Proiectdelectie Cls.a.x A

6
Grup Scolar „Mihai Viteazul” Zalau, Salaj Prof. Ing. Rodica Damsa PROIECT DE LECŢIE Data: 21.01. 2010 Obiectul : Mecanica aplicata Clasa : a X-a Subiectul lecţiei: Forfecarea Unitatea de învăţare SOLICITARI MECANICE Competente specifice vizate: Utilizarea notiunilor, simbolurilor si unitatilor de masura in definirea solicitarilor si deducerea formulelor de calcul. Identificarea deformatiilor pentru evidentierea solicitarii mecanice care le-a produs. Valori şi atitudini vizate : Dezvoltarea gândirii critice, a spiritului de observaţie Stimularea curiozităţii imaginaţiei şi perseverenţei, încrederii în forţele proprii prin activităţile desfăşurate. Metodele, procedeele şi mijloacele : Conversaţie euristică dezbaterea problematizare cartonase cu sarcini de lucru organizarea clasei pe grupe de 4 elevi (2 elevi cu stil de învăţare auditiv, 1 practic, 1 vizual) evaluare prin observare sistematică si analiza raspunsurilor pe cartonasele de lucru Strategia de instruire ce va fi aplicată : euristică, investigativ- argumentativă Tipul ( varianta ) de lecţie : Comunicare de noi cunostinte Materiale utilizate: videoproiector, cartonase de lucru, piese ce sunt solicitate la intindere-compresiune, forfecare Locul de desfăşurare al lecţiei : sala de clasa

Transcript of Proiectdelectie Cls.a.x A

Page 1: Proiectdelectie Cls.a.x A

Grup Scolar „Mihai Viteazul” Zalau, Salaj Prof. Ing. Rodica Damsa

PROIECT DE LECŢIE

Data: 21.01. 2010 Obiectul : Mecanica aplicata Clasa : a X-a Subiectul lecţiei: Forfecarea Unitatea de învăţare SOLICITARI MECANICE Competente specifice vizate:

Utilizarea notiunilor, simbolurilor si unitatilor de masura in definirea solicitarilor si deducerea formulelor de calcul.

Identificarea deformatiilor pentru evidentierea solicitarii mecanice care le-a produs.

Valori şi atitudini vizate : Dezvoltarea gândirii critice, a spiritului de observaţie Stimularea curiozităţii imaginaţiei şi perseverenţei, încrederii în forţele

proprii prin activităţile desfăşurate. Metodele, procedeele şi mijloacele :

Conversaţie euristică

dezbaterea

problematizare

cartonase cu sarcini de lucru

organizarea clasei – pe grupe de 4 elevi (2 elevi cu stil de învăţare auditiv, 1 practic, 1 vizual)

evaluare prin observare sistematică si analiza raspunsurilor pe cartonasele de lucru Strategia de instruire ce va fi aplicată : euristică, investigativ- argumentativă Tipul ( varianta ) de lecţie : Comunicare de noi cunostinte Materiale utilizate: videoproiector, cartonase de lucru, piese ce sunt solicitate la intindere-compresiune, forfecare Locul de desfăşurare al lecţiei : sala de clasa

Page 2: Proiectdelectie Cls.a.x A

Profesor: ing. RODICA DAMSA Titlul programului: Forfecarea Disciplina: Mecanica aplicata Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunostinte Clasa a X-a Data: 21.01.2010

Scopul întregii sesiuni: : Utilizarea notiunilor, simbolurilor si unitatilor de masura in definirea solicitarii de forfecare

Obiective: O1- sa caracterizeze solicitarea de forfecare O2- sa precizeze relatia fundamentala a solicitarii de forfecare O3- sa explice noţiunile care intervin O4- să determine unitatile de masura ale marimilor ce intervin in relatie O5- sa identifice tipul deformatiei ce apare in cazul forfecarii O6- sa identifice diferite tipuri de piese solicitate la forfecare

Scopul predării Strategia de predare

Timp alocat

Strategii de învăţare

Resurse Elevi cu dominantă

vizuală Elevi cu dominantă

auditiva Elevi cu

dominantă practică

Moment organizatoric

Organizarea si notarea absentelor

2min

Dezvoltarea lucrului în echipă

Atelier de lucru/grup cu sarcină precisă (profesorul monitorizează activitatea grupurilor)

10min

-vizualizează cerinţele sarcinii de lucru -efectuează sarcina de lucru primita pe cartonas -participă la discuţiile legate de efectuarea sarcinii -supraveghează înscrierea corectă a răspunsurilor

-citeşte cerinţele sarcinii de lucru -efectuează sarcina de lucru din cartonasul dat -pun întrebări legate de rezolvarea sarcinii de lucru

-citeşte cerinţele sarcinii de lucru -efectuează sarcina de lucru din cartonasul dat -participă la discuţiile legate de efectuarea sarcinii -centralizează rezultatele

Cartonase de lucru Instrumente de desen

Page 3: Proiectdelectie Cls.a.x A

Dezvoltarea de abilităţi de comunicare orală

Dezbatere Profesorul -monitorizează activitatea clasei -realizeaza prezentarea in power point, paralel cu raspunsurile primite de la grupurile de elevi -dirijează dezbaterea

28min -vizualizează rezultatele sarcinilor de lucru ale grupurilor -pune întrebări referitoare la activitatea comparativa de predare -Vizualizeaza materialul prezentat pe videoproiector -ia notite

-prezintă rezultatele grupului -raspunde la întrebările puse de colegi sau profesor -asculta explicatiile profesorului vizavi de prezentarea materialului pe videoproiector -ia notite

-schiţează potenţiale întrebări, pune întrebări referitoare la activitatea celorlalte grupuri sau la notiunile predate -corectează greşelile puse în discuţie -pun intrebari pe marginea materilului prezentat -ia notite

Videoproiector Calculator

Fixarea lectiei si a temei pentru acasa

Aplicatie simpla

10 min -rezolvarea aplicatiei -rezolvarea aplicatiei -rezolvarea aplicatiei

Fişa de aplicatie

EVALUAREA LECTIEI

Ce a decurs bine ?

Ce trebuie modificat în viitor ?

Page 4: Proiectdelectie Cls.a.x A

1. Caracterizati solicitarea de

intindere/compresiune.

2. Realizati schema de actionare a fortelor in cazul

Intinderii.

3. Realizati schema de actionare a fortelor in cazul

compresiunii.

4. Formula de baza in cazul solicitarii de

intindere/compresiune , marimile care intervin, unitati de masura.

5. Deformatia specifica ce apare in cazul solicitarii de intindere/compresiune. Relatia de calcul si

marimile care intervin.

6. Conditia de rezistenta a pieselor supuse la

intindere/compresiune.

Page 5: Proiectdelectie Cls.a.x A

7. Legea lui Hooke in cazul intinderii/compresiunii.

Marimile care intervin. Unitati de masura.

8. Calculul de verificare a pieselor supuse la

intindere/compresiune.

9. Calculul de dimensionare a pieselor supuse la

intindere/compresiune.

10. Calculul sarcinii capabile in cazul pieselor

solicitate la intindere/compresiune.

11. Relatia dintre efortul unitar si deformatia

specifica. Marimile care intervin.

12. Exemple de piese solicitate la

intindere/compresiune.

Page 6: Proiectdelectie Cls.a.x A

APLICATIE

Sa se determine forta necesara pentru taierea unei table cu grosimea s=2 mm, dupa conturul ingrosat

indicat in figura. Se da τr=5000 daN/cm2

50

60

TEMA PENTRU ACASA

1. Sa se calculeze forta taietoare necesara pentru taierea unei table de otel cu τr=560 MPa a carei sectiune

este 250x10 mm2

Spatii pentru calcule

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………..…………………………………………………………………

………………………………

2.Sa se determine forta necesara unei prese pentru a stanta piesa din figura, cunoscand grosimea tablei s=1

mm si τr=500 MPa

20

100

20

100