proiectdidacticds_dec4.01.2010

9
Proiect didactic Activitate integrată (DŞ, DEC) Tema: Cand/cum si de ce se intampla? Subtema:Jocuri si sporturi de iarna data (Luni): 4.01.2009 Nivel II grupa mare Educatoare: Murgoci Simona ACTIVITATE INTEGRATA DS-mediu memorizare “Omul de zapada” DEC modelaj “om de zapada” Tipul activităţii: mixta Scopul activităţii: a. Cognitiv : - fixarea reprezentarilor copiilor despre frumusetea anotimpului iarna - dezvoltarea masei vocabularului copiilor cu cuvinte noi:,, chiuind,toala, hazliu…” b. Psiho – motorii : - fixarea deprinderii de a memora si de a reproduce voluntar si logic poezia. - fixarea deprinderii de a mânui corect materialele specific modelajului şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii; c. Afectiv – motivaţional : 1

Transcript of proiectdidacticds_dec4.01.2010

Page 1: proiectdidacticds_dec4.01.2010

Proiect didactic

Activitate integrată (DŞ, DEC)Tema: Cand/cum si de ce se intampla?Subtema:Jocuri si sporturi de iarnadata (Luni): 4.01.2009 Nivel IIgrupa mareEducatoare: Murgoci SimonaACTIVITATE INTEGRATADS-mediu memorizare “Omul de zapada” DEC modelaj “om de zapada”Tipul activităţii: mixtaScopul activităţii:

a. Cognitiv :- fixarea reprezentarilor copiilor despre frumusetea anotimpului iarna- dezvoltarea masei vocabularului copiilor cu cuvinte noi:,, chiuind,toala, hazliu…”b. Psiho – motorii :

- fixarea deprinderii de a memora si de a reproduce voluntar si logic poezia.- fixarea deprinderii de a mânui corect materialele specific modelajului şi adoptarea unei poziţii corecte în timpul activităţii;

c. Afectiv – motivaţional :- Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, în timpul desfăşurării activităţii;- Manifestarea unei conduite cooperante şi stimulative.

Obiective operaţionale:1. Cognitiv :

- sa sesizeze unele aspecte caracteristice anotimpului iarna, pe baza cunostintelor dobandite;- sa recunoasca jocurile de iarna;

1

Page 2: proiectdidacticds_dec4.01.2010

- sa memoreze logic poezia propusa de educatoare;- sa recite corect ,expresiv, respectand intonatia, ritmul.- Să redea forma omului de zapada folosind tehnicile de framantare, rupere, imbinare, modelare (translatorii, circulare,

aplatizare)2. Psiho – motorii :

Să mânuiască corect, cu atenţie materialul specific modelajului; Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii; Să execute corect mişcările sugerate de text;

3. Afectiv – motivaţional : Să manifeste interes pentru conţinutul activităţii; Să coopereze în formularea întrebărilor şi răspunsurilor; Să se bucure de reuşita lor; Să accepte opiniile colegilor.

Strategii didactice:Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucru individual, munca în grup, metoda „jurnalul grafic”.Mijloace de realizare: imagini cu jocuri si sporturi de iarna planse A3, model tridimensional „om de zapada”(realizat din carton), lut alb (coca din faina sare- apa) ,plastilina,plansete, 3 suporturi cu decor de iarna Forma de organizare: frontal 15 copii, pe grupuri -5 copii in grup;Locul de desfăşurare: sala de grupă;Durata: 40 – 45 min.Elemente de joc: surpriza, bătaie din palme, aplauze.Material bibliografic:

1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 20082. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves

2

Page 3: proiectdidacticds_dec4.01.2010

Desfăşurarea activităţiiEvenimentul didactic Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare1. Moment

organizatoric Sala de grupă va fi aerisită şi

mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de desfăşurare a activităţii.

Materialele didactice vor fipregătite, unele la vedere altele sub formă de surpriză.

Copiii vor intra organizat însala de grupă şi vor ocupa locurile.

Conversaţia Observarea comportamentului copiilor

2. Captarea atenţiei Vor sosi în grupă elementul surpriză ale activităţii –om de zapada – care aduce copiilor o imagine în care sunt ilustrate jocurile copiilor iarna;

Cine a venit la noi? (un om de zapada )

Surpriza Probă orală:Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului iarna.

3. Introducerea în activitate

Se va realiza printr-o serie de întrebări despre iarna: Ce jocuri si sporturi de iarna recunoasteti?

( copii sunt la sanius, construiesc oameni de zapada, se bat cu bulgari de zapada, patineaza, schiaza,etc.)

Braistorming-ul

Conversaţia

Probă orală:Enumerarea unor jocuri si sporturi de iarna.

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Astăzi, la activitatea de cunoaştere a mediului, vom invata o poezie despre omul de zpada.Se va anunta titlul poeziei “Omul de zapada” si se stabilesc obiectivele operationale.

Explicaţia

Conversaţia

Probă orală:Cunoaşterea temei şi a obiectivelor

5. Dirijarea învăţării

Educatoarea va face o lectura-model a poeziei:Omul de zapada

Ce-I atata galagie,Colo-n margine de sat?

Chiuind de bucurieMulti copii s-au adunat.Ia te uita, toti gramada,Nalta omul de zapada

Conversaţia Probă orală:Descrierea materialului pregătit şi a sarcinilor de lucru

3

Page 4: proiectdidacticds_dec4.01.2010

Din carbuni i-au pus doi ochi,O tigaie cenusie

Tine loc de palarieSi o toala-i e cojocul,

E hazliu bata-l norocul!Parac-ar fi o jucarie.

apoi, pe baza unor imagini se va trece la explicarea continutului de idei, a unor cuvinte din text :gramada-o multime de copii, toala-o haina mai veche, hazliu- vesel, care te face sa razi. Se va recita inca o data sau de doua ori poezia de catre educatoare. Educatoarea va intreba “Ce copil doreste sa recice cu ajutor textul poeziei?” Poezia va fi memorata pe unitati logice. Se va repeata prima strofa cu doi-trei copii, apoi se va trece la urmatoarea strofa, care va fi repetata impreuna cu prima, pentru fixarea in memorie a fragmentelor logice in succesiunea lor fireasca.

Surpriza

Explicaţia

Demonstraţia

6. Obţinerea performanţei

Copiii vor recita in grupuri/individual textul pe unitati logice apoi integral. Se va realiza un fel de sezatoare in care unii copii vor recita iar altii imita continului textului.

Analiza

Munca în echipă si individualExerciţiulProblematizarea

Probă orală:

Realizarea sarcinilor de lucru.

4

Page 5: proiectdidacticds_dec4.01.2010

7. Asigurarearetenţiei şi a transferului

de cunoştinţe

Se va realiza printr-o serie de întrebări, finalizate prin lipirea de elemente pe o mascota din carton: nas con portocaliu din hartie, ochi si nasturi din cercuri negre(decupate), fular din hartie creponata si matura din carton, oala realizata din carton.Expun (imagini pe computer) modele de oameni de zapada realizate de alti copii.Sunt pregatite materialele necesare modelajului pe mese, explic copiilor modul de lucru cum se pot obtine forma omului de zapada din lut (coca)-framantam pasta alba si o repartizam prin rupere in doua parti una mica este capul si una corpul:- prin miscari circulare obtinem.corpul, capul (cine doreste poate realiza prin miscari de translatie si bratele omului de zapada )-se imbina cele doua parti capul si corpul prin presarePrin tehnicile si procedeele exlicate anterior se va realiza: nasturii, ochii(bilute), morcovul, gura(bastnase),-prin presarea unei pile cu degetul mare obtinem oala.-matura se poate realiza din plastilina sau este un accesoriu realizat de educatoare din scobitoare sau carton.-fular se poate realiza din plastilina (baston) sau din hartie creponata, snur din material textil Cele 3 echipe a cate 5 copiii vor aseza intr-un decor de iarna (macheta) oamenii de zapada. Realizam un tur al galeriei in timp ce recitam in grup textul poeziei invatate in prima etapa

ConversaţiaSintezaProblematizareaJurnalul graficExerciţiul

Probă practică:Realizarea jurnalului grafic.Realizarea sarcinilor de lucru.

8. Evaluarea activităţii

Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate.Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu un ecuson cu imaginea alaturata Aprecierea

Analiza produselor grupului.Aprecieri verbale

5

Page 6: proiectdidacticds_dec4.01.2010

9. Încheierea activităţii

Reamintesc copiilor denumirea metodelor de grup: lucrul in grup, „lucrul in perechi” „jurnalul grafic”.În încheiere, activitatea va fi completată în conţinut de un joc muzical:„Oameni de zapadaAu iesit in strada.Avem nas si-o gura mare,Ce pacat n-avem picioare!R:Unu, doi, unu, doiCe frumosi mai suntem noi! Unu, doi, unu, doiCe frumosi mai suntem noi

Observaţii asupra comportamentului copiilor.

6

Page 7: proiectdidacticds_dec4.01.2010

7