Proiect Final
Click here to load reader
-
Upload
andreea-simon -
Category
Documents
-
view
104 -
download
4
Transcript of Proiect Final
ŞCOALA „B.P. HASDEU”
Proiect didactic
Profesor: Simon Andreea-Francisca
Clasa: a-V-a
Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Verbul
Tipul lecţiei : actualizare şi dobândire de noi cunoştinţe
Obiective cadru (generale) : dezvoltarea capacităţii de exprimare corectă şi expresivă în scris şi oral;
Obiective de referinţă(operaţionale) :
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :
O1: să definească verbul
O2: sǎ identifice verbele în diferite enunţuri;
O3:sa identifice şi să exemplifice categoriile gramaticale ale verbului;
O4:să recunoască corect trăsăturile verbului;
O5:să analizeze verbele;
O6:să construiască enunţuri cu verbe
Obiective afective :
O1:să dovedească interes pentru activitate
O2:să participe activ şi conştient la ore
Strategia didactică :
Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, învăţarea prin descoperire,ciorchinele,analiza gramaticală.Forme de organizare a învăţării : în cadrul lecţiei se vor folosi : activitatea frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală.Resurse : capacităţile normale de învăţare a elevilor; condiţii materiale ale şcolii şi ale clasei corespunzătoare; timp de lucru 50 de minute;Mijloace de învăţămînt : fişă de lucru,tabla,manualulBibliografie : Limba română.Manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas;Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii româneStefania Popescu, Gramatica practica a limbii romane, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti, 1993
ŞCOALA „B.P. HASDEU”
Scenariul didactic
Momentele lecţiei
Timpde lucru
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee
1.Moment organizatoric
1’ Organizarea clasei si asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei. Profesorul notează absenţele.
Elevii se pregătesc pentru lecţie
Conversatia
2.Actualizarea cunostintelor
4’ Profesorul verifica tema Elevii corectează tema cu rosu
Conversatia
3.Captarea atenţiei
4. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale
4. Desfăşurarea lecţiei
4’
1’
Se realizează cu ajutorul unui text lacunar din care lipsesc verbele.P.noteaza la tabla versurile urmatoare:„Dimineata m-…………Si pe fata m-…………Ceai si branza …………Cu haina m-………………Si la scoala ………………”
Cum este acest text? De ce nu are înţeles?Deci,fara verbe comunicarea nu are inteles.
Dupa cum ati descoperit si voi prin completarea ex. ,astazi vom vorbi despre verb, considerat ca fiind nucleul comunicarii.ale verbului.Astazi vom vorbi si despre conjugarile si modurile verbelor si la sfarsitul lectiei veti fi capabili sa(noteaza obiectivele la tabla)Verbul(P. noteaza la tabla)
Profesorul scrie in mijlocul tablei
cuvântul: verb.Acum vom actualiza
tot ceea ce stiti despre verb.
Elevii sunt îndrumaţi prin întrebări
euristice să formuleze definiţia
verbului.
Elevii noteaza in caietElevii vor completa versurile cu cuvintele cele mai potrivite, precizand ce parti de vorbire sunt cuvintele pe care le-au adaugat ei.Nu are înţelesLipsesc verbele.
Elevii noteaza titlul in caiete.
Elevii noteaza in fisa de lucru primita
Elevii raspund la intrebarile adresate de profesor si
Explicatia
Conversatia
Explicatia
ŞCOALA „B.P. HASDEU”
20’
Ce exprima cuvintele subliniate? In
textul de pe tabla?Ce parte de
vorbire reprezinta cuvintele
subliniate din versurile de pe tabla?
Cum am putea defini verbul?
1.Care sunt categoriile gramaticale
ale verbului?
2.Cate numere are verbul?Care sunt
acestea?
3.Cate persoane are verbul?
4.Care sunt cele trei timpuri de baza
ale verbului?
Profesorul dicteaza elevilor definitia verbului(in acelasi timp profesorul scrie la tabla ceea ce dicteaza)
VerbulDef.Verbul este partea de vorbire care arata o actiune(a desena),o stare(a se bucura) sau existenta(a fi,a trai).Obs.1Verbul este partea de vorbire care isi modifica forma dupa timp,persoana si numar.Obs2Actiunea verbelor se desfasoara la timpul:-trecut-inainte de momentul vorbiriiPrezent-in momentul vorbirii-Viitor-dupa momentul vorbirii.Obs3Verbul are trei
completeaza spatiile libere din ciorchine din Fisa de lucruActiune,stare sau existenta
Verb
Def.Verbul este partea de vorbire care arata o actiune(a desena),o stare(a se bucura) sau existenta(a fi,a trai).Categoriile gramaticale ale verbului sunt:timp,persoana,numar.Verbul are doua numere.Verbul are trei persoane.
Trecut,prezent si viitor.
Elevii noteaza in caiete
Metoda ciorchinelui
Conversatia
ŞCOALA „B.P. HASDEU”
5Evaluarea performantei
6.Asigurarea feed-back-ului :
7.Asigurarea retenţiei şi a transferului
8’
3’
3’
persoane:persoana IPersoana a II aPersoana a III aObs4.Verbul are numarul singular si plural.Obs 5Intr-o comunicare verbul este esential.Obs6Verbul cu functia sintactica de predicat poate fi inlocuit in propozitie cu un alt verb.Obs 7Daca verbele nu sunt sinonime,noul verb schimba sensul enuntului fara a se modifica relatia dintre predicat si subiect
Elevii primesc o fisa de lucru pe care o vor rezolva impreuna cu profesorul.Profesorul numeste elevi sa raspunda la exercitii.
Are loc pe tot parcursul conducerii învăţării, făcându-se treptat, prin aprecieri verbale ( E bine! Da! Exact! etc.)
Se dă ca activitate independentă rezolvarea unui exerciţiului 5 din fisa de lucru:Alcătuieşte o propoziţie cu verbul “a fi” la timpul trecut,prezent şi viitor,apoiprecizează persoana şi numărul verbului.
Am precizat la inceputul lectie ca va voi vorbi de conjugarile si modul verbelor .Dupa terminatiile pe care le au verbele la infinitiv,acestea se grupeaza in 4 conjugari:conjugarea I-a-a tatona,a vindecaconjugarea a II a-ea-a parea,a sedeaconjugarea a IIIa –e-a scrie,a duceconjugarea a IV a-i,î a veni,a hotarî
Rezolva exercitiile
Fiecare elev rezolva ex in caiet.
Elevii noteaza in caiet
Explicatia
Conversatia
Explicatia
ŞCOALA „B.P. HASDEU”
MODUL-este forma pe care o ia verbul pentru a arata felul in care vorbitorul considera actiunea.Modurile sunt de doua feluri:personale sau predicative:-indicativ-ex:aducConjunctiv-sa aducConditional-optativ-as aduceImperative-adu!aduceti!Nepersonale sau nepredicative:modul infinitiv-Aaducemodul gerunziu-aducandmodul participiu-adusmodul supin de adus
8.Tema 1’ Din manual ,pagina 103,exercitiile 1,2,3,4,5,6,7,8.
Elevii noteaza in caiete.
Explicatia