Proiect S-Z

download Proiect S-Z

of 5

description

proiect didactic logopedie

Transcript of Proiect S-Z

PROIECT DE TERAPIE LOGOPEDIC

Data: 27.11.2015Unitatea de nvmnt: Liceul Teoretic A.M. GuttenbrunnObiectul: LogopedieClasa: a III-aTulburarea de limbaj: Tulburare de pronunie i deficit fonologicEtapa terapiei: Diferenierea sunetelorSubiectul: Sunetele surde-sonore S-ZScopul activitii: Formarea deprinderii de pronunie i scriere corectTipul de lecie: corectiv-terapeuticPropuntor: Hossu Rucsandra

Obiectiv cadruFormarea abilitii de structurare a mesajului oral

Obiective generale: Diferenierea fonetic i grafic a fonemelor/grafemele asemntoare din punct de vedere fonematic S-Z; Formarea deprinderii de a pronuna i scrie corect consoanele S-Z n silabe, cuvinte i propoziii; Dezvoltarea acuitii auditive i vizuale;

Obiective operaionale:

O1: S descrie micrile fono-articulatorii specifice sunetului S, prin comparaie cu cele specifice sunetului Z;O2: S emit corect, reflectat i independent, sunetele S-Z n silabe i cuvinte; O3: S realizeze analiza sonor a unor cuvinte ce conin sunetele S-Z;O4: S completeze cuvinte lacunare din care sunt omise grafemele S-Z;O5: S formeze corect propoziii cu cuvinte paronime care conin sunetele S-Z;O6: S scrie i s citeasc corect cuvinte i propoziii care conin grafemele S-Z.

Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia articulatorie, exerciiul, comparaia, metoda fonetic analitico-sintactic, instruirea asistat de calculator (IAC), jocul didactic.

Mijloace de nvmnt: oglinda logopedic, labiograme, puzzle sunete, cri de joc, litere mobile, CD educaional, calculator, imagini n power point.

Material bibliografic

1. Druga, I., Hrdlu, L. (2011). Psihologia i logopedia n practica colar, Oradea: Primus.2. Gherle, (2008), i eu vreau s vorbesc corect. Minighid logopedic, Ed. Imprimeria Ardealul, Cluj-Napoca.3. Hrdlu, L. (2014). Evaluarea auzului fonematic. Jocuri i exerciii logopedice, Primus: Oradea.4. Mititiuc, I. (1999). Ghid practic pentru identificarea i terapia tulburrilor de limbaj, Cantes:Iai.5. Muu (coord.) (1997), Terapia tulburrilor de limbaj, EDP: Bucureti

DESFURAREA ACTIVITII TERAPEUTICE

SECVENA DIDACTIC

ACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORMETODEDIDACTICEMIJLOACE DE NVMNT

1. Moment organizatoricSolicit salutul elevilorSe pregtete grupa de elevi pentru activitatea terapeutic.Elevii salut profesorul i se pregtesc pentru ora de terapie.

Conversaia

2.Captarea atenieiPrezint o serie de imagini, reprezentnd cuvinte paronime cu sunetele S-Z n toate poziiile i atrage atenia asupra diferenelor semantice.Elevii pronun cuvintele i explic diferenele. Alctuiesc propoziii cu acestea.Explicaia

ComparaiaImagini cu cuvinte paronime (Anexa 1)

3.Comunicarea obiectivelor terapeuticeAnun tema leciei: diferenierea sunetelor S-Z n cuvinte i propoziii.Elevii sunt ateni i neleg obiectivul terapeutic.

Conversaia

4. Intervenia terapeutic

O1Prezint labiograme i imagini cu poziia fono-articulatorie specific emiterii sunetelor S-Z i compar cele dou sunete: buzele sunt bine ntinse, limba se sprijin pe incisivii inferiori, se bombeaz i formeaz de-a lungul su un canal pe care se scurge aerul. Aerul este rece. La Z corzile vocale vibreaz.Realizeaz un puzzle cu labiograma sunetelor S i Z i observ diferenele fono-articulatorii.

Demonstraiaarticulatorie

Comparaia

Oglinda logopedic

Labiograme S-Z

Puzzle sunete

O2

Efectueaz mpreun cu elevii o serie de exerciii ritmice pentru dezvoltarea auzului fonematic, a ateniei auditive i vizuale verbale (onomatopee, serii de silabe opuse, logatomi, diferenierea formelor surde de sonore, transformarea silabelor i cuvintelor prin nlocuirea sunetelor surde cu cele sonore).Pronun dup logoped, difereniaz sunetele indicate, transform silabele i cuvintele cu ajutorul logopedului sau dup logoped.

Comparaia

Exerciiul

Minighid logopedic (Anexa 2)

O3Prezint cri de joc ce conin sunetele S sau Z. Solicit denumirea sau citirea cuvntului de sub imagine i precizarea poziiei sunetelor S sau Z n cuvnt i a silabei din care fac parte.Denumesc, citesc, analizeaz fonematic i grupeaz cartonaele n funcie de poziia sunetelor (iniial, median, final)Exerciiul

Metoda fonetic analitico-sintacticCri de joc (Anexa 3)

Separatoare cu trei buzunare

O4

O6Solicit completarea unor propoziii i cuvinte lacunare, cu consoanele S sau Z.Citesc propoziiile i completeaz cuvintele lacunare.Explicaia

Exerciiul

Propoziii cu litere mobile S-Z(Anexa 4)

O3Propune elevilor un joc interactiv n power point cu imagini ce conin fie sunetul S, fie sunetul Z, fie pe ambele. Solicit elevilor s dea click pe varianta corect de rspuns.

Elevii denumesc imaginea, selecteaz varianta corect de rspuns i primesc feed-back imediat: aplauze pentru un rspuns corect sau mai ncearc pentru un rspuns greit.

Explicaia

Instruirea asistat de calculator (IAC)

Joc interactiv n power point(Anexa 5)

O3Propune elevilor jocuri educaionale pe calculator ce au ca scop diferenierea sonor i grafic a sunetelor S-Z. Sarcina este de a asculta i citi cuvntul, i de a decide care dintre sunete lipsete.

Realizeaz jocurile, ascult cuvintele i aleg varianta corect de rspuns.

Instruirea asistat de calculator (IAC)

CD educaional Reksio i ortografia

5.Finalul activitiiEvalueaz exerciiile i apreciaz desfurarea orei de terapie.Elevii sunt ateni la observaiile profesorului i ncearc s se autoaprecieze.Evaluarea

Conversaia

ANEXA 1

CUVINTE PARONIME (IMAGINI) Sursa: Evaluarea auzului fonematic. Jocuri i exerciii logopedice S-Z n poziie iniial: SAR-ZAR1. Eu sar sau zar?2. Acesta este un sar sau un zar?3. M joc cu un sar sau cu un zar?4. Alctuiete propoziii cu cuvintele sar i zar. S-Z n poziie median: VASE-VAZE1. Acestea sunt vase sau vaze?2.Mncarea o punem n vase sau n vaze?3. Pune degetul pe vase!4.Florile sunt n vase sau n vaze?5. Alctuiete propoziii cu cuvintele vase i vaze. S-Z n poziie final: ROS-ROZ1. Celul a ros sau a roz un os?2. Balonul are culoarea ros sau roz?3. Alctuiete propoziii cu cuvintele ros i roz.

ANEXA 2

nlocuiete sunetul S cu Z sau invers, dup caz. Transform i pronun denumirile nou obinute. SA-ZA, SE-ZE, SI-ZI, SU-ZU, S-Z AS-AZ, ES-EZ, IS-IZ, US-UZ, S-AZ ASA-AZA, ESE-EZE, ISI-IZI, USU-UZU, S-Z SAS-ZAZ,SES-ZEZ, SIS-ZIZ, SOS-ZOZ; SUS-ZUZ, SS-ZZ Sac-zac, Sare-Zare, Groaz-groas; Paz-pas; Ras-raz; Seam-zeam, Zrit-srit

ANEXA 3

Ce sunet se aude? S sau Z? Unde se afl sunetul? Aeaz cuvntul n buzunarul potrivit (primul, cel din mijloc, ultimul).Cuvinte cu S n poziie iniial:schelet, stea, scoic, soare, siren;Cuvinte cu S n poziie median: poliist, prines, pisic, oset, broasc, dentist, nasture, musc;Cuvinte cu S n poziie final: urs, nas.

Cuvinte cu Z n poziie iniial: zmeu, zaruri, zebr, zpad, ziar;Cuvinte cu Z n poziie median:buze, dinozaur, benzin, veioz, frunz, vaz, televizor, cizm;Cuvinte cu Z n poziie final: autobuz, aragaz.

ANEXA 4

Citete propoziiile i nlocuiete cu S/Z, dup caz.1.arul ete pe iar. 2. Ai e iua mamei. 3. Vaile t pe caun. 4. Comin deenea un meu. 5. Radu ete idar.ANEXA 5

Denumete imaginile. Ce sunet se aude: S sau Z? D click pe varianta corect de rspuns!

1

SZ

SZ

Z Z S ZS S

S ZZS

SZ

SZ