Proiect Gr Mica

6
GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT “PINOCHIO” BACAU CABINET DE PSIHOLOGIE SCOLARA PROIECT DE LECTIE DATA: 21.02.2013 CLASA : Grupa mica GRADINITA : GRADINITA PP PINOCHIO BACAU PROPUNĂTOR : Profesor consilier scolar Lacramioara Tudor MODULUL TEMATIC –Autocunoastere si dezvoltare personala TIP DE INTERVENTIE : terapii specifice si de compensare - ludoterapie ; OBIECTIV CADRU :  Formarea elementelor atitudinale prin achizitionarea cunoştintelor si abilitatilor inter-personale OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a. Cognitive : O.1 sa identifice anumite stari emotionale ; O.2 sa dea exemple de situatii în care au trait emotii diverse ; O.3 sa analizeze starile emotionale traite de personaje din poezii , povesti cunoscute de elevi ; b. Afective :

Transcript of Proiect Gr Mica

Page 1: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 1/6

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT “PINOCHIO” BACAUCABINET DE PSIHOLOGIE SCOLARA

PROIECT DE LECTIE

DATA: 21.02.2013

CLASA : Grupa mica

GRADINITA : GRADINITA PP PINOCHIO BACAUPROPUNĂTOR : Profesor consilier scolar Lacramioara Tudor

MODULUL TEMATIC –Autocunoastere si dezvoltare personala

TIP DE INTERVENTIE : terapii specifice si de compensare - ludoterapie ;

OBIECTIV CADRU : Formarea elementelor atitudinale prin achizitionarea cunoştintelor si abilitatilor inter-personale

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : - sa recunoasca emotii de baza aparute in situatii variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

a. Cognitive :

O.1 sa identifice anumite stari emotionale ;

O.2 sa dea exemple de situatii în care au trait emotii diverse ;

O.3 sa analizeze starile emotionale traite de personaje din poezii , povesti cunoscute de elevi ;

b. Afective :

Page 2: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 2/6

O.4 sa manifeste receptivitate la emotiile celorlalti ;

c. Psihomotrice :

O.5 sa redea prin mima anumite emotii ;

O.6 sa coloreze expresiile faciale / emotiile specifice persoanelor

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE :conversatia euristica, explicatia, demonstratia, problematizarea , desen .

RESURSE MATERIALE : planse , figuri care redau emotiile de baza , fise individuale , pc

RESURSE UMANE :colectivul de copii.

DURATA :20-25 minute

Desfasurarea lectiei

 Etapelelectiei

 Obiecti

veoperati

onale

Continutul lectieiMetode simijloace

Activitateaprofesorului

Activitatea prescolarilor

 I.Momentorganizatoric

* Se asigura conditii optime pentru desfasurareaactivitatii : pregatirea cadrului educogen (ergonomiaspatiului si resurselor)

Se pregateste materialul didactic ;

Se verifica prezenta.

* Raspund cerintelorprofesorului

Page 3: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 3/6

 II.

Pregatireapsihologica

- Se face prezentând planse pe care suntdesenate imagini care exprima anumitestari de spirit : bucurie, tristete, mirare.

Se pun intrebari referitoare la starileemotionale care sunt exprimate de aceleimagini .

Cum sunt ochii fetitei ?

De ce plange copilul?

- Copii , bucuria , tristetea , mânia ,mirarea , dezgustul si frica se numescemotii .

* Copii privesc fotografiileurmarind modalitatea incare personajele semanifesta apoi raspundactiv la intrebarile adresatede psiholog.

Dialogul

III.Anuntareatemei si a

obiectivelor

  Astazi , la ora de consiliere , vom discutadespre emotii deoarece sunt mai multefeluri de emotii si vom incerca sa vedemcare sunt avantajele si dezavantajelediferitelor forme de emotie.

* Sunt atenti la prezentareatemei si a obiectivelor.

ConversatiaDialogul

IV.Transmiterea noilor

cunostinte

 O1

O5

În continuare are loc un dialog între profesor si copiidespre emotiile traite de acestia în diferite situatii .

- Când ne bucuram ?

- Când suntem tristi ?

- Când suntem mirati ?

- Când ne înfuriem ?

*copii vor defini fiecareforma de emotie.

- copiii sunt atenti la

caracteristicile prezentate,

DialogulConversatiaMima

Page 4: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 4/6

 O2

O5

- Acum vom juca un joc care se numeste : "Micii actori" .

Din cutia cu emotii un copil va extrage ofigura pe care o va vedea doar el , va mima

 în fata colegilor emotia sugerata de desen ,iar acestia vor ghici emotia mimata . Se vaproceda în acest fel pâna se vor extragetoate cele sase emotii de baza . Deasemenea colegii trebuie sa consoleze pecel care mimeaza tristetea , sa-l încurajeze

pe cel care mimeaza frica sau teama , sa-lfelicite pe cel care mimeaza bucuria .

Se cere copiilor sa lucreze pe fisele primite .Se explica sarcinile de lucru pentru fiecareitem .

Coloreaza figura care exprima tristetea. 

Realizeaza corespondenta de la imaginela figura potrivita .

Copiii vor colora fata trista.

Copiii vor realizacorespondenta dintreimagini.

Desenul

ExpunereaMimarea emotiilor 

Jocul de rol

V.Asigurarearetentiei

O4 Cer copiilor sa aleaga , pe rând ,din cutiaemotiilor , figura care arata emotia sugeratade fiecare plansa

( , , , , , )

Câte un copil merge si extrage din cutiaemotiilor figura care arata emotia sugeratade plansa indicata de profesor.

* copiii vor desenaexpresiile faciale aferentecelor trei tipuri decomunicare;

 Jocul didactic

Explicatia

Page 5: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 5/6

VI.Evaluarea

Dupa finalizarea desenelor se vaconstrui panoul “ Asa aratamcand ....”prin expunerea picturilor pecategorii :-suntem veseli-suntem tristi

*copiii vor aseza desenelepe flanelograf 

Explicatia

VII.Incheireaactivitatii

Se vor face aprecieri verbale legate demodalitatea in care au participat copiiila activitate.La final se va oferi ca feed-back pentru

activitatea copiilor fete Smiley Face careva reprezenta starea afectiva pozitiva aprofrsorului legata de modalitatea incare au participat copiii la activitate.

VIII. Tema de casa Se anunta tema viitoare ,,Cum imi

 stapânesc emotiile ?''  si se solicitamaterialul necesar.

Conversatia

Page 6: Proiect Gr Mica

7/22/2019 Proiect Gr Mica

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-gr-mica 6/6

 Numele si prenumele ................................................... Data :

 Fisa de lucru

1. Coloreaza imaginea care sugereaza tristetea :

2. Realizeaza corespondenta între imagine si emotia potrivita :