Proiect Geo 7-Africa-populatia Si Asezarile Umane Vii
Click here to load reader
-
Upload
marin-gheorghe-marin -
Category
Documents
-
view
680 -
download
33
Transcript of Proiect Geo 7-Africa-populatia Si Asezarile Umane Vii
PROIECT DIDACTIC
DATA: 22.01.2014CLASA VIIPROFESOR - Marin GheorgheOBIECTUL - GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENEEDITURA – HumanitasSUBIECTUL LECTIEI – Africa – populatie si asezarile omenesti TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă COMPETENTE SPECIFICE VIZATE 1.4 Construirea unui text coerent utilizând termeni geografici 2.1 Recunoaşterea denumirilor şi termenilor din geografia ţărilor extraeuropene în limbi străine 2.2 Citirea corectă a denumirilor şi termenilor geografici din limbi străine4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe hărţi ale continentelor extraeuropene4.2 Citirea hărţii şi utilizarea semnelor onvenţionale 7.2. Utilizarea metodelor simple de investigare (observare, analiză, interpretare)OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :
O1 – sa indentifice pe harta din manual zonele cu densitati mari de populatie O2 Sa indentifice principalele grupe de populatie care traiesc azi pe teritoriul acestui continent utilizand textul din manual O3 - se expuna informatii generale despre numarul locuitorilor, densitatea populatiei, areale cu densitate mare sau mica utilizand notiunile si harta din manual O4 – sa enumere principalele religii ale Africii O Sa explice inegalitatile in repartitia populatiei, in functie de relieful si clima continentului. O5 – sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare.
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica
METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul
MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica si politica a Africii, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul, imagini.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia continentelor” clasa VII, S. Negut
- “ Statele lumii”- S. Negut, I. Nicolae- “ Didactica geografiei”- M. Dulama
DESFASURAREA LECTIEI
Ob.
Ope
rt.
Doz
are
Momentele lectiei
Activ. de predare - invatare Strategii didactice
Evaluare
Actv. prof. Actv. elevilor
1’ Organiz. Clasei
- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei
Pregatirea caietelor si a docum. scolare
Observarea AtentionareAprecieri
10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Africa-cadrul natural ” prin intrebari scurte
Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predate si invatate anterior
Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.
Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii
1’ – 2’
Pregatirea aperceptiva
Cere elevilor sa observe
Observa si raspund: ocupa locul 3 in randul continentelor Terrei.
Conversatia euristica
Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului.
2 Anunţarea lecţiei noi (şi a obiectivelor operazionale)
Scrie titlul lecţiei pe tablă,Populatia si asezarile omenesti ale continentului Africa - enunţă/scrie obiectivele
Ascultă, receptează, notează
Expunerefrontal
Observare, apreciere orală
O1
20’ –
25‘Dirijarea predarii - invatarii
Profesorul le expune primele notiuni generale cu privire la nr locuitorilor din AfricaSa analizam impreuna harta din manual si sa indentificam regiunile
Asculta si noteaza Citesc pe harta din atlasul geografic ( sau manual) si formuleaza raspunsul corect sub indrumarea profesorului.
Expunerea
Lucru cu harta
Observarea
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze
cu densitati mari de populatie
, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de alti colegi
O2
Sa analizam textul din manual si sa indentificam principalele grupe de populatiei din Africa
- Citesc textul din manal indentifica principalele grupe rasiale.
Descoperirea
Lucru cu manualul
Idem
O3 Profesorul le cere elevilor sa indentifice din tabelele din manual urmatoarele date : - nr de locuitori ai continentului si modul lor de repartizare si religiile
- Citesc documentele expuse spre analiza- Reflecteaza- Sub indrumarea profesorului, elevii explica faptele sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.
Idem Idem
O4 Care sunt religiile si credointele din aceasta parte a lumii ?
- Analizeaza documentele expuse si sub indrumarea profesorului
Idem Idem3’ - 4‘
Atingerea feed- backului
Explicati diversitatea faptelor geografice din Africa.
Reanalizeaza, sintetizeaza si explica varietatea geografica in functie de suprafata, diversitatea reliefului, a conditiilor de clima si de vegetatie, a modului de populare a teritoriului Africii.
Exercitii geografice
Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.
O5
10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor
Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.
Selecteaza informatiile pentru completarea si formularea corecta a raspunsurilor.
Interogatiile de control si
dialogul.
Evaluarea finala
1’ - 2‘
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.
Asculta si noteza. Explicarea
SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla AFRICA POPULATIA SI ASEZARIEL OMENESTI
Este de 877.500.000 loc.; Domină populaţia rurală; Organizare în triburi:masai,peul,sudanezi,niloţi
hotentoţi,boşimani,zuluşi; Nordul Africii este locuit de populaţii berbero-arabe,de religie musulmană; Restul Africii este dominat de populaţii de rasă neagră,ce practică animismul. Natalitatea depăşeşte 20‰ în majoritatea ţărilor africane iar mortalitatea 10‰; Mortalitatea infantilă este de peste 50‰ iar numărul femeilor este mai redus cu 1-2%
comparativ cu al bărbaţilor, Grupa de vârstă 0-14 ani deţine în jur de 45-48%din totalul populaţiei,cea între 15-64 ani,peste
50%,iar cea peste 65 ani sub 5%.
AŞEZĂRILE RURALE Predomină pe continentul african în proporţie de 75%; Casele sunt de obicei rotunde,cu o singură încăpere,activităţile casnice desfăşurându-
se afară; În Africa de Nord casele sunt de piatră,
În Sahara sunt construite din lut ,cu acoperiş drept şi se întâlnesc în oaze.ORAŞELE AFRICII
Cu excepţia celor din Egipt ,a celor de pe litoralul nordic şi estic,au fost întemeiate de europeni în sec.XIX şi XX;
Iniţial au fost reşedinţe ale albilor colonişti; Au fost concepute ca puncte de pătrundere spre interiorul continentului sau au fost
construite în regiuni cu resurse naturale; Partea centrală este modernă dar periferiile sunt dominate de “cartierele sărăciei”;