Proiect Limba Romana

8
UNIVERSITATEA DIN BUCUREŞTI Departamentul de Învăţământ la Distanţă, Formare Continuă şi Conversie Profesională Program de studii: Pedagogia Învăţământului Primar şi Preşcolar Didactica Domeniului Limba Si Comunicare(invatamantul prescolar) Tema de control 2: 1.Elaborati un proiect pentru activitatea de povestire la grupa mare, in care sa se afle povestirea educatoarei si repovestirea copiilor. 2. Scrieti pe scurt, etapele activitatii de memorizare.

description

sunt doua proiecte pentru limba romana

Transcript of Proiect Limba Romana

Proiect de activitate

UNIVERSITATEA DIN BUCURETI

Departamentul de nvmnt la Distan, Formare Continu i Conversie ProfesionalProgram de studii: Pedagogia nvmntului Primar i Precolar

Didactica Domeniului Limba Si Comunicare(invatamantul prescolar)

Tema de control 2:

1.Elaborati un proiect pentru activitatea de povestire la grupa mare, in care sa se afle povestirea educatoarei si repovestirea copiilor.

2. Scrieti pe scurt, etapele activitatii de memorizare.

Proiect De Activitate DidacticaDATA:

GRUPA: Mare

GRDINIA:TEMA SPTMNII: Bradul

CENTRUL DE INTERES: Iarna

EDUCATOARE:CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE I TEMA: Povestirea educatoarei

Povestea pomului de iarn de V. Eftimiu

SCOPUL: Cultivarea sensibilitii artistice prin audierea unor creaii n proz din literatura pentru copii, specifice vrstei.

TIPUL DE ACTIVITATE: Lecie de comunicare/nsuire de

noi cunotine

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1- s rein ideile principale;

O2- s demonstreze c l-a neles rednd coninutul pe baza imaginilor

prezentate;

O3- s reproduc replici ale personajelor folosind un limbaj oral expresiv;

O4- s trag nvminte din povestea audiat.

METODE I PROCEDEE DIDACTICE:M1-povestirea, M2-conversaia, M3-explicaia,M4- exerciiul.

MIJLOACE DE NVMNT: imagini din poveste, nur, agrafe de hrtie, bomboane.

DURATA: 30 min.

BIBLIOGRAFIE:

1. Tristua cu Poveti , Editura Chrysopea, 1995.

2. M.E.N. Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, 2000.

DESFURAREA ACTIVITII

Secvene didacticeOb.Activitatea educatoareiMet.Activitatea copiilor

1.Organizarea activitatii didacticeAsigurarea condiiilor optime necesare desfurrii activitii: aerisirea slii de grup, aranjarea scunelelor n form de semicerc, pregtirea materialului didactic necesar. Intrarea organizat a copiilor n sala de grup.

2.Captarea atenieiLe voi capta atenia printr-o ghicitoare:

Sus pe coama munilor,

Munilor, crunilor,

St voinicul cel epos,

Venic verde i frumos.

Se va purta o discuie cu copiii despre brad i atmosfera de srbtoare pe care o creeaz n jurul su.M2Rspund la ghicitoare.

(Bradul)

3.Pregtirea psihologic pentru receptarea noului coninutPovestea pe care am s v-o spun, poate fi povestea oricrui brdule pe care l va avea orice copil n cas de srbtori. Ce s-a ntmplat cu acest brdu, de unde a plecat i unde a ajuns, vei auzi dac m vei asculta cu atenie.M2

4.Anunarea titlului povestiiPovestea se numete Povestea pomului de iarn. Voi va trebui s ascultai cu atenie pentru a ti s o povestii i voi prinilor i prietenilor, i s tragei concluzii din cele petrecute. M3

5.Prezentarea propriu-zisaO1Se prezint personajele i cadrul n care se va expune textul prelucrat al povetii, dup care se va trece la redarea propriu-zis, respectndu-se succesiunea momentelor ei principale.

1.la umbra brazilor btrni i nali, crescu ntr-o zi un brdule.

2.Brdule urc coasta vrnd s ajung ct mai sus la stele i luceferii de pe cer.

3.ntr-o zi, un iepura care fugea de vntori se ascunse n ramurile lui cele mai de jos i sttu cu el o vreme pn cnd i se fcu foame i plec.

4.nu dup mult vreme apru i o veveri rtcit care schimb cu el cteva vorbe i apoi plec.

5.Mo Crciun care venea n zbor din slava cerului, l ia pe Brdule pe umeri i l coboar pe pmnt.

6.Brdule ajunge brad de Crciun ncrcat cu daruri i beculee, nconjurat de copii silitori i asculttori.

Se va povesti n mod expresiv, nuanat, folosindu-se un ton i o mimic adecvat.M3

M1

6.Fixarea povetii/

Cunostintelor

7. RepovestireaO2

O3n scopul fixrii momentelor principale vor fi prezentate pe rnd copiilor ilustraiile reprezentnd principalele momente.

n timpul povestirii se va pune accent pe cunoaterea mediului n care crete bradul i pe semnificaia pe care o are acesta de srbtorile de iarn, el fiind o rsplat a lui Mo Crciun pentru copiii asculttori i harnici.

Educatoarea initiaza un joc in care strange din greseala plansele. Copiii au sarcina de a le reaseza pe panou, urmarind succesiunea logica a desfasurarii evenimentelor.Educatoarea cere prescolarilor sa enumere personajele din poveste(Personaje:Povestitorul,

Iepuril, Veverita, Bradutul, Mos Craciun,Mos Brad, Copoii )si sa povesteasca despre personajul ales.

M4

M2Copiii vor povesti n cteva propoziii coninutul acestora, reproducnd (cu ajutorul educatoarei) replici ale personajelor.

8.Evaluarea i ncheierea activitiiO4Se vor trage nvminte, se fac aprecieri i recomandri.M2Copiii vor interpreta cntecul O, brad frumos .

2. Etapele activitatii de memorizare sunt:A. Organizarea grupei

In aceasta etapa copiii sunt organizati n semicerc pentru a urmri cu atentie cum pronun educatoarea cuvintele i pentru a le putea auzi.

Educatoarea asigur o atmosfer deschis, nestresant, n care se poate recepta creaia literar pentru ca acestia sa inteleaga textul si sa traiasca emotiile si sentimentele produse de acesta.

B. Motivarea

Reprezinta introducerea n activitate fiind momentul n care copilul trece de la jocurile libere din pauz la activitatea organizat. n aceast etap se trezete interesul copiilor i sunt motivai pentru a se adapta noilor cerine.

C. Anuntarea temei activitatii

Pentru precolari acest moment este diferit de celelalte vrste deoarece tonul si modul in care faci anuntata tema ii poate influienta foarte mult:: O s nvm o poezie n care ..., Poezia pe care o s-o nvm prezint..., Poezia este foarte frumoas pentru c.....

D. Prezentarea textului

Textul va fi citit de catre educatoare din culegerea de poezii, astfel copilul va observa cte lucruri interesante poi afla din cri, dac tii s citeti.

E. Intelegerea textului

n aceast etap se explic expresiile i cuvintele necunoscute, se folosesc n diferite enunuri i se recitete poezia.F. Memorizarea versurilor

Memorarea se face vers cu vers, se citete primul vers, se repet de civa copii, se citete al doilea vers, se repet i el, apoi se repet primul i al doilea vers i aa mai departe.

G. Recitarea

Aceasta etapa ncepe cu recitarea model a educatoarei i continu cu recitarea copiilor

H. Evaluarea

Si in aceasta etapa timpul acordat exersarii copiilor trebuie sa fie cel mai mare.

BibliografieDidactica activitatilor de educare a limbajului- Vasile, Molan- 2008