Proiect Lb. Romana Braniste Paula

12
Proiect didactic Data: 20.05.2012 Şcoala: Gimnazială Nr. 25, Galaţi Clasa: a IV-a A Propunător :Branişte Paula Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: “Călătorii şi aventuri” Subiectul: Părţi secundare de propoziţie -,,Atributul şi complementul” Tipul lectiei: recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe Obiective de referinţă: dezvoltarea capacităţii de a opera cu structuri gramaticale morfologice şi sintactice diverse; activizarea vocabularului şi dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă, fluentă, în propoziţii logice; crearea unor situaţii de comunicare ce presupun utilizarea corectă a părţilor de vorbire şi de propoziţie studiate . Obiective operaţionale : a) cognitive: O 1 - să definească părţi de propoziţie studiate; O 2 - să recunoască atributul şi complementul în enunţuri date; O 3 – să analizeze sintactic şi morfologic părţi de propoziţie; O 4 - să citească corect, fluent, expresiv, adoptând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie; O 5 - să completeze enunţuri lacunare după cerinţe enunţate; O 6 - să realizeze corect acordul între diferite părţi de propoziţie; O 7 - să se exprime corect, cursiv, în propoziţii logice;

Transcript of Proiect Lb. Romana Braniste Paula

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: 20.05.2012coala: Gimnazial Nr. 25, GalaiClasa: a IV-a A Propuntor :Branite PaulaAria curricular: Limb i comunicare

Obiectul: Limba i literatura romn

Unitatea de nvare: Cltorii i aventuriSubiectul: Pri secundare de propoziie -,,Atributul i complementul

Tipul lectiei: recapitulare i sistematizare de cunotineObiective de referin:

dezvoltarea capacitii de a opera cu structuri gramaticale morfologice i sintactice diverse;

activizarea vocabularului i dezvoltarea capacitii de exprimare corect, fluent, n propoziii logice;

crearea unor situaii de comunicare ce presupun utilizarea corect a prilor de vorbire i de propoziie studiate .

Obiective operaionale :

a) cognitive:

O1 - s defineasc pri de propoziie studiate;

O2 - s recunoasc atributul i complementul n enunuri date;

O3 s analizeze sintactic i morfologic pri de propoziie; O4 - s citeasc corect, fluent, expresiv, adoptnd intonaia impus de semnele de punctuaie;

O5 - s completeze enunuri lacunare dup cerine enunate;

O6 - s realizeze corect acordul ntre diferite pri de propoziie;

O7 - s se exprime corect, cursiv, n propoziii logice;

O8 - s transforme propoziii simple n propoziii dezvoltate prin adugarea unor expresii i cuvinte cu funcie de pri secundare; b)psihomotorii:O9 - s mnuiasc corect mijloacele auxiliare folosite; c)afective: O10 - s-i exprime tririle afective prin redactarea unei compuneri;O11 - s manifeste spirit de iniiativ i cooperare n cadrul grupului.1

Strategia didactic:

Metode i procedee: conversaia, exerciiul, obsevaia, explicaia, analiza, metoda ciorchinelui, munca n echip, munca independent, jocul didactic, aprecierea verbalForme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Mijloace de nvtmnt: plane, fie de lucru, videoproiector, material ppt

Durata leciei: 50 minute

Locul de desfurare: sala de clas

Bibliografie :

1. Iordchescu, C., Exerciii de limb romn pentru clasele II- IV,

Ed. Carminis, Piteti, 2007;

2. Lovin, I., Ilinca A., Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar

primar , Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2001;

Momentele lecieiOb. opActivitatea propuntoruluiActivitatea elevilorStrategia didacticEvaluare

Metode i procedeeMijloace de nvmntForma de organizare

Moment organizatoric

2 min.Se asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.

Elevii pregtesc manualele, caietele instrumentele de scris.frontal

Verificarea temei 4 min. Sunt verificate cantitativ temele efectuate acas n timpul verificrii temei elevii vor primi o fi (Anexa 1) pe care o vor studia i o vor rezolva.Rezolv fia de lucru.Prezint modul n care au lucrat exerciiile din fia de lucru, apoi selectiv, tema pentru acas. Exerciiul

Munca independentcaiete de teme

fieindividualevaluare continu

Reactualizarea cunotinelor dobndite n leciile anterioare

3 min. Reactualizarea cunotinelor se va face cu ajutorul metodei ciorchinelui. Se va prezenta elevilor o plan asemntoare cu fia lor (Anexa 2). Se cere elevilor s compleze schema selectnd rspunsurile potrivite. Sunt ateni la ntrebri, selecteaz cuvintele potrivite completnd ciorchinele att la tabl ct i pe fiele proprii.metoda ciorchinelui

exerciiul

fie

plana didacticfrontalevaluare continu

Captarea ateniei

4 min. Captarea ateniei se va realiza cu ajutorul unei plane didactice ce conine un aritmogrif (Anexa 3). Se vor proiecta pe ecran enunuri care vor ajuta la rezolvarea acestuia. Pe verticala A-B se va obine cuvntul CONSOLIDARECitesc enunurile i descoper fiecare cuvnt de pe aritmogrif.exerciiulplana didactic

videoproiector

material pptfrontalevaluare continu

observarea sistematic a elevilor

Anunarea temei i a obiectivelor propuse

2 min. Dupa desprinderea cuvntului cheie al aritmogrifului, elevii sunt anunai c vor participa la o lecie de recapitulare a prilor secundare de propoziie nvate, ei trebuind s le recunoasc n diferite enunuri, s le marcheze, s completeze propoziii lacunare dup ntrebri date , s analizeze sintactic i morfologic cuvinte evideniate, s dovedeasc creativitate n toat activitatea lor. Se scrie titlul leciei pe tabl.Sunt ateni .

Elevii scriu titlul leciei pe caiete.

conversaiafrontalobservarea sistematic a elevilor

Dirijarea nvrii

26 min.O1O2O3O4O5O6O7O8O9

O10

Se propun elevilor cteva exerciii care se vor afla pe o fi de lucru (Anexa 4), ns se vor proiecta i pe ecran :

1. s recunoasc prile de propoziie subliniate n enunuri date, pe care s le noteze codificat ; 2. s completeze enunuri, tinnd cont de ntrebrile date;Se va prezenta elevilor un enun, cerndu-li-se s identifice prile de propoziie, s analizeze atributul i complementul, apoi s realizeze schema liniar a acestuia.. Citesc enunurile, recunosc prile de propoziie subliniate pe care le codific, completeaz enunurile dup cerinele enunate. Elevii lucreaz att la tabl, ct pe fie.

Citesc enunul, l scriu pe caiet, identific analizeaz prile de propoziie cerute, realizeaza schema liniara. conversaia

explicaia

exerciiul

analiza gramaticalvideoproiector

material ppt

fiecaiete

frontal

individual

evaluare formativ-continu

Obinerea performanei 7 min.O11

Se propune elevilor s realizeze o compunere- descriere, fiecare echip avnd alt sarcin de lucru (Anexa 5): Echipa 1.- realizarea introducerii -completarea unor enunuri su subiecte potrivite

Echipele 2, 3, 4- realizarea cuprinsului, avnd drept sprijin enunuri pe care trebuie s le dezvolte, adugnd atribute i complemente;

Echipa 5- realizarea ncheierii- ordonarea unor cuvinte/ expresii ntr-un enun logic i marcarea predicatului.Se citete i se discut modul de realizare al compunerii.

Sunt ateni la explicaii.i mpart rolurile n echip: scriitorul, cap limpede, pictorul, monitorul, curierul, prezentatorul.

Lucreaz respectnd cerinele enunate.

Citesc compunerea, particip activ la discuie.explicaia

jocul didacticmunca n echip ecusoane cu rolurile elevilor in cadrul echipei

fie de lucrupe echipe

evaluare formativ

ncheierea leciei

2 min. Se precizeaz elevilor tema pentru acas. Elevii noteaz tema n caiete.

Se fac aprecieri verbale generale i individuale asupra comportamentului i asupra participrii elevilor la lecie.

Sunt notai elevii care au participat activ la lecie.

Elevii sunt ateni.Noteaz tema.frontalaprecierea verbal

observarea sistematic a elevilor