proiect dirigintie

5
”APROBAT” Director adjunct educație Caraman Tatiana ______________ PROIECT DIDACTIC Profesor : Popușoi Cristina Disciplina: Dirigenție Grupa: 2.2 ( cl. XI) Data: Tema: Drepturile și responsabilitățile oamenilor în societate”. Competența : Cunoașterea drepturilor și asumarea responsabilităților. Subcompetențe : Determinarea drepturilor universale. Conștientizarea responsabilităților. Obiective operaționale : La sfîrșitul lecției elevii vor ști: O 1 Să definească conceptele de bază. O 2 Să determine documentele ce reglementează drepturile omului. O 3 Să identifice principalele drepturi și responsabilități a copilului. O 4 Să aprecieze importanța asumării responsabilităților individuale. Tehnologie didactică Metode : Masa rotunda, problematizare, analiză, miniprelegere, acrostih ,ciorchine. Forme de organizare a activității : activitate frontală, activitatea individuală.

Transcript of proiect dirigintie

APROBAT

Director adjunct educaieCaraman Tatiana ______________

PROIECT DIDACTICProfesor : Popuoi Cristina Disciplina: DirigenieGrupa: 2.2 ( cl. XI) Data:

Tema: Drepturile i responsabilitile oamenilor n societate.Competena : Cunoaterea drepturilor i asumarea responsabilitilor.Subcompetene : Determinarea drepturilor universale. Contientizarea responsabilitilor.Obiective operaionale : La sfritul leciei elevii vor ti:O1 S defineasc conceptele de baz.

O2 S determine documentele ce reglementeaz drepturile omului.O3 S identifice principalele drepturi i responsabiliti a copilului.O4 S aprecieze importana asumrii responsabilitilor individuale.

Tehnologie didacticMetode : Masa rotunda, problematizare, analiz, miniprelegere, acrostih ,ciorchine.Forme de organizare a activitii : activitate frontal, activitatea individual.Mijloace didactice: : fie de lucru, pin-board, fie color, studiu de caz, poster, Prezentare Power Point.Secvenele didacticeObiectiveTehnologiarealizriiiconinuturivizateFormeMetodeMijloaceTimpConexiuneainvers

Momentul organizatoric Salut prezena elevilor n auditoriu

2 min. Elevii se pregtesc pentruactivitate.

EvocareAcrostih- Drepturi (umbrella)

Se face legtura ntre drept-protecie

Anun tema Drepturile i responsabilitile oamenilor n societate.FrontalTabla magneticAnaliz

Acrostih

5 min. Elevii completeaz acrostihul- cu tremenul Drepturi.

Realizarea sensuluiO1O2O3O4

Motto-ul 1: Adevrata civilizaie este aceea n care fiecare om i d celuilalt drepturile pe care le cere pentru el nsui

Activitatea 1: Ce sunt drepturile? Istoricul drepturilor omului. Caracteristici. Clasificare..

Activitatea2: Principalele documente referitoare la drepturile omuluiSarcina 1: Cu ajutorul suportului primit clasificai drepturile n: drept civil, politic, economic, social, cultural. Pe foaie se desean conturul minii, pe degete se scriu toate drepturile.

Prezint. Totalizare. Completri.

Activitatea 3: Drepturile copilului.

Ce drepturi a copilului cunoatei?

Cine, ce instane se ocup de protecia copilului?

Sarcina2: Studiu de caz.

Activitatea 4: film-fragment, video

Sarcina 3: propun elevilor s formuleze argumente valide referitor la comportamentul copilului. Activitatea 5: Drepturi i responsabilitiConcluzii: Fiecare drept implic i responsabiliti: Atunci cnd primeti trebuie s i ntorci ceva n schimb....

Frontal n grup, apoi frontalPrezentare Power PointCoal de hrtie, markereFie color

Studiu de caz

Problema-tizare.Mini-prelegere.Discuie ghidat. Analiza.CiorchineProblemati-zare.

Discuie ghidat

Analiz30 min. Elevii formuleaz rspunsuri n baza cunotinelor proprii .

Elevii selecteaz drepturile din suportul primit, le clasific.

Cte un reprezentant al fiecrui grup prezint rezultatul, afind flip-chart-ul pe pin-board . Elevii argumenteaz informaia vizionat.

ReflecieO4

Sarcina4: Scriei pe cercurile mari activitile pe care trebuie s le facei la coal (6 perechi) i activitile pe care trebuie s le facei acas (6 perechi).Pe cercurile mici scriei cum trebuie s se ndeplinesc acele activiti?

Se acroeaz n aa fel c se clasific drepturile i responsabilitile. Se prezint.

Individual, apoi frontalFie- cercuri color,

PosterDiscuie Analiz15 min. Elevii formuleaz activitile date, scriu, comenteaz.

DebrifareaCare au fost subiectele orei de astzi?

Ce ai aflat nou?

FrontalDiscuie

3min.Elevii formuleaz rspunsul din cele nvate