PROIECT LECTIE CERAMICA

9
PROIECT DIDACTIC Data: Şcoal Gimnaziala.... Profesor: VLAD ANETA Obiectul: Educaţie tehnologică Clasa a VI- a Modulul: Materiale si tehnologii(lemn,textile,piele,ceramica) Subiectul :Recapitulare-Ceramica(materii prime si materiale;analiza de produs ;realizarea produselor) Tipul lecţiei- de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor şi depriderilor practice Locul de desfăşurare a lecţiei: cabinetul de Educaţie tehnologică Resurse de timp: 50 minute Obiectiv general: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor de a analiza si realiza produse simple din ceramica ; Competente specifice: la sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil: C1-sa grupeze obiecte din ceramica in diverse categorii de produse ;

Transcript of PROIECT LECTIE CERAMICA

Page 1: PROIECT LECTIE CERAMICA

PROIECT DIDACTIC

Data:

Şcoal Gimnaziala....

Profesor: VLAD ANETA

Obiectul: Educaţie tehnologică

Clasa a VI- a

Modulul: Materiale si tehnologii(lemn,textile,piele,ceramica)

Subiectul :Recapitulare-Ceramica(materii prime si materiale;analiza de

produs ;realizarea produselor)

Tipul lecţiei- de sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor şi depriderilor practice

Locul de desfăşurare a lecţiei: cabinetul de Educaţie tehnologică

Resurse de timp: 50 minute

Obiectiv general: sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor şi deprinderilor de a analiza si

realiza produse simple din ceramica ;

Competente specifice: la sfârşitul lecţiei fiecare elev va fi capabil:

♦ C1-sa grupeze obiecte din ceramica in diverse categorii de produse ;

C2-sa identifice materiile prime si materialele folosite pentru obtinerea produselor

ceramice;

C3-sa descrie principalele proprietati ale materialelor ceramice ;

C4-sa enumere principalele elemente intilnite in fisa de analiza a unui produs;

C5-sa analizeze un obiect din lut-ceramica ,intocmind fisa de analiza a produsului;

C6-sa precizeze operatiile tehnologice executate pentru obtinerea industriala a unor vase

ceramice

Metode şi procedee: coversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin

redescoperire;

Page 2: PROIECT LECTIE CERAMICA

Mijloace didactice: manualul, fişa de analiza individuală, pliante, imagini, etc

Organizarea activităţii: activitate frontală şi individuală;

Page 3: PROIECT LECTIE CERAMICA

Schema de recapitulare:

1.Materii prime si materiale din ceramica -provenienta

-clasificare

-proprietati

2.Analiza produselor din lut-ceramica -analiza unui produs din ceramica;

-fisa de analiza a produsului analizat;

3.Realizarea produselor din ceramica -precizarea operatiilor tehnologice

Page 4: PROIECT LECTIE CERAMICA

Desfăşurarea lecţiei

Nr.crt Etapele lecţiei Obv. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

procedee

Mijloace

didactice

Evaluare

1 Moment organizatoric-

-verifică prezenţa,

pregăteşte materialele

necesare

-se pregătesc pentru oră Conv.

2 Precizarea temei şi a

competentelor specifice

- -prezintă fişele de lucru, le

împarte elevilor, anunţă tema

şi competentele ce trebuiesc

îndeplinite

3 Actualizarea cunoştinţelor

şi completarea fişei de

lucruC1

-adresează întrebări şi

conduce conversaţia pentru a

grupa diverse obiecte din

ceramica in patru categorii

de produse

Răspund la întrebări apoi

completează pct.1 pe fişa

de lucru

Conv.

Problem.

Manualul,im

agini,fisa de

lucru

Ev.

individuala

C2

- solicită elevii să observe

diverse produse din ceramica

si sa identifice la aceste

produse materiile prime si

materialele folosite

-elevii observa produsele,

apoi completează punctul

2 din fisa de lucru cu

materiile prime si

materialele folosite.

Conv.

Problem.

Exerciţiul

Redesc.

Manualul,im

agini,fisa de

lucru

Ev.

individuală

C3

C4

-adresează întrebări pentru

descrierea proprietatilor

materiilor prime si

materialelor din ceramica

-adreseaza intrebari pentru

stabilirea elementelor din

-răspund la întrebări apoi

completează punctul 3 pe

fişa de lucru

-raspund la

intrebari ,analizeaza

Conv.

Descr.

Conv.

Problem.

Manual, fisa

de lucru,

Fisa de lucru

Cana

Ev.

Indiduală

Ev.

individuala

Page 5: PROIECT LECTIE CERAMICA

C5 fisa de analiza a unui produs

si cere elevilor sa analizeze

produsul ,,Cana’’

produsul si completeaza

punctul 4 pe fisa de lucru

Exercitiul

Redesc.

C6-adresează întrebări

referitoare la operatiile

tehnologice executate pentru

obtinerea industriala a unor

vase ceramice

-răspund la întrebări,

completează pct.5 pe fişa

de lucru, apoi explică şi

completează cu date

suplimentare cerinţele

fişei

Conv.

Explic.

Planşe,fisa

de lucru

Ev.

individuală

4 Aprecierea activităţii,

evaluarea şi notarea

-face aprecieri asupra

modului în care au fost

îndeplinite competentele,

cum au participat elevii la

oră, anunţă notele şi la

înscrie în catalog

-se autoevaluează Conv. Ev.

sumativă

Page 6: PROIECT LECTIE CERAMICA

Numele şi prenumele..........................................

FIŞA DE LUCRU

1.Observati urmatoarele obiecte din ceramica:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Grupati-le in urmatoarele categorii:

Obiecte de menaj Obiecte sanitare Produse pentru constructii Obiecte

decorative

2.Observati urmatoarele produse din ceramica:farfurii,cesti,ghivece,vaze.

Identificati materiile prime si materialele folosite:

-

-

-

-

-

Page 7: PROIECT LECTIE CERAMICA

3.Stabiliti prin sageti corespondentele dintre cele doua coloane:

putere lianta capacitatea de modelare

contractie rezistenta

plasticitate dimensiunile

4.Intocmiti fisa de analiza a produsului ,,CANA’’

5. Precizati operatiile tehnologice executate pentru obtinerea industriala a unor vase

ceramice.