proiect mos nicolae 2013.doc

15
GRÃDINIŢA CU PROGRAM NORMAL BUCSANI PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA “MOS NICOLAE-PRIETENUL COPIILOR”

Transcript of proiect mos nicolae 2013.doc

Page 1: proiect mos nicolae 2013.doc

GRÃDINIŢA CU PROGRAM NORMAL BUCSANI

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

“MOS NICOLAE-PRIETENUL COPIILOR”

EDUCATOARE: TIMOFTE MARIA-MIRABELA

Page 2: proiect mos nicolae 2013.doc

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 5.12.2013GRUPA : mareTEMA ANUALA DE STUDIU: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?TEMA ACTIVITATII: “Ghetutele lui Mos Nicolae”FORMA DE REALIZARE: Activitate integratăTIPUL DE ACTIVITATE: Predare si consolidareCOMPONENTA ACTIVITĂŢII

Activităti de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineaţă) Jocuri si activităti didactice alese (etapa I şi etapa a III-a) Activităţi pe domenii experienţiale: Domeniul om si societate (povestea

educatoarei– ”Poveste de Mos Nicolae”) şi Domeniul Stiinte (Activitate matematică – Activitate cu material individual – ”Alege ,grupeaza, formează perechi!”)

Scopul: Stimularea curioziţăţii, a interesului şi respectului faţă de obiceiurile şi tradiţiile

noastre de Sfântul Nicolae; Consolidarea cunostintelor   privind   relatiile cantitative ale grupelor de obiecte:” tot atatea”, “mai multe”,” mai putine”. Educarea unor trasaturi pozitive de caracter si formarea unei atitudini morale

pozitive.

Obiective: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:- sǎ asculte cu atenţie conţinutul poveştii «  Poveste cu Moş Nicolae »;- să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului poveştii, folosind

pronumele interogativ:”CE?”,”CINE?”,”CÂND?”,”UNDE?”,”DE CE?” specifice metodei exploziei stelare;

- sǎ exprime prin cuvinte stǎrile emoţionale provocate de întâmplǎrile poveştii;- să fie capabili să trăiască emoţii în funcţie de conţinutul prezentat;

- să identifice însuşirile obiectelor prezentate;- să construiască grupe de obiecte şi apoi să pună obiectele în corespondenţă ;- să stabilească diferenţele cantitative cu 1-2 obiecte între grupe;- să manifeste spirit cooperant în realizarea sarcinilor primite;- să enumere comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la

Moş Nicolae (cuminte, ascultator, bun etc.);

Metode si procedee: Explozia stelară , povestirea, jocul didactic , mâna oarbă , conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, problematizarea, tehnica comunicării rotative .

Page 3: proiect mos nicolae 2013.doc

Material didactic: planse reprezentand secventele povestirii,calculator, coşuleţe , figurine , fise de lucru, cizmulite din carton, creioane colorate, creioane negre, cocă , şorţuleţe , bombonele , sucitoare, castroane, tăvi, forme , cuburi de plastic.

Durata: o ziBibliografie:

Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;

Curriculum pentru învătământul prescolar, MECT, 2008; Metode interactive de grup , Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta şi

Fulga Mihaela, Editura Arves , Craiova ,2000

Page 4: proiect mos nicolae 2013.doc

SCENARIUL ZILEI Rutină: Întâlnirea de dimineată: Ne pregătim pentru activități. După sunetul

ceasului care indică ora fixă copiii se asează pe covor în semicerc .Salutul: Educatoarea recita poezia de salut:

,,Dimineata a sositToti copiii au venit

In cerc sa ne adunamCu totii sa ne salutam.Buna dimineata ,copiiA-nceput o noua zi!”

Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă, dându-şi din mână în mână o ghetuta.

Se completează Panoul de prezentă, fiecare copil asezându-si poza pe ghetute de carton. Apoi se completează Calendarul naturii, verbalizând acţiunea: „ Suntem în anotimpul ....., data de....... luna .......”, ,,Astăzi este joi, a patra zi a săptămânii”. Noutatea zilei. Dupa realizarea acestor rutine la usa va bate cineva , va intra piticul trimis de Moş Nicolae, care le aduce un pachet mare, o scrisoare si plicuri cu cerintele sectorelor unde vor lucra copiii. Acesta doreşte să vadă ce ştiu copiii din grupa mare despre Sfântul Nicolae. (Piticul pleacă, lăsând răgaz copiilor pentru a se informa şi a se pregăti pentru a doua apariţie a sa).

După plecarea acestuia educatoarea citeşte scrisoarea de la Moş Nicolae.

“Dragii moşului, Eu ştiu că aţi fost cuminţi şi aţi învăţat multe cântece. Chiar şi la activităţile matematice ştiţi multe lucruri despre mulţimile de obiecte . Pentru că mai este puţin până vin la voi cu cadouri, vreau să ştiu cine le merită pe drept, de aceea vă propun să-l ajutaţi pe bietul pitic să pregătească ghetuţele în care vă voi lăsa cadourile . Veţi folosi materialele trimise de mine .P.S.În pachet v-am trimis o surpriză dulce pentru cei care vor răspunde corect şi vor fi şi cuminţi.

Cu drag, Moş Nicolae !Voi deschide pachetul primit din care voi scoate primul plic in care se afla un cd.

Pe acest cd se află o poveste . Le voi prezenta copiilor la calculator povestea :” Poveste cu Mos Nicolae”, apoi utilizând metoda explozia stelara, copiii vor fi împărţiţi în cinci grupe . Aceştia vor adresa intrebări în funcţie de culoarea steluţei alese astfel : pentru întrebarea “Ce?” voi folosi culoarea roşie, pentru “Cine?” culoarea albastră, pentru “Când? “ culoarea mov, pentru “Unde?” culoarea galben , pentru “De ce?” culoarea verde.

Copiii primesc câte trei imagini şi formulează în grup cât mai multa întrebări legate de imaginile primite şi de conţinutul poveştii . Pe rând fiecare grup vine în faţă şi adreseaza celorlalte grupe întrebări din poveste , iar celelalte grupe răspund la acestea .

După finalizarea poveştii are loc tranziţia :”Am văzut un orăşel ”-joc cu text şi cânt , iar copiii formează o coloană, părăsesc sala de grupă pentru a merge la toaletă , pentru a se spăla pe mâini si pentru a servi masa.

Page 5: proiect mos nicolae 2013.doc

La sectoare se vor desfăşura jocuri si activităti didactice alese .Se face intuirea materialelor şi a sarcinilor pregătite la fiecare sector şi li se

aminteşte copiilor că trebuie să lucreze cât mai bine pentru a-i da piticului lui Moş Nicolae fişe corect realizate , pentru a putea primi diseară cadourile dorite.

Copiii se vor îndrepta spre sectoarele deschise în funcţie de ecusoanele pe care le au în piept : steluţe roşii , steluţe albe , steluţe mov , steluţe albastre.

După ce copiii şi-au ales sectorul la care vor lucra se vor executa exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:

“Degeţele răsfirămŞi apoi le adunăm

Ninge uşor, uşor la geamIar noi cântăm la pian.”

In cadrul sectorului Stiintă se desfasoara activitate pe domenii experientiale Activitate matematică cu tema : ”Alege ,grupeaza, formează perechi!” –activitate cu material individual . Aici copiii vor avea sarcina de a recunoaste multimi de obiecte facand comparatie intre acestea si identificand unde sunt mai multe, mai putine , tot atatea. Pentru consolidarea acestor relatii cantitative , copiii au la dispozitie cercuri din sârmă şi un cosulet in care se afla anumite elemente caracteristice anotimpului iarna : fulgi de zăpadă , oameni de zăpadă , cadouri . Copiii sunt rugati sa-şi aleagă două cerculeţe de sârmă şi să extraga din cosulet elemente alcătuind mulţimi cu acestea . Vor avea de alcătuit mulţimi astfel : în primul cerculeţ o mulţime de fulgi iar în cea de a doua o mulţime de oameni de zăpada cu un element mai mult sau cu un element mai puţin decât mulţimea fulgilor. După alcătuirea acestor mulţimi , prin punerea în corespondenţă , copiii trebuie să afle unde sunt mai multe, mai puţine, tot atâtea elemente.

După desfăşurarea acestei activităţi copiii vor primi o fişă în care vor avea de : format mulţimi de elemente de acelaşi fel ,de desenat o mulţime care să aibă cu un element mai mult decât mulţimea ghetuţelor , de realizat corespondenţa între mulţimi şi de colorat mulţimea cu mai puţine elemente.

La sectorul Arta: copiii vor primi ghetute decupate , snur, stelute, fulgi , clopoţei. Ei trebuie sa snuruiasca ghetuta si sa lipeasca mulţimi de steluţe , de fulgi, de clopoţei.

La sectorul Joc de rol: la acest sector copiii vor primi coca din care trebuie să pregătească fursecuri de diferite forme : steluţe , inimioare , brădiţi.

La sectorul Constructii: copiii primesc cuburi din care vor realiza „Casuta lui Mos Nicolae” .

Copiii au pregatit fursecuri pentru Moş Nicolae, au construit casa lui şi au decorat ghetuţe, în care Moşul să poată aduce darurile sale.

Copiii trec pe la fiecare sector pentru a realiza toate sarcinile primite de la Piticul lui Mos Nicolae .

După ce toţi copiii au terminat lucrul se trece pe la fiecare sector şi se vor aprecia lucrările care vor fi expuse la panou.

Prin intermediul tanziţiei:,,Ghetutele lui Mos Nicolae”-cântec se trece la ultima parte a activităţii unde copiii şi educatoarea îl vor invita pe pitic să se joace cu ei .

Se vor desfăşura următoarele jocuri:”Cursa ghetuţelor”-joc de mişcare şi jocul distractiv„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, discutaţi”.

Page 6: proiect mos nicolae 2013.doc

Jocul :„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, discutaţi” se desfăşoară astfel : la o bătaie din palme copiii se deplasează dintr-un loc în altul , la două bătăi din palme copiii se opresc în loc , iar la trei bătăi din palme copiii discută cu partenerul din dreapta despre cadoul pe care îl aşteptă de la moşul.

Jocul de mişcare : ”Cursa ghetuţelor” se desfăşoară astfel : grupa de copii este împărţită în două echipe. La semnalul educatoarei, câte un copil din fiecare echipă va intra în ghetuţă până la brâu şi se va deplasa pe traseul stabilit ţinând cu mâinile ghetuţă. După ce ajung la perete, se vor întoarce ,vor ieşi din ghetuţă şi vor da ghetuţă următorului copil din grupul lor. Aşa se va proceda până vor participa la joc toţi copiii.

Copilul care realizează corect sarcina şi ajunge primul la perete va primi câte o bulină. La sfârşitul jocului se face corespondenţa stabilindu-se echipa câştigătoare.

Noi tb sa lasam lucrarile pe care le-am realizat pentru a fi văzute de Moş Nicolae şi pentru a vă putea răsplăti pentru activitatea voastră.

Piticul a văzut lucrările voastre şi îi va spune lui Moş Nicolae că aţi fost cuminţi şi aţi lucrat frumos.

Page 7: proiect mos nicolae 2013.doc

Secvenţa didactică Conţinutul activităţii

StrategiiDidactice

Evaluare

Mijloacedidactice

Metode si

procedee

1.Moment organiza

toric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii:- se va aerisi sala de grupă; - se aranjează materialul didactic în ordinea folosirii lui;- se organizează colectivul de copii pentru « Întâlnirea de dimineaţă »

catalogul;calendarul naturii;jetoane pentru calendarul naturii;ghetuţa din poliester;ghetuţe din carton pe care sunt lipite pozele copiilor;

conversaţiaobservarea comportamentuluiiniţial al copiilor;

stimularea interesului pentru activitate

2. Captarea atenţiei

Se realizează prin intermediul noutății zilei, de la întâlnirea de dimineață . În acest moment intra în sala de grupă piticul trimis de Moş Nicolae, care le aduce un pachet mare, o scrisoare si plicuri cu cerintele fiecărui sector la care vor lucra copiii.După plecarea piticului educatoarea citeşte scrisoarea primită de la Moş Nicolae.

piticul lui Moş Nicolae;pachetul; surpriză ;plicurile trimise de Moş Nicolae;

conversaţia

explicaţia

povestirea

observarea comportamentuluicopiilor;s interesului pentru activitate

3.Anunţarea temei

şi a obiectivel

or

Se anunţă copiii că vor avea de descoperit foarte multe surprize din pachet şi trebuie să rezolve mai multe sarcini. Se anunţă obiectivele zilei şi temele sectoarelor de lucru la care copiii vor lucra.

observarea comportamentuluicopiilor

4.Reactua Se realizează prin intermediul

Page 8: proiect mos nicolae 2013.doc

lizarea cunostint

elor

unor întrebări: -în ce anotimp suntem?-pe cine aşteptăm în această seară?-de ce vine la noi Moş Nicolae?

conversaţia

5.Prezentarea

optima a continutu

lui

Se începe activitatea cu povestea educatoarei, poveste pe care copiii o vor viziona la calculator , după care , prin intermediul metodei “Explozia stelară” , copiii vor adresa şi vor răspunde la întrebări din poveste în funcţie de întrebarea steluţei pe care o poartă în piept.

imagini din poveste;

coala pe care sunt desenate stelute;

jetoane ;coşuleţe;

conversaţia

povestireaeducatoarei

explozia stelară

aprecierea modului în care copiii au adresat şi răspuns la întrebări

6. Obţinerea performa

nţei

Copiii se vor îndrepta spre sectoarele deschise în funcţie de ecusoanele pe care le au în piept : steluţe roşii , steluţe albe , steluţe mov , steluţe albastre.La sectorul Ştiinţă copiii vor desfăşura activitatea ”Alege ,grupeaza, formează perechi!” Aici copiii vor avea de identificat mulţimi de obiecte cu tot atâtea/mai multe/mai puţine elemente. Pentru consolidarea acestor relatii cantitative , copiii au la dispozitie cercuri din sârmă şi un cosulet in care se afla anumite elemente caracteristice anotimpului iarna : fulgi de zăpadă , oameni de zăpadă , cadouri . Copiii sunt rugati sa-şi aleagă două cerculeţe de sârmă şi să extraga din cosulet elemente alcătuind mulţimi cu acestea . Vor avea de alcătuit mulţimi astfel : în primul cerculeţ copiii vor forma o mulţime de fulgi. În cel de al doilea cerculeţ vor forma o

ecusoane cu steluţe : roşii , albe , mov , albastre coşuleţefulgi , oameni de zăpadă, cadoridecupate din carton ;sârmuliţe în formă de diagram;fişe de lucru;

mâna oarbă;

conversaţia

exerciţiul;

problematizarea

explicaţia

aprecierea rezolvării corecte a sarcinilor date;

aprecierea verbală, aplauze;

capacitatea de redare a versurilor şi mişcărilor specifice jocului

Page 9: proiect mos nicolae 2013.doc

mulţime de oameni de zăpada (mulţimea să aibă cu un element mai puţin decât mulţimea fulgilor). După alcătuirea acestor mulţimi şi punerea în corespondenţă a elementelor , copiii trebuie să afle unde sunt mai multe, mai puţine, tot atâtea elemente. Artă copiii vor avea de snuruit ghetuta si de lipit mulţimi de elemente : stelute, fulgi , clopoţei.La sectorul Joc de rol copiii vor primi coca din care trebuie să pregătească fursecuri in diferite forme . La sectorul Construcţii copiii primesc cuburi din care vor realiza „Casuta lui Mos Nicolae”.

Copiii trec pe la fiecare sector pentru a realiza toate sarcinile primite de la Piticul lui Mos Nicolae .

După ce toţi copiii au terminat lucrul se trece pe la fiecare sector şi se vor aprecia lucrările care vor fi expuse la panou. După analiza lucrărilor şi afişearea lor la panou se trece la partea a treia ALA II unde educatoarea le propune copiilor două jocuri: jocul distractiv„Deplasaţi-vă, opriţi-vă, discutaţi” şi ”Cursa ghetuţelor”-joc de mişcare

ghetuţe ,lipici , forme decupate din hârtie glasee şorţuleţe, cocă sucitoareplanşete

cuburi ;

ghetuţe roşii (din cârpă)

jocul

7. Realizarea feed-

back-ului

După desfăşurarea jocurilor din cadrul ALAII (activităţi liber alese ) copiii sunt adunaţi în jurul educatoarei. Şi vor fi atenţi la întrebările ei :-ce poveste ati ascultat astăzi?

conversaţia

Page 10: proiect mos nicolae 2013.doc

-pe cine aşteptam noi la noapte?-ce am realizat noi astăzi pentru a-i putea trimite lui Moş Nicolae?-de ce am realizat noi aceste lucrări ?-cui putem să le oferim?

8. Încheiere

a activităţii

Se fac aprecierile asupra modului de desfăşurare a întregii activităţi,se admiră felul în care au lucrat la sectoare . Copiii împart doamnelor din prăjiturile făcute de ei iar piticul îi recompensează cu bomboane.

recompense-bomboane

aprecierea verbală,