proiectdidacticelec_iigradi

40
PROIECT DIDACTIC Propunător: inst. OLTEANU CARMEN ELEN Data: 9 aprilie 2008 Clasa: a IV-a B Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii - Bacău Aria curriculară: Om şi societate Disciplina: Istorie Unitatea de învăţare: Europa în Epoca Modernă Conţinut: Unirea Principatelor Române din 1859; Fişă de personaj: Alexandru Ioan Cuza. Elemente de conţinut: • Contextul internaţional; • Înfăptuirea Unirii; • Însemnătatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza. Tipul lecţiei: mixtă Obiectiv cadru: 4. Cunoaşterea şi interpretarea datelor istorice Obiective de referinţă: 4.1. să aprecieze rolul oamenilor în desfăşurarea evenimentelor; 4.2. formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente / fapte / personalităţi. Obiective operaţionale: Cognitive: ~ pe parcursul şi la sfârşitul activităţii elevii vor fi capabili:

Transcript of proiectdidacticelec_iigradi

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: inst. OLTEANU CARMEN ELENData: 9 aprilie 2008

Clasa: a IV-a B

Unitatea de nvmnt: coala de Arte i Meserii - Bacu

Aria curricular: Om i societate Disciplina: IstorieUnitatea de nvare: Europa n Epoca ModernConinut: Unirea Principatelor Romne din 1859; Fi de personaj: Alexandru Ioan Cuza.

Elemente de coninut: Contextul internaional; nfptuirea Unirii;

nsemntatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza.

Tipul leciei: mixtObiectiv cadru: 4. Cunoaterea i interpretarea datelor istoriceObiective de referin: 4.1. s aprecieze rolul oamenilor n desfurarea evenimentelor; 4.2. s formuleze puncte de vedere cu privire la evenimente / fapte / personaliti.Obiective operaionale:

Cognitive: ~ pe parcursul i la sfritul activitii elevii vor fi capabili:OC1 s enumere condiiile istorice care au favorizat realizarea actului istoric de la 24 ianuarie 1859;Nivel: - minimal: justificarea situaiei interne i externe; - mediu: enumerarea cauzelor care au dus la izbucnirea Rzboiului Crimeii; - maximal: evidenierea rolului micrii naionale sprijinit i de alte state europene.OC2 s interpreteze principalele evenimente interne care au condus la nfptuirea Unirii;Nivel: - minimal: numirea/ localizarea pe hart a Principatelor Unite; - mediu: plasarea n timp i spaiu a Unirii lui Alexandru Ioan Cuza; - maximal: denumirea adunrilor i a hotrrilor ce au fost stabilite n realizarea Unirii.OC3 s desprind nsemntatea domniei lui Alexandru Ioan Cuza;Nivel: - minimal: sesizarea dezvoltrii Romniei ca urmare a nfptuirii Unirii; - mediu: explicarea importanei reformelor lui Alexandru Ioan Cuza; - maximal: perceperea importanei Unirii care a constituit un pas spre cucerirea independenei. Motrice: ~ elevii vor fi capabili:

OM1 s utilizeze n condiii optime materialele necesare;OM2 s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes cerut de nvtor;OM3 s localizeze pe hart zonele importante ale Marii Uniri. Obiective afective: ~ elevii:

OA1 vor coopera n cadrul grupului, pentru realizarea sarcinilor primite; OA2 vor admira voina de secole a poporului romn pentru realizarea Unirii ntr-un singur stat; OA3 vor cultiva sentimentul de dragoste i mndrie fa de neam (naintai) i ar.RESURSE:A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998; Cleopatra Mihilescu, Tudora Piil, Stelua Vlad, Istorie manual pentru clasa a IV-a,

Editura Aramis, Bucureti, 2006;

2. tiinifice: C. C. Giurescu, D. G. Giurescu, Istoria romnilor, Editura Albatros, Bucureti, 1974; 3. metodico didactice: R. Leoveanu, N. Pasre, Proiectarea leciilor de Istoria romnilor n nvmntul primar, Editura Grigore Tabacaru, Bacu, 2000;

Brbuleanu Silvia, Metodica predrii istoriei patriei, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1988.

B) Metodologice: a) strategia didactic: mixt b) metode i procedee: ~ de comunicare oral / scris: conversaia euristic i examinatoare, explicaia, expunerea didactic, aprecierea verbal, lectura;

~ de aciune real: observaia cu observarea dirijat, lucrul cu manualul, metoda Explo- zia stelar, nvarea prin cooperare.

c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic:harta, portret, fie, plan cu repere cronologice; - Dumitru Alma, Povestiri istorice, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1982.

d) forme de organizare: ~ frontal, individual, colectiv pe grupe;

~ dirijat de cadrul didactic, desfurat de cadrul didactic.

C) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;

~ poziia leciei: - Revoluia de la 1848 n rile Romne; - Cucerirea independenei de stat. ~ locul n orar: a treia or din cele patru prevzute n orar.

D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;

Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;

~ sala de clas.

Etapele leciei/ durataOb.Coninut, sarcini de nvare, modaliti de realizareStrategii didacticeEvaluareObs.

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1.2.3.4.5.6.7.8.

I. Captarea ateniei5 min.OA2OM2 Se lectureaz de ctre nvtor Toi romnii cnt Hora Unirii.LecturaPovestiri istorice de D. AlmaFrontalObservare sistematic

II. Enunarea obiectivelor1 min.OM2 Se va prezenta n termeni accesibili obiective-le noului coninut i anume: s coopereze ntre ei, s prezinte contextul intern i internaional, s precizeze nsemntatea domniei i a reforme-lor lui Alexandru Ioan Cuza.ConversaiaExplicaia FrontalDesfurat de cadrul didacticObservare sistematic

III. Actualizarea cunotinelor6 min.OM1 Se vor actualiza cunotinele cu ajutorul ntre-brilor:-Ce ai avut de pregtit pentru astzi? (Revo-luia de la 1848 n rile Romne);

-Ce revoluionari romni ai descoperit n lec-ia anterioar? (Nicolae Blcescu, Avram Iancu, C. A. Rosetti, Gheorghe Magheru, Mihail Kogl-niceanu);-Unde a nceput revoluia de la 1848? (Paris, Viena, apoi n toat Europa);

-Unde a continuat? (n rile Romne);

-Cnd? (Moldova: martie 1848; Transilvania: mai 1848; ara Romneasc: iunie 1848);

-Care au fost urmrile revoluiei? (Transilvania: nsprirea dominaiei habsburgice; ara Rom-neasc i Moldova: autonomie restrns).

Conversaia examinatoare

Lucrul cu harta

HartManual

Frontal

IV. Prezentarea coninutului

6 min.OA3OM2 Se aduce la cunotin elevilor c vor nva despre o alt personalitate istoric i anume Alexandru Ioan Cuza, n cadrul leciei Unirea Principatelor Romne din 1859. Vor afla des-pre: contextul internaional existent; nfptuirea Unirii; nsemntatea domniei i a reformelor lui Alexandru Ioan Cuza. Se prezint pe scurt pro-blemele enunate anterior.ExpunereaExplicaia

Conversaia

Portretul lui Cuza(anexa nr.1)FrontalDesfurat de cadrul didactic

V. Dirijarea nvrii12 min.OM1OM2

OA1

OC1

OC2

OC3 Se propune elevilor s lectureze lecia. n cola-borare colegii de banc vor rspunde i vor formula ntrebri referitoare la lecie prin meto-da Explozia stelar. Li se aduce la cunotin c vor studia tema n grup, apoi se va rspun-de la ntrebri i la tabl alegndu-se rspun-surile corecte i complete. Vor avea ca timp de lucru 8 minute i vor lucra pe fie. Metoda Explozia stelar(starbursting) are urmtorii pai: se scrie problema n centrul unei stelue cu cinci coluri; n vrful fiecrui col se scriu ntrebri de tipul: *ce?*cine?*un-de?*de ce?*cnd?*cum?; se mparte clasa n grupuri; se lucreaz la nivelul grupurilor pen-tru elaborarea unei liste cu ntrebri; se comu-nic clasei rezultatele muncii de grup i se ela-boreaz i rspunsuri.Explozia stelarLucrul cu manualul

nvarea prin cooperareFie (anexa nr. 2)Manual

Tabl

Harta din manual (anexa nr.3)IndividualPe grupe

Dirijat de cadrul didacticOralScris

Tem de lucru n clas

VI. Obinerea performanelor8 min.OA3OM2

OC3 Se propune elevilor s realizeze caracterizarea lui Alexandru Ioan Cuza , folosindu-se de manu-al, de leciile nvate la limba romn ct i de portretul domnitorului. Se va lectura textul din manual i se va observa i analiza portretul domnitorului.LecturaConversaia

Observaia cu observarea dirijatPortretul lui Cuza (anexa nr.1)Povestiri istoriceFrontalIndividual

OralFormativ

VII. Feedback-ul5 min.OM3OC1

OC2

OC3 Se pun ntrebri pentru a verifica gradul de nelegere a noului coninut prin completarea unor propoziii lacunare. Se va urmri dac s-a neles situaia internaional, cum s-a nfptuit Unirea, care e nsemntatea domniei lui Cuza.Conversaia examinatoareObservaia cu observarea dirijatPlan cu repere cronologice (anexa nr.1)Fie (anexa nr.4)

FrontalIndividual

continu

VIII. Evaluare5 min.OM2OA2

OA3 Se cere s enumere semnele specifice Principatelor: stema (cu zimbrul i vulturul ca pri componente), tricolorul steag naional, ziua de 24 ianuarie proclamat ca srbtoare naional. Se fac aprecieri asupra modului de desfura-re al activitii i se evideniaz elevii care s-au

remarcat n timpul orei.ConversaiaExplicaia

Aprecierea verbal

Fie (anexa nr.1)FrontalDirijat de cadrul didacticOralPermanent

IX. Retenia1 min.OM2 Se subliniaz importana istoric a oraului Iai, unde se afl rmiele domnitorului Cuza i anume la Biserica Trei Ierarhi.Imagine (anexa nr.6)Desfurat de cadrul didactic

X. Transferul1 min.OM1OC3 Se propune copierea schemei leciei de pe fie n caiete. Se sugereaz parcurgerea altor povestiri istorice despre Unire i Alexandru Ioan Cuza. ConversaiaExplicaia

Fie (anexa nr. 5)Frontal

Tem de lucru acas

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: inst. OLTEANU CARMEN ELENA

Data: 9 aprilie 2008

Clasa: a IV-a B

Unitatea de nvmnt: coala de Arte i Meserii - Bacu

Aria curricular: ArteDisciplina: Educaie plasticUnitatea de nvare: Forme elaborate n compoziia plasticConinut: Compoziie pe suport umedElemente de coninut: Organizarea unui spaiu plastic folosind tehnica amestecului culorilor pe suportul umed (fuzionare) obinnd efecte deosebite Coul cu ou.

Tipul leciei: consolidare de priceperi i deprinderiObiectiv cadru: 2. Analiza formelor, a culorilor i a amestecurilor acestora, n mediul nconjurtor i pe imagini;Obiective de referin: 2.1. s compare rezultatele amestecurilor cromatice i acromatice, din punct de vedere al tehnicii utilizate;

2.2. s selecteze dominante cromatice, culori sau dominante cromatice, n vederea folosirii unor tehnici

sau a unor combinaii de tehnici, n funcie de rezultatul proiectat.

Obiective operaionale:

Cognitive: ~ pe parcursul i la sfritul activitii elevii vor fi capabili:

OC1 s descopere corespondene ntre formele plastice i cele din natur;Nivel: - minimal: recunoaterea formelor plastice pe plane, reproduceri; - mediu: recunoaterea i enumerarea tipurilor de forme plastice observate; - maximal: recunoaterea i explicarea modalitilor de realizare a tipurilor de forme plastice.OC2 s realizeze o compoziie plastic folosind tehnica fuzionrii;Nivel: - minimal: precizarea termenului de fuzionare; - mediu: obinerea tehnicii de fuzionare pe suport umed; - maximal: realizarea compoziiei respectnd cerinele i subiectul dat. Motrice: ~ elevii vor fi capabili:

OM1 s mnuiasc pensoanele i culorile cu uurin, n obinerea tehnicii de fuzionare pe suport umed;OM2 s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de cadrul didactic;OM3 s pstreze ordinea i curenia la locul de munc. Obiective afective: ~ elevii:

OA1 vor participa cu interes la lecie; OA2 i vor cultiva sensibilitatea artistic n vederea autocontrolului; OA3 vor aprecia lucrrile lor i ale colegilor, declarndu-se mulumii de activitatea plastic desfurat.RESURSE:

A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, M.E.N. , Bucureti, 1998; 2. tiinifice: Ghe. Dumitriu (coord.) , Proiectarea i modelarea activitii didactice , Editura Grigore Tabacaru, Bacu, 1997;

3. metodico didactice: A. Dasclu, Educaia plastic n ciclul primar, Editura Polirom, Iai, 1997; M. Rotaru, M. Dumbrav, Educaie plastic n nvmntul primar sugestii metodice

pentru nvtori, Editura Ghe. Cru A., Craiova, 1996.

B) Metodologice: a) strategia didactic: semialgoritmic b) metode i procedee: ~ de comunicare oral / scris: conversaia, explicaia, aprecierea verbal; ~ de aciune real: exerciiul aplicativ, observaia cu observarea dirijat, demonstraia, munca independent.

c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: plan demonstrativ, plane/ imagini pe care se observ tehnica fuzionrii pe suport umed, plan Steaua culorilor, plane Punctul / Linia elemente de limbaj plastic; carte cu

ghicitori;

- bloc desen, pahar, trusa de culoare, flanelograf.

d) forme de organizare: ~ frontal, individual; ~ dirijat de cadrul didactic, desfurat de cadrul didactic.C) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;

~ poziia leciei: - Compoziie pe suport umed Ploaie de primvar; - Evaluare Realizarea unei expoziii cu titlul Bucurii. ~ locul n orar: a patra or din cele patru prevzute n orar.

D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;

Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;

~ sala de clas.

Etapele leciei/ durataOb.Coninut, sarcini de nvare, modaliti de realizareStrategii didacticeEvaluareObs.

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1.2.3.4.5.6.7.8.

I. Captarea ateniei 3 min.OM2OA1 Asigurarea condiiilor optime pentru buna des-furare a leciei: pregtirea acuarelelor, a pensoa-

nelor, a blocului de desen, a paharului pentru ap.

Se discut cu elevii despre anotimpul n care ne

aflm i despre srbtorile care se apropie. Se citesc ghicitori referitoare la anotimpul de prim-

var.Conversaia

Trusa de desenCarte cu ghicitori

(anexa nr.1)IndividualFrontalOral

II. Enunarea obiectivelor 2 min.OM2OA2a) Clarificarea verbal Se orienteaz atenia elevilor ctre urmtoarele recomandri: vor descoperi, recunoate i realiza tehnica fuzionrii; vor realiza o compoziie cu ti-

tlul Coul cu ou pe suport umed folosind fuzio-

narea; vor aprecia lucrrile innd cont de respec-

tarea cerinelor.

ConversaiaExplicaiaFrontalDesfurat de cadrul didacticObservare sistematic

III. Actualizarea cunotinelor

4 min.OC1OA1 Se cere elevilor s enumere i s recunoasc for-mele plastice nvate (punctul, linia, pata de culoa-re, forma).

Se cere s se enumere tipurile de culori cunos-

cute. (coninut informativ)ConversaiaExplicaia

Observaia

Plane Steaua culorilorLinia/ Punctul elemente de limbaj plasticFrontalDirijat de cadrul didacticOralContinu

IV. Prezentarea coninutului

2 min.OC2OA1 Se reamintete elevilor termenul de fuzionare ~fenomenul de contopire a dou culori de ap sau mai multe, bine fluidizate, aplicate pe supra-faa umed a hrtiei. Totodat li se explic ce tipuri de fuzionri pot

obine (la margine; n mas).

Fuzionarea la margine se produce ntre dou pete sau linii de culoare fluidizate, cnd acestea se ntlnesc. Fuzionarea n mas se produce atunci cnd peste o pat de culoare umed se suprapune o alt culoare puin fluidizat. Cu ajutorul acestei tehnici de fluidizare elevii vor realiza o compoziie Coul cu ou.ConversaiaExplicaia

Observaia cu observarea dirijatPlane demon-strativeFrontal

Observare sistematic

V. Dirijarea nvrii

6 min.OC1OC2 Se vor prezenta mai multe lucrri, plane n care elevii vor observa i recunoate tehnica fuzionrii pe suport umed. b) Demonstraia practic

I. Exerciiu joc

Se va realiza pe plana de bloc de desen, pe foaia umed se realizeaz tehnica folosind puncte i linii care vor fuziona cu forme i pete.

II. Compoziia Coul cu ou

Se va realiza pe coul decupat n ora de Educa-ie tehnologic pe care l vor picta folosind teh-nica fuzionrii.

Observaia

cu observarea dirijatDemonstraia

Explicaia

Conversaia

PlaneTrusa de desen

Flanelo-

graf

Anexa nr. 3

Anexa nr. 4

FrontalDesfurat de cadrul didactic

IndividualObservare sistematicTem de lucru n clas

VI. Obinerea performanelor

20 min.OC2OM1

OM2

OM3

OA2 Se prezint plana model ce va fi observat puin timp. Se vor recunoate culorile folosite i tehnica de realizare. Se discut coninutul i modul de realizare al exerciiului joc ct i al lucrrii. Se dau ndru-mri i explicaii unde este cazul.

Elevii vor realiza exerciiul joc i apoi vor dese-na Coul.

Se noteaz la tabl etapele ce trebuie respecta-te n realizarea desenului:

1) schiarea echilibrat a formelor;

2) redarea detaliilor;

3) acoperirea echilibrat a paginii;

4) finisarea i corectarea lucrrii.

ExerciiulMunca inde-pendentAnexa nr. 4Plana model

Trusa de lucruFrontalIndividual

OralActivitate practic

VII. Feedback-ul

2 min.OM2OA2 Elevii sunt atenionai i se fac recomandri:- Acoperii echilibrat pagina cu mai multe culori vii!

- Finisai sau corectai desenul!

Sunt sprijinii n realizarea compoziiei determi- nndu-i s se autoaprecieze pozitiv, mereu.

ConversaiaExplicaia

Aprecierea verbalIndividualFrontal

Continu

VIII. Evaluare

8 min.OC1OC2

OM3

OA3 Se solicit elevii s lase planele s se usuce i s observe lucrrile colegilor. Se urmresc criteriile de analiz a planelor: acu-ratee, ncadrare, mod de realizare, originalitate.

Vor fi scoi n fa elevii cu lucrrile cele mai reuite. Se va realiza o miniexpoziie cu cele mai frumoase lucrri ale elevilor.

Se apreciaz modul de folosire al materialelor, a modului de realizare a planelor ct i comporta-mentul elevilor.ObservaiaConversaia

Aprecierea verbalPlanele elevilorFlanelo-

grafFrontalIndividual

Reciproc

IX. Retenia

2 min.OC1OA3 Se revine asupra modalitilor de realizare a fuzionrii. Se recunosc pe planele cele mai reui-te fuzionri din expoziie.ConversaiaObservaia cu observarea dirijatPlane cu tehnica fuzionriiFrontalDirijat de cadrul didacticOral

X. Transferul

1 min.OM2 Se recomand elevilor, ca tem pentru acas, s ncerce realizarea altor compoziii n care s fo-loseasc tehnica fuzionrii.

Conversaia

Frontal

Tem de lucru acas

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: inst. OLTEANU CARMEN ELENA

Data: 9 aprilie 2008

Clasa: a IV-a B

Unitatea de nvmnt: coala de Arte i Meserii - Bacu

Aria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Limba i literatura romnUnitatea de nvare: Lumea necuvnttoarelorConinut: Prile principale de propoziieElemente de coninut: RecapitulareTipul leciei: sistematizare i consolidareObiectiv cadru: 3. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris (citirea / lectura).Obiective de referin: 3.6. s recunoasc n textele studiate elementele de construcie a comunicrii nvate.Obiective operaionale:

Cognitive: ~ pe parcursul i la sfritul activitii elevii vor fi capabili:

OC1 s defineasc prile principale de propoziie;Nivel: - minimal: citirea definiiei din manual; - mediu: definirea subiectului / predicatului ca parte principal de propoziie care arat: despre cine se vorbete n propoziie / ce face subiectul;

- maximal: recunoaterea prilor principale de propoziie cu ajutorul definiiei.OC2 s recunoasc prile principale de propoziie n enunuri;Nivel: - minimal: recunoaterea prilor principale de propoziie cu ajutorul ntrebrilor; - mediu: recunoaterea prilor principale de propoziie cu ajutorul definiiei; - maximal: recunoaterea prilor principale de propoziie indiferent de locul n care se afl n propoziie.OC3 s integreze n enunuri prile de propoziie studiate; Nivel: - minimal: formularea a cel puin patru propoziii; - mediu: completarea propoziiilor cu prile principale de propoziie specificate; - maximal: formularea propoziiilor cu prile principale de propoziie, specificndu-se locul acestora n propoziie.OC4 s analizeze prile principale de propoziie cunoscute;Nivel: - minimal: sublinierea prilor principale de propoziie scriind simbolul; - mediu: aflarea prilor principale folosind ntrebrile specifice; - maximal: analiza n scris a prilor principale de propoziie, preciznd prin ce sunt exprimate. Motrice: ~ elevii vor fi capabili:

OM1 s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;OM2 s scrie corect i estetic pe caiete, n timp rapid;OM3 s-i reprime tendina de a practica micri inutile, n timpul leciei;OM4 s foileteze corespunztor n condiii de igien i siguran, manualele, caietele. Obiective afective: ~ elevii:

OA1 vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date; OA2 vor manifesta dorina de a rezolva ct mai multe exerciii; OA3 vor accepta solicitrile nvtorului i se vor mobiliza pentru rezolvarea lor.RESURSE:

A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998; Piil Tudora, Mihilescu Cleopatra, Limba i literatura romn manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis,

Bucureti, 2006.

2. tiinifice: Marcela Pene, Comunicare culegere de exerciii, Editura Aramis, Bucureti, 1998; Elvira Creu, Psihopedagogie colar pentru nvmntul primar, Editura Aramis, Bucureti, 1999.

3. metodico didactice: Anton Ilinca, Metodica limbii romne n nvmntul primar manual pentru liceele pedagogice i colile postliceale de nvtori i educatoare, Editura Grigore Tabacaru,

Bacu, 1998; Estera Nicolescu, Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmn-

tul primar, Editura Egal, Bacu, 2003.

B) Metodologice: a) strategia didactic: inductiv deductiv; algoritmic. b) metode i procedee: ~ de comunicare oral / scris: conversaia euristic i examinatoare, explicaia, lectura, aprecierea verbal;

~ de aciune real: exerciiul, analiza gramatical, metoda cubul, rebusul, nvare prin cooperare.

c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: plane cu prile principale de propoziie, fie de lucru, fie metoda cubului;

- caiete, tabl, manual, culegere S nvm gramatica din clasa I, Editura Ghe. Alexan-

dru, Craiova, 2007.

d) forme de organizare: ~ frontal, individual, colectiv pe grupe;

~ dirijat de cadrul didactic, desfurat de cadrul didactic.

C) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;

~ poziia leciei: - Compunerea cu dialog; - Recapitulare prile de propoziie. ~ locul n orar: prima or din cele patru prevzute n orar.

D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;

Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;

~ sala de clas.

Etapele leciei/ durataOb.Coninut, sarcini de nvare, modaliti de realizareStrategii didacticeEvaluareObs.

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1.2.3.4.5.6.7.8.

I. Captarea ateniei

4 min.OM1OA1 Se prezint elevilor un rebus. Sunt solicitai s citeasc cerinele i s completeze rebusul. Vor descoperi titlul leciei din acea zi. ntre timp se verific tema pentru acas cantitativ i calitativ. Se verific completarea rebusului. ExplicaiaRebus

lectura

Plan/ fi (anexa nr.1)IndividualFrontal

OralObservare sistematic

II. Enunarea obiectivelor

1 min.OA3 Se comunic pe nelesul elevilor coninutul nvrii i performanele ateptate. Se scrie ti-tlul la tabl Recapitulare.ConversaiaExplicaia

Tabl

FrontalDesfurat de cadrul didacticObservare sistematic

III. Actualizarea cunotinelor

5 min.OM1OM3OA1

OC1 Se solicit elevii s rspund la urmtoarele ntrebri:- Ce este subiectul? (partea principal de propo-ziie care arat despre cine este vorba n pro-poziie sau partea principal despre care se spu-ne ceva cu ajutorul predicatului);

- Care sunt ntrebrile specifice subiectului? (ci-ne?, despre cine este vorba n propoziie?);

- Prin ce pri de vorbire poate fi exprimat su-biectul? (substantiv, pronume);

- Ce este subiectul multiplu? (subiectul exprimat prin dou sau mai multe pri de vorbire);- Ce este predicatul? (partea principal de pro-poziie care arat ce face, ce este, cum este subiec-tul i este exprimat prin verb);

- Care sunt ntrebrile predicatului verbal?(ce face?, ce va face?,ce a fcut?, ce se spune despre subiect?);- Cum se realizeaz acordul ntre subiect i predicat? (n numr).Conversaia examinatoareExplicaia

Plan pri principale de propoziieColectivDirijat de cadrul didacticContinuOral

IV. Prezentarea coninutului

4 min.OM4OC2

OA2 Se supune ateniei elevilor exerciiul nr.4, de la pagina 104, manual. Elevii rspund solicitrilor cadrului didactic i rezolv exerciiul.ConversaiaLectura

ExerciiulManual (anexa nr.2)FrontalDirijat de cadrul didacticOral Tem de lucru n clas

V. Dirijarea nvrii

18 min.OA3OC1

OC2

OC3

OC4

OM2 Se propune elevilor s realizeze pe grupe meto-da cubului. Cerinele metodei sunt urmtoarele:*Pe feele unui cub se noteaz cuvintele: des-crie, compar, analizeaz, asociaz, aplic, argu-menteaz.*Se anun subiectul propus (Prile principale de propoziie).

*Se mparte clasa n ase subgrupuri, fiecare subgrup rezolvnd cte o cerin.

*Se comunic forma final a rezolvrii.

Elevii sunt grupai prin numrare pn la a-se i se mobilizeaz s rezolve n echip cerin-ele propuse.

ConversaiaExplicaia

Exerciiul

Analiza gramatical

CubulFie (anexa nr. 3)Form cubPe grupe de 2/3 eleviDirijat de cadrul didacticFormativScrisOral

Reciproc

VI. Obinerea performanelor

3 min.OC3OA1

OM2

OM4 Se cere rezolvarea din manual a exerciiului nr. 7, de la pagina 104, pe caiete. Elevii rezolv exerciiul respectnd cerina.

ConversaiaExplicaia

Manual (anexa nr. 2)CaieteIndividual

Scris

VII. Feedback-ul

3 min.OC3OA1

OM2 Se propune elevilor completarea unor propoziii cu subiectele din parantez:(.) este nvtoare.

La coala noastr lucreaz (.).

(.) este fratele meu.

(.) nva la o coal mare.

(ea, Costel, el, mama)

ConversaiaExplicaia

Tabl

Frontal

ContinuTem de lucru n clas

VIII. Evaluare

7 min.OC2OC3

OC4

OM2

OA3 Se comunic sarcinile de lucru, la nivel mini-mal, mediu i maximal, nscrise pe fiele de ac-tivitate independent. Se fac aprecieri individuale i generale. ExplicaiaExerciiulAprecierea verbalFiele de lucru (anexa nr.4)FrontalIndividual

ScrisObservare sistematic

IX. Retenia

2 min.OA1OM3 Se solicit elevii s rspund la urmtoarele ntrebri: - Care sunt prile principale de propoziie?

(subiectul i predicatul)

- Prin ce pri de vorbire sunt exprimate?

(predicatul ~ verb, subiectul ~ pronume, substan-tiv).

Conversaia examinatoareFrontal Observare sistematic

X. Transferul

3 min.OA3OM1 Se integreaz cunotinele n cele anterioare:- Cum se numete propoziia alctuit numai din subiect i predicat? (simpl)

- Cum se acord subiectul i predicatul? ( n numr). Se recomand tema pentru acas: exerciiile 6 i 8, pagina 104, explicndu-se cerinele.ConversaiaExplicaia

Manual (anexa nr.2)Frontal

OralTem de lucru acas

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: inst. OLTEANU CARMEN ELENA

Data: 9 aprilie 2008

Clasa: a IV-a B

Unitatea de nvmnt: coala de Arte i Meserii - Bacu

Aria curricular: Matematic i tiine ale naturiiDisciplina: MatematicUnitatea de nvare: Elemente intuitive de geometrieConinut: EvaluareElemente de coninut: Forme spaialeTipul leciei: evaluareObiectiv cadru: 2. Dezvoltarea capacitii de explorare / investigare i rezolvare de probleme.Obiective de referin: 2.1. s observe i s descrie proprieti simple ale formelor plane i spaiale i s recunoasc proprieti simple de simetrie ale unor desene.

Obiective operaionale: Cognitive: ~ pe parcursul i la sfritul activitii elevii vor fi capabili:

OC1 s identifice figuri geometrice plane i forme spaiale;Nivel: - minimal: identificarea formelor plane de baz (ptrat, triunghi, dreptunghi,); - mediu: identificarea formelor plane i a formelor spaiale ce au ca fee forme plane; - maximal: identificarea tuturor formelor plane i spaiale nvate.OC2 s recunoasc formele plane i spaiale;Nivel: - minimal: recunoaterea formelor plane i spaiale dup desen; - mediu: recunoaterea formelor utiliznd definiia acestora; - maximal: recunoaterea formelor dup descrierea prilor componente.OC3 s compare formele plane cu cele spaiale;Nivel: - minimal: comparare prin suprapunere; - mediu: comparare prin gsirea elementelor comune; - maximal: comparare folosindu-se de prile componente ale formelor plane ct i spaiale.OC4 s rezolve probleme cu coninut geometric;Nivel: - minimal: transpunerea problemei n situaia concret dat; - mediu: desenarea formelor geometrice plane / spaiale corespunztoare; - maximal:rezolvarea corect a problemei. Motrice: ~ elevii vor fi capabili:

OM1 s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;OM2 s utilizeze instrumentele de lucru n condiii de igien i securitate;OM3 s-i reprime tendina de a practica micri inutile n timpul orei. Obiective afective: ~ elevii:

OA1 vor participa activ la desfurarea leciei; OA2 se vor bucura de multitudinea activitilor realizate.RESURSE:

A) Bibliografice: 1. oficiale: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998; tefan Pacearc, Mariana Mogo, Matematic manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis,

Bucureti, 2006.

2. tiinifice: A. Clugria, Exerciii i probleme de matematic pentru elevii claselor I-IV, Editura Universal Pan, Bucureti, 2005;

Leonte Rodica, R.M. Lzric, A.N. Bucur, Evaluarea elevilor la clasa a IV-a ~ matematic, Editura Casei Corpului Didactic, Bacu , 2007.

3. metodico didactice: Costic Lupu, Metodica predrii matematicii. Manual pentru clasa a XII-a ~ Licee peda- gogice, Editura Paralela 45, Piteti, 1999.

B) Metodologice: a) strategia didactic: algoritmic, deductiv. b) metode i procedee: ~ de comunicare oral / scris: explicaia, conversaia euristic i examinatoare, aprecierea verbal, lectura;

~ de aciune real: exerciiul, algoritmizarea, observaia cu observarea dirijat, ciorchi- nele, jocul didactic. c) mijloace didactice: - care cuprind mesaj didactic: plane, fie de lucru, figuri geometrice; - trusa de geometrie, caiete, manual, culegere, tabl.

d) forme de organizare: ~ frontal, individual, colectiv pe grupe;

~ dirijat de cadrul didactic, desfurat de cadrul didactic.

C) Temporale: ~ durata leciei: 50 minute;

~ poziia leciei: - Forme spaiale. Piramida. - Msurri folosind etaloane convenionale. ~ locul n orar:a doua or din cele patru prevzute n orar.

D) Umane: - colectiv ~ 15 elevi, cadrul didactic;

Mediul de instruire: ~ organizat n instituie colar;

~ sala de clas.

Etapele leciei/ durataOb.Coninut, sarcini de nvare, modaliti de realizareStrategii didacticeEvaluareObs.

Metode i procedeeMijloace didacticeForme de organizare

1.2.3.4.5.6.7.8.

I. Captarea ateniei2 min.OC1OC2

OM1

OA1 Se cere elevilor s recunoasc i s selecteze o figur geometric cunoscut i s o prezinte colegilor enunnd caracteristicile acesteia. Se va verifica tema pentru acas cantitativ i calitativ.ConversaiaExplicaia

Forme geometriceFrontal

Oral

II. Enunarea obiectivelor

1 min.OA1 Se comunic coninutul nvrii i performanele atep-tate: s identifice, s recunoasc, s compare forme i corpuri geometrice, s rezolve probleme cu coninut geo-metric.ConversaiaExplicaia

Frontal

Observare sistematic

III. Actualizarea cunotinelor

10 min.OC1OC2

OC3

OM2

OA2 Se supun ateniei noiunile de axe de simetrie, perime-tru, figuri geometrice plane i corpuri geometrice (romb, ptrat, triunghi, dreptunghi, cub, paralelipiped, piramid). Se folosesc n actualizarea cunotinelor plane, forme, figuri i corpuri geometrice.

Elevii vor desena, vor denumi caracteristicile elementelor de geometrie nvate.

ConversaiaExplicaia

Exerciiul

Algoritmiza-rea

Trusa de geometriePlane

Figuri geometrice

Caiete

TablFrontalIndividual

Dirijat de cadrul didacticOralScris

Observare sistematic

Continu

IV. Prezentarea coninutului

5 min.OA2 Se propune spre rezolvare rebusul matematic din care vor afla despre ce anume vor discuta n or. Elevii completeaz rebusul pe fie.ConversaiaExplicaia

ExerciiulRebus (anexa nr.1)Colectiv

Tem de lucru n clas

V. Dirijarea nvrii

12 min.OC1OC2

OC3

OM3

OA1

OA2 Se propune elevilor realizarea metodei ciorchinelui cu scopul de a enumera i descrie figurile i corpurile geometrice cunoscute. Cerinele metodei sunt:

*se scrie un cuvnt /o tem n mijlocul tablei;

*se cere elevilor s noteze toate ideile/ sintagmele/ cuvintele care le vin n minte legate de cuvntul/ tema dat i se traseaz linii ntre acestea i cuvntul/ tema aleas.

ConversaiaExerciiul

Ciorchinele

TablAnexa nr. 2FrontalColectiv

Dirijat de cadrul didacticFormativContinu

Oral

Scris

Observare sistematic

VI. Obinerea performanelor

5 min.OC4OM1 Se antreneaz elevii n rezolvarea unei probleme cu coninut geometric. Desenai un ptrat cu latura de 4 cm. Aflai jumta-tea perimetrului figurii.

A B P = AB+BC+CD+DA =

=4cm+4cm+4cm+4cm= 16cm

16 cm : 2 = 8 cm

C D Rspuns: 8 cmConversaiaLectura

Exerciiul

CulegereTabl

CaieteIndividualFrontal

ScrisTem de lucru n clas

VII. Feedback-ul

2 min.OM1OA2 Se prezint elevilor un desen format din figuri geome-trice. Se cere recunoaterea lor i s le i numere. Elevii vor fi grupai pe rnduri, ctignd rndul de bnci care d cele mai multe rspunsuri corecte.

ConversaiaJocul didactic

Plan (anexa nr. 3)Pe grupeReciproc

VIII. Evaluare

10 min.OC1OC2

OC4 Se dau indicaii n rezolvarea sarcinilor de lucru. Elevii vor rezolva fiele de lucru respectnd indicaiile date.

Se fac aprecieri asupra modului de lucru.ExplicaiaExerciiul

Aprecierea verbalFie de lucru (anexa nr.4)Individual

ScrisContinu

IX. Retenia

1 min.OA2 Se recomand confecionarea din hrtie a unor forme sau corpuri geometrice i s le prezinte n ora de Educaie tehnologic.

ConversaiaExplicaia

Frontal

Tem de lucru acas

X. Transferul

2 min.OM1 Se explic modul de rezolvare a exerciiilor ca tem pentru acas ( exerciiile nr. 1,3 de la pagina 98). Se recomand ca activiti suplimentare exerciiile de dezvoltare de la pagina 98.

Se fac aprecieri asupra activitii elevilor n timpul orei.ConversaiaExplicaia

Aprecierea verbal

Manual (anexa nr. 5)Frontal

Tem de lucru acas