectie religie

Transcript of proiectdidacticiii (1)

Page 1: proiectdidacticiii (1)

Proiect didactic

Propunător: prof. Marian Epiharia ClaudiaData: 27 noiembrie 2014Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala Nr.1 GhermanestiClasa: a III-aDisciplina: Religie OrtodoxãSubiectul lectiei: Micul crestin in bisericaTipul lecţiei: mixtaScopul lecţiei: dobândirea unor noi cunoştinţe despre Sfanta Biserica si legatura ei cu micii crestini

Competenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

- să indice părţile componente ale unei biserici;- să cunoasca rolul pomelnicului;

- să identifice obiecte din biserica;

- să enumere darurile aduse la biserica;

- să descrie comportamentul unui bun creştin în bisericã.

Strategia didactică1. Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura, povestirea, meditaţia.2. Mijloace de învăţământ: ilustraţii cu Biserici, obiecte din Sf. Bisericã, fişe de lucru.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi individualã .

Resurse1. Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a III-a;

• Planificarea calendaristică, clasa a III-a; • Proiectarea unităţii de învăţare: Sa-L cinstim pe Dumnezeu

2. Temporale: - număr de lecţii: 1 - durata: 50'

3. Bibliografice: 1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982 2. Cucoş, Constantin:Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Iaşi, 1998

3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999. 4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a III-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2009

Page 2: proiectdidacticiii (1)

5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

1. Moment organizatoric

1 Salutul;Rugăciunea;Notarea absenţelor;Pregătirea pentru începerea lecţiei.

Salutul;Rugăciunea;

Pregătirea pentru începerea lecţiei.

2.Verificarea cunostintelor

10 Se adreseaza elevilor intrebari din lectia Sfantul Andrei . Elevii raspund la intrebari.

3. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

3 - Se citeşte urmãtoarea ghicitoare:Sunt pe dealuri ,prin câmpii,/Vin în vizitã copii,/Sã se roage, sã se-nchine,/ Sã le meargã--n viaţã bine.- Se pun elevilor următoarele întrebări: a) Cine îmi spune ce e? b) Ce este biserica? c) De ce merg copiii la bisericã?

- Elevii ascultă cu atenţie- Elevii răspund la întrebări: a) ...biserica b) ...Locaş de închinare. c) ...pentru a se ruga lui Dumnezeu- Elevii ascultă cu atenţie.

Conversaţia

Explicaţia

4. Precizarea şi explicarea titlului şi a obiectivelor

2 Se anunţă şi se notează pe tablă titlul lecţiei: Micul crestin in biserica. Se precizează competenţele specifice.

Elevii notează în caiete data, titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie.

Explicaţia

5.Comunicarea noilor cunostinte

12 Ana şi Ionel s-au dus cu mama lor la biserică, să aprindă o lumânare. Nu se ţinea slujbă în acel moment, iar biserica era goală. De aceea copiii au început să întrebe: Mamă, de ce biserica seamănă cu un palat? a fost întrebarea Anei. - Pentru că ea chiar este un palat, unde locuieşte Dumnezeu, i-a răspuns mama. Dar de ce are mai multe uşi? a întrebat şi Ionel. - Pentru că o biserică are mai multe părţi, şi anume trei. - Care sunt părţile acestea? a fost curioasă Ana. - Prima parte este pronaosul. E chiar la intrarea în biserică, unde ne aflăm şi noi acum. Vedeţi icoana de acolo? Ni-i arată pe Adam şi pe Eva, când au fost izgoniţi din Rai. A doua parte este naosul (nava), în care intrăm acum. Aici stau

Elevii ascultă cu atenţie. Expunerea

Page 3: proiectdidacticiii (1)

credincioşii la sfintele slujbe. Dar să admirăm icoanele din naos. Cele mai multe sunt cu Domnul nostru Iisus Hristos.- Cum se cheamă peretele acesta din faţa naosului? a întrebat iarăşi Ana. - E catapeteasma. E un perete de icoane ,care desparte naosul de cea de-a treia parte a bisericii: altarul. - Dar în altar nu avem voie să intrăm? s-a mirat Ionel. - Nu, pentru că nu suntem ajutoare de preot. Altarul este locul cel mai sfânt al bisericii, încât numai persoanele sfinţite (preoţii) pot intra acolo. În altar e prezent Hristos. - Ştiu, prin Sfânta Împărtăşanie! a completat Ionel. Mamă, mai am o singură nelămurire: de unde ştii tu atât de multe lucruri despre biserică? - De la mama mea, iar ea de la mama ei, iar aceasta de la mama ei şi tot aşa... Şi acum să ne închinăm şi să mergem acasă, că o să vă mai învăţ şi altă dată...

5. Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor

10 - Întrebări şi discuţii:

Care sunt părţile unei biserici?

Care e cea mai sfântă parte a bisericii? De ce?

Cum e prezent Mântuitorul nostru Iisus Hristos în sfântul altar?

Ce desparte naosul de altar?

Elevii rãspund.Exerciţiul

Conversaţia

6. Asociereaşi generalizarea

7 Se cere elevilor sa descrie comportamentul unui bun crestin in biserica.Profesorul intervine cu indicatii,daca constata ca elevii nu cunosc modul de inchinare corect.

Elevii raspund cerintelor profesorului.Conversaţia

Page 4: proiectdidacticiii (1)

7. Aprecierea activităţii elevilor

2 Se fac aprecieri generale şi individuale, privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.Se notează elevii care au participat la lecţie.

Elevii ascultă aprecierile profesorului. Explicaţia

8. Precizarea şi explicarea temei

2 Se anunţă şi se explică tema.Exerciţiul 1: Completati,ajutati de parinti,un pomelnic pentru vii.

 Exerciţiul 2: Desenaţi pe caietul de Religie o biserica.

9.Încheierea activităţii

1 Rugăciunea.Salutul.

RugăciuneaSalutul