PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

26
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ ÎN LUMEA INSECTELORPROF.ÎNV.PREȘC. ARION IONELA-SILVIA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NUMĂRUL 7 BRAȘOV GRUPA MIJLOCIE B DEFINITIVAT 29.04.2014.

description

proiect activitate integata

Transcript of PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Page 1: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

„ÎN LUMEA INSECTELOR”

PROF.ÎNV.PREȘC. ARION IONELA-SILVIA

GRĂDINIȚA CU

PROGRAM PRELUNGIT

NUMĂRUL 7 BRAȘOV

GRUPA MIJLOCIE B

DEFINITIVAT

29.04.2014.

Page 2: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

PROGRAMUL ZILEI

GENERICUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE „ÎN LUMEA INSECTELOR”

Tip de activitate integrată: ADP+ALA1+ADE+ALA 2

1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:

a) Întâlnirea de dimineață: „De vorbă cu albinuța Maia”, salutul, prezența,

completarea Calendarului naturii, noutatea zilei.

b) Rutine:

„Insectele la apă”- exersarea deprinderilor de igienă.

,,Poftă bună la nectar”- exersarea deprinderii de a mânca frumos.

c) Tranziții:

„Dacă vreau să cresc voinic” - joc de mişcare

„Zburăm ca fluturașii”

„Fluturașul meu” – joc cu text și cânt;

2. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI ALESE 1:

a) Artă: „Fluturașii talentați” – pictură pe figurine din ipsos;

b) Știință: „Ajută albinuța să ajungă la stup” – labirint;

c) Joc de masă: „Din bucăți – întregul” (insecte).

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

I. DOMENIUL ȘTIINȚE. ACTIVITATE MATEMATICĂ :

Joc didactic: „Fluturași isteți”.

II. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE. ACTIVITATE PRACTICĂ:

Aplicație: „Fluturași colorați”

4. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI ALESE 2:

Jocuri de mişcare/distractive: „Jocul păcălelilor”, „Zboară, zboară”.

Page 3: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

(ADP + ALA1 + ADE (DȘ+DOS) + ALA2)

DATA: 29.04.2014.

GRĂDINIȚA CU P.P. NR. 7 BRAȘOV

GRUPA: MIJLOCIE B

PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Arion Ionela-Silvia

TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ ?”

TEMA PROIECTULUI: „Pimăvară, vino iară!”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Insectele se trezesc la viață”

TEMA ACTIVITĂȚII: „În lumea insectelor”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi;

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și

stimularea curiozității pentru investigarea acestuia, consolidarea cunoștințelor despre tehnici de

lucru necesare prelucrării materialelor în scopul realizării unor produse simple precum și

aprofundarea cunoștințelor legate de insecte.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DȘ:

– să-și îmbogățească experiența senzorială, ca bază a cunoștințelor matematice referitoare la

recunoașterea, denumirea obiectelor, cantitatea lor, clasificarea, constituirea de

grupuri/mulțimi, pe baza unor însușiri comune;

– să numere de la 1 la 5, recunoscând grupele cu 1-5 obiecte și cifrele corespunzătoare;

DOS:

– să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;

– să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură şi sintetice.

Page 4: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 1

Artă: „Fluturașii talentați” – pictură pe figurine ipsos

Obiective operaţionale:

O 1 – să denumească adecvat materialele primite pentru activitate ( pensule, acuarele,

pahare cu apă, șervețele, fluturași din ipsos);

O 2 – să acopere toată suprafața de lucru, utilizând culori adecvate;

O 3 – să aprecieze corect atât lucrarea proprie, cât și pe cele ale colegilor.

Știință: „Ajută albinuța să ajungă la stup” – labirint

Obiective operaţionale:

O 1 – Să îşi stabilească o strategie de rezolvare a labirintului în funcţie de indicaţii;

O 2 – Să utilizeze strategii de tip încercare-eroare în rezolvarea labirintului;

O 3 – Să coloreze, utilizând culori adecvate imaginile din fișa de lucru.

c) Joc de masă: „Din bucăți – întregul” (insecte - puzzle)

Obiective operaţionale:

O 1 – să identifice materialele primite, denumindu-le corect;

O 2 – să ordoneze componentele jocului după anumite criterii;

O 3 – să reconstituie întrgul din părțile date.

Page 5: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

I. DOMENIUL ȘTIINȚE. ACTIVITATE MATEMATICĂ:

Joc didactic: „Fluturași isteți”

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

O 1 – să grupeze insecte de același fel;

O 2 – să alcătuiască grupe de 1, 2, 3, 4, 5 obiecte;

O 3 – să numere corect, în limitele 1-5, elementele grupei;

O 4 – să indice numărul corespunzător elementelor grupei;

O 5 – să realizeze coresondența de la 1 la 1, în limitele 1-5;

O 6 – să spună a câta insectă a zburat, în limitele 1-5.

b) Afectiv – atitudinale:

O 1 – să exprime impresii în legătură cu desfășurarea jocului;

O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;

c) Psihomotorii:

O 1 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

SARCINA DIDACTICĂ :

În prima variantă a jocului, copiii vor fi solicitati sa aleagă materiale pentru a

completa un tablou în care va fi desenat un copac.Vor avea de aranjat pe tablou un soare, 3

norișori, 4 buburuze, 2 fluturași, tot atâtea flori câte frunzulițe sunt în copac și tot atâtea

albinuțe câți norișori sunt.

În varianta a II - a a jocului, copiii împărțiți în două echipe (vor fi împărțiți în echipe

înainte de începerea jocului) vor primi câte un coșuleț cu 1-5 fluturași în culoarea florilor de pe

covor cu cifre de la 1-5. La semnalul meu fiecare echipă, pe rând, își va așeza fluturașii în

funcție de cât arată cifra de pe floarea respectivă. Vor fi numărați fluturașii de pe fiecare floare

pentru a vedea dacă au fost respectate cerințele. Echipa câștigătoare va fi aplaudată.

Page 6: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

În a III-a variantă a jocului fiecare echipă își va desemna câte 5 reprezentanți care vor

veni în față. Restul copiilor vor avea ochii închiși, timp în care educatoarea va da semnalul

unui copilaș să plece în zbor, la semnalul educatoarei ceilalți copii deschid ochii și spun al

câtelea fluturaș a zburat. Dacă prima echipă nu știe, atunci va răspunde echipa adversă.Fiecare

răspuns corect este răsplătit de către colegi cu aplauze

REGULILE JOCULUI :

Educatoarea adresează întrebări tuturor copiilor.

Copilul care va răspunde va fi ales cu ajutorul ”baghetei magice”.

Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze și buline colorate.

ELEMENTE DE JOC: surpriza, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze,

manipularea materialelor, utilizarea bulinelor colorate.

II. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE. ACTIVITATE PRACTICĂ:

Activitate practică: „Fluturași colorați”

Obiective operaţionale:

a) Cognitive:

O 1 – să identifice corect materialele și instrumentele aflate pe măsuțe;

O 2 – să respecte ordinea etapelor realizării lucrării;

O 4 – să utilizeze corect materialele puse la dispoziție pentru realizarea lucrării practice;

O 5 – să aplice prin lipire elementele lucrării practice;

O 6 – să asambleze corect elementele date;

O 7 – să își autoevalueze lucrarea în funcție de criteriile de evaluare enunțate;

b) Afectiv – atitudinale:

O 1 – să exprime impresii estetice și artistice cu privire la lucrările colegilor;

O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;

b) Psihomotorii:

O 1 – să realizeze corect exerciţiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor.

O 2 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

Page 7: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

2. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 2:

Joc distractiv / de atenție: „Jocul păcălelilor”

Scopul activităţii: formarea deprinderii de a deosebi propoziţiile care enunţă relaţii

adevărate de cele false; formarea deprinderii de a forma corect propoziţiile.

Obiective operaţionale:

O 1 – să respecte spaţiul desemnat pentru desfăşurarea jocului.

O 2 – să deosebească enunțurile false de cele adevărate;

Desfășurarea jocului: La început, jocul este condus de educatoare, pentru

demonstraţie şi astfel copiii să înţeleagă regula. Educatoarea spune propoziţii ca:„Albina face

miere”; ”Fluturele înoată”. În cazul unei propoziţii adevărate, copiii spun ,,adevărat”. Când

propoziţia este falsă, copiii spun ,,nu este adevărat” şi formulează ei corect propoziţia.

De ex: ,,Fluturele înoată.” ,,Nu este adevărat. Fluturele zboară.”

Joc de mișcare: „Fluturii vin la flori”

Scopul activităţii: Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor;

dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării.

Obiective operaţionale:

O 1 – să-şi însuşească corect regulile de joc;

O 2 – să-şi exerseze deprinderile şi calităţile motrice învăţate;

O 3 – să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;

O 4 – să răspundă prompt la semnalul educatoarei;

O 5 – să-şi dezvolte dorinţa de a se juca în colectiv, respectându-se reciproc;

Desfășurarea jocului:

Se împart copiii în două grupe. Copiii din grupa florilor vor primi o coroniță în formă

de floare, iar copiii din grupa fluturaşilor vor avea ecusoane cu fluturi. Grupa fluturilor are un

copil mai mult decât grupa florilor. La comanda „fluturii vin la flori”, fiecare fluture trebuie să

găsească o floare, iar „fluturele” fără „floare” va ieşi din joc, însă va lua cu el şi o „floare”.

Câştigă „fluturele” care rămâne ultimul. Jocul se execută de mai multe ori; se urmăreşte buna

desfăşurare a jocului, respectarea regulilor şi a corectitudinii.

Page 8: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Strategii didactice:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, problematizarea,

jocul, turul galeriei, explozia stelară.

b) Mijloace didactice: pensule, acuarele, pahare cu apă, șervețele, fluturași din

ipsos, pastă de lipit, hârtie buretată, ochișori, creioane, creioane colorate, fișe de lucru, puzzle

insecte, planșă, jetoane, calendarul naturii, ecusoane, „pălării” în formă de flori, Mascotă

„Albinuța Maia”, miere, biscuiți.

c) Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

1. ***.(2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”. Bucureşti;

2. ***Revista învățământului preșcolar (diverse numere);

3. Antonovici, Ş. (2009). „Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese”. Bucureşti, Aramis;

4. Cucos C., Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 1996;

5. Varzari, E. (coord.), (1974). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea vorbirii,

București, Editura didactică și pedagogică.

Page 9: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață. Educatoarea îi salută pe copii:

„Dimineața a sosit / Toți copiii au venit / Cu toții ne salutăm / În semicerc ne-așezăm / A sosit

o nouă zi / Bună dimineața, copii!”. Copiii răspund la salut, apoi se va realiza prezenţa copiilor

cu ajutorul fotografiilor: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am

întâlnit / Cine oare n-a venit?”. Se va completa Calendarul naturii urmărindu-se următoarele

elementele: vremea, îmbrăcăminte specifică, anotimp, lună, zi a săptămânii (azi, ieri, mâine).

Împărtăşiriea cu ceilalţi / noutatea zilei: educatoarea amintește copiilor că azi este o zi

specială, Grupa mijlocie „B” are oaspeți care vor să afle ce știu copiii despre insecte. De

asemenea, copiii vor face cunoștință cu Albinuța Maia; aceasta este tare supărată pentru că

vântul cel năzdrăvan i-a furat căsuța și nu mai are unde să locuiască. Educatoarea va citi

copiilor scrisoarea de la albinuță și le va prezenta drumul pe care aceasta îl are de parcurs până

la stup. Copiii vor afla că o pot ajuta pe albinuță prin rezolvarea sarcinilor din coșulețul

fermecat, iar la finalul zilei vor fi răsplătiți cu miere proaspătă din stup. Educatoarea

menționează tema activității, mijlocul de realizare și obiectivele urmărite, într-un limbaj

accesibil vârstei preșcolare.

Tranziția către centrele de interes se va realiza cu ajutorul jocului de mișcare „Dacă

vreau să cresc voinic”.

Sunt prezentate apoi centrele la care urmează să-şi desfăşoare activităţile. Le voi spune

că astăzi am primit în coșuleț foarte multe materiale cu ajutorul cărora vom realiza activităţi

interesante în legatură cu insectele. Împreună cu copiii vom trece pe la centrele de interes şi

vom identifica materialele care le vom utiliza şi vom analiza modelul educatoarei.

La centrul Artă (Fluturașii talentați) copiii vor picta pe figurine din ipsos; la centrul

Știință copiii vor ajuta albinuța să ajungă la stup, trecând printr-un labirint; iar la centrul Joc

de masă aceștia cor rezolva puzzle-uri cu insecte. După încheierea activităților toți copiii vor

trece pe la fiecare centru pentru a vedea cum s-au descurcat colegii lor în ceea ce privește

rezolvarea sarcinilor. Voi face aprecieri asupra modului de lucru și o voi ajuta pe Albinuța

Maia să se așeze pe prima floare din drumul ei către stup.

Page 10: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

După desfăşurarea activităţilor pe centre, unde copiii îşi reactualizează cunoştiinţele

despre insecte, copiii vor părăsi sala de grupă „zburând ca fluturașii”.

La întoarcerea în sală copiii vor fi pregătiţi pentru începerea jocului didactic „Fluturași

isteți”. Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa ,,Fluturașilor mov” și echipa ,,Fluturașilor

albaștri”. Se explică tuturor copiilor regulile jocului didactic:

În prima variantă a jocului, copiii vor fi solicitati sa aleagă materiale pentru a

completa un tablou în care va fi desenat un copac.Vor avea de aranjat pe tablou un soare, 3

norișori, 4 buburuze, 2 fluturași, tot atâtea flori câte frunzulițe sunt în copac și tot atâtea

albinuțe câți norișori sunt.

În varianta a II - a a jocului, copiii împărțiți în două echipe (vor fi împărțiți în echipe

înainte de începerea jocului) vor primi câte un coșuleț cu 1-5 fluturași în culoarea florilor de pe

covor cu cifre de la 1-5. La semnalul meu fiecare echipă, pe rând, își va așeza fluturașii în

funcție de cât arată cifra de pe floarea respectivă. Vor fi numărați fluturașii de pe fiecare floare

pentru a vedea dacă au fost respectate cerințele. Echipa câștigătoare va fi aplaudată.

În a III-a variantă a jocului fiecare echipă își va desemna câte 5 reprezentanți care vor

veni în față. Restul copiilor vor avea ochii închiși, timp în care educatoarea va da semnalul

unui copilaș să plece în zbor, la semnalul educatoarei ceilalți copii deschid ochii și spun al

câtelea fluturaș a zburat. Dacă prima echipă nu știe, atunci va răspunde echipa adversă.Fiecare

răspuns corect este răsplătit de către colegi cu aplauze.

La finalul jocului o vom ajuta pe Albinuța Maia să se așeze pe a doua floare, aducând-o

astfel mai aproape de căsuța ei.

Tranziţia către activitatea practică la măsuțe se va face prin cântecelul ,,Fluturașul

meu”.

Le reamintesc copiilor că trebuie să o ajutăm pe Maia să ajungă la stup, iar dacă reușim

vom primi în dar miere proaspătă. Prezint copiilor o machetă de primăvară pe care noi vom

așeza lucrările. Se realizează intuirea materialului. Voi prezenta modelul. Voi explica, în

același timp demonstrând modul de realizare al lucrării: se aplică aripile fluturașului pe corpul

acestuia, apoi buline colorate pe aripile fluturașului. Le amintesc copiilor că trebuie să lucrăm

curat, îngrijit, să nu murdărim măsuțele cu lipici. Înainte de începerea lucrări propriu- zisă

vom face câteva exercitii de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor – Lebedele. Se va trece la

realizarea propriu-zisă a lucrărilor de către copii, urmărind modelul dat. Îi voi îndruma,

Page 11: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

stimulându- le încrederea în forţele proprii, încurajându-i dar şi ajutându-i acolo unde au

nevoie.

După expirarea timpului de lucru, se vor expune lucrările pe macheta primăverii şi se

vor aprecia lucrările copiilor, prin metoda Turul galeriei (toți copiii vor merge și vor vizualiza

lucrările așezate pe machetă, în mijlocul clasei, își vor expune părerile, motivând).

După încheiere activității voi merge împreună cu copiii să o ajutăm pe Maia să se așeze

pe următoarea floare. Apoi le voi spune că mai avem o singură probă de parcurs; pentru că

suntem obosiți după activitățile desfășurate vom juca două joculețe: „Jocul păcălelilor” și

„Zboară, zboară”. La finalul acestora Albinuța Maia ajunge la stup și ne oferă miere proaspătă.

Copiii vor fi răsplătiți pentru munca lor și vor primi biscuiți cu miere.

Page 12: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

DEMERSUL DIDACTIC

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Moment

organizatoric

Se asigură condiţiile necesare unei bune

desfăşurări a activităţii:

- aerisirea sălii de grupă;

- pregătirea materialelor pentru fiecare centru

de activitate;

- aranjarea contextului educaţional pentru

întâlnirea de dimineaţă;

- asigurarea unui climat educațional favorabil,

în concordanță cu tema săptămânii;

Centrul tematic

amenajat

Conversaţia

Frontal

Participarea activă la

discuţii, completarea

corectă a calendarului

naturii și a prezenţei.

Captarea

atenţiei

Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineaţă

unde vor fi prezentate Albinuța Maia și

scrisoarea acesteia. Maia va fi alături de copii

Calendarul

naturii

Frontal Stimularea interesului

pentru activitate

Page 13: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

grupei mijlocii pe tot parcursul zilei. De

asemenea, educatoarea va aminti copiilor că

astăzi este o zi specială, avem oaspeți la grupă.

Copiii vor fi îndrumați să salute politicos și să

ureze „Bun venit!”.

Albinuța Maia

scrisoare

flori

stup

Conversaţia

Explicaţia,

Anunţarea

temelor şi a

obiectivelor

Copiii vor fi anunțați că vor face o

călătorie minunată în lumea insectelor. Se

prezintă obiectivele într-o manieră accesibilă

nivelului de înţelegere al copiilor.

Explicaţia

Conversaţia

Frontal

Reactualizarea

cunoștințelor

Tranziţia către ariile de stimulare se va

realiza prin jocul de mișcare „Dacă vreau să fiu

voinic”.

Ii solicit pe copii în alegerea centrelor pentru ca

activitatea să poată începe. Se prezintă centrele de

Explicaţia

Frontal

Evaluare

formativă orală

Page 14: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi

rezolvate la fiecare sector. Copiii ascultă

indicațiile, se consultă, își aleg materialele de lucru

și îndeplinesc ideea cea mai bună în realizarea temei.

La sectorul Artă copiii vor picta fluturași

confecționați din ipsos.

În cadrul sectorului Știință copiii vor ajuta

albinuța să ajungă la stup și vor colora imaginile

date utilizând culori adecvate.

La sectorul Joc de masă copiii vor realiza un

întrg din bucăți, rezolvând puzzle-uri cu insecte.

Se urmărește finalizarea temei și executarea

corectă a lucrărilor. În timpul activităților îi voi

supraveghea pe copii, voi purta discutii cu ei oferind

îndrumări și ajutor acolo unde este nevoie.

După finalizarea activităților pe centre de

interes copiii părăsesc sala de grupă „zburând ca

fluturașii”.

pensule

acuarele

pahare cu apă

șervețele

fișă de lucru

creioane

creioane

colorate

puzzle cu

insecte

Conversaţia

Exercițiul

Pe grupe

Page 15: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Prezentarea

conţinutului şi

dirijarea

învățării

Joc didactic: „ Fluturași isteți”

Explicarea regulilor jocului:

Copiii sunt așezați pe scăunele, în semicerc.

Se explică tuturor copiilor regulile jocului: toți

copiii vor participa la joc, răspunsurile corecte

vor fi răsplătite cu aplauze și buline colorate.

Executarea jocului de probă:

Un copil va începe jocul și voi urmări dacă au

fost înțelese regulile.

Executarea jocului propriu-zis;

Educatoarea urmărește ca jocul didactic

să fie executat de către toți copiii. În prima

variantă a jocului, copiii vor fi solicitati sa

aleagă materiale pentru a completa un tablou în

care va fi desenat un copac.Vor avea de aranjat

pe tablou un soare, 3 norișori, 4 buburuze, 2

-

conversația

Frontal

Individual

Aprecierea

răspunsurilor copiilor

Evaluare

Page 16: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

fluturași, tot atâtea flori câte frunzulițe sunt în

copac și tot atâtea albinuțe câți norișori sunt.

Complicarea jocului:

În varianta a II - a a jocului, copiii

împărțiți în două echipe (vor fi împărțiți în

echipe înainte de începerea jocului) vor primi

câte un coșuleț cu 1-5 fluturași în culoarea

florilor de pe covor cu cifre de la 1-5. La

semnalul meu fiecare echipă, pe rând, își va

așeza fluturașii în funcție de cât arată cifra de pe

floarea respectivă. Vor fi numărați fluturașii de

pe fiecare floare pentru a vedea dacă au fost

respectate cerințele. Echipa câștigătoare va fi

aplaudată.

În a III-a variantă a jocului fiecare

echipă își va desemna câte 5 reprezentanți care

vor veni în față. Restul copiilor vor avea ochii

formativă orală

Page 17: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

închiși, timp în care educatoarea va da semnalul

unui copilaș să plece în zbor, la semnalul

educatoarei ceilalți copii deschid ochii și spun al

câtelea fluturaș a zburat. Dacă prima echipă nu

știe, atunci va răspunde echipa adversă. Fiecare

răspuns corect este răsplătit de către colegi cu

aplauze.

Tranziție: joc de mișcare: ,,Fluturașul meu”.

Obţinerea

performanţei

Activitate practică: „Fluturași colorați”

Copiii se aşează la măsuţe pentru a observa

materialul pregătit și vor fi anunțați că astăzi vor

termina macheta primăverii realizându-se astfel

introducerea în cea de-a doua activitate pe

domenii experiențiale.

Se vor parcurge următoarele etape:

Anunţarea temei: Astăzi vom realiza

pensule

conversaţia

explicaţia

observaţia

exerciţiul

Frontal

Individual

Evaluare

formativă orală

Page 18: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

împreună fluturași colorați pentru a finaiza

macheta primăverii.

Prezentarea modelului se va face de către

educatoare prin afişarea unei lucrări model

realizate în prealabil. Se analizează modelul

educatoarei.

Intuirea materialului: „ce aveţi pe măsuţe?”

( pensulă, şerveţele, lipici/aracet, coșulețe cu

materiale: aripi de fluturi, ochișori, trunchiul

fluturilor).

Pentru a ști dacă am realizat o lucrare corectă

enumerăm împreună câteva criterii pe care

trebuie să le îndeplinească lucrarea: să respecte

tema propusă, să aibă un aspect îngrijit, să nu

murdărim masa etc.

Explicarea şi demonstrarea modului de

lucru: se vor realiza concomitent de către

turul galeriei

Page 19: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

educatoare:.

Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâinilor: „Lebedele”

Efectuarea temei de către copii: dau

semnalul de început al lucrului. Pe parcurs dau

explicaţii şi ofer ajutor individual copiilor care

întâmpină dificultăţi în realizarea temei cerute şi

îi încurajez în vederea executării corecte a

temei. Voi corecta poziţia copiilor la masă.

Analiza lucrărilor copiilor: se organizează

turul galeriei. Educatoarea apreciază

comportamentul copiilor şi împreună cu aceștia

așează fluturii pe macheta primăverii.

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Copiii părăsesc sala şi apoi se vor realiza

jocurile „Jocul păcălelilor” și „Zboară, zboară”.

ecusoane

conversația

Frontal

Aprecieri globale şi

individuale

Page 20: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

Etapele

activităţii

Conţinutul ştiinţific

Strategiile didactice

Evaluare Resursele

materiale

Metode şi

procedee

Forme de

organizare

Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri individuale şi colective

asupra participării la activitate, se fac

recomandări pentru activităţile viitoare, se

împart recompense: Albinuța Maia ajunge la

stup și ne oferă miere proaspătă. Copiii vor fi

răsplătiți pentru munca lor și vor primi biscuiți

cu miere.

conversația

explicația

jocul Frontal

Pe grupe

Aprecieri verbale

Page 21: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

ANEXA 1

SCRISOARE DE LA ALBINUȚA MAIA

BUNĂ DIMINEAȚA COPII!

MĂ NUMESC MAIA, SUNT O ALBINUȚĂ HARNICĂ, ÎMI PLACE

FOARTE MULT SĂ CULEG POLENUL DIN FLORI.

ȘTIȚI VOI CE MI S-A ÎNTÂMPLAT?

VÂNTUL CEL NĂZDRĂVAN A SUFLAT FOARTE TARE ȘI M-A LĂSAT

FĂRĂ CĂSUȚĂ. AM VENIT LA VOI TRIMISĂ DE ZÂNA PRIMĂVARĂ, EA

ȘTIE CĂ SUNTEȚI COPIII HARNICI ȘI ISTEȚI ȘI MĂ PUTEȚI AJUTA SĂ

ÎMI GĂSESC STUPUL. CE SPUNEȚI?! MĂ AJUTAȚI SĂ-MI GĂSESC O

CĂSUȚĂ?

SĂ ȘTIȚI CĂ POVESTEA MEA ESTE SIMPLĂ, DAR DRUMUL PÂNĂ LA

CĂSUȚĂ ESTE COMPLICAT. AM ADUS CU MINE UN COȘULEȚ FERMECAT.

ÎN COȘULEȚ AVEȚI INDICII CA SĂ MĂ PUTEȚI AJUTA.

CU DRAG,

ALBINUȚA MAIA

Page 22: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

ANEXA 2

Fluturaşul meu

„Soarele a răsărit în poiana cu pitici

Fluturaşul s-a trezit, S-a trezit din somn.

Sus-sus, tot mai sus zboară fluturaşul meu

Sus-sus, tot mai sus fluturaşul meu.

Păsările i-au urat: - “Bună dimineaţa!”

Fluturaşul colorat S-a trezit din somn.

Sus-sus, tot mai sus zboară fluturaşul meu

Sus-sus, tot mai sus fluturaşul meu.”

El dansează printre flori, Printre florile de mac,

Fluturaşul colorat S-a trezit din somn.

Sus-sus, tot mai sus zboară fluturaşul meu

Sus-sus, tot mai sus fluturaşul meu.”

Page 23: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

ANEXA 3

Fișă de lucru

1. Ajută albinuța să ajungă la stup!

2. Colorează imaginile.

Page 24: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

ANEXA 4

STIMAȚI PĂRINȚI,

Vă rugăm să ne ajutați în proiectul pe care ni l-am propus spre

desfășurare. Pentru că acum suntem mai mari vrem sa aflăm lucruri

noi despre tot ceea ce ne înconjoară. În această săptămână vom face

o călătorie minunată în lumea insectelor, vrem sa aflăm mai multe

despre insecte și despre modul lor de viață. Asa ca nu ezitați să ne

ajutați cu materialele de care avem nevoie.

La finalul acestui proiect va invitam sa participati la expozitia

noastră!

Vă mulțumim!

Copiii și educatoarele

Page 25: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

NUME: ARION IONELA-SILVIA

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr. 7 Brașov

STUDII:

1. Universitare de licență: Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de

Psihologie și Științele educației, Specializarea Pedagogia învățământului primar și

preșcolar (2009-2012);

2. Universitare de masterat: Universitatea Transilvania din Brașov, Facultatea de

Psihologie și Științele educației, Specializarea Resurse umane în educație.

Formare și management (2012-2014, în curs de absolvire).

RESPONSABILITĂȚI:

1. Responsabil proiecte educaționale și consilier educațional (2013-2014);

2. Responsabil Comisia pentru formare continuă și dezvoltare profesională a cadrelor

didactice (2013-2014);

3. Responsabil poavazare.

PARTENERIATE:

1. Partener în cadrul Proiectului educațional județean „Copil pentru copil”,

desfășurat în perioada 2012-2014;

2. Partener în cadrul Proiectului educațional internațional TIMTIM-TIMY,

desfășurat în perioada 2012-2014;

3. Colaborator în cadrul Proiectului educațional „EDU-școala”, desfășurat în

perioada 2013-2014;

4. Parteneriat Grădiniță-Familie: „Grădinița-cealaltă casă a noastră”.

Page 26: PROIECT.DIDACTIC.DEFF.IC2.

CONCURSURI:

1. Participare Concurs județean „La mulți ani, românaș!”, desfășurat în colaborare cu

Grădinița Nr. 3 Brașov.

2. Participare Concurs național „Micul creștin”, desfășurat în colaborare cu Editura

Diana.

ACTIVITĂȚI EXTRAȘCOLARE:

1. Participare o dată pe lună la teatru de păpuși.

2. Serbare de Crăciun – decembrie.

3. Vizită la piața de legume și fructe din cartier – octombrie.

ACTIVITATE METODICĂ:

1. Susținere referat în cadrul comisiei metodice:

a) „Valențele formative ale învățării colaborative în grupa de preșcolari”

– mai 2012.

b) „Educația interculturală în cadrul activităților din grădinița de copii”

mai 2013.

c) 2012 – Participare Cerc Pedagogic.

FORMARE CONTINUĂ:

1. Program de formare “Managementul Carierei Didactice“ acreditat prin Ordinul

Ministerului Educaţiei Naţionale nr.3200/12.03.2014. Desfășurat în perioada 28.04.2014 –

02.07.2014, în cadrul Casei Corpului Didactic Braşov.