Proiect Lectie Original

10
Sustinator: Lozneanu Larisa Profesor Psiholog: Ana-Nicoleta Grigore Clasa: a VIII-a

description

l

Transcript of Proiect Lectie Original

Page 1: Proiect Lectie Original

Sustinator: Lozneanu LarisaProfesor Psiholog: Ana-Nicoleta Grigore

Clasa: a VIII-a

Martie, 2013

Page 2: Proiect Lectie Original

Proiect didactic

Instituţia: Scoala Alexandru cel Bun, Iasi

Clasa: a VIII-a

Profesor Psiholog: Ana-Nicoleta Grigore

Sustinator: Lozneanu Larisa

Tema: Planificarea carierei

Durata: 45 minute

Tipul: Lecţie de consiliere colectivă

Competenţe specifice:

Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere;

Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu;

Stimularea motivaţiei învăţării continue în scopul dezvoltării propriei cariere;

Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera;

Formarea si dezvoltarea capacităţii decizionale.

Obiectiv de referinţă: Dezvoltarea capacităţii de planificare a carierei.

Obiective operaţionale:

Elevii vor fi capabili:

O1 – să enumere factorii care influenţează alegerea profesiei;

O2 – să conştientizeze rolul valorilor în alegerea profesiilor;

O3 – să identifice calităţile şi abilităţile necesare pentru îmbrăţişarea unei profesii.

Resurse materiale: Post-it şi pixuri Tabla Creta Fişa de lucru

Resurse procedurale: Conversaţia euristică; Argumentaţia; Observarea; Expunerea; Discutia colectivă Explicaţia didactică

1

Page 3: Proiect Lectie Original

Scenariul didactic:

Secvenţele lecţiei

Activitatea profesorului Conţinutul tematic Activitatea elevilor

1. Momentorganizatoric

Profesorul face prezenţa. Profesorul salută elevii, se prezintă şi apoi face prezenţa. Elevul de serviciu prezintă lista cu elevii absenţi.

2. Captarea atenţiei

Elevii vor extrage cate un bileţel, pe care îl vor citi cu voce tare şi vor încerca să găsească soluţia la ghicitoare.

Profesorul oferă elevilor câte un bileţel,cu o ghicitoare despre diverse meserii, pe care îl vor citi cu voce tare şi oferă răspunsul la respectiva ghicitoare.Ghicitorile se găsesc în Anexa nr.1.

Pe parcursul vietii, fiecare dintre noi se confrunta cu situatii care ne pun in ipostaza de a alege intre mai multe posibilitati, de a lua o decizie. Una din deciziile importante, majore pentru orice persoana, este decizia privind cariera; această decizie poate sa ne coordoneze traseul personal si profesional in directia atingerii scopului dorit. Fiecare dintre noi trebuie să se cunoască pe sine însuşi, să-şi descopere talentele, să fie conştient de toate calităţile pe care poate să se bizuie, dar şi pe toate defectele împotriva cărora trebuie să lupte. Cunoscîndu-ţi calităţile personale, poţi alege meseria. Avem nevoie de o ocupaţie din diverse motive, cel mai puternic fiind acela că trebuie să ne asigurăm toate cele necesare unui trai decent.

Elevii citesc bileţelele cu ghicitori.

3. Anunţarea temei şi a obiectului activităţii

Anunţă tema. „Planificarea carierei.” Elevii sunt atenţi.

4. Dirijareaînvăţării

Propune grupurilor de elevi cîteva întrebări.

Elevi: „Ce vă determină să alegeţi o profesie? Ce / cine vă influenţează?” Elevii răspund la întrebări.

Ascultă răspunsurile

2

Page 4: Proiect Lectie Original

elevilor.

Prezintă schema cu factorii care influenţează deciziile privind cariera

Alegerea profesiei este influenţată de anumiţi factori.

Factorii care influenţează deciziile privind cariera: INTERESE VALORI CARACTERISTICI DE PERSONALITATE APTITUDINI DEPRINDERI PIAŢA MUNCII STATUTUL SOCIO-ECONOMIC ISTORIA FAMILIEI

Interesele reprezintă preferinţele cristalizate ale unei persoane pentru anumite domenii de cunoştinţe sau de activitate. Ele constituie unul din elementele importante de decizie în carieră. Preferinţele pentru anumite domenii de cunoaştere şi activităţi favorizează alegerea ocupaţiilor în care aceste interese pot fi valorificate.

Valorile reprezintă convingerile bazale ale indivizilor. Ele sunt surse motivaţionale şi ale standardelor individuale de performanţă într-un anumit domeniu. Valorile se manifestă în comportament prin evitarea sau, dimpotrivă, propensiunea pentru elemente tangibile sau intangibile cum ar fi banii, puterea, spiritualitatea. Exemple de valori sunt: performanţa, colegialitatea, mediul familial plăcut, autonomia, grija pentru alţii, banii, puterea, autoritatea, recunoaşterea. Ceea ce valorizează o persoană se reflectă la nivelul cerinţelor pentru mediul de activitate în care aceasta se angajează.

Caracteristicile de personalitate reprezintă paternuri tipice de gândire, comportament şi relaţionare pe care le manifestă o persoană. Simţul comun spune că personalitatea este variabila centrală, determinată în alegerea şi adaptarea la carieră: „Vânzătorii trebuie să

Privesc la tablă.

3

Page 5: Proiect Lectie Original

fie extraverţi", „Contabilii trebuie să fie meticuloşi", „Brokerii trebuie să accepte riscuri". Nu se poate stabili însă o corespondenţă directă între caracteristicile de personalitate şi anumite ocupaţii. Mediile educaţionale sau de muncă acceptă o diversitate de „tipuri" de personalitate. Persoane cu caracteristici de personalitate similare pot să aibă performanţe bune şi să fie mulţumiţi în ocupaţii diferite, aşa cum persoane cu caracteristici diferite pot să prefere aceeaşi ocupaţie sau ocupaţii foarte similare. Aceasta, deoarece comportamentul nostru este determinat nu doar de caracteristicile noastre personale, ci şi de caracteristicile mediului în care se desfăşoară. Este vorba mai degrabă de a specifica mai bine mediul şi tipul de sarcini pe care o persoană respectivă ar prefera să le îndeplinească.

Aptitudinea şi deprinderea reprezintă potenţialul unei persoane de a învăţa şi obţine performanţă într-un anumit domeniu. Dezvoltată prin învăţare şi exersare, aptitudinea devine abilitate, iar prin aplicare în practică şi automatizare, abilitatea devine deprindere. Această înlănţuire de transformări ilustrează procesul prin care aptitudinea devine operaţională, transformându-se din potenţial în realitate.

Formulează concluzia: Calităţile profesional importante constituie însuşirile subiectului, care sunt incluse în activitatea profesională şi influenţează asupra eficienţei realizării ei conform parametrilor de

Omul are anumite cerinţe faţă de profesie şi profesia are anumite cerinţe faţă de om.

Cum credeţi, care pot fi cerinţele unui om faţă de profesia aleasă? (să fie utilă, interesantă, bine plătită, să-i asigure posibilitatea de a se dezvolta profesional, de a căpăta un statut social adecvat...)

Cum credeţi, care pot fi cerinţele profesiei faţă de om? (să aibă o stare corespunzătoare a sănătăţii, cunoştinţele teoretice şi deprinderi practice în domeniu, un comportament adecvat ...)

Numiţi 2 calităţi personale pe care le posedaţi şi pe care va puteţi sprijini în

Ascultă.

Răspund la întrebări.

Ascultă concluzia formulată de profesor.

4

Page 6: Proiect Lectie Original

bază: productivitate, calitate, siguranţă etc.

alegerea profesiei.Numiţi 2 deprinderi (abilităţi) ce trebuie dezvoltate pentru cariera ta.

5.Obţinereaperformanţei Elevii vor fi antrenaţi

într-o activitate în care au ocazia să pună în practică noile informaţii aflate la lecţie.

Fişa de lucru: BalanţaFiecare elev primeşte un desen cu o balanţă şi o listă cu câteva însuşiri: harnic, indiferent, calm, curajos, modest, sensibil, lent, ordonat, agresiv, prietenos, lăudăros, darnic, egoist, dezordonat, zgârcit. Fiecare elev trebuie să aleagă cuvintele care îl descriu cel mai bine şi să le aşeze pe talerul potrivit. Apoi vom discuta alegerile făcute.

Post-itFiecare elev îşi va lipi pe spate un post-it iar ceilalţi colegi vor scrie pe această hârtiuţă, meseria pe care ei o consideră ca fiind cea mai potrivită pentru colegul lor. La final profesorul va discuta cu fiecare elev despre ceea ce i-a fost scris pe post-it.

exerciţii

6.AsigurareaFeedback-ului

Elevii vor emite răspunsuri/opinii cu privire la problema propusă spre discuţie; răspunsurile vor fi dezbătute la nivelul grupului de elevi, accentuându-se răspunsurile corecte.

Discuţii

7.Evaluarea performanţelor

Vor fi apreciate răspunsurile cele mai deosebite, precum si elevii care s-au remarcat pe parcursul activităţii prin răspunsuri, primind note şi aprecieri.

8.Concluzii Oricare ar fi meseria aleasă de om, aduce satisfacţii pe plan spiritual dacă este făcută cu pasiune.

Meditaţie

5