PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

8

Click here to load reader

description

Didactica predarii sportului si educatiei fizice la nivelul presolar si scolar mic

Transcript of PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

Page 1: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.01.2013

GRĂDINIŢA: NR. 45 CU PROGRAM PRELUNGIT CONSTANŢA;

MENTOR: Adriana Herbert;

STUDENT: Cătălin Sârbu;

GRUPĂ: Mijlocie;

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie fizică;

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare;

TEMA ACTIVITĂŢII: Săritura liberă de pe sol cu desprindere de pe ambele picioare;

JOC: ,,Sări ca mingea”;

CALITATEA MOTRICĂ-ÎNDEMANAREA: ambilateralitatea;

FORMA DE REALIZARE: Frontal şi pe grupe;

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

- Consolidarea şi perfecţionarea deprinderilor motrice de bază;

- Dezvoltarea spiritului de competitive, a spiritului de echipă şi a încrederii în forţele proprii.

OBIECTIVELE DE REFERINŢĂ:

1

Page 2: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

- Să fie capabil să execute mişcări motrice de bază: mers, săritură;

- Să fie apt să utilizeze deprinderile motrice însuşite în diferite contexte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O.1. Să execute deprinderea de a sări de pe loc cu desprinderea ambelor picioare;

O.2. Să-şi coordoneze mişcările în raport cu mişcările date;

O.3. Să respecte regulile jocului;

O.4. Să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE:

M.1. Explicaţia;

M.2. Demonstraţia;

M.3. Exerciţiul;

M.4. Jocul.

MIJLOACE MATERIALE DIDACTICE:

M.1. Steguleţe;

M.2. stimulente.

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculumul pentru învăţământul preşcolar de la 3 la 6/7 ani MECT, 2008;

2

Page 3: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

- Metodica educaţiei fizice în grădinita- manual pentru liceele pedagogice de educatoare.

DURATA:25 min

DEMERSUL DIDACTICVERIGILE ACTIVITĂŢII

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII DOZARE

FORMAŢII DE LUCRU, MODALITĂŢI DE EXERSARE ŞI INDICAŢII METODICE.

EVALUARE ŞI INDICATOR DE PERFORMANŢĂ

MOMENTUL ORGANIZATORIC

+Asigurarea condiţiilor necesare bune desfăşurări a activităţii.+Alinierea si controlul ţinutei.+Anunţarea temei.

2 min 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0X

În coloană câte unul;În linie dreaptă cu faţa către educator;

- Atenţie, drepţi!- Astăzi la educaţie fizică vom învăţa

săritura de pe loc cu desprinderea ambelor picioare şi vom juca jocul: ,,Sări ca mingea”.

Respectarea poziţiei corecte pentru comandă ,,Drepţi!”.

PREGĂTIREA ORGANISMULUI PENTRU EFORT

+Exerciţii de atenţie;+Variante de mers şi alergat.+Exerciţii de mers:

- Mers obişnuit;- Mers pe vârfuri;- Mers pe călcâie;- Mers ghemuit;- Mers ca soldaţii;

+Variante de alergat;- Alergare uşoară;

5 min Întoarceri diferite puncte de repere din clasă;În şir câte unul pe marginea sălii. Se colectează ţinută, mişcarea braţelor, poziţia capului:

- Mers obişnuit;- Privirea înainte!- Braţele se mişcă pe lângă corp!- Mers pe vârfuri cu braţele sus!- Mers pe călcâie cu mâinile pe şolduri;- Mers ghemuit cu mâinile pe genunchi;

Evaluare orală

3

Page 4: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

- Alergare combinată cu diferite tipuri de mers.

- Mers cadenţat, balansăm braţele pe lângă corp;

- Alergare uşoară;- Alergare până la jumătatea clasei şi

mers pe vârfuri cu braţele sus cealaltă jumătate de clasă.

INFLUENŢAREA SELECTIVĂ APARATULUI LOCOMOTOR

+Se formează coloana de gimnastică.EX:1. ,,Privim cerul, privim pământul”:P1.- Stând depărtat cu braţele pe genunchi;T1, T3- Aplecarea capului în jos pe faţă cu lăsarea mâinilor în prelungirea corpuluiT2, T4- Aplecarea capului înspre spate cu mâinile ridicate.

4x4T +Ridicăm braţele lateral şi luăm interval de două braţe;+Întindem braţele şi luăm distanţă;+Picioarele uşor depărtate, se ridică şi se coboară capul, spatele se ţine drept.

+Executarea exerciţiului vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului.+Evaluarea continuă

CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR MOTRICE ÎNVĂŢATE

EX:2. ,,Pompa”:P1- Din poziţia drepţi;T1- Îndoirea picioarelor;T2- Revenire;T3- Îndoirea picioarelor;T4- Revenire.

EX:3. ,,Legănam păpuşă”:P1- Stând drept cu braţele întinse în faţă şi cu palmele suprapuse în sus;T1,T3- Răsucim trunchiul spre dreapta;T2,T4- Răsucim trunchiul spre stânga.

4X4T

4X4T

Stând cu mâinile pe lângă corp, spatele drept.Piciorul cu genunchiul întins.

Picioarele uşor depărtate, cu braţele îndoite în faţă.Trunchiul este răsucit spre dreapta, iar apoi spre stânga.

Executarea corectă a alergării.

Evaluare continuă.

Evaluare

4

Page 5: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

EX:4. ,,Sări minge, jos”:P1- Stând cu picioarele apropiate şi mâinile pe şolduri;T1,T4- Sărituri urmate de ghemuiri aterizate pe vârfuri.Exerciţiu de respiraţie.

4X4T Săritura uşoară, elastic, cu aterizare în ghemuit, spatele drept!

continuă.

PARTEA FUNDAMENTALĂ: - ÎNVĂŢAREA SĂRITURII

+Predarea săriturii de pe loc, cu desprinderea ambelor picioare.a)Copiii vor fi aşezaţi pe două rânduri fată în faţă.b)Joc: Sări minge+se urmăreşte executarea corectă a săriturii.Câştigătoare va fi echipa ce va termina prima cursă.

6 min +Se reaminteşte copiiilor modul corect de executare:

- Spatele drept;- Săritură pe vârfuri, se opreşte la

comandă,, Mingea se opreşte”.- Din poziţia ghemuit, ambele mâini pe

podea, se pleacă la comanda: START!a)O O O O ……………….Ob)OOOOOO……………….O OOOOOO……………….O+Copiii desfăşoară jocul îndrumaţi de educatori.+Se dă semnalul de încetare a jocului şi se anunţă echipa câştigătoare.

Executarea corectă a săriturii.

Evaluare continuă.

DEZVOLTAREA CALITĂŢII MOTRICE SĂRITURII

Joc: ,,Prinde steguleţul” +Copiii vor fi aşezaţi pe două grupe aşezate fată în faţă.+Primul copil de la echipa 1 oferă steagul primului de la echipa 2 şi se aşează în spatele acestuia.Deplasarea se face în săritură şi apoi în mers normal până la capătul şirului după înmânarea stachetei (steguleţului).+Se reia jocul până la ultimul concurrent.

Evaluarea se realizează în permanenţă.

REVENIREA Exerciţiu de mers şi alergare 2min ,,Soldateii se pregătesc de defilare”. Execuţie corectă

5

Page 6: PROIECT SPORT DIACRITICE.docx

ORGANISMULUI DUPĂ EFFORT

concomitent cu respiraţie. a jocului cu respectare a regulilor.

ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII

Adunarea.Se fac aprecieri generale şi individuale.Salutul.Acordarea recompenselor.

1min În linie pe un rând, ADUNAREA! Evaluare oralăAprecieri verbale prin laude şi încurajări.

6