Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

7
COLEGIUL NAȚIONAL GHEORGHE ROȘCA CODREANU, BÂRLAD PROIECT DIDACTIC DATA: 22.05.2013 PROFESOR: Stavarache Maria-Loredana DISCIPLINA: Limba şi literatura română CLASA: a XI – a G SUBIECTUL: Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război – Camil Petrescu (titlu, temă, structură şi personaje) TIPUL LECȚIEI: predare - învățare COMPETENȚE GENERALE: 1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situații de comunicare 2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor 3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare 4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situații de comunicare VALORI SI ATITUDINI · Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii · Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate · Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția şi valorile literaturii române · Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare şi a încrederii în propriile abilități de comunicare · Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalți COMPETENȚE SPECIFICE: 1

description

Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag

Transcript of Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

Page 1: Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

COLEGIUL NAȚIONAL GHEORGHE ROȘCA CODREANU, BÂRLAD

PROIECT DIDACTICDATA: 22.05.2013

PROFESOR: Stavarache Maria-Loredana

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

CLASA: a XI – a G

SUBIECTUL: Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război – Camil Petrescu (titlu, temă, structură și

personaje)

TIPUL LECȚIEI: predare - învățare

COMPETENȚE GENERALE:

1.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare

2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor

3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente culturale/literare

4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

VALORI SI ATITUDINI

· Cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii

· Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate

· Formarea unor reprezentări culturale privind evoluția și valorile literaturii române

· Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare și a încrederii în propriile abilități de comunicare

· Abordarea flexibilă și tolerantă a opiniilor și a argumentelor celorlalți

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Aplicarea cunoştinţelor de limbă în receptarea mesajelor orale şi scrise

2.1. Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate

2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiţia umană sau despre artă în texte literare, nonliterare sau

în alte arte

2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură

3.1. Identificarea şi explicarea relaţiilor dintre opera literară studiată şi contextul cultural în care a apărut

aceasta

4.1. Utilizarea tehnicilor şi strategiilor argumentative în situaţii de comunicare diverse (scrise sau orale)

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive: la sfârșitul activității didactice elevii vor fi capabili:

- să argumenteze încadrarea romanului într-un curent literar și în contextul epocii;

- să precizeze semnificația titlului romanului;

- să identifice tema romanului;

- să enumere personajele romanului;

1

Page 2: Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

- să cunoască structura romanului.

b) Afective:

- Să participe cu interes la actul comunicării;

- Să introducă noile cunoştinţe în propriul sistem de valori;

- Să dovedească receptivitate afectiv-intelectuală faţă de substanţa morală a romanului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) Metode și procedee: conversaţia euristică, explicaţia, lectura selectivă, dezbaterea, problematizarea,

lucrul cu manualul

b) Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală, în perechi;

Mijloace de învățământ și materiale didactice: - Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XI-a,

autori Adrian Costache, Florin Ioniţă, M.N. Lascăr, Adrian Săvoiu, Grup Editorial ART, 2006,

- fișe de lucru, prezentare PPT, tabla, textul romanului

c) Resurse: Romanul Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu

Capacitățile receptive normale ale elevilor;

Timp de lucru: 50 min.

d) Bibliografie:

- Emanuela Ilie, Elemente de didactica a literaturii române, Ed. Universității Al. I. Cuza, Iași, 2007

- Dumitru Micu, ,,În căutarea autenticității”, Ed. Minerva, București, 1992

- Nicolae Manolescu, ,,Arca lui Noe”, Ed. Gramar, București, 1998

- http://ro.wikipedia.org/wiki/Camil_Petrescu

- www.didactic.ro

2

Page 3: Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

DESFĂȘURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

1. Organizarea clasei: absențe, disciplină, pregătirea mijloacelor didactice și organizarea

colectivului de elevi pentru lecție.(1 min.)

2. Reactualizarea cunoștințelor anterioare (5 min.)

Elevii își amintesc concepţia lui Camil Petrescu despre roman, prezentată în articolele Noua structură şi

opera lui Marcel Proust şi De ce nu avem roman. Se reamintesc trăsăturile stabilite, fiind prezentate drept

caracteristici ale romanului modern, de analiză: interes pentru interiorul fiinţei umane; discurs la persoana I  ;

existenţa unui personaj-narator ; perspectivă narativă subiectivă ; nerespectarea succesiunii cronologice a

evenimentelor ; inovarea tehnicilor narative : fluxul memoriei involuntare, monologul interior, discursul

analitic, anticalofilismul.

3. Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor operaționale: (1 min.)

Se anunță titlul lecției și obiectivele operaționale ce se vor urmări pe parcursul desfășurării acesteia.

4. Desfășurarea activității (38 min.)

Se prezintă un material ppt pe baza căruia elevii vor completa Anexa 1 (Schema lecției) pe măsură ce

identifică soluțiile. Aceștia vor participa activ la lecție aducând completări de pe fișa de lectură pe care au

făcut-o acasă. Se solicit 2-3 elevi care să citească schemele realizate.

5. Evaluarea performanțelor (2 min.)

Se fac aprecieri asupra gradului de participare a elevilor la activitate şi se notează cei care au avut o

contribuţie considerabilă la desfăşurarea orei.

6. Tema pentru acasă (3 min.)

Se dă elevilor, ca temă pentru acasă, realizarea eseului structurat cu tema Modernitatea unui roman studiat,

având în vedere următoarele repere:

- precizarea sensului conceptului operaţional « roman modern » ;

- perspectiva narativă / viziunea în romanul ales ;

- construcţia subiectului şi a personajelor cu argumentări din textul romanului ;

- interpretarea, în context sau prin analogie, a citatului : « Să nu descriu decât ceea ce văd, ceea

ce aud, ceea ce înregistrează simţurile mele, ceea ce gândesc eu… » ( Camil Petrescu)

3

Page 4: Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

ANEXA 1

SCHEMA LECȚIEI

TITLUL:________________________________________________________________________________AUTORUL:______________________________________________________________________________SPECIA LITERARĂ ȘI CARACTERISTICILE:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ PERSPECTIVA NARATIVĂ:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________SEMNIFICAȚIA TITLULUI:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

TEMELE ROMANULUI.:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

STRUCTURA ROMANULUI:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ PERSONAJELE:__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________CITATE:Dumitru Micu, ,,În căutarea autenticității”:,,Vanitatea de a fi iubit de o femeie frumoasă devine la el stimulul pasiunii”,,Absolutul morții eclipsează absolutul iubirii”

Nicolae Manolescu, ,,Arca lui Noe”,,Dacă istoria e interesată de marile bătălii (…), romanul reflectă mai curând aspectele neglijate și neglijabile ale războiului: frigul, durerile de stomac, întâmplările comice și absurde […] contează mai mult pentru romancier, sunt adică mai autentice, decât planul complet al bătăliei.”

4

Page 5: Proiect Lb.romana Cls.a Xi-Ag a2 Inspectie

,,Nu Ela se schimbă (poate doar superficial, dându-și arama pe față, cum se spune, abia după căsătorie), ci felul în care o vede Ștefan. În acest caz putem afirma că singurele evenimente veritabile nu sunt acelea obiective, ci acelea din conștiința lui Gheorghidiu. Numai pe acestea le putem povesti fără riscul de a greși.”

5