Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

25
PROIECT DIDACTIC DATA: 26 martie 2012 CLASA: IA UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRUP SCOLAR TOPRAISAR INSTITUTOR:: CATANA LUSIANA ARIA CURRICULARĂ: LIMBA SI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ROMANA UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dialog despre mediul inconjurator SUBIECTUL: Sunetul si grupul de litere „ge,Ge’’ TIPUL LECŢIEI: mixta OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.4:sa distinga suntele si silabele intr-un cuvant dat; 2.4: sa integreze cuvinte noi in enunturi proprii;; 2.3: sa pronunte clar si corect sunetele si cuvintele; 3.6:sa citeasca in ritm propriu un scurt text cunoscut; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -COGNITIVE: O1- să distinga sunetul „ge”intr-o silaba data;

description

vbggfszgzedvgfsx

Transcript of Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

Page 1: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26 martie 2012CLASA: IAUNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRUP SCOLAR TOPRAISARINSTITUTOR:: CATANA LUSIANAARIA CURRICULARĂ: LIMBA SI COMUNICAREDISCIPLINA: LIMBA ROMANAUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Dialog despre mediul inconjuratorSUBIECTUL: Sunetul si grupul de litere „ge,Ge’’TIPUL LECŢIEI: mixta

OBIECTIVE DE REFERINTA:1.4:sa distinga suntele si silabele intr-un cuvant dat;2.4: sa integreze cuvinte noi in enunturi proprii;;2.3: sa pronunte clar si corect sunetele si cuvintele;3.6:sa citeasca in ritm propriu un scurt text cunoscut;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:-COGNITIVE: O1- să distinga sunetul „ge”intr-o silaba data; O2- să citeasca fluent,constient si coerent enunturi date;

O3- să aplice corect metoda analitica-sintetica in cuvinte si propozitii date; O4-sa ordoneze logic cuvinte in propozitii date;

-PSIHO-MOTORII: O5- sa scrie corect din punct de vedere grafic si ortografic grupul de litere “ge,Ge”;

Page 2: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

-AFECTIVE: OA-Dezvoltarea interesului pentru lectura.

RESURSE: umane- 19 elevi temporale- 45 minute

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee:de comunicare orala,conversative(conversatia),expozitive(explicatia),de explorare(observatia),de actiune reala(exercitiul),povestirea,jocul didactic,demonstratia.Mijloace didactice: planşe, fişe de exercitiu,laptop,retroproiector,ilustratii. Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE: Curriculum Naţional,Programe şcolare pentru

învăţământul primar, Bucureşti,1998; Ioan Cerghit,Curs de pedagogie

generala,Ed.Polirom Ana Lapovita,Vasile Molan,Îndrumător pentru

predarea abecedarului,Ed.Petrion. Marcele Penes,Invatam sa citim,clasa

I,Ed.Aramis Daniela Berechet,Maria Gardin,Limba

romana,Ed.Paralela 45.

Page 3: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

Momentelelecţiei

Ob.

Do-zare

Conţinutul activităţii

Strategia didactică

Evaluare

Metode şi

procedee

Forme

de organizare

Mijloace de

învăţare

1 2 3 4 5 6

1. Moment organizatoric

1-2’

Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.

conversatia

frontal

curenta

2.Reactualizareacunostintelor

.O4 10

Care a fost ultima noastra lectie?Cine a fost Nicolae Grigorescu?Care este cel mai cunoscut tablou al lui?Unde a copilarit el?

conversatia

frontalManual

OralaObservaresistematica

Page 4: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

3.Captareaatentiei

O3

5’

1-

Ce a admirat el de mic?Se citeste integral textul,in lant,selectiv.

Joc didactic:Alintam cuvintele! gard,gasca,gandac,galeata;Cauta cuvinte prietene!Nea,dar,doctor,,padure..Gaseste cuvinte certate!Gros,pleaca,,suparat,cald.

Se va prezenta un PPT despre viata lui George Enescu.( anexa 1) Cine a fost George Enescu?Reperati sunetul nou.In ce cuvant este prezent?Se desparte cuvantul in silabe folosind metoda analitico-sintetica,stabilindu-se numarul silabelor si al sunetelor.Integrati cuvantul

exercitiul

explicatia

observatia

povestirea

Metoda analitico-sintetica

exercitiu

frontal

TablouPortret

LaptopRetro-proiector

Aprecieri verbale

Orale

Page 5: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

4.Anuntareatemei si enuntarea obiectivelor

5.Dirijarea invatarii

O3

2’

15’

intr-o propozitie.Separam cuvantul nou in silabe si sunete folosind metoda analitico-sintetica.

Astăzi la limba română vom învăţa sunetul ge şi grupul de litere ge/GE. Pe parcursul celor două ore de limba română veţi găsi cuvinte care conţin sunetul ge, veţi citi cuvintele şi texte noi si vom scrie grupul de litere ge/Ge,precum si cuvinte care contin acest grup.

Voi cere elevilor sa intuiasca imaginea din manual,apoi se vor parcurge urmatoarele etape:

● Stabilirea propoziţiei;

l

explicatia

observatia

Conversatia

Frontal

Frontal

Individual

PlansaGrup de litere

ManualIlustratii

ObservareSistematica

ObservareSistematica

Page 6: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

Etapa grafica

O3

O5

15’

● Identificarea cuvintelor din propoziţie;

● Realizarea analizei şi sintezei fonetice a cuvintelor;

● Exersarea auzului fonematic – sunetul ge

Voi cere elevilor sa exemplifice cuvinte care incep cu sunetul ge.

Se va explica sunetul ge,asociind cu celelalte doua grupuri de sunete invatate(ce,ci),ca este redat prin doua litere.

Se prezintă planşa cu grupul de litere ge

Studierea grupului de litere ge/GE, intuirea şi descrierea lui pe planşă

Formarea de cateva cuvinte noi

exercitiul

demonstraţia

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Exercitiu

Individual

plansa

Alfabe-tar

ObservareSistematica

Page 7: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

O5

O3

12’

ce cuprind grupul ge,Ge la alfabetarul mare.

Elevii se pregătesc pentru a scrie .Se scrie grupul de litere ge/GE model pe tablă de către învăţător.- Câte sunete se aud când pronunţăm ge ?- Cu câte litere se redă în scris sunetul ge ?Exerciţii premergatoare pentru procesul scrierii:”Spalam manutele”;”Imitam ploaia”,”Cantam la pian”,Precizarea poziţiei corecte în bancă.Se face intuirea grupului de litere ge/GE scris de mână pe caietele speciale.

l

Conversatia

Observatia

Exercitiul

Frontal

Individual

Auxiliar

Manu

Aprecieri Verbale

Page 8: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

4.Asigurarea retentiei ai a transferului

5.Obtinerea

O3

O5

5’

Se scrie grupul de litere ge/GE pe tablă de către 2 –3 elevi.Sarcină de lucru (individuală)Elevii vor avea de scris pe caietele speciale:- un rând cu grupul ge (mic, de mână);- un rând cu grupul ge (mare, de mână);- de copiat cateva cuvinteÎn timp ce elevii lucrează se verifică tema.

Ora a II a: Se va intui imaginea din manual.- Ce observaţi în imagine ?- Ce fac copiii ?● Analiza intuitivă a textului.

- Care este titlul textului ?

Exercitiul

Exercitiul

Conversatia

Observatia

Exercitiu

Frontal

Grupe

Indivi

al

Manual

PlicuriCartona- Aprecie

Page 9: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

performantelor

O1

O2

O5

O3

10’

10

-Ce este textul ?

- Cu ce fel de literă s-a scris titlul textului ?- Din câte alineate este format textul ? ● Exersarea cititului pe baza procedeelor de lectură:- citirea textului (integral);- selectiv;- pe roluri.● Lectura model, realizată de învăţător● Iniţierea elevilor în povestirea textului:- formularea de răspunsuri corecte la întrebările puse de învăţător;- formularea de întrebări concordante propoziţiilor stabilite prin citire selectivă

Activitate pe grupe:

l

Exercitiul

Conversatia

Povestirea

Observatia

daual

Grupe

Grupe

se

TraistutaGhicitori

Biletele

Diplome

ri Verbale

Page 10: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

6.Evaluarea

7.Tema pentruacasa

1-2’

1-2’

● Explicarea activităţii: elevii vor fi împărţiţi în patru grupe; fiecare grupă va primi un plic în care sunt nişte cuvinte scrise pe cartonaşe● Sarcina de lucru: - ordonarea cuvintelor în propoziţii şi sublinierea grupului de litere din cuvinte(anexa 2)Sarcina de lucru:● Scrierea din memorie a propoziţiei formate în cadrul activităţii pe grupe.

ACTIVITATE TRANSDISCIPLINARĂ

● Concurs de ghicitori :”Traistuta cu ghicitori”

Se împart elevii în două grupe. Pentru fiecare grupă se

Exercitiul

Explicatia

Observatia

Individual

Aprecieri verbale

Page 11: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

delimitează pe tablă un spaţiu, pe care vor fi consemnate punctele câştigate.

Jocul va începe printr-o ghicitoare citită de conducătorul jocului (învăţătorul)

Echipa care va răspunde corect capătă dreptul de a alege biletul cu ghicitoarea din traista cu ghicitori.

Dacă o echipă nu găseşte răspunsul corect, se va cere răspunsul de la echipa adversă şi aceasta va primi punctul.(anexa 3)

Reguli:

- să coopereze în cadrul echipei;

- să respecte timpul pentru

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Page 12: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

răspuns: 5 secunde;

- se depunctează stările de indisciplină.

Echipa câştigătoare va fi recompensată cu aplauze şi se va striga de trei ori: Ura! Ura! Ura!

Se fac aprecieri generale si individuale asupra raspunsurilor elevilor.Se acorda diplome elevilor.

Se comunica tema pentru acasa.

Page 13: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie
Page 14: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

ANEXA 3:

GHICITORI

1.Parca-i o floare in zare

4.Cine se naste primavara

A invatat sa zboare!

Sub o dalba plapumioara.

(FLUTURELE)

(GHIOCELUL)

Page 15: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

2.Urecheat cu haine sure

5.Care floare

stă pe câmp şi în pădure

Parca-i soare?

(IEPURAŞUL)

(FLOAREA-SOARELUI)

3.Are zeci de ace groase, 6.O sageata de

carbune

Dar nu tese,nici nu coase. Zboara iute peste

lume!

(ARICIUL) (RANDUNICA)

Page 16: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

7.Turma mica,taratoare,

Pasti pomi,nu pe ogoare!

( OMIDA)

8.Voinicel cu cornisoare,

Umbla cu casa in spinare.

(MELCUL)

ANEXA 1:GEORGE ENESCU

Page 17: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

S-a nascut la Liveni,Dorohoi,in anul 1881.A fost compozitor,violonist,pianist,dirijor si pedagog roman.A studiat la Conservatorul din Viena,apoi la cel din Paris.A fost un exemplu pentru compozitorii romani.Opera lui cuprinde foarte multe lucrari,dintre care cele mai cunoscute sunt:”Poema romana”,”Rapsodia romana”.Se stinge din viata la Paris,in anul 1955.

Page 18: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie
Page 19: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

Ultima dorinta

Page 20: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie
Page 21: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

ANEXA 2:

Ordoneaza cuvintele date in propozitii :

1.fost,mare,George,compozitor,Enescu,un,a.

2.gemul,gutui,Gelu,place,ii,de,lui.

3.colega,Geta,este,mea.

Page 22: Proiect Didactic Lb.romana-preinspectie

4.Angela,cumparat,noua,o,geanta.