proiectdelectieprincipiilearteidecorativeflori5martie

6
DATA: 5 III 2007 SCOALA CU CLASELE I – VIII TAKE IONESCU CLASA A – VI –A C PROIECT DE LECTIE OBIECTUL: Educatie plastica TEMA PLASTICA: Principiile artei decorative SUBIECTUL: Flori DURATA: 50 minute TIPUL: mixt SCOPURI: Scop1: Reactualizarea cunostintelor dobindite anterior; Scop 2: Insusirea de catre elevi a notiunii de arta decorativa si a principiilor artei decorative alaturi de modurile de utilizare practica a acestor notiuni; Scop 3: Dezvoltarea gindirii artistico-plastice, calitate specifica a gindirii creatoare; Scop 4: Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic; Scop 5: Consolidarea deprinderilor de mentinere a ordinii si disciplinei in timpul orei de Educatie plastica; OBIECTIVE OPERATIONALE (La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili): Obiectiv operational 1: sa inteleaga notiunile de arta decorativa, stilizare, bordura, friza, banda, repetitie, alternanta, chenar, joc de fond, simetrie, colaj, sa le defineasca si sa le identifice pe reproduceri; Obiectiv operational 2: sa recunoasca si sa creeze lucrari in care unul din aceste procedee de lucru sa fie recognoscibil; Obiectiv operational 3: sa analizeze reproducerile lucrarilor prezentate si sa identfice procedeul folosit; 1

description

cncnnc

Transcript of proiectdelectieprincipiilearteidecorativeflori5martie

Proiect 5 martie

DATA: 5 III 2007

SCOALA CU CLASELE I VIII TAKE IONESCU

CLASA A VI A C

PROIECT DE LECTIE

OBIECTUL: Educatie plastica

TEMA PLASTICA: Principiile artei decorative

SUBIECTUL: Flori

DURATA: 50 minute

TIPUL: mixt

SCOPURI:

Scop1: Reactualizarea cunostintelor dobindite anterior;

Scop 2: Insusirea de catre elevi a notiunii de arta decorativa si a principiilor artei decorative alaturi de modurile de utilizare practica a acestor notiuni;

Scop 3: Dezvoltarea gindirii artistico-plastice, calitate specifica a gindirii creatoare;

Scop 4: Dezvoltarea sensibilitatii si a gustului estetic;

Scop 5: Consolidarea deprinderilor de mentinere a ordinii si disciplinei in timpul orei de Educatie plastica;

OBIECTIVE OPERATIONALE (La sfirsitul lectiei elevii vor fi capabili):

Obiectiv operational 1: sa inteleaga notiunile de arta decorativa, stilizare, bordura, friza, banda, repetitie, alternanta, chenar, joc de fond, simetrie, colaj, sa le defineasca si sa le identifice pe reproduceri;

Obiectiv operational 2: sa recunoasca si sa creeze lucrari in care unul din aceste procedee de lucru sa fie recognoscibil;

Obiectiv operational 3: sa analizeze reproducerile lucrarilor prezentate si sa identfice procedeul folosit;

Obiectiv operational 4: sa organizeze un spatiu plastic armonios, unitar, echilibrat cromatic si expresiv, utilizind intr-o compozitie decorativa unul din procedeele enuntate mai sus;

Obiectiv operational 5: sa evalueze si autoevalueze lucrarile urmarind criterii stabilite de evaluare sa raspunda la intrebari legate de acest subiect;

STRATEGII DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exemplul, demonstratia, activitatea independenta

MATERIALE DIDACTICE:

Reproduceri dupa lucrari din sfera artei decorative

Fotografii reprezentind flori

Scopuri si obiective operationaleMomentele lectiei

- timp- CONTINUT STIINTIFICStrategii didacticeevaluare

Scop 5Moment organizatoric

2 minute

Pregatirea materialului didactic necesar;

Asigurarea disciplinei;

ConversatiaFrontala

Scop 1Captarea atentiei

2 minutVa mai amintiti ce lucrare ati realizat data trecuta?

Care a fost tema noastra? O lucrare reprezentind o floare.

De ce am realizat aceasta lucrare? Am realizat lucarea pentru a putea sa realizam astazi un alt tip de reprezentare a unei flori.ConversatiaFrontala si individuala

Scop 2; Scop 3; Scop 4 Obiectiv operational 1; Obiectiv operational 2 Anuntarea temei si a subiectului

5 minute

Predarea noului continut

15 minuteAstazi vom vorbi despre mai multe notiuni care ne vor ajuta sa realizam o altfel de lucrare ce reprezinta un element floral. .

Vom incepe prina a spune ca arta decorativa se deosebeste de pictura prin compozitie si felul in care sint folosite elementele de limbaj plastic si mijloacele de expresie. Stim ca in pictura culoarea este folosita pentru a reda volumul si adincimea. In arta decorativa intreaga suprafata este plata, bidimensionala, adincimea lipsind. Pentru a crea compozitii decorative este necesar sa se obtina mai intii motivul decorativ. Aceasta se realizeaza prin metoda stilizarii. Stilizarea incepe cu studiul dupa natura, adica ce am realizat noi ora trecuta prin reprezentarea florilor. Se pastreaza apoi din elementul ales doar trasaturile esentiale, specifice modelului. Bordura este o compozitie decorativa organizata pe o fisie ce se desfasoara intr-un singur sens. Friza este tot o bordura dar este folosita in arhitectura ca element figural cu continut narativ. Banda este o fisie ingusta care poate insoti bordura pentru a o pune in evidenta. Repetitia inseamna reluarea aceluiasi motiv decorativ pe toata dimensiunea compozitiei. Alternanta inseamna folosirea aceluiasi motiv decorativ repetat in pozitii si culori alternative. Jocul de fond presupune distribuirea unui sau mai multor motive decorarive pe o suprafata. Simetria presupune ordine, regularitate si armonie. Alegem sa reprezentam cu ajutorul unuia din procedeele enuntate mai sus floarea pictata data trecuta de data aceasta nu pictural ci decorativ.

Se expun imaginile ce exemplifica notiunile artei decorative. Explicatia

Exemplul

ConversatiaFrontala si individuala

Scop 3; Scop 4; Obiectiv operational 4Lucrul practic al elevilor

25 minuteElevii sint invitati sa lucreze, explicindu-se pe parcurs eventualele nelamuriri.

La sfirsitul procesului de creatie lucrarile vor fi prezentate colegilor si vor fi apreciate de acestia dar si autoapreciate de autorul lor tinind cont de criteriile de evaluare ( respectarea temei plastice- flori, originalitate). Explicatia

ConversatiaFrontala si individuala

Scop 5 Obiectiv operational 3; Obiectiv operational 5Evaluarea si autoevaluarea lucrarilor insotita (sau nu) de notarea acestora

3 minuteSe vor face aprecieri generale asupra modului in care s-a desfasurat ora de educatie plastica, notindu-se lucrarile in care au fost respectate criteriile mai sus amintite. Explicatia

ConversatiaFrontala si individuala

PAGE 3