proiect_4_florii

13
Proiect de lecție Data: 12.04.2016 Clasa: a IV-a Profesor: Musat Paul Stefanel Unitatea de învăţământ: .............. Disciplina: Religie Aria curriculară: Om – Societate Unitatea de învăţare: Iisus Hristos – Dumnezeu și Om Conţinutul învăţării: Intrarea Domnului în Ierusalim – Floriile; Invierea Domnului Tipul lecţiei: dobândire de cunoștinţe Scopul lecţiei: dobandirea unor noi achizitii cu privire la ``Intrarea Domnului în Ierusalim`` cat si in ceea ce priveste ``Invierea Domnului`` Obiective generale: - cunoașterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase și a istoriei Bisericii. Obiective specifice: -- să-L descrie pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mântuitor al lumii și Om adevărat. - să manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios - să cunoască evenimentele din viaţa Mântuitorului. Obiective operaționale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: O1. să descrie momentul Intrarii Domnului Iisus Hristos în Ierusalim, menţionând timpul, locul și persoanele prezente; O2. să precizeze calitatea în care a fost primit Iisus Hristos în Ierusalim; O3. să sesizeze atitudinea smerită a Mântuitorului Iisus Hristos la intrarea în Ierusalim; O4. să explice simbolul ramurilor verzi sfinţite oferite de preot la slujba de Florii. O5. să explice importanţa învierii Domnului pentru creştini;

description

...

Transcript of proiect_4_florii

Page 1: proiect_4_florii

Proiect de lecție

Data: 12.04.2016

Clasa: a IV-a

Profesor: Musat Paul Stefanel

Unitatea de învăţământ: ..............

Disciplina: Religie

Aria curriculară: Om – Societate

Unitatea de învățare: Iisus Hristos – Dumnezeu și Om

Conținutul învățării: Intrarea Domnului în Ierusalim – Floriile; Invierea Domnului

Tipul lecţiei: dobândire de cunoștințe

Scopul lecției: dobandirea unor noi achizitii cu privire la ``Intrarea Domnului în Ierusalim`` cat si in ceea ce priveste ``Invierea Domnului``

Obiective generale:

- cunoaşterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii.

Obiective specifice:

-- să-L descrie pe Domnul nostru Iisus Hristos ca Mântuitor al lumii și Om adevărat.

- să manifeste interes pentru lecturarea unor texte cu caracter religios 

- să cunoască evenimentele din viața Mântuitorului.

Obiective operaţionale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

O1. să descrie momentul Intrarii Domnului Iisus Hristos în Ierusalim, menționând timpul, locul și persoanele prezente;

O2. să precizeze calitatea în care a fost primit Iisus Hristos în Ierusalim;

O3. să sesizeze atitudinea smerită a Mântuitorului Iisus Hristos la intrarea în Ierusalim;

O4. să explice simbolul ramurilor verzi sfințite oferite de preot la slujba de Florii.

O5. să explice importanţa învierii Domnului pentru creştini; O6  să prezinte modalitatea/ modalitatile prin care se pregatesc creştinii pentru Sfintele Paşti;

Strategia didactică

1. Metode si procedee: explicatia, conversatia, lectura, joc didactic

2. Mijloace de invatamant:Sfanta Scriptura- lectura explicativă, fise de lucru

Page 2: proiect_4_florii

3. Resurse materiale: ilustrații sugestive Intrarea Domnului in Ierusalim, fişe de lucru;

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.

6. Evaluare: continuă.

Bibliografie

1. Curriculum Național

2. Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1995.

3. Opriş, Dorin, Metode active de predare-învăţare, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

4. Manual de religie, cls. a IV-a, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

5. www.creștinortodox.ro, Biblia pentru copii.

Page 3: proiect_4_florii

Desfăşurarea lecţiei

Nr.crt.

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs.

0 1 2 3 4

1. Momentul organizatoric - Salutul- Rugăciunea- Notarea absențelor- Pregătirea pentru începerea orei

- Salutul- Rugăciunea

- Pregătirea pentru începerea orei

2. Reactualizarea cunoștințelor

- Se aduce în discuție ultima parte a vieții Mântuitorului, pornind de la intrarea Sa în Ierusalim, și se încadrează evenimentul ilustrat în grupul de ilustrații ce reprezintă ultima săptămână din viața lui Hristos.

-De ce a venit Mântuitorul Iisus Hristos la Ierusalim?

- Cu cine a mers El la Ierusalim?

- Cum a fost Mântuitorul Iisus Hristos întâmpinat la Ierusalim de cei mai mulţi oameni?

- Cu aceleaşi sentimente de dragoste şi bucurie a fost înconjurat tot timpul Mântuitorul Iisus Hristos cât a stat în Ierusalim?

- Cum se pregătesc creştinii pentru această mare sărbătoare

- Elevii ascultă și răspund solicitărilor.

3. Captarea atenției - Precizare: Acest eveniment plin de măreție,a rămas neînțeles de mulți: Fiul lui Dumnezeu vine spre Patima Sa, blând ca un Miel de jertfă, întâmpinat de mulțimea entuziamată în urma învierii lui Lazăr, dar care Îi va cere peste câteva zile moartea, răstignirea. - Sărbătoarea Floriilor este un prilej de bucurie pentru creștini. Pentru a simți această bucurie este necesară atât o bună cunoaștere a acestui eveniment, cât și o pregătire spirituală deosebită.

- Elevii ascultă cu atenție.

4. Anunțarea titlului lecției - Se anunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: Intrarea - Elevii notează data și titlul lecției în caiete.

Page 4: proiect_4_florii

Domnului în Ierusalim. Floriile / Invierea Domnului- Se precizează obiectivele lecției. Veţi cunoaşte evenimentele desfăşurate în Săptămâna Patimilor şi importanţa lor pentru mântuirea noastră.

5. Comunicarea noilor cunoştinţe

- Conținutul lecției va fi prezentat prin lectură biblicăPe parcursul lecturii, vor fi explicate cuvinte sau expresii: Paștile iudeilor (sărbătoare în amintirea trecerii evreilor prin Marea Roșie, a eliberării din sclavie), Betania (oraș în care locuia Lazăr), Osana (exclamație de laudă a Domnului), Fiul lui David (Maica Domnului era din neamul regelui David), cărturarii (învățați), fariseii (membru al unei grupări religioase, considerați foarte credincioși), arhiereii (conducătorii preoților), pietrele vor stiga (participarea naturii întregi la sărbătoarea primirii Domnului în Ierusalim)

- Elevii ascultă cu atenție explicațiile profesorului.

6. Generalizarea - Se adresează întrebări:„- Când sărbătoresc creștinii intrarea Domnului în Ierusalim?”„ - Cum se mai numește această sărbătoare?”„- În ce mod sărbătorim noi creștinii ortodocsi acest eveniment?”„- Ce simbolizează ramurile înverzite?”„Ce facem cu ele după ce le primim?”Care este cea mai importantă sărbătoare religioasă din această perioadă?

- Elevii răspund:„... cu o săptămână înainte de Paști.”„... Floriile.”„... mergem la Sf. Liturghie și la final primim de la preot crenguțe verzi înverzite sfințite.”„... facem o coroniță și o punem la icoană”. „Invierea Domnului”- Sfintele Pasti

7. Dirijarea învățării pentru obținerea performanțelor

– Se prezintă elevilor planșa Intrarea Domnului în Ierusalim, sunt îndemnați să observe personajele și să adreseze întrebări pe baza observațiilor, iar cu aceste întrebări se va completa rubrica Vreau să știu :„-De ce oamenii i-au făcut o primire triumfală la venirea sa în Ierusalim?”„-De unde le-a venit această idee?”

„-Iisus Hristos dorea să fie regele poporului evreu?”

„-Toți L-au primit cu bucurie în Ierusalim?”

„-De ce nu se bucurau cărturarii și fariseii?”

„-De ce a intrat călare pe un măgăruș, iar nu pe un cal, ca toți împărații?”

- Elevii răspund individual solicitărilor:

„...pentru că doreau să-L numească regele poporului evreu.”„... au văzut că este o persoană deosebită și că mama sa era din neamul regelui David, care fusese un rege bun pentru popor.”„...nu dorea să fie rege, El era Împăratul ceresc al tuturor oamenilor și nu a venit pe pământ să fie Împărat pământesc.”„unii se bucurau: copiii, tineri, bătrâni..., alții – cărturarii, fariseii, arhiereii – nu se bucurau.”„...deoarece Domnul Iisus Hristos îi certa adesea pentru modul în care se comportau.”„...chiar dacă ar fi meritat să intre în Ierusalim pe un cal, El intră pe un animal simbol al ascultării, smereniei, un animal folosit pe timp de pace la lucrările de pe lângă casă, iar nu

Page 5: proiect_4_florii

„-De ce Iisus nu e bucuros ci e trist?”

la război, precum caii, pe care oricum și-i permiteau numai cei bogați. ”„-El e trist pentru că oamenii nu au înțeles că El este Domnul păcii, Împărat al sufletelor, un Eliberator ceresc, nu pământesc.Ca fiu al lui Dumnezeu, El știa că aceiași oameni entuziasmați acum, vor striga mai târziu „Răstignește-L, răstignește-L!”

9. Asigurarea feed-back-ului și evaluarea performanțelor

- Se solicită elevilor împărțiți în 2 grupe să rezolve cerințele din fișele de lucru (Fișa de lucru 1).- Se discută modul de rezolvare a cerințelor prin intermediul liderilor de echipe.

Propune următoarea fişă de lucru: I. La Paşti sărbătorim ..............-II. Subliniaţi varianta corectă: Pe Iisus L-a vândut: a) apostolii Săi; b) Iuda; Moartea lui Iisus a fost dorită de: a) toţi oamenii; b) arhiereii şi cărturarii;III Cine a rostit cuvintele “rastigneste-l, rastigneste-l!”?

- Cerințele vor fi rezolvate în cadrul grupurilor, liderii vor raporta răspunsurile și se vor stabili răspunsurile finale.

8. Fixarea şi sistematizarea noilor cunoştinţe

În așteptarea Învierii, să ne pregătim cu fapte bune, asemenea copiilor ce l-au întâmpinat pe Mântuitorul cu ramuri de finic. Pentru fiecare faptă bună poți desena peste un spin o floare. Astfel, până la finalul Postului coroana de spini ar trebui să devină o coroană cu flori. De Paşti o puteţi afişa undeva în casă. Să începem decorarea ei cu prima floare – faptă bună începând de acum.

- Elevii primesc câte un desen cu cununa de spini a Mântuitorului și rezolvă cerința.

10. Prin Patimile, Moartea, Învierea Sa, Mântuitorul arealizat răscumpărarea omului din robia păcatului şi a morţii şi împăcarea lui cu Dumnezeu.

- Se fac aprecieri generale și individuale privind pregătirea elevilor pentru lecție și implicarea lor în predarea noilor cunoștințe.- Rugăciunea.- Salutul.

- Elevii ascultă cu atenție.

- Rugăciunea.- Salutul.

Page 6: proiect_4_florii
Page 7: proiect_4_florii

Intrarea in Ierusalim

Iisus trimite inainte pe doi din ucenicii Sai

Iar cand s-au apropiat de Ierusalim si au venit la Betfaghe, la Muntele Maslinilor, atunci Iisus a trimis pe doi ucenici, zicandu-le: "Mergeti in satul care este inaintea voastra si indata veti gasi o asina legata si un manz cu ea; dezlegati-o si aduceti-o la Mine. Si daca va va zice cineva ceva, veti spune ca-I trebuie Domnului; si le va trimite indata".

Iar acestea toate s-au facut, ca sa se implineasca ceea ce s-a spus prin proorocul, care zice: "Spuneti fiicei Sionului: Iata imparatul tau vine la tine bland si sezand pe asina, pe manz, fiul celei de sub jug".

Iisus intra cu slava in oras

Mergand, deci, ucenicii, si facand dupa cum le-a poruncit Iisus, au adus asina si manzul si deasupra lor si-au pus vesmintele, iar El a sezut peste ele. Si cei mai multi din multime isi asterneau hainele pe cale, iar altii taiau ramuri din copaci si le asterneau pe cale, iar multimile care mergeau inaintea Lui si care veneau dupa El strigau, zicand: "Osana, Fiul lui David! Binecuvantat este Cel ce vine intru numele Domnului! Osana intru cei de sus!"

Dar unii farisei din multime au zis catre El: "Invatatorule, cearta-ti ucenicii". Si El, raspunzand, a zis: "Zic voua: Daca vor tacea acestia, pietrele vor striga".

Explicații:

Paștile iudeilor (sărbătoare în amintirea trecerii evreilor prin Marea Roșie, a eliberării din sclavie), Betania (oraș în care locuia Lazăr), Osana (exclamație de laudă a Domnului), Fiul lui David (Maica Domnului era din neamul regelui David), cărturarii (învățați), fariseii (membru al unei grupări religioase, considerați foarte credincioși), arhiereii (conducătorii preoților), pietrele vor stiga (participarea naturii întregi la sărbătoarea primirii Domnului în Ierusalim)

Page 8: proiect_4_florii

Fișă de lucru 1.Completează desenul cu cele mai importante evenimente din Duminica Intrării Domnului în Ierusalim.

Betania

Ierusalim

2. Unește cuvintele cu explicațiile acestora:

Osana învățat

fariseu curmal, arbore care crește în țările calde

cărturar exclamație de laudă, de slavă a lui Dumnezeu

finic membru al unei grupări religioase din vremea lui Iisus

Page 9: proiect_4_florii

    (a avut loc) cu o săptămână înainte de Paști, după învierea lui Lazăr din Betania;     Iisus a intrat pe măgăruș, ca un Împărat al Păcii, știind că peste puțin timp va fi dat spre moarte;     L-au primit cu stâlpări (ramuri de finic), simbol al înnoirii vieții și al credinței oamenilor că Iisus este un Împărat; Săptămâna ce urmează se numește Săptămâna Patimilor, când creștinii merg la Denii (slujbe speciale, de

noapte);     Hristos poate intra și prin poarta inimii noastre, dacă Îl primim și Îl dorim cu credință, prin Sfânta Împărtășanie.

Page 10: proiect_4_florii

În așteptarea Învierii, să ne pregătim cu fapte bune, asemenea copiilor ce l-au întâmpinat pe Mântuitorul cu ramuri de finic. Pentru fiecare faptă bună poți desena peste un spin o floare. Astfel, până la finalul Postului coroana de spini ar trebui să devină o coroană cu flori. De Paşti o puteţi afişa undeva în casă.

Page 11: proiect_4_florii

Fişă de lucru

I. La Paşti sărbătorim ...............................................................

II. Subliniaţi varianta corectă:

Pe Iisus L-a vândut: a) apostolii Săi; b) Iuda;

Moartea lui Iisus a fost dorită de: a) toţi oamenii; b) arhiereii şi cărturarii;

III. Cine a rostit cuvintele “rastigneste-l, rastigneste-l!” Argumentati care a fost motivul pentru aceasta dorinta!....................................................................................................................................