Proiect ORU
Transcript of Proiect ORU
PROIECT DE LECIEData: 08.05.2011 Clasa: A X A Sala: P 1 Disciplina: MODULUL III ORGANIZAREA RESURSELOR UMANE Profesor : VRANCEANU MARIA Titlul leciei: MODALITI DE EVALUARE A PERFORMANELOR PROFESIONALE Scopul ntregii sesiuni (competena general): UC12 Resurse umane Tipul leciei: Lecie de dobndire a cunotinelor Competene specifice C3 Motiveaz resursele umane Competene derivate C1 s identifice modalitile de evaluare C2 s cunoasc caracteristicile metodelor de evaluare a performanelor C3 s recunoasc erorile de evaluare C4 s descrie cauzele generatoare de erori n evaluare Metodele folosite: conversaia problematizarea dezbaterea
Tim
Scopul predrii 1. Generarea entuziasmului i a interesul ui
10 mi n
15 mi n
2. Dezvolta -rea de abili-ti de comunic are
25 mi n
3. Analiza i evaluare a nvrii
Strategia de predare (activitile profesorului) Organizarea clasei Organizeaz clasa pentru lecie. Face prezena. Atenioneaz elevii asupra modului de desfurare a leciei. Captarea ateniei i anunarea temei Explic elevilor modul de desfurare a leciei. Se va realiza o lecie de dobndire a cunotinelor Modaliti de motivare a performanelor profesionale. Elevii primesc fia Testul de 5 minute i rspund la 3 ntrebri. Profesorul verific prin sondaj cteva rspunsuri. Profesorul mparte clasa n ase echipe, folosind un exerciiu de energizare Inimi n centrul cercului. Elevii sunt rugai s caute fiecare cte o inim care au fost ascunse n prealabil de profesor prin clas. Aceste inimi sunt de culori diferite, fiecare culoare aferent unei echipe. Profesorul mparte fiele de lucru i explic sarcinile. Fiecare echip primete vor avea sarcini precise de rezolvat: Afiarea posterelor i prezentarea rezultatelor de ctre un membru al echipei. Cu ajutorul manualului i a fielor de documentare, s se sintetizeze lecia Modaliti de realizare a evalurii personalului. Prezentarea noiunilor noi prin completarea unui ciorchine, a lucrului n echip i prin folosirea foilor colorate. Realizarea feed-back-lui Dup expirarea timpului de lucru, fiecare grup i afieaz i prezint ce au lucrat. Evaluarea nvrii se realizeaz prin ntrebri i rspunsuri verbale profesor-elev. Tem acas. Elevii vor avea de realizat un rebus cu tema Evaluare.
Strategii de nvare (activitile elevilor) Pregtesc caietele pentru lecie. Anun absenii Ascult explicaii profesorului. ntrebri: 1. Pentru ce se evalueaz personalul ? 2. Care sunt modalitile de apreciere ? 3. Care sunt elementele de referin n procesul de evaluare ?
Resurse
Prezenta re PowerPoi nt
Elevii ascult explicaiile profesorului i execut sarcina de lucru.
Inimi Prezenta re PowerPoi nt
Elevii primesc fiele i le analizeaz. Rezolv cerina.
Fie de lucru Manual Fie de documnt are
Elevii rspund la ntrebri adresate de profesor.
Fi de lucru
Elevii sunt ateni la explicaiile profesorului.