Proiect Lectie Cl III

5
Proiect didactic Data: Clasa: a III a Propunător: Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale Naturii Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Subiectul: Aplicaţii – Adunarea şi scăderea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, cu trecere peste ordin; Tipul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor Scopul lecţiei: consolidarea deprinderilor de calcul cu numere naturale în concentrul 0 – 10 000 cu trecere peste ordin, în diferite situaţii, Obiective operaţionale: O1: să efectueze adunări şi scăderi cu trecere peste ordin, cu aşezarea termenilor în diferite poziţii; O2: să utilizeze corect noţiunile de limbaj specific matematic ; O3: să afle termenul necunoscut dintr-un exerciţiu de adunare sau scădere; O4: să rezolve probleme aplicând algoritmul învăţat; O5: să lucreze frontal, individual, în echipă pentru realizarea sarcinilor primite; O6: să gândească rapid, flexibil,creativ în soluţionarea sarcinilor; Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia şi demonstraţia, problematizarea, activitatea independentă Mijloace didactice: fişe, jetoane cu numere şi semne ale operaţiilor învăţate; Resurse - umane: elevii clasei, învăţătoarea, membrii Comisiei metodica a învăţătorilor; - spaţiale: sala de clasă; - temporale: 45 min.; - bibliografice: Curriculum Naţional - programe şcolare pentru învăţământul primar; Isar E.; Ailiesei A.; Condrea G., Culegere caiet de exerciţii şi probleme partea I , clasa a III a, Ed. Tehnopress, Iaşi, 2008; Neacşu, I., Metodica predării matematicii la clasele I – IV, EDP, Bucureşti, 2006 Petrovici C. Neagu M., Metodica predării matematicii în ciclul primar, PIM, Iaşi, 2006.

description

4

Transcript of Proiect Lectie Cl III

  • Proiect didactic Data: Clasa: a III a Propuntor: Aria curricular: Matematic i tiine ale Naturii Disciplina: Matematica

    Unitatea de nvare: Subiectul: Aplicaii Adunarea i scderea numerelor naturale n concentrul 0 10 000, cu trecere peste ordin; Tipul leciei: consolidarea cunotinelor Scopul leciei: consolidarea deprinderilor de calcul cu numere naturale n concentrul 0 10 000 cu trecere peste ordin, n diferite situaii, Obiective operaionale: O1: s efectueze adunri i scderi cu trecere peste ordin, cu aezarea termenilor n diferite poziii; O2: s utilizeze corect noiunile de limbaj specific matematic ; O3: s afle termenul necunoscut dintr-un exerciiu de adunare sau scdere; O4: s rezolve probleme aplicnd algoritmul nvat; O5: s lucreze frontal, individual, n echip pentru realizarea sarcinilor primite; O6: s gndeasc rapid, flexibil,creativ n soluionarea sarcinilor; Strategii didactice:

    Metode i procedee: conversaia, explicaia i demonstraia, problematizarea, activitatea independent

    Mijloace didactice: fie, jetoane cu numere i semne ale operaiilor nvate;

    Resurse - umane: elevii clasei, nvtoarea, membrii Comisiei metodica a nvtorilor; - spaiale: sala de clas;

    - temporale: 45 min.;

    - bibliografice:

    Curriculum Naional - programe colare pentru nvmntul primar; Isar E.; Ailiesei A.; Condrea G., Culegere caiet de exerciii i probleme partea I , clasa a III a, Ed. Tehnopress, Iai, 2008;

    Neacu, I., Metodica predrii matematicii la clasele I IV, EDP, Bucureti, 2006 Petrovici C. Neagu M., Metodica predrii matematicii n ciclul primar, PIM, Iai, 2006.

  • Secvenele leciei

    Ob.

    Coninutul instructiv-educativ al leciei Strategii didactice

    Evaluare Metode i procedee

    Mijloace

    didactice

    Forme de

    organizare

    1. Moment organizatoric

    Asigur climatul psihopedagogic adecvat desfurrii orei de matematic. Ordonez materialelenecesare i port discuii introductive.

    conversaia

    frontal Ev. capacitatea

    de organizare a

    elevilor;

    2. Verificarea cunotinelor nsuite anterior

    3. Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor

    O1

    O1

    Verific tema din punct de vedere cantitativ, iar elevii realizeaz urmtoarea munc independent: Ex. 7 pag. 32 Auxiliar Culegere caiet de exerciii i probleme , E. Isar, ed. Tehnopress, Iai, 2008. Verific oral munca independent, fac aprecieri. Verific tema calitativ dup or corectare pe caiet.

    Astzi, la ora de matematic vom efectua exerciii de adunare i scdere cu trecere peste ordin n concentrul 0 10 000; vom efectua probleme .

    Calcul oral - Elevii au pe banc foi albe plastifiate, iar rezultatele obinute la calculele orale le vor nota pe aceasta - pentru a observa dac toi elevii calculeaz corect oral. Aflai suma numerelor : 150 i 60; 66 i 7; 1350 i 85. Aflai diferena numerelor: 1000 i 15; 500 i 45; 9 000 i 7. Gsii numrul cu 84 mai mare dect 1 220. Gsii numrul cu 70 mai mic dect 5 000. La suma numerelor 1 450 i 300 adaug 250. Din suma numerelor 7 500 i 500 scade 40.

    - Fac aprecieri verbale;

    Activitate frontal

    Pe catedr sunt jetoane ce reprezint numere i semne de operaie (adunare / scdere). Va veni un elev s ia

    dou jetoane diferite, unul cu un numr, altul cu un semn al unei operaii nvate.

    conversaia

    munca

    independent

    exerciiul oral

    fi

    Frontal

    independe

    nt

    frontal

    individual

    Ev. capacitatea

    de a efectua

    exerciii independent;

    Ev. capacitatea

    de calcula

    corect, n gnd i repede un

    exerciiu;

    Ev. capacitatea

    de a utiliza corect

    limbajul specific

    matematic;

  • 4. Reactualizarea

    cunotinelor anterioare

    O2

    O5

    - Cum putei citi dac alturai aceste jetoane? De exemplu: 78 - cum putei citi aceste jetoane? (R: 78 minus; din 78 scdem; 78 micorat cu; 78 sczut cu). Aceste jetoane formeaz un exerciiu? De ce? Ce mai trebuie adugat? ( Se mai adaug un numr.) Cum trebuie s fie numrul adugat? Cum se numete n acest caz numrul 78? Dar cellalt numr? Rezolvai exerciiul. Ce reprezint numrul obinut?

    Un alt elev va veni i va lua de pe catedr alte dou jetoane, de data aceasta cu semnul +. Se poart o discuie asemntoare, evideniind limbajul specific matematic.

    ____

    Suma cifrelor unui numr de forma abc este 27. Care este suma cifrelor succesorului?

    Se scrie i se explic la tabl dac este cazul. - Fac aprecieri verbale;

    Calcul n scris

    Se mparte colectivul clase n trei echipe, fiecare echip avnd cte patru membri. Se mpart fie de lucru fiecrei echipe.

    Proba 1

    Calculeaz i f proba: 9 043 6 827 =

    5 897 + 124 =

    3 965 2 482 =

    2 735 + 5 496 =

    conversaia

    problematizar

    ea

    explicaia + demonstraia

    exerciiul

    Jetoane cu

    numere i semne ale

    operaiilor nvate

    frontal

    Ev. capacitatea

    de a coopera;

    Ev. capacitatea

    de a calcula cu

    numere cuprinse

    n concentrul 0 10 000;

    Ev. capacitatea

    de a afla un

  • O1

    O3

    O1

    O2

    O6

    ! ncercuiete cel mai mare numr obinut.

    Proba 2

    Afl termenii necunoscui , apoi ordoneaz-i descresctor.

    a + 881 =2 090 10 000 a = 6 795

    a - 92 =1 021 1 234 + a =4 321

    ! ncercuiete cel mai mic numr obinut.

    Proba 3 Vrsta personajelor n funcie de formularea dat se calculeaz vrsta fiecrui personaj. Vrsta Albei ca Zpada: Predecesorul numrului 20. (.......ani); Vrsta mamei vitrege: numrul cu 19 mai mare dect diferena numerelor 3 000 i 2 965. (...... ani); Vrsta piticului Mutulic: Numrul cu 1 938 mai mic 1 945. (...... ani); Vrsta vntorului: Este un numr mai mare dect 50 i mai mic dect 60, iar suma cifrelor este 8. (...... ani).

    ! ncercuiete rezultatele obinute.

    Proba 4 (problem)

    Membrii Fundaiei Ecologice Salvai pdurea au hotrt s mpduresc mai multe tereneri din Iai. Au pregtit 8 000 de puiei. 3254 erau puiei de strjar, cu 308 mai puin erau puiei de fag, iar restul puiei de tei. Care este numrul puieilor de tei ? Problema se rezolv la tabl cu plan de rezolvare. - Complicarea problemei ;

    ncercuiete rspunsul obinut.

    Exerciiul

    exerciiul

    rezolvare de

    probleme

    Fie de lucru pe

    echipe

    Fi de lucru

    Pe echipe

    pe echipe

    termen

    necunoscut al

    unei operaii;

    Ev. capacitatea

    de a efectua

    calcule

    matematice cu

    numere cuprinse

    ntre 0 10 0000;

    Ev. capacitatea

    de a rezolva

    probleme cu cel

    puin dou operaii;

  • O4

    O6

    - aprecieri verbale ;

    Verific lucrul pe echipe. Liderul fiecrei echipe va citi rezultatele pentru a se verifica. Se realizeaz punctajul echipelor i se stabilete ctigtoarea. n caz de egalitatea se va realiza proba de baraj. Care sunt numerele ncercuite ? Prezint jetoane cu numerele corecte obinute la exerciiile de pe fi. Un elev vine la tabl i va ordona cresctor numerele de pe jetoane. - ntoarcei jetoanele ! Ce cuvnt am obinut ? (ENGLISH) - Ce alte cuvinte putem ataa acestuia?

    conversaia

    problematizar

    ea

    Explicaia demonstraia

    jetoane

    frontal

    frontal

    5. Evaluare

    Se fac aprecieri individuale i generale i se noteaz elevii.

    conversaia

    frontal individual