proiectdelec_ie10_30didactic

11
PROIECT DE LECŢIE Institutor: AVRAM CARMEN Şcoala Generală Nr. 5 Petrila Clasa: I C Data: 23.02.2010 Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe Unitatea de învăţare: Numerele naturale de la 10 la 30 Obiectul: Matematică Subiectul: Numerele naturale de la 10 la 30 (Citire, scriere, formare, comparare, ordonare) Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Scopul: Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre numerele naturale de la 10 la 30; dezvoltarea gândirii logice . Obiective operaţionale: - citească şi scrie numere naturale de la 10 la 30; -să numere în ordine crescătoare şi descrescătoare un interval din şirul numerelor naturale de la 10 la 30, din 1 în 1, din 2 în 2, din 5 în 5; -să indice cifra care reprezintă numărul zecilor sau al unităţilor; -să completeze ,,vecinii” unor numere naturale date ; -să aplice algoritmul de compunere / descompunere a unor numere formate din zeci şi unităţi; -să compare două sau mai multe numere naturale formate din zeci şi unităţi, stabilind relaţia dintre ele;

description

a

Transcript of proiectdelec_ie10_30didactic

PROIECT DE LECIE

Institutor: AVRAM CARMEN

coala General Nr. 5 Petrila

Clasa: I C

Data: 23.02.2010

Aria curricular: Matematic i tiine

Unitatea de nvare: Numerele naturale de la 10 la 30

Obiectul: Matematic

Subiectul: Numerele naturale de la 10 la 30 (Citire, scriere, formare, comparare, ordonare)

Tipul leciei: Recapitulare i sistematizare a cunotinelor

Scopul:

Consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre numerele naturale de la 10 la 30; dezvoltarea gndirii logice .

Obiective operaionale:

-s citeasc i s scrie numere naturale de la 10 la 30;

-s numere n ordine cresctoare i descresctoare un interval din irul numerelor naturale de la 10 la 30, din 1 n 1, din 2 n 2, din 5 n 5;

-s indice cifra care reprezint numrul zecilor sau al unitilor;

-s completeze ,,vecinii unor numere naturale date ;

-s aplice algoritmul de compunere / descompunere a unor numere formate din zeci i uniti;

-s compare dou sau mai multe numere naturale formate din zeci i uniti, stabilind relaia dintre ele;

-s ordoneze cresctor / descresctor un ir de numere date;

-s recunoasc numerele pare i numerele impare, aplicnd algoritmul dat;

-s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes sugerat de nvtor;

-s-i reprime micrile inutile n or;

-s triasc bucuria descoperirii de lucruri noi, bucuria reuitei, s manifeste dorin de afirmare;

-s lucreze cu interes individual i n grupe;

-s evalueze / autoevalueze produsele realizate, pe baza criteriilor date.

Strategii didactice:

1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, jocul didactic, observaia, metoda icebreaking, munca independent / n pereche.

2. Mijloace didactice: ghiocei cu numerele naturale de la 10 la 30, fie de lucru, panou primvara, plan cu anotimpul primvara, laptop, CD Player, plan de calcul mintal ( trenuleul numerelor ).

3. Organizarea activitii:

- frontal, individual, n pereche.

Bibliografie:

Simionic Elena, Caraiman Florica, Matematica prin joc, Ed. Polirom, Iai, 1998;

Stanciu Mihai, Didactica postmodern, Ed. Universitii Suceava, 2003.

Neacu Ioan, Metodica predrii matematicii la clasele I- IV, E. D. P., Bucureti, 1988;

Curriculum pentru clasele I i a II-a, Bucureti, 2003.

DESFURAREA LECIEI

Etapele

leciei

Coninut i strategie didactic

Activitatea cadrului

didactic

Activitatea elevilor

Metode i procedee

didactice

1.Moment organizatoric

7 min.

Asigur linitea necesar unei bune desfurri a orei; pregtesc materialul didactic.

Activitate transdisciplinar

( Primvara )

-ghicitoare - primvara

Pentru a reduce emoiile, voi introduce metoda icebreaking

( spargerea gheii ). Elevii vor spune cte un cuvnt care are legtura cu acest anotimp-substantive, verbe, adjective (ghiocel, soare, psri, cldur, lalele, brndue, etc.).

Primvara

-cntec ,,Vine, vine primvara

Se pregtesc pentru lecie.

Spun cuvinte caracteristice

anotimpului primvara.

Interpreteaz cntecul.

-conversaia

-metoda icebreaking

2. Anunarea temei i formularea obiectivelor

2 min.

Anun tema i obiectivele leciei cu ajutorul elevilor:

Numerele naturale de la 10 la 30 recapitulare

Rein tema.

-explicaia

3.Prezentarea sistematic a materialului de recapitulat

33 min.

mpart elevilor fie cu exerciiile ce urmeaz a fi rezolvate pe parcursul orei de matematic.

Se adreseaz elevilor ntrebri diverse, reactualiznd, astfel, cunotinele acestora n ceea ce privete irul numerelor naturale de la 10 la 30.

-Cer elevilor s citeasc numerele scrise pe florile de pe panou.

-,,La ce numr m gndesc

Tu ncearc s-l ghiceti

Dect 10 e mai mare

Dect 20 mai mic,

Unitile sunt egale cu numrul lunilor anotimpului primvara

La ce numr m-am gndit?

-Care sunt numerele mai mari dect 23 i mai mici dect 30?

-Cine dorete s numere n ordine descresctoare de la 21 la 16?

-S ridice mna elevii ai cror oricei au numere pare!

-Dar cei cu numere impare?

-Care este succesorul numrului 15?

-Dar predecesorul numrului 20?

LUCRAI INDEPENDENT!

1.Scrie numerele pe care le auzi, apoi subliniaz cifra unitilor.

2.Unete punctele n ordinea cresctoare a numerelor i spune ce ai obinut.

LUCRM MPREUN!

Comparai, apoi ordonai descresctor numerele scrise pe frunzele din copcelul nflorit.

DINO NE CERE AJUTORUL!

Ne roag s-l ajutm s

neleag cum s-au format

numerele, altfel spus s descompun cteva numere n zeci i uniti. ( prezentare PPT )

LUCRAI N PERECHE!

Descoperii regula i completai irurile cu nc trei numere.

Moment recreativ:

cntec- Dup unu vine doi...

LUCRM MPREUN!

n cazul n care timpul nu ne va permite, aceste exerciii vor fi rezolvate acas de ctre elevi

( tem ).

1.Scriei vecinii celui mai mic i vecinii celui mai mare numr de pe florile din copcel.

2.Se dau cifrele: 0, 1, 2, 3. Ce numere de dou cifre distincte se pot forma ? ( 10 30 )

Activitate interdisciplinar

n finalul orei se va organiza un concurs pe echipe, fiecare echip fiind reprezentat de cte un rnd de bnci.

Pe panou sunt ghiocei cu numerele naturale de la 10 la 30. Pe spatele anumitor ghiocei sunt scrise cuvinte. Elevii vor alege numere i vor ncerca s descopere ct mai multe cuvinte. Fiecare echip are dreptul la trei ncercri. Ctig echipa care reuete s gseasc cele mai multe cuvinte.

Echipa ctigtoare va fi premiat cu cte un ghiocel vesel, pe care l vor altura celorlalte stimulente depozitate n buzunarele oriceilor din clas.

Citesc numerele de pe flori , observ c sunt formate din zeci i uniti , mai mari dect 10 i mai mici dect

30 .

Ghicesc numrul. ( 13 )

Rspund la ntrebri.

i amintesc numerele de pe oricei.

Ascult indicaiile.

Rezolv fia.

Compar, apoi ordoneaz descresctor numerele.

Particip la joc.

Descompun numerele.

Lucreaz n pereche.

Interpreteaz cntecul.

Efectueaz exerciiile propuse.

Particip la concurs.

-explicaia

-exerciiul

problematizarea

-jocul didactic

problematizarea

-munca independent

-exerciiul

-exerciiul

-jocul didactic

-munca n pereche

problematizarea

-jocul

4.Concluzii i aprecieri

2 min.

Fac aprecieri referitoare la modul de participare al elevilor la lecie.

mpart stimulente.

Rein aprecierile fcute.

-explicaia

5.Tema pentru acas

1 min.

Indic tema.

Rein tema.

-explicaia

Numele:____________________________ Data:______

FI DE LUCRU

Numerele naturale de la 10 la 30 recapitulare

LUCREAZ INDEPENDENT!

1. Scrie numerele pe care le auzi, apoi subliniaz cu o linie cifra unitilor.

........................................................................................................................... 2. Unete punctele n ordine cresctoare i spune ce ai obinut!

LUCRM MPREUN!

Comparai, apoi ordonai descresctor numerele naturale scrise

pe frunzele din copcelul nflorit.

LUCRAI N PERECHE!

Descoperii regula i completai irurile cu nc trei numere:

LUCRM MPREUN!

1. Scriei vecinii celui mai mic i vecinii celui mai mare numr de pe florile din copcel.

2. Se dau cifrele: 0, 1, 2, 3. Ce numere de dou cifre distincte se pot forma ?( 0 30 )

15

12

19

14

30

25

20

122

4

8

23

27

10

11

16

16

11

10

23

27

18

25

22

29

24