proiectclasaaixamuschii

5
PROIECT DE LECŢIE Disciplina: BIOLOGIE Nume: Clasa: a IX-a Tema: Regnul Plantae ( Plante) Lectia: Mușchi ( Briofite) Scopul lectiei: înţelegerea şi cunoaşterea caracterelor generale ale muşchilor, clasificarea cât şi importanţa acestora. Tipul si varianta de lecţie:Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe Competenţe generale: 1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie. 2. Exploatarea sistemelor biologice. 3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii. 4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei. 5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice bilogiei în contexte noi. Obiective operationale: pe parcursul şi la sfârşitul lectiei,elevii vor fi capabili : O 1- identifice ce sunt plantele şi ce cuprinde Regnul Plantae. O 2 - precizeze care sunt caracterele generale ale muşchilor. O 3 - descrie componentele structurale ale muşchilor. O 4 - indice rolul componentelor structurale ale muşchilor. O 5 - să precizeze caracterele de algă verde ale muşchilor O 6 -să identifice caractere noi de adaptare ale muşchilor la viaţa de uscat. O 7 - să clasifice corect muşchii. O 8 - să precizeze importanţa muşchilor Momentele lectiei: 1. Moment organizatoric 2 min : efectuarea prezenţei, 8 min.- ascultarea elevilor din lecţia- Regnul Fungi, organizarea elevilor pentru desfăşurarea lecţiei, captarea atenţiei. 2. Anunţarea titlului, scopului şi obiectivele lecţiei. 3. Însuşirea noilor cunoştinţe 40 min 4. Fixarea cunoştinţelor- se realizează secvenţial 5. Stabilirea temei pentru acasă.

description

proiect lectie muschi

Transcript of proiectclasaaixamuschii

  • PROIECT DE LECIE Disciplina: BIOLOGIE

    Nume:

    Clasa: a IX-a

    Tema: Regnul Plantae ( Plante) Lectia: Muchi ( Briofite) Scopul lectiei: nelegerea i cunoaterea caracterelor generale ale muchilor, clasificarea ct i importana acestora. Tipul si varianta de lecie:Lecie de nsuire de noi cunotine Competene generale:

    1. Receptarea informaiilor despre lumea vie. 2. Exploatarea sistemelor biologice. 3. Utilizarea i construirea de modele i algoritmi n scopul demonstrrii principiilor lumii vii. 4. Comunicarea oral i scris utiliznd terminologia specific biologiei. 5. Transferarea i integrarea cunotinelor i metodelor de lucru specifice bilogiei n contexte noi.

    Obiective operationale: pe parcursul i la sfritul lectiei,elevii vor fi capabili s: O1- s identifice ce sunt plantele i ce cuprinde Regnul Plantae. O2 - s precizeze care sunt caracterele generale ale muchilor. O3 - s descrie componentele structurale ale muchilor. O4 - s indice rolul componentelor structurale ale muchilor. O5 - s precizeze caracterele de alg verde ale muchilor O6 -s identifice caractere noi de adaptare ale muchilor la viaa de uscat. O7- s clasifice corect muchii. O8 - s precizeze importana muchilor Momentele lectiei:

    1. Moment organizatoric 2 min : efectuarea prezenei, 8 min.- ascultarea elevilor din lecia- Regnul Fungi, organizarea elevilor pentru desfurarea leciei, captarea ateniei.

    2. Anunarea titlului, scopului i obiectivele leciei. 3. nsuirea noilor cunotine 40 min 4. Fixarea cunotinelor- se realizeaz secvenial 5. Stabilirea temei pentru acas.

  • CONINUT OBIECTIVE DE REFERIN-

    COMPETENE

    ACTIVITI DE NVARE RESURSE PROCEDURALE

    RESURSE

    MATERIALE

    RESURSE

    TEMPO-

    RALE

    EVALUARE

    Regnul Plantae ( Plante)

    Regnul Plantae- organisme

    adaptate la viaa de uscat, fiind productori; cuprinde: muchii, ferigile, plantele cu smn (gimnosperme i angiosperme)

    O1 Observaia Conversaia

    Atlase

    Manuale

    Fragmente de

    muchi

    5

    Proba oral Fie de evaluare

    Muchi (Briofite) Caractere generale:

    - primele plante verzi de uscat;

    - rspndii pe toata Terra, frecvent n locuri umede i umbroase;

    - plante avasculare;

    - apa circul prin difuzie iar substanele minerale i organice prin osmoz; - nu au organe vegetative

    adevrate; - corp- tal; se fizeaz cu ajutorul rizoizilor;

    - se nmulesc asexuat, vegetativ i sexuat prin unirea gameilor;

    O2

    O3 ,O4

    Observarea pe baza imaginilor

    din manual, atlase a

    elementelor structurale ale

    muchilor in special a muchiului de pmnt.

    Modelarea prin intermediului

    realizrii unui desen la muchiul de pmnt.

    Observaia Conversaia Problematizarea

    Descoperirea

    Modelarea

    Atlase

    Manuale

    Muchi Material

    conservat cu

    Marchantia

    polymorpha

    10

    Proba orala

    Fie de evaluare

    Caractere de alg: - prezena talului; - fecundaia cu ajutorul apei; - prezena protonemei ( seamn cu o alg verde);

    O5

    Explicaia de ce mai persist caracterele de alg

    Observaia Explicaia, Conversaia Problematizarea

    Descoperirea

    Atlase

    Manuale

    Muchi

    5 Proba orala

    Fie de evaluare

    Caractere noi de adaptare la

    viaa de uscat: - corp difereniat n rizoizi, tulpini, frunzioare; - apare epiderma cu rol protector;

    - n centrul tulpiniei se gsesc celule cu rol conductor;

    O6 Explicaia de ce apar caracterele de adaptare la viaa de uscat

    Observaia Explicaia, Conversatia

    Problematizarea

    Descoperirea

    Atlase

    Manuale

    Muchi

    5 Proba orala

    Fie de evaluare

  • Clasificare:

    a)muchi hepatici: muchi inferiori cu tal lit; rspndii mai ales in pduri montane (locuri umede, umbroase)

    Reprezentant: Marcantia

    polymorpha (fierea pmntului); b) muchi frunzoi: mai evoluai, corp difereniat n rizoizi, tulpini frunzioare; Reprezentant: Polytrichum

    commune (muchiul de pmnt);

    O7

    Identificarea clasificrii muchii pe baza imaginilor din manual; care sunt caractere

    care stau la baza acestei

    clasificri

    Observatie

    Conversatie

    Problematizarea

    Explicatia,

    Descoperire

    inductiva

    Atlase

    Manuale

    Muchi

    5 Proba orala

    Fie de evaluare

    Importan: - mpreun cu lichenii formeaz pmntul fertil pe stncile golae; - retin apa in cazul inundatiilor;

    -mpiedic uscarea rapida a solului.

    - formarea turbei;

    O8

    Identificarea importanei muchilor

    Conversatie

    Problematizarea

    Explicatia,

    Descoperire

    inductiva

    Atlase

    Manuale

    5 Proba orala

    Fie de evaluare

  • SCHEMA LECIEI

    Regnul Plantae ( Plante)

    Regnul Plantae- organisme adaptate la viaa de uscat, fiind productori; cuprinde: muchii, ferigile, plantele cu smn (gimnosperme i angiosperme)

    Muchi (Briofite) Caractere generale:

    - primele plante verzi de uscat;

    - rspndii pe toata Terra, frecvent n locuri umede i umbroase; - plante avasculare;

    - apa circul prin difuzie iar substanele minerale i organice prin osmoz; - nu au organe vegetative adevrate; - corp- tal ; se fizeaz cu ajutorul rizoizilor; - se nmulesc asexuat, vegetativ i sexuat prin unirea gameilor; Caractere de alg: - prezena talului; - fecundaia cu ajutorul apei; - prezena protonemei ( seamn cu o alg verde); Caractere noi de adaptare la viaa de uscat: - corp difereniat n rizoizi, tulpini, frunzioare; - apare epiderma cu rol protector;

    - n centrul tulpiniei se gsesc celule cu rol conductor;

    Clasificare:

    a)muchi hepatici: muchi inferiori cu tal lit; rspndii mai ales in pduri montane (locuri umede, umbroase) Reprezentant: Marcantia polymorpha (fierea pmntului); b) muchi frunzoi: mai evoluai, corp difereniat n rizoizi, tulpini frunzioare; Reprezentant: Polytrichum commune (muchiul de pmnt);

    Importan: - mpreun cu lichenii formeaz pmntul fertil pe stncile golae; - retin apa in cazul inundatiilor;

    - mpiedic uscarea rapida a solului. - formarea turbei;

  • FI DE ACTIVITATE

    Nume elev:

    Clasa:

    1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:

    Muchii sunt plante. Muchii frunzoi sunt lipsii de organe vegetative adevrate; au corpul reprezentat de tal, care este format din:, .. i.

    2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane:

    A. Caractere de alg a. prezena talului. b. corp difereniat n rizoizi, tulpini, frunzioare; c. prezena protonemei. d. fecundaia cu ajutorul apei. B. Caractere noi de adaptare la viaa de uscat e. apare epiderma cu rol protector; f. n centrul tulpiniei se gsesc celule cu rol conductor. 3. Desenai Marchantia polymorpha (muchiul de pmnt).