Proiect didactic lb.romana

18
PROIECT DIDACTIC Data: 28.03.2013 Clasa a II a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Prietenia Subiectul: „Mărul”de Mircea Sântimbreanu Tipul lecţiei: consolidarea şi sitematizarea cunoştinţelor Scopul: Exersarea citirii fluente, cursive şi expresive Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar (autor, titlu, personaje, fragmente). Cultivarea respectului pentru persoanele care preţuiesc prietenia. Obiective de referinţă: 3.4. – să citească în ritm propriu un text nou de mică întindere; 4.1. – să scrie corect cuvinte cu înţeles asemănător/opus Obiective operaţionale: O1- să citească corect, conştient şi cursiv textul O2 -să povestească oral fiecare fragment al textului O3 -să ordoneze enunţurile corespunzătoare desfăşurării întâmplărilor din text; O4- să modifice enunţurile corespunzătoare fragmentelor în titluri şi în întrebări; O5 -să scrie corect şi citeţ; O6 -să aleagă numai proverbele despre prietenie; O7- să scrie cuvinte cu sens opus şi cuvinte cu sens asemănător; O8- să completeze un text lacunar Data: 28.03.2013 Clasa a IV a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Jocul de-a primăvara Subiectul: „Un joc nou” de Călin Gruia Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor Scopul: dezvoltarea gândirii critice şi a atenţiei elevilor, dezvoltarea

description

Proiect didactic la lb.romana -invatamant simultan clasele a II a si a IV a

Transcript of Proiect didactic lb.romana

Page 1: Proiect didactic lb.romana

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.03.2013

Clasa a II a

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Prietenia

Subiectul: „Mărul”de Mircea Sântimbreanu

Tipul lecţiei: consolidarea şi sitematizarea

cunoştinţelor

Scopul: Exersarea citirii fluente, cursive şi expresive

Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar

(autor, titlu, personaje, fragmente).

Cultivarea respectului pentru persoanele care

preţuiesc prietenia.

Obiective de referinţă:

3.4. – să citească în ritm propriu un text nou de

mică întindere;

4.1. – să scrie corect cuvinte cu înţeles

asemănător/opus

Obiective operaţionale:

O1- să citească corect, conştient şi cursiv textul

O2 -să povestească oral fiecare fragment al textului

O3 -să ordoneze enunţurile corespunzătoare

desfăşurării întâmplărilor din text;

O4- să modifice enunţurile corespunzătoare

fragmentelor în titluri şi în întrebări;

O5 -să scrie corect şi citeţ;

O6 -să aleagă numai proverbele despre prietenie;

O7- să scrie cuvinte cu sens opus şi cuvinte cu sens

asemănător;

O8- să completeze un text lacunar

Data: 28.03.2013

Clasa a IV a

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Jocul de-a primăvara

Subiectul: „Un joc nou” de Călin Gruia

Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea

cunoştinţelor

Scopul: dezvoltarea gândirii critice şi a atenţiei

elevilor, dezvoltarea limbajului, dezvoltarea capacităţii

de a descoperi , de a extrage informaţiile utile din text.

Obiective de referinţă:

3.4. – să citească în ritm propriu un text nou de

mică întindere;

Obiective operaţionale:

O1-să citească cursiv, conştient şi corect textul;

O2-să desprindă mesajul textului răspunzând la

întrebările referitoare la conţinutul textului;

O3-să stabilească caracteristicile unui text în

proză( titlu, autor, timpul, spaţiul, personajele);

O4-să stabilească succesiunea logică a evenimentelor

întâmplării;

O5-să emită judecăţi de valoare prin care să

argumenteze cauzele şi efectele întâmplării din text;

O6-să explice comportamentul şi atitudinile prezentate

O7- să caracterizeze un personaj pe cele 4 axe propuse;

Page 2: Proiect didactic lb.romana

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,

munca independentă, jocul didactic, povestirea

Material didactic: ghicitori, fişe de lucru, manual

Forma de organizare: frontală, individuală

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul,

munca independentă, povestirea

Material didactic: ghicitori, fişe de lucru,

imagini,,manual

Forma de organizare: frontală, individuală

Page 3: Proiect didactic lb.romana

SCENARIU DIDACTIC

Momentele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ al lecţiei Metode şi procedee

1.Moment

organizatoric

-Pregătirea celor necesare pentru

oră

-Stabilirea ordinei şi a disciplinei

în sala de clasă;

-Pregătirea celor necesare pentru

oră

-Stabilirea ordinei şi a disciplinei

în sala de clasă;

conversaţia

2. Captarea

atenţiei

Se propun elevilor nişte ghicitori. Descoprind răspunsul la ghicitori,

de fapt descoperă obiectul în spatele căruia se află nişte plicuri. În

aceste plicuri se află nişte imagini cu personajele textelor propuse.

Conversaţia

explicaţia

3.Enunţarea

temei şi a

obiectivelor

Se precizează elevilor că se va

discuta textul “Mărul” de Mircea

Sântimbreanu.

Scriem titlul la tablă şi în caiete.

Se precizează elevilor că se va

discuta textul “Un joc nou”de

Călin Gruia.

Scriem titlul la tablă şi în caiete.

Conversaţia euristică

4. Dirijarea

învăţării

Activitate directă

Deschidem manualul la pagina

74.

Voi citi lecţia model, apoi vom

citi în lanţ, selective, pe roluri.

Alcătuim oral propoziţii cu

cuvintele necunoscute şi vom

răspunde oral la întrebări.

Activitate independentă

Elevii primesc o fişă de lucru în

care trebuie să completeze un

text lacunar şi să identifice titlul

textului, autorul şi personajele.

(anexa 1)

Activitate directă

Se povesteşte fiecare fragment

oral.

Pe flipchart sunt scrise

Activitate independentă

Elevii citesc în gând textul de

două ori.Apoi, vor completa o

fişă de lucru. Elevii au de alcătuit

o listă de întrebări (Cine?, Ce?,

Unde?, Când?, De ce?apoi vor

găsi răspunsuri la întrebările

date.

Activitate directă

Se citeşte textul model de către

învăţător.

Se citeşte cu intonaţie textul în lanţ şi selectiv.

Se alcătuiesc oral propoziţii cu

cuvintele necunoscute.

Se verifică fişă de lucru. (anexa 1

Activitate independentă

Elevii primesc o fişă de lucru..

(anexa 2). Se citesc oral sarcinile

Conversaţia euristică

Munca independentă

explicaţia

exerciţiul

munca independentă

exerciţiul

munca independentă

exerciţiul

explicaţia

munca independentă

Page 4: Proiect didactic lb.romana

propoziţiile corespunzătoare

fragmentelor , dar ele sunt

amestecate.

1Erau patru prieteni.

2 Prietenii băiatului au

îmbătrânit.

3 Biatul a ajuns şcolar.

4 Băiatul le arată prietenilor

abecedarul.

Se cere elevilor să le ordoneze

corect.

Activitate independentă

Scriu planul de idei pe caiete.

Activitate directă

Se povesteşte textul oral.

de lucru pentru a clarifica

eventuale nelămuriri

Elevii numesc personajul

principal al textului, apoi vor

completa fişa primită,realizându-

se astfel caracterizarea lui.

Activitate directă

Voi cere elevilor să prezinte

caracterizarea, pe scurt,a

personajului principal, folosindu-

se de ceea ce au completat în fişă

Elevii vor ordona ideile

principale ale textului pentru a

corespunde desfăşurării actiunii.

Se povesteşte textul oral.

Activitate independentă

Scriu ideile principale în caiete.

5.Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Se realizează printr-un joc didactic. Se împarte colectivul claselor în patru grupe(trei grupe clasa a II a şi o grupă clasa a IV a). Fiecare grupă va alege exerciţiul pe care îl va avea de rezolvat. Dacă vor rezolva corect vor primi la final recompense. Prima grupă va avea de lipit în faţa câinelui oase. Pe ele vor scrie proverbe despre prietenie pe care le aleg dintr-o listă. (Anexa 1)A doua grupă trebuie să lipească mere într-un coş după ce scriu cuvinte cu sens asemănător.( Anexa 2)A treia grupă lipesc rechizitele pe ghiozdanul băiatului după ce scriu cuvinte cu sens opus.(Anexa 3)

A patra grupă identifică faptele reale şi ireale din text, completează

cu sfaturile primite de Marina de la ploaie, ceas şi rândunică, şi scriu

ce au învăţat din această lectură.(Anexa 4)

Povestirea

Exerciţiul

Page 5: Proiect didactic lb.romana

6. Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri asupra modului

în care elevii au rezolvat

sarcinile de lucru.

Se fac îndrumări referitoare la

sarcinile de învăţare.

Se dă tema pentru acasă.

Se fac aprecieri asupra modului

în care elevii au rezolvat sarcinile

de lucru.

Se fac îndrumări referitoare la

sarcinile de învăţare.

Se dă tema pentru acasă.

conversaţia

Page 6: Proiect didactic lb.romana

Anexa 1 clasa a II aFişă de lucru

1).Completaţi textul următor:

Cu vremea, piticului i se desprinsese __________________ . Câinele îşi ___________

dinţii. ______________ aproape că se uscase. Mai avea doar o creangă _____________ şi un măr

_____________. Îmbătrâniseră.

Doar _____________ crescuse _____________.

2).Completează:

Proverbul potrivit:

Titlul:

Personajele:

Autorul:

Page 7: Proiect didactic lb.romana

UN JOC NOU,Calin Gruia

DE CE?CÂND?

CINE?

UNDE? CE?

ANEXA 1 – explozie stelarăClasa a IV a

Page 9: Proiect didactic lb.romana

Anexa 1 JocAlegeţi din următoarea listă de proverbe doar pe cele care se referă la prietenie.Transcrieţi-le pe oase şi lipiţi-le în faţa câinelui.

Bătrâneţea şi trecerea timpului ne învaţă de toate.

Prietenul la nevoie de cunoaşte.

Nicio avere nu-I mai bună decât prietenul cel bun.

Răbdarea e cea mai bună doctorie.

Străin se simte cel care nu are prieteni.

Ajuţi tu, te ajută şi alţii pe tine.

Pentru unii cartea este o comoară, pentru alţii o povară.

Omul cu răbdarea trece chiar şi marea.

Cartea e o comoară nepreţuită.

Mai bine un duşman, decât un prieten fals.

Page 10: Proiect didactic lb.romana

Anexa 2 JocScrieţi pe mere cuvinte cu sens asemănător apoi lipiţi-le în coş.

amic

ascultătoria se da de-a dura

ciufulitelev

I s-au ros dinţii

Page 11: Proiect didactic lb.romana

Anexa 3 JocScrieţi pe rechizite cuvinte cu sens opus apoi lipiţi-le pe ghiozdanul băiatului.

duşmana întineri

nou

închisă

ascultător

în faţă

Page 12: Proiect didactic lb.romana

ANEXA 4 JocFIŞĂ DE LUCRU

1. Scrie în tabelul de mai jos, faptele reale şi cele ireale din lectura citită.

Ce este adevărat(real) Ce este imaginar(ireal)

2. Alege sfaturile primite de Marina şi trece-le în cele trei coloane:

Ploaia Ceasul Rândunica

3.Ce învăţăm din lectură:a)……………………………………………………………………………………b)……………………………………………………………………………………

Page 13: Proiect didactic lb.romana

Şcoala Gimnazială Dăeşti

Structura Şcoala Primară Sâmbotin

Limba română/ Limba română

Prof.înv.primar Ciornohac Cosmina