Proiect IV Decalogoameni

download Proiect IV Decalogoameni

of 9

Transcript of Proiect IV Decalogoameni

Proiect didactic

Proiect de lecie

Data:

Clasa: a IV-a A

Profesor: Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial, nr.145, Bucureti.Disciplina: Religie

Aria curricular: Om Societate

Unitatea de nvare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile SaleConinutul nvrii: Decalogul datoriile fa de aproapele

Tipul leciei: dobndire de cunotine

Scopul leciei: nsuirea normelor morale din Decalog; cultivarea sentimentului de iubire fa de DumnezeuObiectiv cadru:- cunoaterea nvturilor Sfintei Scripturi, a tradiiilor religioase i a Istoriei BisericiiObiective de referin:- s cunoasc Decalogul i s aplice nvturile n via; - s cunoasc binele i rul i s promoveze binele conform poruncilor divine date de Dumnezeu.

Obiective operaionale

a) cognitiv-formative:

O1. s explice semnificaia cretin a ultimelor ase porunci;

O2. s identifice n leciile studiate cazuri de respectare / nerespectare a poruncilor divine;

O3. s argumenteze necesitatea respectrii tuturor poruncilor pentru viaa individual, de grup i social;

O4. s ordoneze poruncile n ordinea dat de Dumnezeu;

O5. s recunoasc n diverse situaii respectarea / nerespectarea unei porunci.b) afectiv-atitudinale:

- s adopte o atitudine evlavioas n timpul rugciunii;

- s participe activ i contient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- s execute corect semnul Sfintei Cruci.

- s pstreze corect poziia n banc.

Curriculum

- nucleu: Decalogul datoriile fa de aproapele;- extins: Iubirea lui Dumnezeu prin respectarea poruncilor Sale. Strategia didactic

1. Metode de nvmnt: inductiv, deductiv, analitic.

2. Resurse procedurale: exerciiul, conversaia, explicaia, lectura explicativ, organizatorul grafic comparativ, jocul didactic, observarea dirijat, meditaia religioas.

3. Resurse materiale: ilustraii sugestive, fie de lucru.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activitii: frontal, individual, pe grupe.

6. Evaluare: continu.

7. Principii didactice: - specifice: hristocentric - intuiiei, sistematizrii i continuitii cunotinelor, accesibilitii, nvrii active i contiente, nsuirii temeinice a cunotinelor, imbinrii teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Naional2. Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.

3. Opri, Dorin, Metode active de predare-nvare, Editura Sfntul Mina, lai, 2006.

4. Manual de religie, cls. a IV-a, Editura euristica, lai, 2013.

5. Ghid de proiectare didactic, cls.I-IV, Editura Sfntul Mina, lai, 2002.

6. Pr. Prof. Univ. Dr. ebu, Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

7. Mladin, Mitr. Nicolae, Teologie moral ortodox, vol. I, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1979.

8. Adrian Chiaga, S nvm religie. Culegere de jocuri i exerciii cretin - ortodoxe, cls. I IV, Editura Andreas, 2013.9. Primvara credinei, Editura Sf. Mina, Iai, 2007.Desfurarea leciei

Nr.

crt.Etapele leciei

Activitatea profesoruluiActivitatea elevuluiObs.

01234

1.Momentul organizatoric

- Salutul- Rugciunea

- Notarea absenelor

- Pregtirea pentru nceperea orei- Salutul

- Rugciunea

- Pregtirea pentru nceperea orei

2.Reactualizarea cunotinelor

- Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:- Ce nseamn cuvntul porunc?- La cine se refer aceste reguli?- Care sunt datoriile noastre fa de Dumnezeu? Explicai!

- Elevii rspund: ordin, regul care trebuie respectat. ca s-i ajute pe oameni s deosebeasc binele de ru; s tie cum s se comporte n via pentru a fi binecuvntai de Dumnezeu.

la Dumnezeu i la aproapele nostru. - S ne nchinm numai lui Dumnezeu, Creatorul lumii!- S nu ne facem idoli!

- s-L cinstim pe Dumnezeu!

- S cinstim ziua de Duminic!

3.Captarea ateniei

- Precizare: Prin cunoaterea i respectarea celor patru porunci ne dovedim iubirea fa de Dumnezeu. Deoarece, dup cum spune Sfntul Apostol Pavel, Credina fr fapte este moart., iubirea de Dumnezeu este indisolubil legat de iubirea fa de oameni. Iar iubirea fa de oameni o dovedim prin cunoaterea i respecterea urmtoarelor ase porunci ale Decalogului.

- Elevii ascult cu atenie.

4.Anunarea titlului leciei

- Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei: Decalogul datoriile fa de aproapele.- Se precizeaz obiectivele leciei.- Elevii noteaz data i titlul leciei n caiete.

5.Dirijarea nvrii

- Coninutul leciei va fi prezentat n format Power Point dup urmtorul plan de idei:1. Autorul Decalogului.2. Cele ase porunci.

3. Explicarea fiecrei porunci.4. Personaje biblice ce au respectat sau au nclcat poruncile. - Pe parcursul prezentrii elevii vor fi implicai activ, fiind solicitai s recunoasc i s identifice n imagini elementele de coninut, fcnd apel la cunotinele nsuite anterior. Prezentarea P.P. poate fi nlocuit cu setul de plane Decalogul, de la Editura Sfntul Mina.- Elevii ascult cu atenie explicaiile profesorului i rspund ntrebrilor.

6.Generalizarea

- Se citete povestirea Satul fr reguli, pentru a se evidenia necesitatea existenei unor reguli de comportament n societate.- Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:

- Ce nvtur desprindem din aceast povestioar?

- Ce reguli au cerut oamenii s fie reintroduse n acel sat?

Precizare: Regulile pe care oamenii le-au reintrodus pentru a putea tri n bun nelegere au fost date cu mult timp n urm de Dumnezeu.

- Elevii ascult cu ateniei rspund:

...nu putem tri n mod civilizat fr respecta nite reguli. ... copiii s asculte de prini, prinii s-i iubeasc copiii, s nu-i fac ru unul altuia, s nu fure s spun adevrul. - Elevii ascult cu atenie.

7.Dirijarea nvrii pentru obinerea performanelor

Se cere elevilor s rezume fiecare porunc la un singur cuvnt, pe care le vor identifica prin rezolvarea fiei de lucru (*).- Elevii rspund solicitrilor:

8.Asigurarea feed-back-ului i evaluarea performanelor- Se solicit elevilor mprii n 2 grupe s rezolve cerinele din fiele de lucru, prin joc didactic: Cutiua cu porunci. Profesorul va insista asupra importanei beneficiilor activitii pe grupe.- Se discut modul de rezolvare a cerinelor prin intermediul liderilor de echipe. Liderii vor fi ncurajai s prezinte greutile i punctele forte ale lucrului n echip.- Rspunsurile finale vor fi afiate.- Cerinele vor fi rezolvate n cadrul grupurilor, liderii vor raporta rezolvrile i se vor stabili rspunsurile finale.

9.Aplicarea

- Se explic elevilor necesitatea mplinirii tuturor poruncilor, plecnd de la citatul Iacov 2,10: Cine va pzi toat legea, dar va grei ntr-o singur porunc, s-a fcut vinovat fa de toate poruncile!. - Se solicit elevilor s argumenteze cu exemple din viaa de colar, de exemplu, ce se ntmpl cnd i ntrerupi colegul la ora de matematic, pentru c nu ai creion. Rezultatul: neatenie la explicaii, dificulti n cadrul grupului de elevi i n realizarea temelor.- Elevii dau variante de rspunsuri.

10.Asigurarea transferului

- Se fac aprecieri generale i individuale privind pregtirea elevilor pentru lecie i implicarea lor n predarea noilor cunotine.- Rugciunea.

- Salutul.- Elevii ascult cu atenie.- Rugciunea.

- Salutul.

Satul fr reguli Lumea din sat era stul de reguli. Totul era prescris: Cnd era trezirea, cnd trebuia s se mearg la serviciu, cnd era zi de duminic i zi de lucru. Pentru elevi era prescris cnd ncepe coala, c trebuie s aib asupra lor o batist i s-i spele acas dinii. Existau reguli de circulaie, reguli de cntat la pian. Erau ntr-adevr multe prescrieri i oamenii au hotrt ca de azi nainte s nu mai fie valide aceste reguli. Prea frumos. coala, firete, era goal pentru c toi copiii au mers la baie; lumea a scos mesele n strad cci acolo btea soarele; tinerii au deschis la maximum casetofoanele i le-au lsat s funcioneze zi i noapte; cnd Peter a ieit din ap, n-a mai gsit pantalonii. I-a luat Claudiu. Nu mai sunt reguli, strig el i fugi de acolo; Maia o gsi n camera sa pe micua Erica de la etajul de deasupra. Tocmai voia s-i strice ppua. Ce faci aici, Erica?. Nu mai sunt reguli, spuse micua, lu ppua i fugi din camer. Am fost la coal, spuse Paul. S nu m mini!, strig tatl. Nu mai sunt reguli. Deci nu am minit. Cnd oamenii voiau s doarm nu puteau din cauza muzicii glgioase. Muli nu mai gseau banii la locul lor; copiii dormeau unde apucau; mainile claxonau pe strad fr rost, stricau msuele care stteau pe strad. Unde sunt copiii? Cine a stricat msua mea? Unde-mi sunt banii? Unde e poliia?. Dar la numrul de telefon de la poliie nimeni nu ridica receptorul. Cci dac nu exist reguli, nu mai e nevoie nici de cineva care s-i apere. nc n acea noapte ncepur s sune clopotele bisericii. Lumea s-a adunat, iar unul a spus: Aa nu se mai poate tri. Nu, aa nu mai putem tri, spuser i ceilali. Ne trebuie reguli, strig unul. Da, vrem din nou reguli, strigar cu toii. ncepur s fac din nou reguli. Copiii s asculte de prini. Prinii s-i iubeasc copiii. Nu e voie s faci ru unul altuia. Nu e voie s se fure. Trebuie s se spun adevrul, n concluzie, s se in cont de cele 10 porunci date de Dumnezeu. Vrem aceste porunci, spuser cu toii i merserlinitii la casele lor.

Fi de lucru 1. Identificai n tabelul de mai jos, pe orizontal i pe vertical, cuvinte care se refer la poruncile Decalogului. Colorai cu rou cuvintele ce se refer la fapta rea.IMINCIUNAV

NIIPRINI

VHOIEUURA

IZECEIDOL

DE SFRNATA

IIDUMINICA

EIUBIREH AR

Joc didactic: Cutiua cu porunci***Indicaii pentru cadrul didactic: Decupeaz fiecare ndemn, apoi introdu bileelele ntr-o cutie de bijuterii artizanal ( sunt necesare 2 cutii cu ndemnuri). Fiecare grup va lipi ndemnul pe o coal A4 colorat, sub porunca ce i corespunde. Liderii vor ncuraja colaborarea n cadrul echipei, exprimarea opiniilor personale i negocierea.S iubim i s spunem numai adevrul!S nu ne nsuim lucrurile ce nu ne aparin!

S-i cinsteti prinii, s-i ajui i s te rogi pentru ei!

S fim cumptai!

S respeci viaa, integritatea i sntatea aproapelui i a ta!

S nu doreti ceea ce are aproapele tu i s nu-l invidiezi pentru

darurile sale!Lipete aici!

Decalogul datoriile fa de aproapelePorunca 5: ............................................

Lipete aici .................................................................Porunca 6: .............................................

Lipete aici .................................................................

Porunca 7: .............................................

Lipete aici ..................................................................

Porunca 8: .............................................

Lipete aici ..................................................................

Porunca 9: ................................................

Lipete aici ......................................................................

Porunca 10: ...............................................

Lipete aici ........................................................................