proiectdidacticcl8
-
Upload
svetlana-virneanu -
Category
Documents
-
view
154 -
download
0
Transcript of proiectdidacticcl8
5/10/2018 proiectdidacticcl8 - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticcl8 1/3
Proiect didactic
Profesor: Ana Maria ZlăvogColegiul Naţional “N.Bălcescu” BrăilaAria curriculară: Limbă şi comunicareObiectul: Limba şi literatura românăClasa: a VIII aUnitatea de învăţare:Genul liricSubiectul lecţiei: Cuvântul şi contextul- Sensul propriu şi sensul figuratTipul lecţiei: recapitulare şi aprofundare a cunoştinţelor
Competenţe specifice1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte.2 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii decomunicare3. Aplicarea conceptelor de specialitate în receptarea diverselor tipuri de texte.4. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui cuvânt dintr-un anumit context
Obiective operaţionalePe parcursul secvenţelor didactice elevii trebuie:
cognitive:- să definească noţiunile: cuvânt, context, sens propriu, sens figurat, sens secundar,
polisemantism, monosemantism, expresii şi locuţiuni- să recunoască sensurile diferite ale aceluiaşi cuvânt în diverse situaţii de
comunicare;- să explice diferenţa dintre text/ context, sens propriu/ sens figurat,
monosemantism/ polisemantism- să argumenteze rolul/ utilitatea/ necesitatea expresivităţii unor construcţii
sintactice, expresii sau locuţiuni, în diferite contexte orale şi scrise afective:
- să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice- să dovedească receptivitate afectiv – intelectuală faţă de tema abordată
Resurse educaţionalea) capacităţile de receptare ale elevilor b) Timpul: 50 minute.
Metode şi procedeeConversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul, discuţia frontală şi pe grupe sau „în perechi”( cu colegul de bancă), observaţia sistematizată, învăţarea prin descoperire, comparaţia, jocul didactic (careul), ciorchinele.
Material didactic Manualul-Editura Humanitas, fişe de lucru, ilustraţii
5/10/2018 proiectdidacticcl8 - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticcl8 2/3
Forme de organizare: - activitate individuală, activitate frontală şi activitate pe grupe.
Bibliografie: C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române, Ed. Universităţii, Bucureşti,
2001
Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Ed.Emia – Deva, 2004 Coord. V. Şerban, Cultivarea limbii române în liceu, E.D.P., Bucureşti, 1983 www.didactic.ro
Scenariul didactic
Situaţia decomunicare
Conţinutul activităţii Realizarea obiectivelor Metodeledidactice
I. Organizareaclasei şi fixarea
principaleloridei-ancoră alelecţiei5 min.
Moment organizatoric,verificarea prezenţei
elevilor, crearea uneiatmosfere necesaredesfăşurării lecţiei
Se dialoghează cu elevii despreoportunitatea expresivităţii în
comunicarea orală şi cea scrisă. Senotează la tablă titlul lecţiei şi concluziiledesprinse în urma dialogului cu elevii.Seargumentează rolul acestei lecţii.
ConversaţiaExplicaţia
ArgumentareaSistematizareareperelor conceptuale
Evaluareatemei5 min.
Tema: Recapitulareaunor noţiunifundamentale desprevocabular
Se dialoghează cu elevii despreeventualele dificultăţi întâlnite înreceptarea şi efectuarea temei şi senotează în caiete concluziile desprinse.
Conversaţia problematizatăExerciţiulInventariereaexempl
elor II Captarea
atenţiei5 min.
Alcătuirea unei liste
cu prinzând conceptelingvistice adecvatetemei în discuţie
Centrarea problemei de interes imediat
prin relaţionare cu verigile didacticeanterioare.Se verifică, oral, definiţiile conceptelor inventariate.Se notează în caiete, dupămodelul din manual, rubrica “Amintiţi-vă!”( pag. 35)
Conversaţia
Problematizarea
III Enunţareaobiectivelorşi fixarea unorreperefundamentale
ale acestoraprin aplicaţii
15 min.
Este fixată motivarea situaţiei de învăţare,împreună cu indicarea planului de lucru scris latablă.
Prin dialog cu elevii se vor stabiliurmătoarele repere ale lecţiei:
1. Aplicaţii din manual (Exerciţiile1, 2, 3, pag. 35, ex. 1/ 36, ex.3,4,5,6,7,8/ 37)
ConversaţiaExplicaţiaProblematizareaStudiulindividual/ în
perechi
IV Dirijareanoii învăţări
10 min.
Pe baza consideraţiilor anterioare se fixeazădeprinderile lucrului cuun text literar la prima
2.Discutarea unui test-model pentru TezaunicăDupă parcurgerea unor aplicaţii discutatela nivel frontal, elevii fac schimb de
ExplicaţiaÎnvăţarea prindescoperireProblematizarea
2
5/10/2018 proiectdidacticcl8 - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/proiectdidacticcl8 3/3
vedere caiete şi remarcă greşelile colegului.Concluziile se notează în caiete.
Observaţia
V Obţinereaperformanţei
5 min.
Se aprofundează studiul, prin intensificareatransferului de achiziţii
informative spreautoevaluare.
Valorificarea aspectelor enunţateanterior- se lucrează câteva aplicaţii detip autoevaluări şi se explică rolul
acesteia.
ConversaţiaExplicaţia
VI Asigurareafeed- back- uluişi evaluarea
4 min.
Se vor formula diferiteîntrebări pentruverificarea şi fixareacunoştinţelor noudobândite.
Fixarea unor elemente de transfer.Eleviianalizează, în perechi ( cu colegul de bancă), situaţiile prezentate anterior.
ConversaţiaProblematizareaObservaţia/investigaţia
VII Asigurareatransferului1 min.
Tema pentru acasă:Redactarea uneicompuneri de tipargumentare a încadrăriiunui text în genul liric( subiectul III de la testul-model pentru Teza unică)
Se conturează câteva concluzii, se indicăunele evaluări cu caracter formativ.
Conversaţia,concluzia
ProfesorANA MARIA ZLĂVOG
3