Proiect Parti Neflexibile
-
Upload
cory-corina -
Category
Documents
-
view
220 -
download
2
description
Transcript of Proiect Parti Neflexibile
Proiect didactic
PROFESOR: DATA: 12.05.2011CLASA: a VII-a AOBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂSUBIECTUL: PĂRŢI DE VORBIRE NEFLEXIBILETIPUL LECŢIEI: de evaluareOBIECTIVE CADRU:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralăDezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.3 să utilizeze corect şi adecvat părţile de vorbire studiate în producerea şi receptarea actului de comunicare;
4.2 să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfologie şi stilistică, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:A. Cognitive: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:O1 – să identifice, la nivel de text, părţile de vorbire neflexibile;O2 – să recunoască părţile de vorbire neflexibile, în funcţie de clasificarea acestora după diferite criterii;O3 – să precizeze funcţiile sintactice specifice acestor părţi de vorbire;O4 – să identifice valorile stilistice ale părţilor de vorbire neflexibile şi să le folosească în enunţuri proprii.
B. Psihomotorii: O1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului.
C. Afective: Elevii: O1’’: să participe cu interes la lecţie, manifestându-se prin participare activă
O2’’: sǎ foloseascǎ mijloace de comunicare nonverbalǎ-mimicǎ-gesticǎ, pentru a argumenta pǎrerile personale.Nivelul de pregătire a clasei: mediuRESURSE:
A. BIBLIOGRAFICE:a) ştiinţifice:
Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, 1983;
V. Guţu-Romalo (coordonator), Gramatica limbii române, Editura Academiei Române, 2005.b) metodico-didactice:
Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, editia a III-a revăzută, Editura Sedcom Libris, Iaşi, 2006; Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999; Anca Şerban, Sergiu Şerban, Limba română. Manual pentru clasa a VII-a, Editura ALL, Bucureşti, 2005; Fl. Ioniţă (coord.), Literatură, Limbă română, Comunicare: pentru clasa a VII-a, Semestrul al II-lea, Art Grup Editorial, Bucureşti, 2010; *** Programa şcolară.
B. METODOLOGICEa) Strategia didactică: dirijată, algoritmică.b) Metode şi procedee: conversaţia euristică, lucrul în echipă, exerciţiul gramatical, activitate frontală, activitate individuală, exerciţii creatoare;c) Mijloace de învăţare: manualul, tabla, fişe de lucru, texte lingvistice;d) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.C. RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI: a) spaţiu de lucru: sala de clasǎb) capacităţi normale de învăţare ale elevilorc) cunoştinţele lor anterioare;d) timpul de învăţare: 50 minute.D. MODALITĂŢI DE EVALUARE:a) evaluare frontalǎ;b) evaluare formativǎ;c) evaluare oralǎ;d) evaluare prin calificative.
Desfăşurarea lecţiei şi tehnica folosită:
EVENIMENTELE
LECŢIEI
OBIECTIVE
OPERAŢIONALE
CONŢINUTUL
ADECVAT
STRATEGIA
DIDACTICĂ
EVALUARE
1 2 3 4 5
I. Anunţarea temei şi a
obiectivelor de referinţă (3
min.)
Pe parcursul lecţiei,
elevii vor fi capabili să:
O1, O2, O3, O4.
Părţi de vorbire
neflexibile – evaluare
Se scrie pe tablă titlul lecţiei.
Se enunţă obiectivele de urmărit.
II. Test de evaluare (20
min.)
Se urmăresc O1, O2,
O3.
Vezi Anexa 1 Activitate independentă individuală
Testul de evaluare menţionat
III. Evaluarea testului (15
min.)
Evaluare făcută de către elevi colegilor/autoeva-luare (Anexa 2)
Conversaţie catihetică despre părţile de vorbire neflexibile: definiţie, clasificare, funcţii sintactice.
Se întăresc răspunsurile/ evaluările de către profesor
IV. Sintetizarea
cunoştinţelor acumulate la
părţile de vorbire neflexibile
(10 min.)
Se urmăresc O1, O2,
O3, O4
Ciorchinele (v.
Anexa 3)
Elevii sunt împărţiţi pe grupe, urmând să completeze, câte un ciorchine privind noţiunile de bază despre fiecare parte de vorbire neflexibilă în parte, fişă ce se va pune la portofoliu;
Conversaţie catihetică
Evaluarea cunoştinţelor morfologice prin aprecieri verbale;
Întărirea răspunsurilor.
VI. Anunţarea temei pentru
acasă (2 min.)
Realizarea unei compuneri/descrieri de maximum 10 rânduri, în care elevii să folosească adverbe cu valoare de epitet.
Activitate independentă pentru acasă.